Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Metoda relaksacyjna dla sportowcow MRS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1
julo1976

julo1976

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 159 postów
Celem MRS jest uzyskanie maksymalnego odpoczynku dla centralnego ukladu nerwowego jakim jest mozg.
Zgodnie z regulami neurofiziologii to nie miesnie sa zmeczone po intensywnym treningu - zmeczony jest mozg, ktoremu nalezy sie odpoczynek.
Gdy mozg odpocznie, wtedy regeneracje odczuja wszystkie czesci organizmu.
W metodzie relaksacyjnej dla sportowcow doprowadzamy do spowolnienia funkcji zyciowych w nastepujacy sposob:

1.zmniejszamy napiecie miesni

2.Uwalniamy sie od napiecia psychicznego

3.Ograniczamy zuzycie tlenu

4.Zwalniamy oddech

5.Doprowadzamy do obnizenia cisnienia tetniczego krwi

6.Zwalniamy puls

Kolejnosc dzialan w MRS :

1.Poloz sie wygodnie na plecach, na kocu, na podlodze, z glowa oparta na wysokosci 2-3cm.Rece wzdluz tulowia, dlonie otwarte, dotykaja koca i pozostan w bezruchu.Jestes ubrany w dres, na stopach skarpety.W ten sposob wylaczasz bodzce czuciowo-ruchowe zewnetrzne i wewnetrzne, poniewaz nie odczuwasz temperatury jako bodzca o charakterze interwencyjnym(budzacym uczucie ciepla lub zimna) i jednoczesnie-okolice czuciowo - ruchowe kory mozgowej.

2.W pomieszczeniu o temperaturze 20-25st.C musi panowac cisza, w przeciwnym wypadku wloz korki lub wate do uszu - wylaczasz bodzce sluchowe i okolice skroniowe.

3.Zamknij oczy - wylaczasz bodzce wzrokowe i okolice potyliczna.

4.Aby wylaczyc bodzce myslowe z okolic przedczolowych i czolowych, nalezy zastosowac blokade umyslu przez tak zwany automatyzm myslowy(mantra), powtarzasz w mysli (ale nie artykulujesz glosno) OCH i AM :) na przemian.To samorzutnie zlaczy sie z wydechem.

5.W takiej pozycji pozostajesz przez 10 do 15 minut (nalezy przedtem wlczyc budzik abys nie myslal o tym, kiedy przerwac seans), aby uzyskac w komorkach nerwowych rownowage miedzy dwoma impulsami: pobudzeniowym i hamulcowym.Ta rownowaga wprowadza spokoj w komorkach nerwowych w poszczegolnych okolicach kory mozgowej, ktora wtedy nie pracuje, gdyz nie odbiera ani nie przetwarza zadnych bodzcow.Przez wylaczeni wszystkich bodzcow wchodzisz w stan alfa, ktory jest podstawa dla odpoczynku centralnego ukladu nerwowego.

6.Po skonczonej sesji powoli wstajesz, wykonujac dodatkowo kilka szybkich ruchow rak, aby poczuc przyplyw energii.

7.Cwiczysz w teb sposob codziennie: profilaktycznie przez okres dwoch tygodni rano lub wieczorem, minimum dwie godziny po posilku."Leczniczo" dwa razy dziennie przez dwa tygodnie.Po kilkudniowej przerwie mozna calosc ponownie powtorzyc

8.Ta metoda przeciwdziala glownie znuzeniu psychicznemu, czyli usuwa zmeczenie centralnego ukladu nerwowego, jak rowniez dzieki uzyskanej rownowadze i spokojowi w komorkach nerwowych niweluje nadpobudliwosc.
  • 0

#2
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
'Fast and Loose' Pavla Tsatsouline'a daje nieziemskie efekty jeśli chodzi o relaks mięśni. Moja stała rutyna z rana, wieczorem oraz pomiędzy seriami podczas treningu :)
  • 0

#3
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa

'Fast and Loose' Pavla Tsatsouline'a daje nieziemskie efekty jeśli chodzi o relaks mięśni. Moja stała rutyna z rana, wieczorem oraz pomiędzy seriami podczas treningu :)


Możesz coś więcej napisać o tej metodzie? W której książce to jest opisane?
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#4
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
polecam wejść w stan theta bądź delta ew. w trans
lecz najpierw trzeba wejść stan alfa hihi
są specjalne dźwięki/fale do tego :P
na yt pełno tego
można o tym dużo poczytać :P

  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#5
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Hannibalu to już pod autosugestie/autohipnoze podchodzi prawie. Troszkę taki fanatyzm dla mnie ale zależy co kto lubi, jednych relaksuje medytacja, innych joga. Ja na to nigdy nie miałem odpowiedniej cierpliwości i ogólnie nie zagłębiałem tak bardzo tematu. W moim poradniku opisałem, jedną z metod która wywodzi się z rosyjskiej Sistiemy.
Leżąc na wznak lub stojąc napinamy najpierw mięśnie całej prawej nogi a potem lewej, następnie: brzuch, klatkę, plecy oraz prawe i lewe ramię. Napinając daną część ciała, starajmy się tak by pozostałem części były luźne i zrelaksowane. Przy napinaniu robimy wdech nosem, przy relaksowaniu wydychamy ustami. Prosta i skuteczna metoda!

Ale podwójne efekty uzyskacie właśnie dzięki 'Fast and loose' Pavla. Zalety tego są konkretne - od totalnego luzu i relaksu całego ciała poprzez opanowanie i spokój, świadomości własnego ciała aż po uczucie takiej zajebistej wibracji w ciele, ciężko opisać. Pomiędzy seriami w treningu, świetnie regenerują i relaksują spięte mięśnie. Ja właśnie tego używam zamiast statycznego rozciągania jak niektórzy polecają. Pewnie medytacje i inne relaksujące techniki są skuteczniejsze, tego nie wiem. Natomiast ja potrzebowałem czegoś prostego, skutecznego i zarazem przynoszącego efekty - Pavel coś takiego rozkminił, a raczej połaczył w całość, wszystkie techniki rosyjskich mistrzów - jak on sam mówi.
W 'Rozciąganiu odprężonym' wspomina o książce właśnie o tytule 'Fast and loose' ale ja jej nigdzie nie znalazłem, za to natrafiłem na DVD tychże technik ;]
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych