Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Tajna broń - bose stopy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

    Prawie każdy marzył kiedyś o zostaniu superbohaterem. Czy zastanawialiście się, co łączy zabójczego ninja, Indianina potrafiącego tropić zwierzęta, zwinnego akrobatę i przedwojennego siłacza? Oprócz siły i zwinności? Są to bose stopy. Nawet spiderman i superman noszą buty przypominające raczej minimalist shoes, niż airmaxy. Sztuki walki: karate, aikido, capoeira; gimnastyka sportowa, joga, tai chi – potężne systemy ćwiczeń angażują całe ciało, od czubka głowy po pięty, zawsze łącząc ruch z myślą przez oddech. To droga do doskonałości, równowagi ciała i umysłu. Jak ważnym elementem holistycznego treningu są stopy?

 

    Podczas ćwiczeń, zwłaszcza ze sporym obciążeniem, konieczne jest równomierne rozłożenie obciążenia. Jeśli pięta uniesiona jest wyżej choćby o kilka milimetrów, dochodzi do niekorzystnych przeciążeń przodostopia, kolana i kręgosłupa. Żadne buty nie zapewnią lepszej stabilizacji, niż bosa stopa, z powodu odruchu podparcia: nacisk podeszwą na podłoże aktywuje  mięśnie  nóg. To prosty sposób na zwiększenie funkcjonalnej siły. Na każdej podeszwie znajduje się od 100 do 200 tysięcy eksteroreceptorów – zakończeń nerwowych , które przesyłają do mózgu informacje ze środowiska zewnętrznego.
W ciągu milisekund wiadomości o fakturze podłoża, temperaturze, drganiach, wilgotności i sile nacisku zostają przesłane
do mózgu, który odpowiednio reguluje działanie organizmu. Odcięcie się od tych informacji dezorientuje układ nerwowy i nie pozwala na maksymalne wykorzystanie swoich możliwości, niezależnie od rodzaju treningu. Podczas aktywności w pozycji stojącej stosunkowo niewielka powierzchnia stóp utrzymuje stabilnie całe ciało. Bieg po nierównym terenie, skoki i dźwiganie ciężarów są możliwe dzięki układance 26 kości, 33 stawów i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł w każdej ze stóp. Układanka ta tworzy 3 łuki: dwa podłużne (wewnętrzny i zewnętrzny) i jeden poprzeczny – między poduszką dużego i małego palca. Łuki stanowią elastyczną, bardzo wytrzymałą i silną konstrukcję.

 

    Jest jednak sposób na to, żeby tę konstrukcję osłabić. Zamienić sprężystą, wysklepioną kopułę stopy w smutny woreczek kości. Można to zrobić bez trudu, potrzeba tylko trochę czasu. Wystarczy całe życie nosić buty. Mniej lub bardziej wygodne,
z wkładkami lub bez, na wyższym lub niższym obcasie. W domu zakładać kapcie i okrągły rok chodzić w skarpetkach.

Kiedy po kilku latach takiej akcji sabotażowej przychodzi ochota na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej, może pojawić się kilka problemów: ból kręgosłupa, ból kolan, trudności z wykonaniem pełnego przysiadu, brak równowagi
i koordynacji. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich – zła kondycja stóp.

Przed przystąpieniem do przysiadów z obciążeniem czy pistoletów, warto przygotować się „od podstaw”. Kilka ćwiczeń opisanych poniżej można wykonać w ramach rozgrzewki albo jako osobny mini – trening (np. podczas przerwy w pracy). Jeśli nie ma możliwości stanięcia boso, sprawdzą się zwykłe trampki na cienkiej, nieprofilowanej podeszwie. Takie trampki są też dobre do ćwiczeń w siłowni. Pavel Tsatsouline twierdzi: „im więcej kosztowały twoje buty, tym mniej nadają się do treningu siłowego”.

  1. Stań w rozkroku na szerokość bioder, stopy równolegle. Znajdź podparcie na pięcie, podbiciu dużego i małego palca. Te trzy punkty tworzą trójkąt na każdej podeszwie. Wyciągnij się w górę przez czubek głowy, żeby całe ciało stało się wyższe i zwarte, jak drzewo. Kołysz się chwilę na boki, w przód i w tył, a także dookoła (czubek głowy rysuje poziomy okrąg). Można zamknąć oczy. Powinno się mieć wrażenie „wkręcania się” stopami do podłoża, „zapuszczania korzeni”.
  2. Uświadom sobie łuki stóp: podłużny zewnętrzny, podłużny wewnętrzny i poprzeczny. Kiedy napniesz je równocześnie, śródstopie podniesie się, tworząc kopułę. Możesz wyobrazić sobie, że twoje stopy to przyssawki. Potrzymaj kilka oddechów i rozluźnij. Napięcie nie powinno być przesadne, a palce stóp rozluźnione. Powtórz 4 – 6 razy.
  3. Wykonaj pozycję drzewa z jogi albo stojąc na jednej nodze poodbijaj piką o ścianę (lub z kimś porzucaj). Trzymaj „przyssawkę stopy” mocno na podłożu. Po 1 – 2 min zmień stronę.
  4. Trzymając tułów pionowo, wykonaj kilka ugięć kolan i wspięć na palce. Zanim staniesz na palcach, podnieś
    i rozstaw palce u stóp – to rozciągnie mięśnie podeszwy. Przy opuszczaniu się w dół próbuj „podwijać pod siebie” pięty, jak pies podwija ogon. Uginając kolana kieruj je dokładnie do przodu nad środkowy palec stopy. Kostka, kolano i biodro każdej nogi są w jednej linii.
  5. Stojąc, spróbuj podnieść tylko duże palce stóp. Następnie opuść je, dociśnij do podłoża i podnieś wszystkie pozostałe palce. Powtórz kilka razy.

    Nie ma lepszego ćwiczenia dla stóp niż chodzenie po różnych powierzchniach – piasku, otoczakach, trawie, błocie, przewróconych pniach, brnięcie przez wodę. Udowodniono, że mieszkańcy krajów o  klimacie umożliwiającym częste chodzenie boso są mniej podatni na kontuzje. Jeśli nie żyjesz w idealnym świecie karaibskich plaż, też nie wszystko stracone.

  1. W szufladzie biurka trzymaj piłkę tenisową. W każdej chwili możesz położyć ją na podłodze i zrobić sobie relaksujący masaż stóp. Na stojąco lub na siedząco.
  2. W domu chodź boso – jeśli boisz się przeciągów, zacznij od 1 – 5 minut chodzenia po różnych fakturach.
    Ja wykorzystuję gumową  podkładkę  - „jeżyka”. (Polecam zabawę z dziećmi – na podłodze można rozłożyć różne rzeczy: sztuczne futro, stary kokosowy wkład do becika, poduszkę, dywanik, ostry ręcznik i chodzić po tym
    lub biegać)
  3. Raczkuj boso
  4. Spraw sobie wałek z pianki („foam roller” lub „pilates roller”), najlepiej twardy, z wypustkami. Można go użyć zarówno do ćwiczeń, jak do masażu.
  5. Zainteresuj się „barefoot running” – jeśli masz wątpliwości, pomyśl: buty do biegania to wynalazek sprzed stu lat. Na szczęście tysiące lat poruszania się na bosaka nie doprowadziło do degeneracji ludzkiej stopy.

    Po treningu siłowym lub bieganiu bez butów przyda się rozciąganie. Trzy proste ćwiczenia:

  1. Łydka: Stań w rozkroku na szerokość bioder, stopy równolegle. Prawą stopę przesuń w tył, dokładnie w jednej linii i dociskaj piętę do podłogi. Ciężar ciała na lewej nodze. Trzymaj 1 – 2 minuty statycznie, spokojnie oddychając
    i zmień stronę.
  2. Grzbiet stopy i goleń: Prawą stopę odsuń w tył i ustaw na grzbiecie (podeszwą w górę). Wygląda jak na pointach – nie szkodzi. Rozluźniają się mięśnie z przodu podudzia. Potrzymaj 1 – 2 minuty, oddychając swobodnie i zmień stronę.
  3. Stawy skokowe: zrób kilka krążeń w obie trony każdą kostką. To popularne ćwiczenie polityków zasiadających w komisjach sejmowych. Można je robić  siedząc lub stojąc, ale najlepiej położyć się i podnieść stopę powyżej serca.

 

    Architektura ludzkiej stopy jest doskonała, pod warunkiem, że korzystamy z niej często i w stu procentach.  Również tutaj obowiązuje zasada „organ nieużywany zanika”.  Nie pozwólmy na to, bądźmy super-silni!

 

    Zastanawia mnie tylko jedno – dlaczego kobieta – kot musi nosić szpiki?

 

Korzystałam z książek:

"Siła dla ludu" P. Caculin

"Original strenght" T. Anderson

i szkoleń pilates oraz artykułów o jodze.


  • 29

#2
Wyrwi

Wyrwi

    B the GB

  • Zasłużony
  • 489 postów
  • LokalizacjaLubelskie

Świetny artykuł.

Tak, stopy to fundament naszego ciała. Przyjmują na siebie całe obciążenie,pełnią rolę amortyzatora.Jeśli stopy są słabe to można spodziewać się problemów w kolanach,biodrach i kręgosłupie aż po szyję...

Chodzenie boso jest konieczne gdyż człowiek w swej budowie podobny jest do baterii. Potrzebujemy swego rodzaju uziemienia.Wymiana ładunków elektrycznych z otoczeniem zachodzi właśnie poprzez kontakt naszych stóp z ziemią.Im częściej spacerujemy na bosaka tym bardziej optymalny jest nasz bilans energetyczny, po prostu jesteśmy zdrowsi.


  • 2

#3
arby

arby

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 89 postów

Świetny artykuł, idzie rep. Od siebie mogę jeszcze dorzucić slackline, bawię się w to od paru tygodni. Świetnie rozwija stopy i równowagę, ale jest niesamowicie trudne.

 

(wysłane stojąc boso na jednej "przyssawce")


  • 1

#4
wanna-amigo

wanna-amigo

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 170 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
Świetny artykuł, miło zobaczyć powrót do korzeni. Jednak brakuje mi jednego ćwiczenia.

Siadamy wygodnie. Przeplatamy palce prawej stopy z palcami prawej dłoni, po czym zaciskamy ją. Przytrzymujemy, relaksujemy się i powtarzamy z drugą nogą.

Kto ma niemowlaka, niech zobaczy na jego stopy. Każdy palec rusza się z osobna. Jogini potrafią ruszać dużym i małym palcem jednocześnie. A my? My nie potrafimy położyć stopy na ziemi tak, jak trzeba. W ramach resetów popracujcie nad stopami, opłaci się:-)
  • 2

"Être fort pour être utile"


#5
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

sam wiele rzeczy robię na boso i coraz częściej chodzę na boso

 

fajny art


  • 0

...


#6
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Pozwoliłem sobie wyedytować tytuł, aby bardziej opisywał artykuł -> co by łatwiej było odnaleźć komuś.

 

Oczywiście rep poleciał, bo bardzo profesjonalnie to napisałaś. 

 

Sam od kilku tygodni chodzę na boso po domu i ogrodzie. Tylko trochę zimno w palce :)

 

ps. Dołączyłem art do pigułki wiedzy, punkt 18 odnośnie reperowania ciała za pomocą ruchu.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#7
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Dzięki chłopaki : ) Ćwiczenia stóp bardzo mi pomogły w dopracowaniu pistoletów, więc postanowiłam się podzielić. Powadzi edycja tytułu to dobry pomysł. Fanie, że podlinkowałeś do pigułki.


  • 0

#8
Wino

Wino

    Lecimy tutaj

  • Bywalec
  • 268 postów

Super art, chodzenie boso rządzi, to jest jedna z rzeczy które bardzo doceniłem po rozpoczęciu treningu ju jitsu. Mam taką wadę czy cechę - stopy wydrążone, odwrotność płaskostopia. Noszę wkładki ortopedyczne, zanim zacząłem je nosić dużo skręcałem sobie kostki. Co ciekawe, stwierdziłem potem, że jak biegam boso czy na treningach ju jitsu walczę boso to nie mam problemów z równowagą. Nawet jak mam trochę upośledzoną równowagę przez tą wadę stóp nie jest to kontuzjogenne, nie skręcam sobie kostek. Natomiast latanie w butach bez wkładek ortopedycznych to u mnie proszenie się o skręconą kostkę. Czyli głównym winowajcą są buty.

 

Btw, spacer boso super działa na perystatyke jelit, i nie tylko. Ja po bieganiu boso od razu mam ochotę na porządną kupę.

Na stopach są jakieś meridiany czy coś takiego - wg akupunktury na stopach są energetyczne odpowiedniki wszystkich organów ciała. Stymulując stopy, stymulujemy też narządy wewnętrzne, czy coś w tym stylu :P


  • 0

pl.pokerstrategy.com/#uGUYWV - dobre miejsce na naukę gry w pokera, z tego linka najlepsze bonusy!

 


#9
Gutek

Gutek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 26 postów
Teraz piszą artykuły o czymś co w latach 90 wiedział każdy dzieciak.
  • 0

#10
Wino

Wino

    Lecimy tutaj

  • Bywalec
  • 268 postów

a to ciekawe bo ja jestem dzieckiem zmierzchu socjalizmu i jakoś nie przypominam sobie, żeby w latach 90 ktoś na moim osiedlu ganiał na bosaka :P


  • 0

pl.pokerstrategy.com/#uGUYWV - dobre miejsce na naukę gry w pokera, z tego linka najlepsze bonusy!

 


#11
Gutek

Gutek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 26 postów
co kraj (osiedle) to obyczaj. Ja od małego wiedziałem że to zdrowe i z kumplami tak chodzilismy wszędzie.
  • 0

#12
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Dobry artykuł :)

 

Moje top jeśli chodzi o stopy to:

 

1.Prokachka lub pump. Ćwiczenie opisane w Nagim Wojowniku oraz Enter the kettlebell. Mobilizuje oraz rozciąga stopę od dołu aż po mięśnie dwugłowe. Dodatkowo nie ma tutaj żadnej izolacji i w tym ćwiczeniu pracuje całe ciało od stóp do głowy.

 

2. Rocking z różnego rodzaju "zahaczaniem" stóp. O rockingu już tyle zostało powiedziane iż powtarzać się nie będę. 

 

3. Martwy ciąg na jednej nodze. Genialne ćwiczenie refleksyjno-siłowe, które uczy odpowiedniego zakorzeniania w ziemię oraz buduje dużą siłę w okolicach kostek. Dodatkowo jak to martwy ciąg - buduje ciało od stóp w górę. Jest także refleksyjnym ruchem łączącym lewą półkulę z prawą, czyli buduje naszą siłę od wewnątrz. Czy to nie wystarczy?

 

4. Pistolet - wzmacnia stopy bardzo szybko aczkolwiek jest zaawansowanym ćwiczeniem i wymagana jest duża gibkość oraz siła stóp przed podejściem do niego.

 

Oczywiście jest tego cała masa, ale nie chodzi o to by tworzyć tutaj encyklopedię.


  • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#13
Essent

Essent

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Uwielbiam.

Kiedyś chodząc do lasu na kilka godzin zdejmowałem buty i skarpety i tak chodziłem. Faktura terenu taka, że człowiek wręcz musi się skupić na chodzeniu, bo tu jakaś szyszka, tu jakiś patyk, przez co relaksują się i myśli i stopy, a zarazem całe ciało.

Bardzo mnie to odświeżało, jak nowo naładowany.


  • 1

#14
Essent

Essent

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Dodam nieskromnie artykuł, który tłumaczyłem:

 

Ten krótki artykuł z iloveIndia.com wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, jakie daje chodzenie boso. Nowe badania potwierdzają teraz to, co nasi przodkowie wiedzieli od tysięcy lat – chodzenie boso daje wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

Iloveindia.com

Był czas, kiedy chodzenie boso uznano za nieskromne i było mile widziane przez ludzi. Faktycznie obserwowali czy on/ona chodzą w butach, a przynajmniej w kapciach, jeśli nie, to tworzyło to negatywne wrażenie o nim/niej w u innych ludzi. Jednak przestało mieć to miejsce w obecnych czasach. W rzeczywistości, dzisiaj mamy kompletną społeczność nazywaną ,, Society of Barefoot’’ [Społeczność Chodzących Boso], poświęcone chodzeniu boso. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego coraz więcej ludzi chodzi boso, szczególnie w ich domach? Powiem wam, że chodzenie boso ma wiele zalet dla zdrowia człowieka. Jeśli chcesz poznać korzyści chodzenia boso pieszo przejrzyj poniższe linie tekstu.

U dzieci Zostało zauważone, że ludzi chodzących boso w dzieciństwie, spotyka znacznie mniej chorób problemów stóp, w porównaniu do tych, których stopy zawsze były włożone w kapcie, sandały i buty. Innymi słowy dzieci, które chodzą boso, a pozwalali im na to rodzice, zostało zaobserwowane, że mają mniejsze deformacje stóp, większą siłę zginacza i znacznie sprawniejsze nogi. W jednym momencie potrafią rozłożyć wszystkie palce stóp niż inni.

Ogólnie Niezależnie od zakresu pielęgnacji firm o buty, tworzą modę dla butów, skupiając się na tym, by odpowiadały kształtowi ludzkiej stopy, dlatego nigdy nie stanie się dla nas komfortowe chodzenie boso. W rzeczywistości ci, którzy chodzą często na spotkania w butach, mają więcej bólów w ciele, niż ci, którzy chodzą po domu bez butów.

Chodzenie boso pomaga wyprostować palce danej osoby. Jednocześnie jeśli chodzi boso, nawet twoje leniwe mięśnie są zmuszane, by przenosić stopę i rozwijać się, w związku z czym masz ujędrnione i silniejsze mięśnie stóp.

Kolejnym pozytywnym skutkiem chodzenia boso, a czego większość ludzi jest nieświadoma, że pomaga to pompować krew z nóg, z powrotem do serca. To sprawia, że jest korzystne dla osób cierpiących na żylaki.

Choć większość ludzi nie zdaje sobie z tego faktu, chodzenie boso pomaga zrelaksować zmęczone nogi. W praktyce okazuje się to pomocne dla osób cierpiących na płaskostopie, a w wielu przypadkach zwalcza ten problem całkowicie.

Chodzenie boso okazuje się, że daje efekt chłodzenia na ciało osoby w sezonie letnim, szczególnie jeśli chodzi się po trawie rano, stoi lub chodzi po fragmencie ogrodu.

W tradycyjnych ćwiczeniach, jak joga, tai-chi, uważa się, że bycie bosym pomaga wchłonąć Chi, energię siły życiowej. Jeśli chodzisz z bosymi nogami, możesz zwiększyć swoją witalność. Chodzenie boso pomaga również myśleć jasno i zwiększyć zdolność do pracy.

Chodzenie boso w ogrodzie, w lokalnym parku czy lesie, pomoże ci się poczuć zbliżonym/ą do natury. To nie tylko odciąga własne myśli od codziennych napięć i relaksuje ciało, ale także odmładza twój umysł i zwiększa twój poziom energii.


  • 3

#15
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Ostatnie miesiące dużo chodziłam boso i teraz potrafię kręcić kółka małymi palcami u stóp : ))) Zniknęły bóle pleców, które miałam podczas dłuższego noszenia (dziecka lub zakupów). Chodzenie boso jest bardzo relaksujące. Niektórzy ludzie boją się, że nadepną na kupę albo odłamek szkła. Myślę, że łatwiej to zrobić w butach. Boso chodzi się zupełnie inaczej - uważnie, z wyczuciem. Czuć to w całym ciele - nogach, brzuchu, nawet w szyi : ) Tutaj bardziej naukowe podejście do tematu:


  • 2

#16
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

coś na ten temat od OS. :)


  • 0

#17
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

jak są śniegi i poniżej 0 stopni to grubsze buty trzeba ubierać ale większość roku i tak chodzę i biegam w zwykłych converseach - podeszwa cieniutka i czuć każdy kamyczek pod stopą.


  • 0

...


#18
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Polacam bieganie po trawie na boso bądź po tartanie, naturalne bieganie jest piękne i nie kontuzjogenne, jak wiadomo, producenci butów do biegania wkładają w piętę masę amortyzacji co wymusza stawianie stopy na piętę, co nie jest dla nas naturalne.


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#19
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

jak są śniegi i poniżej 0 stopni to grubsze buty trzeba ubierać ale większość roku i tak chodzę i biegam w zwykłych converseach - podeszwa cieniutka i czuć każdy kamyczek pod stopą.

Jak już biegasz kilkanaście lat i jesteś lekki to nic ci się nie powinno stać :) W butach minimalistycznych też czuć dobrze powierzchnię pod której się biega.

Tylko trzeba uważać, aby buty były do biegania jeśli się w nich biega, a nie do wszystkiego.


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych