Skocz do zawartości

Nasze strony:Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

crossfit


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1
mateusz

mateusz

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 35 postów
Bardzo zaciekawił mnie ten trening. Pozwole sobie przytoczyć artykuł z body-factor

Gdzie nie zajrzeć to wszystkie źródła mniej więcej podają podobną definicję treningu CrossFit.
W moim odczuciu trening jest rewelacyjny dla osób ,które po prostu chcą mieć szczupłą ,smukłą i zarysowaną sylwetkę a nie specjalnie bawi ich rutyna treningowa masa/siła/rzeźba ,nie mają w planach zapędów kulturystycznych a raczej estetyczny wygląd.


Jest to trening intensywny i ciekawy z racji,że nie skupiamy się na dużych obciążeniach a raczej intensywności i dynamice ich wykonania.


„So think twice before swinging a 20-kilogram steel ball over your head or putting in so many miles you find yourself nursing a sore back. Exercise doesn't have to be done to the extreme to be effective. „

Trening ten nie zastąpi Wam treningów masowo – siłowych, wręcz mogą być podstawą do wykonania niektórych jego założeń.
Trening crossfit będzie raczej treningiem uzupełniającym treningi masowo – siłowe i odwrotnie.
Są to inne metody/narzędzia do osiągnięcia różnych celów.
CrossFit jest świetnym sposobem dla sportowców pozasiłownianych dyscyplin .

Panuje jakieś takie dziwne wyobrażenie IronMana
„nie bierzesz na klatę 150 a w przysiadzie 190 to się nie wypowiadaj”, przykoksiony dzik spojrzy na Ciebie spode łba bo masz całe 36 w ramieniu.
Jak to w życiu bywam ,zawsze mamy 2 strony medalu, Ty nie podniesiesz 200 w czymś tam, On/Oni często nie oderwą dupska wyżej niż 20 cm ponad ziemię.

Dążę do tego,że trening ten poza tym,że jest ciekawą alternatywą do typowych planów :

Wyciskanie na klatkę 3 x 8
Wyciskanie na barki 3 x 9

jest także treningiem wymagającym zaangażowania i sporego wysiłku a często również innowacyjnego podejścia.
Nie neguję żadnego z planów powyższych ale uważam,że mix taki jest przede wszystkim bardzo interesujący i stanowi znakomite oderwanie od treningowej stagnacji.
Zmierzając ku konkretom , warto nadmienić ,że jest to dobry pomysł na treningi wspomagające inne dyscypliny siłowe jak kolarstwo,biegi, gry zespołowe i wiele, wiele innych.

W treningu crossfit prócz tego,że ustalimy sobie dany układ/plan ćwiczeń ,
przemyślimy czas ich wykonania,potencjalną ilość powtórzeń,to w zasadzie możemy nim manipulować według naszych potrzeb.
Nie wiem czy się nie mylę ale trening ten mógłby wykonywać nawet 40 czy 50 latek przy założeniu ,że cieszy się dobrym zdrowiem,ciężary nie będą przesadzone a intensywność doprowadzała do zawałów i omdleń.

Jak wspomniałem intensywność treningu, - spora, ilość powtórzeń sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej ,podkręceniu „metabolizmu”,poprawie kondycji ,wytrzymałości.

Oczywiście możemy założyć ,że wykonuję trening z daną intensywnością , z zaplanowaną liczbą powtórzeń jak i przerw ale ja wybierając ten trening skupiłbym się na zabawie.
Mnie ten trening miałby bawić, przybić do gleby,zmęczyć, spocić ,budować psychicznie a przy okazji pomagać kontrolować poziom tkanki tłuszczowej i wzmacniać pod względem wioseł.

Wszystko wygląda fajnie,można by pomyśleć:
„Zrobię kilka stacji ćwiczeń,zaplanują sobie trening, łyknę kawę i pójdę „napiżdżać”
[Piszę to coś motywowany niedawnym wypadkiem mojego znajomego,który to „napiżdżając” zafundował sobie minimum 2 miesiące odpoczynku.]

Podchodząc do takiego treningu dobrze jest zdawać sobie sprawę z własnych możliwości.
Jeśli wiesz,że nie podołasz , jeśli jest to trening zbyt intensywny i zbyt ryzykowny – poczekaj -
przygotować się możesz stopniowo, zwiększając intensywność obecnych treningów-> poczynając od aerobów stopniowo zwiększając intensywność dochodząc do interwałów/HIITa do Tabaty (które są również składowymi CrossFitu)
Oczywiście tutaj występują inne wytyczne,które w swoim opracowaniu zawarł Niwix ( poziom %bf,stan zdrowia itp)
http://www.body-fact...read.php?t=1709

Poza tym pomogą Wam w tym ćwiczenia takie jak wymachy hantlem (ilość powt na rękę ) ,ćwiczenia z piłką lekarską ,inne ćwiczenia ,które w innych notkach zamieszczałem.
Własna kreatywność pozwoli Wam dostosować trening do własnych upodobań.

Jeśli zdecydujesz się na CrossFit (a często motywacją takiej decyzji jest chęć utraty tkanki tłuszczowej i niestety pobudzenie spowodowane specyfikami typu spalacze.)

Jak? Osoby o mniej przemyślanych planach,mniejszym doświadczeniu i wiedzy teoretycznej motywowane powyższymi czynnikami wyłamują się z ram treningu „na coś” wskakując w trening
„nie wiem jak,nie wiem co byle dużo i napiżdzać”
Jest to błędne myślenie gdyż :

o kontuzję nie trudno
taki trening będzie sporym wydatkiem energetycznym , bez odpowiedniej diety i suplementacji możemy nie tylko spalić tłuszcz ale i spowodować spadek siły, odporności organizmu, przetrenowanie , bóle mięśni oraz stawów
indywidualnie uwzględniając ,zahamowanie przyrostów jest bardzo realne a szybki ,intensywny trening nie sprzyja przyrostowi obciążenia na sztandze
Podejrzewam,że listę tę można dalej wyciągnąć jednak nie w tym rzecz.

Zakładając,że jesteśmy już średnio zaawansowanymi bywalcami siłowni ,myśląc o CrossFIT uwzględnijmy ...

Po co mi to :
Odpowiedzi:
a) chcę budować masę mięśniową – raczej nie choć niektóre elementy włączyć można
B) chcę budować siłę statyczną – no nie bardzo
c)poprawić kondycję – ok
d)chcę zgubić tłuszcz – ok ale raczej nie w początkowej fazie bądź przelatane z innymi mniej intensywnymi treningami, bądź włączając niektóre elementy do stałego planu

„Każdy idzie własną drogą , każdy szuka sposobu na siebie , każdy ostatecznie osiągnie to – na co zapracował a nie ile książek przeczytał” (wiedzy nigdy za wiele a pewne wskazówki ułatwiają nam życie, doświadczenie innych ma wspomagać,ukazywać drogowskazy a nie motywować do popełniania tych samych błędów)Możemy wyobrazić sobie normalny/typowy plan treningowy i np. 1 dzien trening crossfit w tyg. Myślę, że kombinacji jest sporo i tak samo dużo jak osób szukających „nowości „ wspomagających osiągnięcie celu.
Pamiętajcie crossFit to nie tylko ciężary i siłownia! To również rower/biegi/basen itp

Pamiętać też warto ,że crossfit będzie przeplatanką ćwiczeń tlenowych i często beztlenowych o różnej intensywności , tętno będzie nam skakało , często przekroczymy pułap mleczanowy, serce bije szybciej więc dieta,odpowiednia ilość kcal , odpowiednia suplementacja około treningowa , odpowiedni /przemyślany czas trwania treningu jest rzeczą niezwykle ważna.
Tu chodzi o nasze zdrowie i samopoczucie!

Po treningu /w czasie będziecie mocno spoceni, zmęczenie będzie odczuwalne długo po treningu , szybsza akcja serca/zadyszka/ sapanie nie będzie Wam obce dlatego odpowiedni czas przeznaczony na regeneracje jest nie mniej ważny.

Treningi corss fit jak wspomniałem modyfikujemy wedle potrzeb, możliwości ale warto pamiętać ,że jest to trening wszechstronny dlatego też wybieramy raczej ćwiczenia wielostawowe , takie gdzie praca nie będzie przeznaczona jednemu mięśniowi a całej gamie.

Znając trochę założeń zamieszczam Wam kilka możliwych kombinacji .Więcej dowiecie się z linków gdzie wypowiedzieli się bardziej doświadczeni/oczytani i wyuczeni.
Chciałem wskazać ,że coś takiego jak trening Cross Fit istnieje ,że na jeden punkt spojrzeć można z wielu perspektyw ,że nie wszystko jest czarne lub białe i,że nie jedną drogą można dojść do celu.
Drogę/sposób wybieramy wedle możliwości , potrzeb, upodobań ale istnieją już pewne wydeptane ścieżki,które modyfikowane /dostosowywane staną się drogą do sukcesu.

Przykładowe „ napierdalajky”:1.
Swim: 2 x 25m/y (30sec recovery, hold within 1 sec of each other) + 2 x 50m/y (30sec recovery, hold within 2 sec of each other) + 2 x 100m/y (45sec recovery, hold within 3 sec of each other) + 2 x 200m/y (1 min recovery, holding within 4 sec of each other)

2.
Run: 2 x 800m holding best possible pace. Not slowing more then 3 sec. 2 min recoveries + 2 x 1k holding best possible pace. Not slowing more then 4 sec. 2 min recoveries3.
Barbara"
Five rounds, each for time of:
20 Pull-ups
30 Push-ups
40 Sit-ups
50 Squats
Rest precisely three minutes between each round.
Post time for each of five rounds to comments.

4.
Three rounds for time:
Run 400 meters
1 1/2 pood Kettlebell X 21 swings (or 55 pound dumbbell swing)
12 Pull-ups


5.
21 Hip-Back Extensions
Run 400 meters
18 Hip-Back Extensions
Run 400 meters
15 Hip-Back Extensions
Run 400 meters
12 Hip-Back Extensions
Run 400 meters
9 Hip-Back Extensions
Run 400 meters
6 Hip-Back Extensions
Run 400 meters
3 Hip-Back Extensions
Run 400 meters

6.
Row 500 meters
115 pound Push press, 21 reps
Row 500 meters
115 pound Push press, 18 reps
Row 500 meters
115 pound Push press, 15 reps
Row 500 meters
115 pound Push press, 12 reps

7.
Poniedziałek:
Przysiady- 5serii po 12 powt.
Wyciskanie na płaskiej ławce- 5 serii po 12 powt.
Wtorek:
Sprint 400m
30 skoków przez skrzynie (60cm)
Skakanka 5min
Środa:
Pompki -5serii 20 powt
Brzuszki(dowolne) -5 serii
Czwartek:
Jazda na rowerze 40min

Piątek:
Marty ciąg z unoszeniem ciężarka do brody-5serii po 12 powt.
Zarzut sztangi na barki- 5serii po 12 powt.
Sobota, niedziela -odpoczynek.Czy ktoś tak ćwiczy ??? ;>
 • 0
"Bez walki nie ma postępu" F.Douglas

Dołączona grafika

#2
lordkoks

lordkoks

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 72 postów
To że nikt nie odpowiedział wynika z długości posta.

Trening CrossFit swoim układem przypomina trening obwodowy/stacyjny. W ten sposób trenuję od dawna, choć od niedawna wiem jak sie nazywa:) Stosuję ten typ treningu zwłaszcza na wiosnę, gdy chcę pozbyć się zbędnych kilogramów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i liczba powtórzeń, sprawi że nawet twardziele wymiękają. Myślę, że ten typ treningu powinien być stosowany przez wszystkich, którzy kalisteniką interesują się na poważnie. Gdy znajdę trochę czasu opiszę CrossFit w troszkę skróconej wersji.


 • 0
Jeśli nie potrafisz to cię naucze, jeśli nauczyć się nie chcesz to cię do tego zmusze

#3
Rob PMC

Rob PMC

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 135 postów
CF jest ciekawym rozwiązaniem .Nie podoba mi się jedynie to ,że nie które ćwiczenia "oszukuje się " -wykonując je na czas nie robi się ich siłowo : np. pull up nie robisz siłowo tylko bujasz . Taka specyfika.
Interesujące na pewno jest połączenie przysiadu z wyciskaniem na barki -Thruster i delfinki /burpees
http://www.crossfit..../excercise.html
mój własny WOD ;czas 15 min non stop ; 1 seria naprzemiennych wykroków z obciążeniem 30/40kg -30 powtórzeń po 15 na stronę ,następnie 1 seria skakanki 100 obrotów ........ i tak przez 15 min .

Istnieje jeszcze ciekawa odmiana CF dla biegaczy,kolarzy , triathlonistów -CF-endurance
http://www.crossfite...ance.com/blog/1

Reasumując CF jest niczym innym jak obiegówką tak jak to ujął wyżej lordkoks w innej ciekawej formie .
 • 0

#4
Sopel

Sopel

  Kaboom!

 • Użytkownik
 • 747 postów
Lepsze bujane podciąganie niż żadne, a dzięki crossfit wiele osób ruszyło dupę z kanapy ;)
 • 0
Shut up and get moving.

#5
Rob PMC

Rob PMC

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 135 postów
tak moda
 • 0

#6
Revo

Revo

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 659 postów
Czyli generalnie wygląda na to że treningi CF to pełny freestyle?
 • 0

#7
Sopel

Sopel

  Kaboom!

 • Użytkownik
 • 747 postów
Nie, nikt Ci nie broni podpiąć się pod jakiś profesjonalny plan.
Zaczynając od jakichś prostych WODów (z tego co widziałem, najprostsze jest Cindy) i przechodząc do coraz trudniejszych. To bardziej trening wydolnościowy, jak kettle.
 • 0
Shut up and get moving.

#8
Revo

Revo

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 659 postów
A w czym ten plan Cindy jest taki profesjonalny? Sam mogę takich planów ułożyć 10 w 10 minut. Te nazwy to chyba tylko dla ułatwienia rywalizacji bo z tego co się zorientowałem to jest ona niezwykle zacięta w tej dyscyplinie. Pisząc freestyle miałem na myśli, że nie ma zasad, poprostu cisnę ile się da różnorodnie jak się da a jedynym ograniczeniem jest moja fantazja i zdolności regeneracyjne organizmu. Swojego czasu często ćwiczyłem tzw. trening spartakus 10 ćwiczeń po 60 sekund z 15 sek przerwy 3 rundy z odpoczynkami 2 min pomiędzy wygląda, że to był CF wypisz wymaluj.
 • 0

#9
Sopel

Sopel

  Kaboom!

 • Użytkownik
 • 747 postów
No więc tak, w takim sensie to jest freestyle ;P Tylko że w crossficie masz niby profesjonalnych trenerów którzy te plany układają i pilnują ćwiczących.
 • 0
Shut up and get moving.

#10
kolecc

kolecc

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 247 postów
Czyli to będzie dobry trening wytrzymałościowo/dynamiczny ? Bokserzy podobnie chyba ćwiczą od bardzo dawna.
 • 0
To podróż daje nam szczęście, nie jej cel.

#11
Revo

Revo

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 659 postów
Eno pewnie na czymś trzeba na życie zarobić ;-) Jest przecież wiele ludzi, którzy lubią być prowadzeni za rękę lub dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.
 • 0

#12
Sopel

Sopel

  Kaboom!

 • Użytkownik
 • 747 postów
Lepiej żeby wydawali kasę na trenerów niż na fajki :D
 • 0
Shut up and get moving.

#13
Revo

Revo

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 659 postów
Tak kolecc dokładnie, to nic nowego zresztą jak i kalistenika, poprostu stare dobre ćwiczenia ubrane w nową formę.
 • 0

#14
Rob PMC

Rob PMC

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 135 postów
wod bez ciężarów


 • 0

#15
lordkoks

lordkoks

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 72 postów
Owszem, bokserzy tak jak i inni adepci sportów walki, od dawna, ćwiczą w ten sposób, ja sam tak ćwiczyłem zanim dowiedziałem się że nazywa się to crossfit (a mogłem tyle na tym zarobić ;/)
 • 0
Jeśli nie potrafisz to cię naucze, jeśli nauczyć się nie chcesz to cię do tego zmusze

#16
kolecc

kolecc

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 247 postów
W sumie to marki odziezy sportowej wpadły na genialny pomysł nakrecania sobie rynku, xd trzeba mieć łeb na karku. Ale to bardzo dobrze przynajmniej sport staje sie bardziej popularny ;)
 • 0
To podróż daje nam szczęście, nie jej cel.

#17
Rob PMC

Rob PMC

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 135 postów
o 21 15 zawody usa kontra europa na eurosporcie
 • 0

#18
kano

kano

  KB-MASTER !

 • Zasłużony
 • 1 325 postów
Nom, właśnie są..
 • 0

#19
bartekbaltyk15

bartekbaltyk15

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 283 postów
Dzięki za info, będę oglądał. :)
 • 0

#20
benfredo

benfredo

  Go KalistenikaPolska.pl!

 • Użytkownik
 • 100 postów
załapałem się tylko na końcówkę ;/ laseczki nieźle się podciągały :o
 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych