Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Skrobia, cukier, tłuszcz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Jak to jest w koncu, jak tłuszcz (np maslo) zmieszasz ze skrobia (np ziemniaki). Mozna jesc czy nie?

W ksiazce pierwotne cialo, pierwotny umysl mozna sie doczytać zeby nie łączyć cukrow i skrobi z tłuszczem.

A np niektorzy jedza na noc ziemniaki z tluszczem.

Juz niechcialbym "wytykać palcem" kto tak je, ostatnio tej osoby nie ma na forum.

Pisalem na innym forum o tym, ale odpowiedzi dobrej nie zaznalem, chodzi mi rowniez o rozwiazanie tego problemu w biochemiczny sposob.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#2
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów
Tam raczej nie uzyskasz zadnej sensownej odpowiedzi, bo tam panuje rezim pogladowy na te tematy. Mistrzowie treningu po awf nie potrafiacy zrobic szpagatu, jedzacy chleb, bo im otwiera kanaly energetyczne i swoja forme mierzacy fotkami :D
  • 0

#3
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Ok, wracajac do pytania, bo tam sie nie doczekasz: chodzi o to, ze dodatek tluszczu tlumi gwaltowny skok cukru we krwi a powoduje, ze caly proces przebiega lagodnie i jest bardziej rozlozony w czasie. W nocy zachodzi wiele zjawisk i procesow regeneracjyjno-naprawczych, np resynteza (odnowa) glikogenu, regulacje hormonalne, wszelkiego rodzaju naprawy i transkrypcje bialek etc. Oczywiscie tluszcz ma byc dodatkiem do skrobii a nie odwrotnie, ani nawet 70/30. Ma spowodowac, ze odpowiedz insulinowa bedzie spokojna i rownomierna.


  • 2

#4
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL


Ok, wracajac do pytania, bo tam sie nie doczekasz: chodzi o to, ze dodatek tluszczu tlumi gwaltowny skok cukru we krwi a powoduje, ze caly proces przebiega lagodnie i jest bardziej rozlozony w czasie. W nocy zachodzi wiele zjawisk i procesow regeneracjyjno-naprawczych, np resynteza (odnowa) glikogenu, regulacje hormonalne, wszelkiego rodzaju naprawy i transkrypcje bialek etc. Oczywiscie tluszcz ma byc dodatkiem do skrobii a nie odwrotnie, ani nawet 70/30. Ma spowodowac, ze odpowiedz insulinowa bedzie spokojna i rownomierna.


Dzieki, ten fragment z ksiazki mnie zmartwił. Ale chyba masz racje

Moze drobny przyklad i ilosci produktu na kolacje? XD.
Tak zeby reakcja organizmu nie byla odwrotna na ten posilek.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#5
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Gedgaudas i paru innych z nurtu paleo potepia skrobie, choc jest to dla mnie niezrozumiale, ale z kolei np guru wegan McDougall, ktorym fascynuje sie satetsu z gimanstykow, zaleca wylacznie skrobie. Skrobia jest o tyle lepsza, ze wolniej sie trawi i zapewnia w miare staly dostep weglowodanow.

 

Co do przykladu to ja np 2 srednie ziemniaki, 3 male do tego lyzka masla/smalcu i lyzka tlustej smietany. robie sobie puree takie. Albo kasza gryczana ze smietana i lyzka smalcu ze skwarami. Ja tak robie ale nikogo nie namawiam jakby co :)


  • 1

#6
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

@Salute! Czemu tylko trochę tłuszczu, co jak będzie go za dużo? Osobiście nie jem nic przed snem bo nie jestem jeszcze głodny po obiedzie :D


  • 0

#7
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Bo przeciez nie powinno sie mieszac zrodel energii ;)


  • 0

#8
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Czyli w takim wypadku ziemniaki, które są moim jedynym źródłem węgli do tłustego obiadu nie pasują? W ilości ok. 200 g? Myślałem, że najważniejsza jest proporcja dobowa :)


  • 0

#9
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Nie, no moga byc ale przeciez rozmawiamy o weglach na noc :)


  • 0

#10
warrumin

warrumin

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 195 postów

Bo przeciez nie powinno sie mieszac zrodel energii ;)

Czemu nie powinienem mieszać (zbyt dużej ilości) tłuszczu skoro i tak zjem mało węglowodanów? Jaki jest tego powód?


  • 0

#11
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Zawsze ten sam, organizm najpierw skorzysta z preferowanego zrodla a zapasowe odlozy.

 

W ogole to zle rozumienie istoty sprawy: tu jest mowa o weglowodanach na noc, a nie tluszczu na noc.


  • 0

#12
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
Czyli idąc tym tokiem rozumowania - jak w dzień zmieszamy węgle z tłuszczem to mniej się odłoży niż gdybyśmy zjedli tak na noc? Jest to warunkowane większym ruchem w ciągu dnia czy czymś innym?
  • 0

#13
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Nie, chodzi o to, ze jak w dzien jesz wegle to zazwyczaj w towarzystawie bialka i tluszczu, i o ile je sie bialko dobrej jakosci to spora czesc wegli, ktorych i tak jest malo w stosunku do tluszczu, pojdzie jako wyjsciowka do wytworzenia egzogennych aminokwasow.

Na noc wegle z reguly je ktos, kto jest na jakims lc i zazwyczaj jest na granicy ketonow. NIkt nikomu nie zabrania przeciez jedzenia na wieczor czegokolwiek, tu chodzi o same wegle a raczej skrobie, bo ona ma w sumie sens. Mozna je jesc bez tluszczu ale lepiej jest stlumic ten skok cukru i rozlozyc w czasie. Ale przeciez nie ma przymusu, mozna nic nie jesc, pakerzy z kolei jedza bialko na przyklad.


  • 0

#14
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
Ale egzogenne aminokwasy są dostarczane z pożywieniem, a nie wytwarzane.
  • 0

#15
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

sorry literowka :) mialo byc endognnych


  • 0

#16
eGzu

eGzu

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 160 postów

Myślę, że tutaj znajdziesz odpowiedź, czy należy jeść węgle i tłuszcz w jednym posiłku.


  • 0

#17
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Myślę, że chodziło Ci o nie łączenie skrobi z białkiem ale nie jestem pewien.

Z tych powodów o których pisał Salute ja jem węgle wieczorem i czasami właśnie z dodatkiem tłuszczu. DODATKIEM :) Taka opcja uwrażliwia również organizm na działanie insuliny poprzez złagodzenie wzrostu cukru we krwi. Szczególnie polecana opcja dla ludzi z problemami z tym hormonem. Generalnie odkąd jem wieczorem węgle śpię jak dziecko, wysypiam się jak młody i w ogóle życie jakoś tak szczęśliwie płynie :D
 


  • 0

#18
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Bo taki wlasnie jest sens tego, dobry sen przez uaktywnienie osi/lancucha insulina>tryptofan>serotonina>melatonina.

I tluszcz ma byc wlasnie dodatkiem, bo latwo przesadzic.


  • 0

#19
warrumin

warrumin

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 195 postów

A mniej więcej ile godzin przed snem jecie węglowodany, aby lepiej spać?


  • 0

#20
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Są jakieś proporcje łączenia węgli z tłuszczami przy założeniu, że wieczorny posiłek jest jedynym w którym spożywa się węglowodany? Czy po prostu chodzi o niedopuszczenie do sytuacji 50-50 tłuszczy i węgli?


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych