Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Parę słów na temat równowagi w walce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Kontrola równowagi w czasie walki jest jednym z jej istotniejszych zagadnień. Tymczasem w wielu sztukach i sportach jest traktowana po macoszemu, lub nauczana bardzo przestarzałą metodyką. Osobiście poznałem dwa świetne ćwiczenia poprawiające "czucie równowagi" nie w trakcie blisko dwudziestoletniego stażu treningowego, lecz w trakcie rehabilitacji, po rekonstrukcji więzadła. Fizykoterapeuci dbają wtedy o wyrobienie zmysłu "czucia równowagi" w stopie, by odciążyć kolana. Ćwiczenia te świetnie sprawdzają się również w przygotowaniach do walki na ringu lub macie, co zostało sprawdzone przez moich kolegów. Sam mając nadal niestabilne kolano walczyć nie mogę:(

Ćwiczenie pierwsze: beret ortopedyczny. Do kupienia w każdym markecie na dziale sportowym. Fachowo nazywa się poduszką rehabilitacyjną. Okrągła gumowa pompowana poducha. Na początek możemy napompować ją mocno. W miarę postępów w ćwiczeniach spuszczamy trochę powietrza, beret będzie wtedy bardziej niestabilny:)

Spróbujcie w ramach rozgrzewki wykonać bieg bokserski stając obu stopami na berecie;) Zobaczycie jaka będzie walka o utrzymanie równowagi:D

Jeśli jakoś przez to przeszliście, czas na ćwiczenia statyczne. Stajecie na berecie jedną nogą, drugą trzymacie w powietrzu. Czujecie jak lata Wam noga podporowa? Stopa próbuje za wszelką cenę złapać równowagę. Przy częstym powtarzaniu takiego treningu wasze stopy będą w stanie szybko "wymacać" podłoże nawet nierówne lub słabo oświetlone, więc jak widać ćwiczenie to jest przydatne nie tylko w ringu, czy na macie, lecz również na ulicy. Jeśli będziecie w stanie wytrzymać stojąc na jednej nodze powyżej 30 sekund, czas na utrudnienia. Spróbujcie wolną nogą kręcić kółka. Nie tylko wybijecie się z równowagi jeszcze bardziej angażując stopę podporową, lecz również popracujecie nad koordynacją:) Oczywiście ćwiczenie to wykonujemy na obie nogi.

Jeśli ten etap macie już opanowany, potrenujcie poruszanie się do przodu lub do tyłu, odskoki lub doskoki, tak, by stopa wykroczna lub zakroczna trafiała na poduszkę. Jeśli jesteście w posiadaniu dwóch poduszek, to korzystajcie z dwóch. Obie stopy mogą wtedy jednocześnie spoczywać na poduszkach ale nie muszą. Łamanie schematów jest tu jak najbardziej na miejscu, więc możecie ustawiać poduszki tak, by trafiać na nie nieregularnie. Jeśli jeszcze w każdej z nich będzie inna ilość powietrza, to nauczycie się perfekcyjnie łapać równowagę.

Kilka przytoczonych wyżej ćwiczeń, to zaledwie wstęp do zabawy z beretem. Można go ustawiać na szczeblach schodów na które wbiegamy lub wskakujemy itp. Swoją drogą, można go też wykorzystać w rozwoju siły mięśni brzucha. Jeśli chcemy, by nasz korpus był naprawdę kuloodporny spróbujcie wykonać brzuszki z poduszką rehabilitacyjną pod biodrami i swobodnymi (nie zapartymi) nogami. Technika dowolna. Jeśli Wam się to uda koniecznie wrzućcie na forum film, bo chciałbym to zobaczyć. Dotychczas podpuszczałem na to ćwiczenie wiele osób ale nikomu nie udało się go wykonać;)

Ćwiczenie drugie: trampolina. Ta niezwykle popularna w tej chwili zabawka też potrafi popracować nad naszą równowagą. Wystarczy spróbować wykonać na niej bieg bokserski. Dodatkową zaletą jest praca pliometryczna. Trampolina wywołuje duże przeciążenia w wyniku których w mięśniach wytwarza się odruch miotatyczny, więc jeśli utrzymamy odpowiednią szybkość ruchu mamy tu dwa w jednym: ćwiczenia na równowagę i eksplozywność.

Jeśli komuś to nie wystarcza, to można dodać do tego świetne koordynacyjne ćwiczenia na pracę nóg - starą, dobrą skakankę:) W tym momencie mamy już trzy w jednym i naprawdę hardcorowe ćwiczenie:D

Zdaję sobie sprawę, że podanymi wyżej ćwiczeniami nie wyczerpuję całego arsenału ćwiczeń na równowagę, lecz mam nadzieję, że trochę pomogłem Wam w urozmaiceniu treningu i poprawieniu umiejętności technicznych:)
  • 0

#2
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno
Świetny artykuł.
Na wyrobienie równowagi osobiście polecam Slackline.
  • 0

#3
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Rafiki, napisz o tym więcej:)
  • 0

#4
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno
Co prawda ze Slackline nie mam teraz za bardzo styczności.
Dla tych co nie wiedzą: jest to pas szerokości 25- 50 mm rozciągany np miedzy dwoma drzewami. Próba chodzenia na nim i utrzymania równowagi jest na serio trudna :) Ale już po kilku godzinach treningu nasza równowaga to już zupełnie co innego. Ze swojego doświadczenia wiem, że chodzenie po Slackline przez jedno popołudnie, polepszyło moją równowagę na długi czas. Regularne ćwiczenie to świetna sprawa.

Jest nawet stronka o tym: http://slackline.pl
  • 0

#5
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Dzięki, nigdy tego nie próbowałem:) rep dla Ciebie:)
  • 0

#6
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

może warto dać w widocznym miejscu ten temat ?


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych