Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Prawda o crossfit


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
Rob PMC

Rob PMC

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 135 postów
Jakie są wasze opinie na temat tej dyscypliny sportowej .

cytuję jedną opinię z innego forum:

Tak tytulem wstepu - jak w ogole mozna robic trening pod cos, co samo w sobie nie tworzy logicznej calosci, tylko jest zlepkiem konkurencji z roznych dyscyplin? Rownie dobrze moga tam dorzucic plywanie pod woda. Jak mozna wzbogacac trening jakiegos sportu 'crossfitem' skoro tu sie bazuje na kilku cechach - sile, wytrzymalosci, zwinnosci, szybkosci. Rozumiem wzbogacic trening zapasow o elementy podnoszenia ciezarow czy nawet trojboju, zeby popracowac nad konkretna cecha - sila/moca, wtvr, ale wzbogacajac trening czegokolwiek o crossfit to nad czym pracujemy - nad wszystkim? To sa jakies jaja wymyslone przez ludzi, ktorzy nigdy nie byliby w stanie wyjsc poza przecietnosc w trojboju, podnoszeniu ciezarow, gimnastyce, lekkiej atletyce itd. Kazdy zawodnik rugby league z miejsca moglby isc na wysokiej rangi zawody crossfit i potencjalnie wygrac. To co to w ogole jest? Taka sytuacja jest niemozliwa w przypadku jakichkolwiek innych sportow, zaden trojboista nic nie zdziala na zawodach OL i vice versa.

Odnośnik do strony gdzie był już poruszany temat o CF

http://kalistenikapo.../watek-crossfit
  • 0

#2
Borys85

Borys85

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 115 postów
Mi się crossfit podoba, gdybym miał warunki, to chętnie raz w tygodniu robiłbym tego typu trening. Nie wiem jak to się ma do uprawiania jekiejś dyscypliny zawodowo, ale dla ludzi dbających o kondycję, siłę i wytrzymałość i szybkość do normalnego funkcjonowania jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyna siłownia + bieganie.

Myślę, że crossfit można traktować poniekąd jak hardcorowy fitness, a przecież są ludzie, którym lżejsze ćwiczenia zwyczajnie nie wystarczają.

Cytowany przez Ciebie post to takie czepianie się na siłe. Nie wiemy coprawda jaki był przebieg dyskusji i sens wypowiedzi, ale wyczuwam hejtera. A i co do Twojego pytania, nie wiem czy crossfit powinno się rozpatrywać jako dyscyplinę sportowę, choć pewnie są jakieś zawody, ja to widzę raczej jako odmianę treningu.
  • 0

#3
Emil

Emil

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 662 postów
Od miesiąca raz w tygodniu chodzę na crossfit w ramach relaksu i regeneracji :) Ja bym to podciągnął pod rozwój wytrzymałości. Siłowe elementy nawet jeśli są to w takiej ilości powtórzeń i w taki sposób zapodane, że też idzie w kondycję. I mi to odpowiada.
Poza tym to jest bardzo przyjemne. Lubie czasem wyjść z sali zlany potem ledwo trzymając się na nogach.
Wiadomo - to nie jest żaden rewolucyjny trening jak stara się nam to sprzedać Nike. Ale zabawa jest fajna :)
  • 0
Dołączona grafika

#4
Paciek

Paciek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 12 postów
Zgadzam się z cytowaną opinią, ale tylko jeśli chodzi o konkretne dyscypliny. Wiadomo, że osoba zajmująca się np. tylko trójbojem siłowym i poświęcająca tej dyscyplinie swoją całą uwagę, osiągnie w niej lepsze wyniki niż osoba uprawiająca również inne dyscypliny. Ale czy może ona nazwać się sprawną fizycznie jeśli jest w stanie "dźwigać" wielkie ciężary a po 400 metrach dostaje zadyszki? W crossficie nie chodzi o to aby być najlepszym w każdej dyscyplinie/każdym ćwiczeniu, ale o to aby prezentować w nich wyższy poziom od statystycznego mężczyzny. Obecnie crossfit przestaje być już metodą treningową a staję się osobną dyscypliną, czego przykładem jest, mnożąca się ilość zawodów crossfitowych, które są transmitowane nawet w telewizji.
Ktoś powie: "Co to za sport, skoro robi się wszystko, a nie jest się w niczym najlepszym?"
Odpowiem: A czym różnie się to od dziesięcioboju, który mogliśmy oglądać podczas igrzysk olimpijskich?

Słowo klucz - WSZECHSTRONNOŚĆ

Osobiście uważam, że owszem, nie jest to odpowiednia metoda treningowa dla sportów typowo siłowych jak np. trójbój, gdzie kondycja nie odgrywa dużej roli, ani sportów wytrzymałościowych jak bieganie długodystansowe, gdzie nie potrzebna jest wielka siła.
W moim odczuciu jest to natomiast znakomite narzędzie jeśli chodzi np. o piłkarzy (dla których liczy się nie tylko kondycja, ale również wytrzymałość oraz siła) lub zawodników sportów walki, którzy muszą być silni, wytrzymali, posiadać odpowiednią dynamikę i moc.
Czym różnią się treningi zawodników MMA, które możemy oglądać choćby na youtube (np. bicie młotem w opone, następnie wyskoki z przysiadu ze sztangą oraz swingi z kettlebellem) od crossfitu? Niczym! Czy jest to już crossfit? Tak! Bo rozwija kilka cech motorycznych na raz.

Z argumentem jakoby: "Każdy zawodnik Rugby League, mógłby iść na zawody crossfitowe i z miejsca wygrać" nie zgadzam się. Nie trzeba być żadnym ekspertem, aby zobaczyć jak zawodnicy tej dyscypliny różnią się od siebie fizycznie, w zależności od tego na jakiej pozycji grają. Są tam zawodnicy "mniejsi" ale bardziej wytrzymali i szybsi oraz "wielkie szafy" których atutem jest duża masa i siła. Wystarczy choćby spojrzeć jak wyglądają zawodnicy w formacji młyna, a jak np. skrzydłowi. Jak więc można zauważyć nawet zawodnicy rugby, trenują specjalnie "pod pozycję" na której grają.

Crossfit jest to natomiast znakomite narzędzie dla służb mundurowych (policjantów, żołnierzy czy też strażaków). Którzy nie muszą być
najsilniejsi, ale muszą być silni, np. by wynieść osobę z palącego się budynku lub odciągnąć rannego kolegę w bezpieczne miejsce. Posiadać przyzwoita kondycje, aby nie łapać zadyszki po, krótkim biegu, potrafić unieść ciężar własnego ciała w celu pokonywania przeszkód występujących w terenie itd.
Jak wg. ekspertów (mjr. Arkadiusz Kups) wygląda idealny operator sił specjalnych? Nie ma być specjalistą w jednej dziedzinie, ale ma być wszechstronny. Uważa on, że: "O sprawności decydują trzy cechy: gibkość, siła i wytrzymałość. Powinny one tworzyć wierzchołki trójkąta równobocznego, którego środek ciężkości jest dokładnie pośrodku - niezależnie od tego, jak duże ma boki."
Tak więc idealnym kandydatem na komandosa jest nie osoba o wielkiej sile i masie czy maratończyk, ale osoba rozwijająca się w sposób wszechstronny.

Nie chce tu bronić, crossfitu jak jakiś fanatyk :) Według mnie każdy powinien sam zadecydować czy pasuje mu taka forma treningu czy też nie. Jak dla mnie (osoby trenującej Krav Magę i interesującej się treningiem funkcjonalnych oraz służb mundurowych) tego typu trening jest wręcz idealny.

Według mnie największym plusem crossfitu jest to, że każdy dzień treningowy wygląda inaczej, przez co trening nie staję się nudny i monotonny (osobiście codziennie po przebudzeniu pierwszą rzeczą, którą robię jest sprawdzenie jaki plan jest dzisiaj do wykonania - to już nałóg :) ).

Trochę się rozpisałem. Póki co kończę, ponieważ czeka na mnie dzisiejszy WOD :) !

Pozdrawiam!


  • 0

#5
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Cytowany przez Ciebie post to takie czepianie się na siłe. Nie wiemy coprawda jaki był przebieg dyskusji i sens wypowiedzi, ale wyczuwam hejtera.

tytuł tematu:
"Jak byc mocnym w CROSSFIT nie robiac Crossfitu ? "
użytkownik który to napisał: Guinness

  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#6
senku

senku

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 35 postów
http://www.trenerind...osobista-opinia
Negatywna ocena crossfitu
Według mnie ważny jest dobór ćwiczeń. Robienie np. martwych ciągów w szybkim tempie i na zmęczeniu, gdy nie jesteśmy w stanie zachować poprawnej techniki nie jest rozsądne. Natomiast pompki, rzuty piłką lekarską, skoki na podest, przysiady z niedużym ciężarem i wiele innych podobnych ćwiczeń są doskonałym uzupełnieniem treningów sportów walki, gdyż rozwijają kilka cech motorycznych naraz.
  • 0

#7
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Nie da się odmówić Crossfitowi mądrych, przemyślanych treningów. Według mnie, bardzo dobrze, że w tę dyscyplinę wpompowano mnóstwo pieniędzy, bo to zapewnia dobrych trenerów opracowujących treningi i świetną metodykę. Super, że pieniądze te wyłożył Reebok a nie jakaś firma odżywkowa. Jest to na pewno dobra alternatywa dla kogoś kto chce być wszechstronny.
  • 0

#8
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
Mi też się to podoba tylko znowu (podobnie jak w przypadku kettli) jest konieczność używania różnego sprzętu jak sztangi, kettle, pisłki, skrzynie, liny itd.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych