Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Ćwiczenia nadające się na rekordy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1
Pietrucha

Pietrucha

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów
DLA LENIWYCH: jakie według Was ćwiczenia nadają się do kanonu rekordów szkoły?

Ogólny opis sytuacji: jako, że jestem prymusem (nie mylić z kujonem! :)), obejmuję wysokie stanowisko w parlamencie szkolnym (nasz naprawdę jest bardzo aktywny) i mam ogólnosportowe zainteresowania, głownie na moje barki spadł projekt wprowadzenia klasyfikacji sportowych rekordów w liceum, do którego uczęszczam. Główna idea: duża tablica wisząca przy sali gimnastycznej, na której wiszą po 3 nazwiska wraz z wynikami, z różnych konkurencji. Generalnie pomińmy lekkoatletykę (prosta sprawa) i gry zespołowe (nie będę - się rozpisywał sama nazwa wskazuję że to nie gry indywidualne, oprócz ilości rzutów osobistych pod rząd nic innego nie ma większego sensu, bądź jest po prostu śmieszne). Kiedy ten plan znalazł się w moim programie wyborczym, głównie rozmyślałem nad ćwiczeniami kalistenicznymi, pomimo nieznajomości tego terminu. Myślę, że osobne ćwiczenia dla płci pięknej są zbędne - zdarzy się na pewno, że w pewnych kwestiach panie będą od nas lepsze. Po konsultacjach z moim wuefistą, a nawet jego namowom zapadła decyzja, o konkurencjach nie wymagających obciążenia - nasza idea, lecz naprawdę chciałbym, żeby coś dla "koksów" też było. No, ale trudno. Ustalając dane kategorie jesteśmy zmuszeni do tego, aby każde ćwiczenie było łatwe do weryfikacji i jak najbardziej proste do wytłumaczenia, aby nie było, żadnych wątpliwości i żeby każdy to ćwiczenie wykonywał tak samo. Na przykład klasyczne pompki opisane tak jak w Skazanym - nie ma żadnych wątpliwości co do techniki wykonania ćwiczenia. Można dodać warunek, aby nie pozostawać długo na wyproście ramion co pod koniec się robi i dać limit czasu na wzięcie głębokiego oddechu. Np. przysiady zwykłe - za długo(Zahir 200 robił 18 min, a na pewno ktoś zrobi więcej), na 1 nodze - za trudne, na 1 nodze z podparciem palcem - jeden się podeprze bardziej, drugi mniej i takie tam blabla. Wykonane ćwiczenie musi być bezsprzeczne. Chcemy również, aby było to przeprowadzane coś w deseń zaliczeń, że podczas lekcji podciąga się cała klasa, na następnej biega na 1000 m itd. Więc gdy ma uczestniczyć w tym wiele osób, ćwiczenie musi być stosunkowo proste, aby każdy mógł się w nim sprawdzić. Załóżmy pełnych wznosów nóg ja nie zrobię, a w klasie uchodzę za sprawną osobę. Dodatkowo ćwiczenie musi być bezpieczne itd. W ten sposób wyniknie rywalizacja w klasie, a najlepsi będą walczyć o podium. Gdy ktoś kogoś pobije ten zgłosi się za tydzień do swojego nauczyciela (który mam nadzieję podejdzie do tego poważnie i przypilnuje techniki oraz wyniku) i powróci na swoje miejsce w klasyfikacji i będzie wisiał sobie na tablicy przez 5 lat :D Oczywiście oprócz obowiązkowych zaliczeń, znakomitych wyników nagradzanych 6, nie będzie kary za to, że ktoś zrobi 5 pompek :)
Co nieco może nie do końca się nie zgadzać z tym co wcześniej napisałem, ale przymknijcie na to oko. Niekoniecznie wszystko wprowadzimy. Z tego co na razie mamy w planach, to są następujące ćwiczenia:
- wyskok dosiężny
- pompki
- podciągnięcia
- dipy
- L-sit, trzymając dłonią pionowe drążki, opierając się na przedramionach - wiecie o co chodzi :)
- krzesełko
- wznosy na piętach
- kruk
- plank boczny (no dobra to jest egoistyczne :D)

Największy problem mamy z brzuchem (np. w brzuszkach w ciągu 30s trudno jest dopilnować dokładnej techniki) i nogami. Proszę Was o pomoc, bo jesteście o wiele bardziej doświadczeni. Wspomnijcie, może Wy braliście udział w czymś takim, jakieś ćwiczenia robiliście w wojsku itd. :P Z góry dzięki za każdy nadesłany pomysł.
  • 0

#2
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
l-sit też nie każdy zrobi, a np. taki plank przodem to nikt poblemu nie powinien mieć.
ja miałem też takie coś jak wejście na skrzynie, na czas jednej minuty.
  • 0

#3
Pablo14

Pablo14

    gnls

  • Użytkownik
  • 314 postów
  • LokalizacjaGdańsk
Nie wiem jak jest w liceach, ale wydaje mi się, że w polskich szkołach to rzadkość. Jednakże jest to dobry pomysł, bo trochę wypromuję kalistenikę w waszym mieście.
Według mnie dobrym pomysłem byłby handstand na czas.

l-sit też nie każdy zrobi, a np. taki plank przodem to nikt poblemu nie powinien mieć.


Właśnie o to chodzi, ludzie zaczną ćwiczyć regularnie, aby nauczyć się ćwiczeń typu l-sit.
  • 0

#4
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Pietrucha, strasznie dużo tych ćwiczeń i jeszcze chcesz poszerzać katalog? Ja zostawiłbym trzy: pompki, podciągnięcia, skok dosiężny. Ewentualnie można dodać skok w dal z miejsca. Mówią wszystko o kondycji fizycznej i są osiągalne prawie dla każdego. Jeden zrobi 5 pompek, drugi 100 ale to i tak nie będzie trwało tyle co przysiady. Trochę gorzej z podciągnięciami ale też do ogarnięcia. Możesz zrobić to na zasadzie naszych "Wyzwań" by co miesiąc wrzucać nowe ćwiczenia.
  • 0

#5
Pietrucha

Pietrucha

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów
Właśnie o to chodzi żeby było bogato :) większość nauczycieli jest leniwych i tylko rzuci nam piłkę.. Dzięki temu oni też będą mieli zajęcie, a np plank przodem to już dla nich będzie za długo. Można założyć że trenuję sumiennie wg skazanego 2 lata więc prawdopodobnie królowałbym w pompkach i pociągnięciach. Dlatego musi być pole do popisu w innych dziedzinach. Faktycznie l-sit za trudny więc pewnie wznosy do poziomu. Według nauczycieli handstand jest zbyt niebezpieczny... Wiem porażka, ale to wina chorych niekiedy rodziców. Macie coś jeszcze?
  • 0

#6
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Pamiętaj jednak o tym, że pompki, podciągnięcia, przysiady i skok dosiężny oraz w dal, to miernik sprawności fizycznej człowieka. Nie rezygnuj więc z nich.
  • 0

#7
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
te przysiady niekoniecznie, ja na wf miałem podciąganie, skok w dal z miejsca, skok w górę, wejście na stopień na czas, skok przez skrzynie, biegi, zagrywki piłką do kosza czy siatkówki i więcej sobie nie mogę rpzypomnieć :D
  • 0

#8
Pietrucha

Pietrucha

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów
Dzięki :) zahir masz rację z tych ćwiczeń nie zrezygnuję oprócz przysiadów. Chyba zrobimy tak że będą stałe podstawowe konkurencje a dodatkowo co miesiąc wyzwania tak jak tu na forum :) Dom mógłbyś szczegółowo opisać to wchodzenie na skrzynię?
  • 0

#9
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Ustawiasz skrzynie(2 stopnie - jakieś 40cm) i wchodzisz jak najszybciej na nią obiema nogami w ciągu 1 minuty. Od 30 było 5, reszty nie pamietam bo ja miałem zawsze ponad 35.
  • 0

#10
Pietrucha

Pietrucha

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów
I zaliczenie wejścia następuję gdy obie nogi jednocześnie znajdują się na skrzyni tak? :) Dzięki za informacje, dobry pomysł :D
  • 0

#11
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Tak. Ja za garbienie miałem odjęte pare punktów :D także na to też możesz patrzeć.
  • 0

#12
James

James

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 68 postów
Całkiem niegłupi pomysł ;) pamiętam jak w gimnazjum mieliśmy pompki na zaliczenie (było trzeba zrobić 50, 100 na cel ) najfajniejsze było zwisanie z drążka podchwytem (głowa nad drążkiem) a w liceum np. stanie na rękach (liczył się czas i technika) :D
  • 0

#13
SnakeSkin

SnakeSkin

    BasketBarzz :D

  • Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaWasilków
V-sit, Elbow Lever, Tuck front Lever, front lever, tuck planche/ push ups, leg lifts, l-hang
  • 0

#14
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Patrząc na realia w polskich szkołach to co podałeś nie zda egzaminu. Nikt Ci nie zrobi tego od tak sobie bez treningu przygotowawczego ;)
  • 0

#15
SnakeSkin

SnakeSkin

    BasketBarzz :D

  • Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaWasilków
A ok, jeśli bez żadnego przygotowania no to sorki, myślałem, że trochę można byłoby poćwiczyć, ale wydaje mi się większośc z tych ćwiczeń na pozio beginner by pasowało, może oprócz front lever'a i v-sit'a :)
  • 0

#16
Pietrucha

Pietrucha

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów
To zwisanie też pamiętam Dodam na pewno to ćwiczenie do wyzwań jeśli to ludzie będą nie przychylnie patrzeć. Zgadzam się z Domem. Snake spójrz na swoich znajomych i ilu z nich dba o własną formę? :( Nie przesadzę jeśli stwierdzę, że niektórzy moi koledzy byli bardziej sprawni w podstawówce niż teraz... Z drugiej strony mnie to cieszy bo uprawiając kali będę tym bardziej się wyróżniał :D
  • 0

#17
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
patrz, zapomniałem o tym zwisie w podciągnięciu :D dobre. Ja też dzięki kali się wyróżniam w szkole :)
  • 0

#18
SnakeSkin

SnakeSkin

    BasketBarzz :D

  • Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaWasilków
Zwykły szeroki zwis też byłby dobry, mało kto przekroczy 5 min :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych