Skocz do zawartości

Nasze strony:Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

[StrongFirst] Egzamin sztangi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
Luko

Luko

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 1 921 postów

Egzamin sztangi

Autor: Pavel Tsatsouline, Chairman

http://www.strongfirst.com/bar-exam/

 

Czy potrzebujesz trenować ze sztangą?

 

W przeciwieństwie do odważników które należą do arsenału każdego mężczyzny i kobiety czy to początkującego czy mistrza, sztanga nie jest dla wszystkich.

 

Musisz trenować ze sztangą, jeżeli:

 

1. Twój sport wymaga dużych pokładów siły absolutnej

 

W niektórych zawodach niebo jest limitem. Jeśli Twój sport należy do gatunku jak to określają Rosjanie "siło-szybkościowego" potrzebujesz sztangi. Jesteś zawodnikiem rzucającym, skoczkiem i sprinterem. Potrzebujesz sztangi ponieważ odważniki i Twoje ciało nie są wystarczająco ciężkie.

 

Siła ma znaczenie w każdym sporcie ale w niektórych sportach takich jak bieganie czy boks, tylko pewien pułap siły jest wystarczający. Po za odpowiednim poziomem siły, reszta musi pochodzić z innych atrybutów i dodatkowa siła nie jest tutaj atutem.

 

Po prostu potrzebujesz być silniejszy od swoich rywali. Opowiedziałem ten dowcip w "Latwej sile" który idealnie pokazuje jak silnym należy być. Dwóch Rosjanów zostało zaatakowanych przez niedźwiedzia i zaczynają uciekać. Jeden z nich krzyczy: "Dlaczego to robimy?! Nie jesteśmy w stanie prześcignąć niedźwiedzia!". Drugi Rosjanin przyspiesza jeszcze szybciej: "Nie potrzebuje prześcignąć niedźwiedzia, potrzebuje po prostu prześcignąć Ciebie!"

 

Zawodnik MMA nie potrzebuje być silniejszy od trójboisty, tylko silniejszy od pozostałych zawodników MMA. Ponieważ nie potrzebuje zwiększać swojej absolutnej siły, może stawać się silniejszym dzięki odważnikom i masie własnego ciała.

 

I zauważ że nie powiedziałem że nie potrzebuje trenować ze sztangą - ale po prostu jest w stanie zrobić to bez niej.

 

2. Potrzebujesz zwiększyć tkankę mięśniową

 

Jesteś zawodnikiem futbolu. Albo po prostu chcesz być wielki niczym czołg.

 

Inne narzędzia są w stanie zbudować dużo mięśni ale żadne z nich tak wielu i tak szybko jak stara zaufana sztanga. Nie dodasz 15 kilogramów mięśni w ciągu 6 tygodni korzystając z odważników, i nawet zapomnij o tym korzystając z masy własnego ciała.

 

Więc wrzuć 5 porządnych talerzy na sztangę, rób przysiady i martwy ciąg; jedz jak mężczyzna i śpij jak chłopiec i będziesz musiał wymienić swoja szafę za kilka miesięcy.

 

3. Kochasz adrenalinę gdy podnosisz żelastwo

 

Pierwotna wściekłość.

 

Wizja w której nic nie istnieje i nic się nie liczy - tylko Twój przeciwnik, zimna twarda stal.

 

Bezkompromisowy wysiłek.

 

Zwycięstwo gdy wstajesz z uginającą się od ciężaru sztangą.

 

Jeśli nie doświadczyłeś tego uczucia, to nie wiesz co tracisz.

 

 

Luko:

 

U mnie zdecydowanie numer 3. Ale sztanga to zaawansowane narzędzie, bardzo niebezpieczne w niepowołanych rękach. Wymaga dużego obycia z treningiem, aby sobie krzywdy nie zrobić. Dlatego najpierw masa własnego ciała, potem odważniki i w końcu sztanga.


 • 7
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#2
qwsdm

qwsdm

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 416 postów

Super art jak zwykle,leci rep

ale nie mogę się zgodzić znim a dokładnie z pkt 1 i 2. czemu niby nie można szybko wrzucić mięśni i siły z masą ciała i kb błędne myślenie,mamy pompki na jednej ręce można zawsze kłaść nogi wyżej nogi na ziemi to 70% masy ciała na podwyższeniu aż 80%ciała, odważniki za lekkie to teraz nich któryś wyciśnie 60kg kb.
A teraz troche teori w tróboju siłowym w wadze 83kg ludzie wyciskają po 180kg to są rekordy więc czemu odważnikiem nie można 2x60kg odważniki to 120kg więc trochę brakuje ale można to zastąpić kowadłem jak robili to starzy siłacze, a masa ciała podobnie można robić hspu na jednej ręce(wiem że narazie nieudokumentowane ale jednak jest to możliwe).A co do masy czemu niby sztangą można szybciej nabierać masy ruchy są takie same odważnikiem czy przy pompach nie widzę różnicy.


 • 0

#3
Bar-Man

Bar-Man

  Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

 • Bywalec
 • 826 postów
 • LokalizacjaToruń
Artykuł super. Sztanga to cudowny wynalazek. Mój to niestety numer 4 albo i 5. Numer jeden to czysta kalistenika. Dwa to kalistenika z dodatkowym ciężarem. 3 to sandbag który pozwala budować siłę i masę lepiej niż kettle i czysta kalistenika. 4 to kettle. Sztanga jest na 5 miejscu z prostego powodu - jest trochę jakby nudna. Zajmę się nią na poważnie kiedy nie będę mógł znaleźć worka pojemnego na tyle by wrzucić do niego ze 140kg. No i zajmuje dużo miejsca. Może nie ona sama ale żeby bezpiecznie ćwiczyć wymaga klatki, pomostu itd.
 • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#4
Luko

Luko

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 1 921 postów

qwdsm - wyciskanie 120kg leżąc, a wyciskanie 60kg odważnika jednorącz to kolosalna różnica, widać że nigdy nie ćwiczyłeś poważnie z odważnikami.

 

Przeczytaj artykuł raz jeszcze, nikt nie twierdził że się nie da zbudować mięśni za pomocą innych narzędzi, bo się da - "Powrót odważników kulowych" jeśli chodzi o odważniki czy moje ostatnie artykuły jeśli chodzi o trening z masą własnego ciała. Ale wyrywanie pewnych rzeczy z kontekstu mija się z celem. Jeśli mi przedstawisz plan oparty na pompce na jednej ręce budujący 15 kg mięśni w ciągu 2 miesięcy, to przeleje Ci 3tysiące złotych na konto :D

 

Pisałem w artykule "Masie masie nie równa" że budowanie mięśni to po prostu duża liczba powtórzeń z dużym ciężarem. Wyciśnięcie 60kg odważnika raz, jest wyczynem którego większość tutaj nigdy pewnie nie osiągnie ze względu chociażby na własną wagę i prawa fizyki. Dwa odważniki po 32kg to już inna bajka, ale trzeba mieć pewne fundamenty treningu z odważnikami za sobą. Nie widzę początkującego gościa chcącego wrzucić trochę mięśni, nie mającego wcześniej żadnego kontaktu z odważnikami jak robi podwójne rwanie z 32kami, to samobójstwo.

 

Z masą własnego ciała, ułożyłem program i jest on bardzo skuteczny, ale zbuduje mięśnie tylko do pewnego stopnia a potem ściana znów. Zresztą znów wyrwałeś to z kontekstu. Zawodnicy futbolu czy hokeja, mają przerwę w sezonie trwającą około 1-2 miesięcy oraz masę innych atrybutów do trenowania, więc korzystają z rzeczy skutecznych.

 

Sztanga od lat 1800tnych była niezwykle skutecznym narzędziem do budowania mięśni i siły. Korzystali z niej wszyscy starzy siłacze. Po prostu w obecnych czasach dostała dużo krytyki przez wielokrotnie powtarzane bzdury że niszczy stawy, życie i zdrowie. Oczywiście, jeśli ktoś nie potrafi się nią posługiwać. Trening ze sztangą to umiejętność która wymaga dużo praktyki i odpowiedniego treningu. Większość ludzi nie ma pojęcia jak ćwiczyć za pomocą sztangi i stąd biorą się kontuzję.

 

Podobała mi się wypowiedź która oddaje wszystko w tym temacie, Szymka z sąsiedniego forum. Skoro nie potrafisz wykonać pełnego poprawnego przysiadu, to po jaką cholerę chcesz sobie wrzucać ciężar na plecy? Jak to mawia Gray Cook, jedyne co wówczas robisz to "trenujesz swoje dysfunkcje i stajesz się dobry w wykonywaniu ćwiczenia źle".

 

Osobiście uważam że martwy ciąg, jest cesarzem jeśli chodzi o ćwiczenia, i obecnie ze względu na brak dostępu do sztangi bardzo tęsknię za tym ćwiczeniem. Żadne inne ćwiczenie nie wyrobi Ci tak silnego ciała jak martwy ciąg. Właściwie to nauczyciele w szkołach powinni przechodzić odpowiednie kursy by móc uczyć dzieciaki tego ruchu. Jeden z najprzydatniejszych ruchów na świecie. Pracujesz fizycznie, podnosisz szafki, podnosisz torby z zakupami, podnosisz własne dzieci. Zawsze w jakiś sposób podnosisz coś w życiu. I nie jest to ważne czy waży to 1kg czy 20kg. Ruch zawsze należy wykonywać poprawnie!

 

Sztanga jest tylko narzędziem, bardzo specyficznym i jak widać nie dla każdego. Ma swoje plusy i minusy. Największym plusem jest banalna łatwość układania programów ponieważ możesz wyliczyć sobie ciężar jaki będziesz podnosił z idealną dokładnością. Kolejnym plusem jest to że nie wymaga dużo czasu. 1-2 x w tygodniu jest praktycznie wszystkim jeśli chodzi o trening sztangi. Minusem zdecydowanie jest jej dostępność, jeśli ktoś ma bardzo intensywny styl życia, to odpada. Jeśli ktoś ciągle podróżuje to też raczej nie bardzo.

Dlatego trzeba dostosowywać narzędzia do swoich celów i możliwości. Powtarzałem to nie raz. Sztanga dla mnie jest czystą frajdą i zabawą, ale ja to po prostu lubię. Z tym że na tą chwilę nie jest ona wśród moich priorytetów. Takie wisienki na torcie zostawiam sobie na później ;]

 

Oto cytat pochodzący z mojego poradnika "Elektryka ciała", który bardzo wiele wyjaśnia jeśli chodzi o narzędzia w treningu siłowym.

 

"Ekspert potrafi się posługiwać jednym rodzajem broni, natomiast mistrz zna zasady posługiwania się bronią i może wykorzystać jako broń dosłownie wszystko" - Luko


 • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#5
qwsdm

qwsdm

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 416 postów

Luko w większości masz rację ale powime tak nawet sztangą nie zbudujesz 15kg mięsni w 2 miesiące, oczywiscie są osoby który ich ogranizm da radę uzyskać 15kg mięśni w 2 miechy np większość czarnoskórych sportowoców oni maja tyle testo i z natury lepiej przystosowani to teningu a co do martwego ciągu jednak super ćwiczenie lecz odważnik lepiej się sprawdza, dlaczego bo ma inny roskład siły w sztandze siła się roskłada po całej długości gryfu a kb w kilkanastu cm odważnika i powiem jest różnica,zrobić mc z 2 kb 60kg a 120kg sztangą jest naprawdę wyczynem i lepiej się sprawdza w życiu.Ja nie przepadam osobiscie za sztangą jedynie lubie nią robić mc ale wyciskać niema mowy dla mnie to tylko izolowanie mięśni, przysiad też ale sztanga tylko z przodu,nie mówie że kb czy masa ciała są lepsze od sztangi ale jak się wszystko połączy w jedną całość daje niezłego kopa.


 • 0

#6
Hannibal

Hannibal

  Go Hard or Go Home

 • Bywalec
 • 2 739 postów
 • LokalizacjaBXL
"Ekspert potrafi się posługiwać jednym rodzajem broni, natomiast mistrz zna zasady posługiwania się bronią i może wykorzystać jako broń dosłownie wszystko" - Luko

 

ten fragment przypomina mi coś w rodzaju, że lepiej nauczyć się jednego poprawnego ciosu/czy jednego rzuty/dźwigni niż kilkunastu naraz, bo napastnik znający tysiące uderzeń nie potrafiłbym zbić z nóg mistrza znającego jedną technikę.


 • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#7
rolex83

rolex83

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • 87 postów
Chyba B Lee powiedział. Nie boję się przeciwnika który ćwiczył 1000 różnych kopnięć, boję się przeciwnika który ćwiczył jedno kopnięcie 1000 razy.
 • 1

#8
lkowal90

lkowal90

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 97 postów

Czytałem o tych szkoleniach strongfirst. Ale jak zobaczyłem ceny za zdawanie kursu to trochę mnie odrzuciło .. 1350 $ czyli wychodzi 4050 zł liczmy że dolar ma 3zł. Czy ktoś z was ma ukończony taki kurs? Jestem w tej chwili osoba bezrobotną i uważacie, że jest sens starać się o jakieś dofinansowanie z urzędu pracy na chociażby szkolenie? szkolenie kosztuje 500zł tylko co mi po tym szkoleniu jak i tak musiałbym pochodzić pare miesięcy do jakiejś sekcji kettlebells aby póxniej zdać ten test. W ogóle na jakiej zasadzie to działa? Załóżmy, że ukończę test pozytywnie i później mogę w swoim mieście otworzyć szkołę kettlebells?


 • 0

#9
Powadzi

Powadzi

  Wymówki domeną ludzi słabych

 • Administrator

 • 2 335 postów
 • LokalizacjaGorzów Wlkp
http://www.centrumkb...category/kursy/

10 sec szukania na telefonie. Pytaj u zrodla, czyli osob, ktore prowadxa takie kursy.

Wysłane za pomocą TapaTalk
 • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych