Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

superkompensacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1
marcin96

marcin96

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 7 postów
mam pytanie o trening siłowy, a konkretnie o to jak często mam go wykonywać?
Według "skazanego" ćwiczymy 1 raz w tygodniu, bądź 2, dana partię. BO im częściej tym mnie siły nam przybywa. Ostatnio poczytałem o zjawisku superkompensacji i według tego powinno się zaraz na drugi dzień badź po 1 dniu przerwy znowu ćwiczyć, aby skutecznie wykorzystać możliwości oraganizmu. Co myślicie forumowicze? ;)
  • 0

#2
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Im częściej tym lepiej dla siły. Ale w skazanym jest trening raz w tygodniu. Gdzieś czytałem o badaniach, chyba w nagim wojowniku, że trening codziennie daje najlepsze rezultaty, a trening raz w tygodniu daje rezultaty mniejsze o (chyba)40%.

Według mnie trening powinnismy wykonywać dzień po ustąpieniu zakwasów. Wtedy wiemy, że mięśnie się już naprawiły i nie dajemy im dodatkowych dni regeneracji, podczas gdy są gotowe wcześniej.
  • 0

#3
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Należy jednak pamiętać, że jeśli ćwiczymy na siłę, to metodyka takich ćwiczeń polega na treningu z około 40 - 50% maksymalnego ciężaru. Tak więc ćwiczymy częściej ale lżej.
  • 0

#4
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Typowy trening na siłę, to maksymalnie do 5 powtórzeń. A podnosząć 40-50% maksymalnego ciężaru, jesteśmy w stanie zrobić więcej aniżeli 5. Przecież w nagim wojowniku nie na darmo są wrzucone pistolety i pompki jednorącz.
  • 0

#5
Mrowek

Mrowek

    Advanced Member

  • Instruktor
  • 38 postów
Witam :)
Typowy trening na siłe jest zawarty między
1-5 pow. z faktu zachodzących zjawisk biochemicznych,możliwości,regeneracji itd.
Organizm przystosowywuje się do bodźców , czyli im więcej ich dostarczamy tym lepiej się adaptuje, oczywiście do pewnego czasu z powodu ograniczeń fizjologicznych.
Trening na siłe zawiera ćwiczenia o małej objętości i dużej intesywności. Czyli innaczej mówiąć małej ilości powtórzeń i dużym ciężarze od 60% nawet do 110% w zależności od formy treningowej.

Teraz pytanie o superkompensacje jest to zjawisko potwierdzone badaniami wykorzystywane głównie przez trójboistów. Czyli po ciężkim treningu następuje lekka sesja treningowa w celu regeneracji i pobudzenia mięśnia. Ponieważ jak pisałem wyżej nasz organizm adaptuje się do bodźców jeśli dostarczamy ich zbyt mało , uważa je za "losowe" i jego adaptacja jest słabsza. Dlatego smarowanie gwintów jest ta efektywne.

Według mnie trening powinnismy wykonywać dzień po ustąpieniu zakwasów. Wtedy wiemy, że mięśnie się już naprawiły i nie dajemy im dodatkowych dni regeneracji, podczas gdy są gotowe wcześniej.

Czym są zakwasy ?: >
Pozdrawiam: )
  • 0

#6
hotdog

hotdog

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 451 postów

Witam :)
Typowy trening na siłe jest zawarty między
1-5 pow. z faktu zachodzących zjawisk biochemicznych,możliwości,regeneracji itd.
Organizm przystosowywuje się do bodźców , czyli im więcej ich dostarczamy tym lepiej się adaptuje, oczywiście do pewnego czasu z powodu ograniczeń fizjologicznych.
Trening na siłe zawiera ćwiczenia o małej objętości i dużej intesywności. Czyli innaczej mówiąć małej ilości powtórzeń i dużym ciężarze od 60% nawet do 110% w zależności od formy treningowej.

Teraz pytanie o superkompensacje jest to zjawisko potwierdzone badaniami wykorzystywane głównie przez trójboistów. Czyli po ciężkim treningu następuje lekka sesja treningowa w celu regeneracji i pobudzenia mięśnia. Ponieważ jak pisałem wyżej nasz organizm adaptuje się do bodźców jeśli dostarczamy ich zbyt mało , uważa je za "losowe" i jego adaptacja jest słabsza. Dlatego smarowanie gwintów jest ta efektywne.


Według mnie trening powinnismy wykonywać dzień po ustąpieniu zakwasów. Wtedy wiemy, że mięśnie się już naprawiły i nie dajemy im dodatkowych dni regeneracji, podczas gdy są gotowe wcześniej.

Czym są zakwasy ?: >
Pozdrawiam: )


Przeczytajcie uważnie i zapamiętajcie ten post bo jest tutaj krótko i treściwie napisana cała prawda:)

Zakwasy znikają do godziny po treningu :) Więc pewnie chodziło o DOMS.
Najlepiej jak każdy indywidualnie dopasuje pod siebie trening i będzie obserwował własne ciało bo jednak takie ogólne prawdy nie zawsze się sprawdzają.
  • 0

#7
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
No DOMS, DOMS, ja wiem, że tak to się zwie, ale już używam słowa zakwasy i tyle :P
  • 0

#8
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Należy jednak pamiętać, że jeśli ćwiczymy na siłę, to metodyka takich ćwiczeń polega na treningu z około 40 - 50% maksymalnego ciężaru. Tak więc ćwiczymy częściej ale lżej.


Chcę sprecyzować mój post, by nie było niejasności. w treningu ciężarowców rozróżnia się trzy rodzaje intensywności:

1) mała 40-70% ciężaru maksymalnego
2) średnia 75-80%
3) duża 0d 90% oraz szybkie tempo (podział według dr Dziedzica)

Waldemar Baszanowski doradza początkującym by ćwiczyli głównie z małą intensywnością.

Osoby zaawansowane, jak pisał Mrówek mogą podnosić nawet do 110%

Źródło: Henryk Jasiak "Podnoszenie ciężarów"
  • 0

#9
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Początkujący pierw powinni trenować z niską intensywnością by przwyczaić się do obciążeń i mieć trochę masy(i to chyba radzi każdy, nie tylko Ci, których czytasz), a dopiero zajmować się treningiem siłowym. Oczywiście siłowy trening zaczyna się z 50-60%, ale dlatego by progresja się tak szybko nie wyczerpała jak na sztange dodają 5kg do ciężkich ćwiczeń.
  • 0

#10
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Masz rację:)
  • 0

#11
padapada

padapada

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 142 postów

mam pytanie o trening siłowy, a konkretnie o to jak często mam go wykonywać?


Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo odpowiedź zależy od kilku czynników. Ale wystarczy spojrzeć na definicję:

Superkompensacja - okres zwiększonej wydolności po okresie wypoczynku po treningu i powrocie do stanu wyjściowego. Jest to zwiększenie zdolności do wykonywania wysiłku i utrwalenie tego przez systematyczne powtarzanie ćwiczeń ruchowych.

Zjawisko superkompensacji zależy od:

intensywności wysiłku;
głębokości zmęczenia;
jakości wypoczynku.


Dodałbym jeszcze do tego wielkość trenowanych partii. Im większe mięśnie, tym później pojawi się okienko superkompensacji.
  • 0

#12
marcin96

marcin96

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 7 postów
Dzięki wszystkim za zaiteresowanie i dobre rady. Dużo daliście mi do myślenia i już wiem jak trenować. Uczę się wsłuchiwać w swoje ciało i poznawać jak reaguje na bodźce. Czuję kiedy moje mięśnie się zregenerowały i robię sobię lżejszy trening na drugi dzień albo po 1 dniu przerwy. To prawda że wszystko zależy od jakości wypoczynku, od diety, długości snu, oczywiście od intensywności ćwiczeń. Wczoraj np. ćwiczyłem dipy, w których jestem nowicjuszem. Mam już dość dużą siłę(według mnie :P) ale dipy zaatakowały moje mięśnie pod innym kątem i czuję że spodoba mi się to ćwiczenie. Po kilku latach ćwiczeń, trochę siłownią, trochę kalisteniką, metodą prób i błędów odnalazłem moją drogę treningową i wszystkim innym też tego życzę :) Jak sobie pomyślę jakie ja błędy kiedyś robiłem, na siłce i nie tylko to aż mnie ciary przechodzą, dobrze żę sobie nie zrobiełm krzywdy żadnej wtedy :D Pozdrawiam;p
  • 0

#13
konrados1988p

konrados1988p

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
A czy to zjawisko mozna wykorzystac w treningu 5x5? Tak sie zastanawiam... wedlug 5x5 jedno cwiczenie robie raz na tydzien. Mam trening rozlorzony na 3dni. I teraz moje pytanie... skoro wedlug tej teorii musze kazde cwiczenie powturzyc co drugi dzien to jak to rozlorzyc? Wszystkie cwiczenia robic jednego dnia i po 48h znowu? Z gory dziekuje za odpowiedz:)
  • 0

#14
konrados1988p

konrados1988p

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
Czy leprzym rozwiazaniem bylo by ulorzenie treningu w ten sposob:

Pon. Pompki, przysiady
Wt.podciaganie, brzuch
Sr. Pompki, przysiady
Czt. Podciaganie, brzuch
Pt. Pompki, przysiady
Sob. Podciaganie brzuch
Nie. Wolne

(Umyslnie pominelem trening mostkow, chodzilo mi o przyklad)
  • 0

#15
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

optymalny trening to od 2 do 3 x w tyg. dana partia

 

są splity 1x w tyg. partia ale to tyczy się bardzo ciężkiego treningu z ciężarami

 

zasada jest prosta:

ćwiczysz częściej ale w mniejszej objętości (mniej serii/powtórzeń na daną partię na jednym treningu)

ćwiczysz rzadziej to trening musi być po prostu cięższy

 

chyba, ze trenujesz na spontana, dla zdrowia i zachowania formy to wtedy robisz co chcesz i kiedy chcesz - tylko wtedy efekty mogą być o wiele mniejsze lub może ich nie być


  • 0

...


#16
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Prosze o pisanie postow w jezyku polskim, bo az razi w oczy :/

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#17
konrados1988p

konrados1988p

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
Czyli dobieram ilosc powturzen i serii tak by po 2dniach czuc sie juz swierzy? Ok, a czy takie rozlorzenie dnii treningowych jak podalem w poprzednim poscie mialo by sens?
  • 0

#18
konrados1988p

konrados1988p

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
Czy mozna zrobic wszystkie cwiczenia jednego dnia? Jak to ulorzyc aby bylo najlepiej:)
  • 0

#19
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

pigułka wiedzy do przeczytania bo pytania nie na miejscu


  • 0

...


#20
konrados1988p

konrados1988p

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
Czytalem, widac cos pominelem... dzieki za rade:)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych