Skocz do zawartości

Nasze strony:Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Dziesięciotygodniowy plan biegania


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
Dom1nus

Dom1nus

  Padre

 • Moderator Fanpage
 • 223 postów
 • LokalizacjaKielce

BIEGANIE

 

Bieganie jest to jedna z najbardziej popularnych aktywności fizycznych. Swoją popularność zawdzięcza temu, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz miejsca przez co każdy może uprawiać ten sport. Ponadto niesie ze sobą korzyści dla naszego zdrowia, doskonale poprawia sprawność fizyczną, skutecznie zapobiega chorobom układu krążenia i serca. Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia. Dzięki bieganiu możesz mieć nienaganną sylwetkę - przez jedną godzinę jesteś w stanie spalić około 900 kalorii. A przy okazji również wzmocnisz układ nerwowy oraz zwiększysz swój potencjał umysłowy. Spowodujesz, że lepiej ukrwiony i dotleniony mózg zacznie pracować na wyższych obrotach. A więc jak zacząć?

 

PROGRAM MARSZOBIEGU DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 

Program został opracowany przez Budda Coates'a, dziennikarza amerykańskiej edycji "Runner's World" oraz czterokrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich w maratonie. Każdej wiosny Coates prowadzi program treningowy dla początkujących biegaczy Są to osoby, które nigdy przedtem nie biegały a w 10 tygodni Coates przygotowuje je do takiego poziomu, że potrafią przebiec 5 km bez zatrzymywania się. Stosując się do tego programu, będziemy w stanie przebiec tyle samo.

 

Coates zaleca zaczęcie biegania od marszu przez okres dwóch tygodni, co drugi dzień po 20-30 minut. Po tym wstępnym okresie przełamania się należy wprowadzić dwuminutowy bieg na zmianę z czterominutowym marszem. Tę kombinacje powtarzać trzeba 5 razy w ciągu półgodzinnego treningu. "Największym błędem jest to, że początkujący biegacze próbują biegać za szybko" - dodaje Coates. "Doprowadzają się do stanu silnego wyczerpania, a swoje mięśnie nóg do nadwyrężenia i oczywistym jest, że w tych warunkach bieganie przestaje być dla nich przyjemnością. Dlatego też zniechęcają się i rezygnują z dalszego biegania. Powinni oni natomiast zacząć od umiarkowanej prędkości zbliżonej do tempa marszu".

 
Plan ten przygotowuje biegaczy do biegu trzydziestominutowego (bez przerwy) przez okres 10 tygodni. Każdego tygodnia tego programu wykonuj swoje marszobiegi w poniedziałek, środę, piątek i sobotę a opuszczaj je we wtorek, czwartek i niedzielę.

Ykejfg5.png
 
Uwaga! Jeśli jesteś zmęczony po 9 tygodniach ćwiczeń, powtórz tydzień 9 od początku przed przestąpieniem do biegu trzydziestominutowego.

Oparty na dziesięciotygodniowym systemie program biegania Coates'a powoduje, że początkujący biegacz osiąga zdolność do trzydziestominutowego biegu (bez marszu) do dziesiątego tygodnia trwania programu. Gdy już się biega swobodnie przez 30 minut bez przerwy, można zacząć myśleć o wydłużeniu dystansu w ciągu tygodnia - może 15-20 min, z pięcioma dniami biegu i dwoma dniami aktywnego odpoczynku.
 
Na podstawie: LINK
 

 • 5

#2
Pablo1

Pablo1

  Advanced Member

 • Administrator
 • 3 444 postów

Fajny schemat, dzięki za opis ;)


 • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych