Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Cholesterol WYNIKI!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Hej, 

 

zrobiłem sobie wyniki krwi, żeby sprawdzić czy wszystko jest ok. Na moje jest jak najbardziej dobrze ale wolę się upewnić. Ktoś skomentuje? :)

Alaty 31,5 U/l

Cholesterol całkowity 259 mg/dl
Cholesterol HDL 69 mg/dl
Cholesterol LDL 175 mg/dl
Triglicerydy 76 mg/dl

Glukoza 92 mg/dl

TSH 1,620 mikroIU/ml

Salute!? :) 


  • 0

#2
Maciek98

Maciek98

    Brak

  • Użytkownik
  • 8 postów
Jak robiłem morfologię to miałem napisane między jakim a jakim poziomem powinien być dany wynik. Nie myślę żeby ktoś ci tutaj odpowiedział czy wynik jest dobry czy zły. Najlepiej udaj się do lekarza żeby sprawdził. Ewentualnie sprawdź w internecie. Pozdro ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
  • 0

#3
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Nie chcialbym robic za internetowego lekarza przez drut, bo to najgorsze co mozna zrobic komus, ale ja bym sie nie przejmowal (ze jest ok w sensie), zwlaszcza, ze chyba jestes mniej wiecej w fazie adaptacji. Zas udanie sie do  lekarza z pewnoscia poskutkuje recepta na jakies statynki dla zdrowia, bo jak wiadomo teraz norma jest 200 i jest ustawicznie zbijana bez zadnej podstawy(nie liczac marketingowej). Wiec mozna wejsc zdrowym a wyjsc chorym, choc nic sie nie zmienilo.


  • 0

#4
soldier

soldier

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 166 postów

W sumie to norma w wielu krajach jest inna. Np w USA norma jest o 100 większa niż u nas. Trudno powiedzieć jaki powinien być max poziom. Bardziej skupiałbym się na stosunku HDL do LDL a tu wygląda ok.


  • 0

#5
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

W USA norma wynosi 200, tak jak u nas.


  • 0

#6
soldier

soldier

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 166 postów

Czytałem ostatnio, że w Stanach norma jest wyższa o 100 niż w Polsce a w niektórych krajach w ogóle się jej nie stosuje. Nie drążyłem dalej tematu...


  • 0

#7
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Norma cholesterolu 300? Farmacja by zbankrutowala. Nasze normy to sa de facto wlasnie amerykanskie normy, ostatni raz norme cholesterolu wlasnie obnizono w kwietniu 1999 roku z 220 na 200, zalatwilo to miedzy soba 3 facetow na korytarzu amerykanskiego kongresu. i jednego dnia 12 milionow amerykanow obudzilo sie "chorych". Polakow pewnie tez sporo.


  • 0

#8
Sapos93

Sapos93

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 39 postów
  • LokalizacjaKraków - Stargard

Już rozwiewam wątpliwości.

Podaję normy właściwie które znam na pamięć ze Szczeklika 2015 i które stosuję na codzień na klinikach w szpitalach.

 

ALAT <40 IU/l (masz OK)

 

cholesterol całkowity < 190mg/dl (masz podwyższony)

 

HDL > 40mg/dl (masz OK)

 

LDL < 115mg/dl (masz podwyższony tzw. zły cholesterol)

 

trójglicerydy <150mg/dl (masz OK)

 

glukoza < 100mg/dl (masz OK)

 

TSH: 0,4-4,0mIU/l (masz OK)

 

 

druga sprawa to taka że każde laboratorium w obecnych czasach powinno przy kazdym wyniku w nawiasach podać normy, więc następnym razem albo wybierz inne ale pójdź do lekarza, powiedz że Cie boli pod prawym łukiem żebrowym i niech Ci da skierowanie na podstawowe badania.

 

Pozdrawiam, Tomek.


  • 0

#9
Stonish

Stonish

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 133 postów

Chyba też się przejde zrobić badania z ciekawości. Choć ciężko się do nich odnieść zważywszy, że normy są jak Sapos wypisał...


  • 0

#10
rolex83

rolex83

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 87 postów

Stosunek TG do HDL jest blisko 1 więc jest ok. Całkowita ilość cholesterolu ni jak się ma do stanu zdrowia.


  • 0

#11
Sapos93

Sapos93

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 39 postów
  • LokalizacjaKraków - Stargard

Stosunek TG do HDL jest blisko 1 więc jest ok. Całkowita ilość cholesterolu ni jak się ma do stanu zdrowia.

Informacja o całkowitym cholesterolu jest potrzebna po to aby umożliwić analitykom wyliczenie LDL za pomocą wzoru Friedewalda. A LDL jak wiadomo ma wpływ m.in. na tworzenie blaszek miażdżycowych

 

PS. oczywiście TG/HDL ratio też jest ogromnie ważne i udowodniono, że gdy przekroczy 4 jest niezależnym czynnikiem ryzyka.


Użytkownik Sapos93 edytował ten post 07 marca 2016 - 16:16

  • 0

#12
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

 A LDL jak wiadomo ma wpływ m.in. na tworzenie blaszek miażdżycowych

Wiadomo? Mozna zatem poprosic o jakies zrodlo gdzie wykazana jest przyczynowosc, bo jakos nigdy nie widzialem takiego dowodu. LDL jest ledwie dodatnio skorelowany z miazdzyca, bardziej skorelowany z nia jest stosunek HDL do LDL, ale korelacja to dosc odlegla sytuacja od przyczynowosci, bo to tylko zauwazenie pewnych prawidlowosci czy zbieznosci pewnych zmiennych w okreslonych sytuacjach. A jeszcze po drodze mamy "czynniki ryzyka".


  • 0

#13
Sapos93

Sapos93

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 39 postów
  • LokalizacjaKraków - Stargard

Wiadomo? Mozna zatem poprosic o jakies zrodlo gdzie wykazana jest przyczynowosc, bo jakos nigdy nie widzialem takiego dowodu. LDL jest ledwie dodatnio skorelowany z miazdzyca, bardziej skorelowany z nia jest stosunek HDL do LDL, ale korelacja to dosc odlegla sytuacja od przyczynowosci, bo to tylko zauwazenie pewnych prawidlowosci czy zbieznosci pewnych zmiennych w okreslonych sytuacjach. A jeszcze po drodze mamy "czynniki ryzyka".Wystarczy przejrzeć pubmeda, jest tam pełno badań wiążących LDL z aterogenezą i wyjaśniających podłoże komórkowe i molekularne tych zjawisk.

LDL i aterogeneza to w medycynie już od dekad jest aksjomat ale rozumiem że wiedza ogólna temu zaprzecza co i rusz nie wiedząc czemu. Wystarczy przejrzeć pubmeda by znalezc wiele badań naukowych o tym. Przesyłam trzy wstępne ale jak poszukasz jest dużo więcej

 

http://www.ncbi.nlm....pubmed/25811595

http://www.ncbi.nlm....pubmed/25537066

http://www.hindawi.c...ri/2014/205697/


  • 0

#14
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

LDL i aterogeneza to w medycynie już od dekad jest aksjomat

Ale wiesz, ze to nie jest dowod na cokolwiek a, raczej powod do wstydu niz chluby, bo od poczatku ktos sie czepil cholesterolu nie wiadomo dlaczego? Aksjomaty w nauce maja sie tak, ze w koncu, ktos je obala i ten co wczoraj uchodzil za idiote okazuje sie nagle geniuszem. Zeby nie byc goloslownym, to sytuacja sprzed paru dni, zenujaca sytuacja w wykonaniu "autorytetow" od zywienia w naszym kraju. A co z tymi, ktorzy sie podpierali autorytetem tejze instystucji i uznawali to za aksjomat?

- Popełniliśmy błąd, bo zabrakło wiedzy - stwierdził w imieniu środowiska prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia

 

http://tvnmeteoactiv...i,193568,0.html

 

Co do linkow, to poprosze o "przyczynowosc" a nie jakies luzne zwiazki wlasnie w rejonach conajwyzej korelacji, no chyba, ze czegos nie doczytalem.


Użytkownik Salute! edytował ten post 07 marca 2016 - 17:00

  • 0

#15
Sapos93

Sapos93

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 39 postów
  • LokalizacjaKraków - Stargard

Ale wiesz, ze to nie jest dowod na cokolwiek a, raczej powod do wstydu niz chluby, bo od poczatku ktos sie czepil cholesterolu nie wiadomo dlaczego? Aksjomaty w nauce maja sie tak, ze w koncu, ktos je obala i ten co wczoraj uchodzil za idiote okazuje sie nagle geniuszem. Zeby nie byc goloslownym, to sytuacja sprzed paru dni, zenujaca sytuacja w wykonaniu "autorytetow" od zywienia w naszym kraju. A co z tymi, ktorzy sie podpierali autorytetem tejze instystucji i uznawali to za aksjomat?

http://tvnmeteoactiv...i,193568,0.html

 

Co do linkow, to poprosze o "przyczynowosc" a nie jakies luzne zwiazki wlasnie w rejonach conajwyzej korelacji, no chyba, ze czegos nie doczytalem.

Oczywiście masz racje co do tego, że aksjomaty należy podważać i próbować obalać. To pcha naszą cywilizację do przodu zapewniając ciągły progres. Druga sprawa to nie wiem czemu uczepiłeś się słowa przyczynowość. W medycynie doszukać się jednej przyczyny możesz się praktycznie tylko w chorobach genetycznych (np. jeden zmutowany gen wystarczający do wywołania choroby) natomiast w chorobach przewlekłych jak i cywilizacyjnych wyznaczamy czynniki ryzyka (czyli to co w istotny statystycznie sposób koreluje z daną chorobą w sposób wyraźnie nieprzypadkowy). I tak np siedzący tryb życia wyraźnie koreluje z otyłością, ale to nie znaczy, że jest tego przyczyną, Jest natomiast czynnikiem ryzyka. I tak samo wysoki poziom LDL koreluje z  chorobami sercowo-naczyniowymi (zawały, udary) ale to nie znaczy, że jest tego przyczyną. Jeśli sobie nazbierasz (jak pokemonów) odpowiednio dużo czynników ryzyka danej choroby możesz przynajmniej się nie dziwić, że dana choroba Cie dotknęła.


  • 1

#16
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Druga sprawa to nie wiem czemu uczepiłeś się słowa przyczynowość.

Nie wiem, byc moze dlatego, ze napisales "jak wiadomo ma wplyw", kiedy nie jest to do konca nawet polprawda, bo jakis realny wplyw to ma np insulina i szlak pentozofosforanowy a nie LDL sam w sobie. No ale mniejsza z tym, dzisiaj LDL to produkt marketingowy do straszenia ludzi w reklamach zeby zarli statyny, kiedy w rzeczywistosci to lipoproteina, ktora odpowiada za transport w strone przeciwna niz HDL i tak naprawde jeden z przeciwutleniaczy.


  • 0

#17
rolex83

rolex83

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 87 postów
Przyczyną arteriosklerozy jest zwapnienie tętnic które bierze się ze stanu zapalnego. Później do tego przyczepia się lipoproteina. Dlatego w blaszce miażdżycowej znajduje się cholesterol.
  • 0

#18
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Przyczyną arteriosklerozy jest zwapnienie tętnic które bierze się ze stanu zapalnego. Później do tego przyczepia się lipoproteina. Dlatego w blaszce miażdżycowej znajduje się cholesterol.


Ale nie jest główną przyczyną blaszki miazdzycowej.

I spójrz co jeszcze można znaleźć w blaszce miazdzycowej prócz tego co wymieniłes.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#19
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Norma cholesterolu 300? Farmacja by zbankrutowala. Nasze normy to sa de facto wlasnie amerykanskie normy, ostatni raz norme cholesterolu wlasnie obnizono w kwietniu 1999 roku z 220 na 200, zalatwilo to miedzy soba 3 facetow na korytarzu amerykanskiego kongresu. i jednego dnia 12 milionow amerykanow obudzilo sie "chorych". Polakow pewnie tez sporo.

U mnie była wartość >190 na papierze

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#20
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Sam się zorientowałem co i jak między innymi dzięki mojej Pani doktor :)

Cholesterol całkowity o niczym nie mówi i jest określany po to żeby wyliczyć ze wzoru LDL - często mało precyzyjnie. To co się liczy najbardziej to HDL. Podobno mężczyźni w moim wieku mają problem osiągnąć 40 wiec mam lepiej niż dobrze. Triglicerydy też są istotne i tutaj również bomba.

Reszta to pic na wodę :)

A płytki miażdżycowe podobnież tworzą się najbardziej kiedy upośledzone przez nadmiar cukrów LDL zaczynają nieefektywnie transportować cholesterol :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych