Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Bezpieczny kręgosłup – pozycja neutralna napięta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Jeśli w czasie treningu lub po nim bolą Cię plecy, masz wadę postawy lub po prostu chcesz zapobiec kontuzjom, naucz się ustawiać kręgosłup w neutralnej pozycji i stabilizować go, odpowiednio napinając mięśnie.

 

Neutralne ułożenie kręgosłupa to takie, w którym zachowane są wszystkie jego naturalne krzywizny: lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. Dzięki nim kręgosłup może przenosić duże obciążenia. (Wolałbyś położyć ciężar na czubku litery „S” czy „I”?)Wystarczy, że niewielki odcinek kręgosłupa nadmiernie się zaokrągli lub wyprostuje, a cała struktura może uleć uszkodzeniu podczas ruchu.

 

W pozycji neutralnej swobodnej wszystkie mięśnie tułowia zachowują swoją długość, nie są nadmiernie spięte ani rozciągnięte. Wdech powoduje uniesienie się brzucha, a wydech – jego opadnięcie. Jest to pozycja relaksacyjna. Najłatwiej ją odnaleźć leżąc na plecach z ugiętymi nogami. Wydaje się to banalne, ale dla osób z wadami postawy lub nadmiernym napięciem mięśni karku może okazać się trudne.

 

Pozycja neutralne napięta (jak nazywa ją dr Kelly Starrett) to gwarancja bezpieczeństwa przy wykonywaniu większości ćwiczeń siłowych – martwych ciągów, wyciskania, swingów, przysiadów, pompek. Warto wyrobić sobie nawyk przyjmowania jej jak najczęściej, nie tylko na treningu, ale i na co dzień. Siadanie na krześle, podnoszenie przedmiotów z podłogi, zabawa smartfonem czy prowadzenie samochodu, zamiast obciążać stawy kręgosłupa, będą je wtedy wzmacniać i przygotowywać do treningu. Najlepiej nauczyć się poprawnie całej sekwencji napinania na stojąco:

 

Stań w rozkroku na szerokość bioder, stopy ustaw równolegle do siebie.

 

Odkręć kolana do zewnątrz, nie przesuwając stóp po podłodze.

 

Wyciągnij się w górę przez czubek głowy, odpychając się nogami od podłogi (jak „bierne tupnięcie” Tsatsuline’a).

 

Przez napięcie pośladków ustaw miednicę w pozycji neutralnej. Gdyby miednica rzeczywiście była naczyniem z wodą, woda nie powinna wylewać się z przodu, z tyłu ani z boku.

 

Teraz rozluźnij pośladki, a pozycję miednicy utrzymaj mięśniami brzucha.

 

Ustaw klatkę piersiową nad biodrami, uszy nad barkami.

 

Wyobraź sobie, że ktoś chwycił Cię za głowę i delikatnie wyciąga ją w górę.

 

Odkręć  barki na zewnątrz, skieruj dłonie wnętrzami do sufitu i odwiedź je do boków.

 

Rozluźnij ręce, ale barki pozostaw w rotacji zewnętrznej.

 

Trzymaj lekkie napięcie całego tułowia.

 

Teraz spróbuj bez gubienia tej pozycji wykonać kilka przysiadów lub ciągów.

 

Do kontroli przyda Ci się laska gimnastyczna lub zwykła miotła, trzymana wzdłuż kręgosłupa – jedną ręką na karku, drugą na wysokości lordozy lędźwiowej. Powinieneś jej dotykać potylicą, piersiowym odcinkiem pleców i kością krzyżową przez cały zakres ruchu w ćwiczeniu.

 

Myślę, że dobrze jest opanować pozycję neutralną napiętą przed sylwetkami gimnastycznymi. Pozwoli to na lepszą kontrolę i świadomość swojego ciała podczas treningu sylwetek i elementów. Pamiętajmy też, że gwarancją zdrowego kręgosłupa jest stabilny odcinek lędźwiowy oraz jak największa mobilność stawów ramiennych i biodrowych.

 

 

 

Neutral-spine.png

 

 

Korzystałam z książki "Bądź sprawny jak lampart" dr Kelly Starretta i własnej głowy.


  • 5

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Przydatny tekst. Po przeczytaniu nasunęło mi się pewne pytanie - w przypadku martwych ciągów wolisz ustawiać się bardziej jak do przysiadów, czy wychylasz się do przodu "nakrywając" sztangę barkami? Ten drugi sposób powoduje ułożenie goleni bardziej prostopadle do ziemi i wydaje mi się, że mocniej obciąża odcinek lędźwiowy pleców, toteż częściej z niego korzystam. W obu przypadkach oczywiście zachowujemy proste plecy.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
Martwy ciąg powinien odczuwalnie rozciągać mięśnie tylnej strony ud, a przysiad czy "dzień dobry" - nie.

Im bardziej odchylasz się z ciężarem od osi pionowej ciała, tym większą pracę muszą wykonać mięśnie otaczające kręgosłup. Zarówno stabilizacyjną, jak i siłową. Jeśli potrafisz ustawić kręgosłup i odpowiednio go ustabilizować, mc na prawie prostych nogach solidnie Ci go wzmocni : ) Dzień dobry i przysiad atg mniej obciążają kręgosłup, a bardziej nogi.



Wysłane z mojego LG-E430 przy użyciu Tapatalka
  • 1

#4
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Tak jak myślałem. Choć z drugiej strony Tsatsouline jako jedno z ćwiczeń rozciągających dwugłowe uda podaje właśnie "dzień dobry" z niewielkim ugięciem w kolanach i schodzeniem jak najniżej, oczywiście bez sztangi. Praktykowanie tego z obciążeniem miałoby negatywny wpływ?


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#5
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Nie jestem przekonana do ćwiczeń rozciągających z obciążeniem, chociaż wiem, że np gimnastycy stosują takie metody. Nie wiem też, jakie partie mięśni są rozciągane podczas "dzień dobry" wg Pavla : ) Kulszowo - goleniowe?


  • 0

#6
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Wymienia jedynie obszar, który powinien być jego zdaniem rozciągnięty:

 

W miarę zginania się poczujesz ciągnięcie na obszarze od pośladków do mniej więcej 10 centymetrów nad kolanami.

Twierdzi że należy zginać kolana aby odciążyć więzadła i skupić całe napięcie w obszarze opisanym powyżej.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#7
Glowa

Glowa

    Mój czas jeszcze nadejdzie

  • Bywalec

  • 282 postów
  • LokalizacjaOława/Wrocław/Dziwnówek

Podobnie ćwiczę z kijem od mopa jak na filmiku. Szlifowania podstaw nigdy za wiele.


  • 0
Skazany na trening od 10.2012

#8
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki

Bardzo dobry temat. Tutaj jest polska wersja


  • 0

#9
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

Chyba zdiagnozowałem u siebie przodozgięcie miednicy. Mam dostęp do książki "Bądź sprawny jak lampart" - w którym miejscu szukać tego fragmentu? Jest jakiś rozdział, czy może tak między wierszami gdzieś to jest opisane?

Jakieś ćwiczenia korekcyjne są?
Poza pilnowaniem się.


  • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#10
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki
Chyba zdiagnozowałem u siebie przodozgięcie miednicy. Mam dostęp do książki "Bądź sprawny jak lampart" - w którym miejscu szukać tego fragmentu? Jest jakiś rozdział, czy może tak między wierszami gdzieś to jest opisane?


Jakieś ćwiczenia korekcyjne są?

Poza pilnowaniem się.


O pozycji neutralnej jest na początku w części teoretycznej wszystko dobrzy opisane, na końcu książki są programy na konkretne dolegliwości z przykładami zestawów mobilizacji. Z ćwiczeń korekcyjnych to zależy od źródła problemu, bo możesz mieć sztywne biodra w pachwinach, krótkie dwójki i/lub czwórki, a może staw skokowy bardzo spięty. Trzeba zadbać o te najbardziej twarde tkanki. Mam podobnie więc roluje te partie nóg najbardziej spięte, na zmianę, raz skokowy raz biodra z udami. Lędźwiowy boli coraz mniej. Rozciąganie kanapowe jest niezłe. Sprawdzaj kolejne ćwiczenia z obszaru bioder i te z postawy pistoletu i przysiadu, któreś będą działać lepiej, inne są nie do wytrzymania.
  • 0

#11
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

Nic mnie nie boli - po prostu zauważyłem, że mam "taką budowę".
Ćwiczę kettlami od kilku lat - od tego pośladki robią się konkretne - ogólnie cały tył pracuje (łydki, dwójki, pośladki, prostowniki, najszersze, obłe po mięśnie karku).
Z rozciąganiem to u mnie kiepsko. Stojąc na wyprostowanych nogach jestem w stanie dotknąć podłogi pięściami. Chyba nie ma dramatu, bo wiele osób nawet otwartymi dłońmi nie sięgnie.
Tył pewnie pospinany, ale brzuch ciągle pracuje stabilizując sylwetkę, to myślę, że nie mam m. brzucha zwiotczałych (wyczytałem na necie, że przy przodopochyleniu ludzie mają zwiotczałe mięśnie brzucha i pośladków).

 

Hiperlordoza i przodpopochylenie miednicy to to samo?

 

@Ricko,
Rolujesz staw skokowy, czy mięśnie łydek?

Z tego co poleciłeś - to w tej sprawie minimum pół książki muszę przeczytać :-)


  • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#12
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki

Ja nie dotknę podłogi na prostych nogach, przede mną dużo bolesnego rolowania. Może działa to tak, że jak mięśnie pośladkowe i brzucha są zwiotczałe to większe prawdopodobieństwo lordozy, zwłaszcza jak się dużo siedzi.

 

Żeby sobie krzywdy nie zrobić i nie tracić czasu to jednak trzeba przeczytać przynajmniej 2 razy teorie o mobilizacji. Resztę można sobie czytać na raty, np jak miałem problem nadgarstkiem to bezpośrednio skoczyłem do tego tematu (po zespole cieśni nadgarstka i łokciu tenisisty praktycznie nie ma śladu :))Sprawdzam mobilizację z różnymi technikami, bo niektóre są bardziej zaawansowane i zwyczajnie jeszcze zbyt bolesne :) 

 

Staw skokowy mam najbardziej spięty. Roluje tak jak tutaj, od 2:21, tylko na tym większym wałku:


  • 0

#13
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Wybaczcie że się wtrącę, ale czy w książce jest coś powiedziane na temat okolic bioder (np. o mięśniu gruszkowatym)? Chodzi mi o ich rozciąganie i ewentualne leczenie, przydatna wiedza dla osoby wykorzystującej nogi do pracy plyometrycznej (np. do biegania).


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#14
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki

Pablo, o biodrach i okolicznych mięśniach i stawach jest bardzo dużo informacji, sprawne biodra, mechanika przysiadu, chodzenia, biegania, skakania itd.

Jeśli chodzi o rozciąganie to są np takie ćwiczenia jak na filmach:

od 2:50 min jest fajny patent z pilką i rozbijanie chyba zginaczy bioder o ile się nie mylę

tutaj od 1:23 jest rozciąganie kanapowe

Jeśli chodzi o leczenie to coś mogę poszukać w tym kierunku w książce, tylko napisz o tym problemie coś więcej.

 

A co do ćwiczeń plyo to wszystkie informacje krążą wokół rotacji zewnętrznej biodra, jest sporo jak poprawić dynamikę, siłę oraz zakres pracy stawu.


Użytkownik Ricko edytował ten post 13 maja 2016 - 12:30

  • 0

#15
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

@Ricko - czyli rolujesz ścięgno Achillesa :-) a nie staw skokowy. Ok. Dzięki.

@Pablo - też przyjdzie Ci przeczytać całość :-)


  • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#16
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Dzięki Ricko za podesłanie, zapoznam się z filmikami w wolnym czasie. Odnośnie leczenia ewentualnych kontuzji po prostu czuję potrzebę zwiększenia swojej wiedzy w tym kierunku, szczególnie że Wade czy Tsatsouline poruszają te kwestie szczątkowo lub w ogóle. Jako że fizjoterapeuta ze mnie kiepski, trzeba coś z tym zrobić. Co do przykładowych objawów, ludzie związani z bieganiem nieraz narzekają na kujący ból biodra, którego źródło jest gdzieś z tyłu. Dodatkowo przy pochylaniu się w przeciwną stronę względem biodra ból się nasila. Prawdopodobnie jest to mięsień gruszkowaty, ale nie mam pewności jaki rodzaj ruchu może wspomóc zaleczenie tej kontuzji, a które ją pogłębią - toteż zazwyczaj nie doradzam w tych kwestiach. Może masz jakąś sugestię?

 

Zdaje sobie sprawę że najlepiej będzie przeczytać tę książkę, Kano ;)

Po prostu przeglądam Wasze opinie na jej temat.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#17
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki

W sumie to coś mógłbym napisać o samej mobilizacji, bo temat jest ciekawy. Teraz już wiem że działa, bo tak jak pisałem wcześniej wyleczyłem sobie łokieć tenisisty taśmą voodoo floss, a raczej przeciętą dętką :), i na bieżąco ładuje inne dolegliwości. Ja byłem w szoku i jak zobaczyłem ten sposób naprawiania łokcia to wyłączyłem film bo wydawało mi się że to nie może zadziałać. Niedługo będę musiał zainwestować w oryginalną taśmę (koszt 50-70 zł) to będę miał porównanie do zwykłej dętki z roweru górskiego.

Jedyny minus tych metod to straszny ból przy rolowaniu mięśni i bardzo nieprzyjemne uczucie zaciskającej się gumy na skórze, a trzeba wytrzymać przynajmniej 2 min. Mimo to polecam :)


  • 0

#18
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

W takim razie napisz coś szerzej o mobilizacji, chętnie poczytam. Takiej wiedzy nigdy za wiele.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#19
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki
Pablo, jeśli chodzi o ćwiczenia na zespół mięśnia gruszkowatego to poza tymi ćwiczeniami z filmików powyżej w książce jest polecane też rozbijanie przywodzicieli rolerem, sztangą, można też piłką ale jest nie wygodnie albo ketlem. Po 2min na stronę wszystkie 3 ćwiczenia w 2-3 seriach.

Kano, rozciąganie kanapowe masz na str 391, może rozbijanie piłką dwójek ze str 404 Ci podejdzie :-) można to robić siedząc za biurkiem.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych