Skocz do zawartości

Nasze strony:Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Różnica pomiędzy ćwiczeniem a treningiem


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Luko

Luko

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 1921 postów

Wbrew pozorom jest kolosalna!

 

Notorycznie zauważam wrzucane plany do oceny i notorycznie widzę że praktycznie każdy z nich należy do grupy którą ja nazywam bardzo pieszczotliwie i dosadnie: "zlepek przypadkowych ćwiczeń z jakimiś cyferkami po myślniku".

 

Dokładnie tak to wygląda. Ludzie albo nie wiedzą po co trenują, albo wiedzą ale ich plan prowadzi kompletnie w innym kierunku.

 

Czym się różni trening od ćwiczenia?

Trening to plan ułożony pod konkretny cel, jak na przykład: 200 wymachów odważnikiem w ciągu 10 minut, zejście poniżej 50 sekund w biegu na 400m, 20 podciągnięć taktycznych na drążku - i tak dalej i tak dalej. Wiadomo o co chodzi.

 

Ćwiczenie jest natomiast czymś co nie prowadzi zazwyczaj do żadnego konkretnego celu. Przykładem typowych ćwiczeń jest ostatnio bardzo modny crossfit. Co tydzień powstają nowe "Rutyny dnia" które nie prowadzą donikąd, a jedynie pozwalają zabić ludziom wolny czas i nudę. Tak to wygląda.

 

Ale teraz ja wam powiem, że aby poprawić ogólną sprawność fizyczną, zabić nudę i zająć wolny czas, nie trzeba do tego układać planów z jakimiś przypadkowymi cyferkami. Wystarczy ogarnąć lodówkę, wziąć dziewczynę lub psiaka na długi spacer, pokopać w ogródku, zatrudnić się do fizycznej pracy, uprawiać dużo seksu, pobawić się z dziećmi, albo po prostu wykonywać sobie pompki i przysiady codziennie bez zawracania sobie głowy liczeniem cyferek i notowaniem ich. Wasza sprawność fizyczna wskoczy na nowy poziom, bez żadnego planu treningowego. To pewne.

 

Inaczej to wygląda jeśli ktoś ma konkretny cel na przykład wykonanie 100 pompek. Ale wówczas to już nie będzie ćwiczenie, tylko trening, bo trzeba go odpowiednio zaplanować.

 

Dlatego podsumowując jeśli chcesz poprawić swoją sprawność fizyczną, to rusz dupą i wyjdź z domu. Ciesz się życiem i baw się nim. Nie traktuj go zbyt serio, bo i tak umrzesz, szkoda na to czasu.

Natomiast jeśli masz jakiś typowy cel, wtedy znajdź odpowiedni program i zmierzaj do celu.

 

To co odkryłem podczas mojej podróży i przygody z treningiem siłowym to umiejętne łączenie ćwiczeń z treningiem. Gdy mam cel to do niego dążę i mam ku temu odpowiedni plan. Wówczas po prostu trenuje. Mam zrobić to i to tego dnia i koniec. Gdy dotrę do celu, pora wtedy poćwiczyć. Nie mam wówczas żadnych oporów by się troszkę zmasakrować jakimś brutalnym kompleksem z odważnikami, albo dać z siebie wszystko podczas 4-5 okrążeń biegu na 400m. Innym razem po prostu wyłączam się z treningu i ćwiczeń, biorę dziewczynę i psiaka, pakuje plecak i idę w góry. Wyłączam telefon, nie myślę o treningu i nie myślę o ćwiczeniach. Cieszę się tym na co zapracowałem treningiem.

 


 • 14
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#2
kano

kano

  KB-MASTER !

 • Zasłużony
 • 1325 postów

Dlatego niektórzy (w tym bardzo często i ja) ćwiczą, by ćwiczyć :) Bo jest radocha!

 

+1

 

Co sprytniejsi obierają sobie cel, program który ich do niego doprowadzi i trzymają się go!


 • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#3
Hannibal

Hannibal

  Go Hard or Go Home

 • Bywalec
 • 2735 postów
 • LokalizacjaBXL

 

Ćwiczenie jest natomiast czymś co nie prowadzi zazwyczaj do żadnego konkretnego celu. Przykładem typowych ćwiczeń jest ostatnio bardzo modny crossfit. Co tydzień powstają nowe "Rutyny dnia" które nie prowadzą donikąd, a jedynie pozwalają zabić ludziom wolny czas i nudę. Tak to wygląda.

dlaczego  crossfit to ćwiczenie, jak to rozumiesz i jakie to ćwiczenie ?

a martwy ciąg to też ćwiczenie ?

i z tego co piszesz wod również jest zły, bo do niczego nie prowadzi

 

są różne szkoły treningowe, innych doprowadzą do celu różne cyferki w treningu a innych spacer z pieskiem :)


 • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#4
Sethbdg

Sethbdg

  Nie ćwiczę 5x5. ;)

 • Bywalec
 • 1055 postów

Hanni, chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem. :)


 • 0

66668745.png


#5
Luko

Luko

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 1921 postów

Odpowiedź mam nadzieję będzie klarowna i przejrzysta.

 

"Ćwiczenie" ma cel natychmiastowy. Na przykładzie crossfitu jest to uzyskanie najlepszego czasu albo największej liczby powtórzeń w przypadkowo zebranych ze sobą ćwiczeniach.

 

Trening ma cel długodystansowy. Na przykładzie na przykład martwego ciągu. Załóżmy że Twój maks wynosi 100kg i chcesz dojść do 150kg. Nie możesz iść i zacząć wykonywać "Rutyn dnia" albo jakiś inny zlepek ćwiczeń by osiągnąć ten cel. Musisz do niego trenować.


 • 4
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#6
rokfor

rokfor

  Brak

 • Użytkownik
 • 3 postów
 • LokalizacjaRumia

Moim celem długofalowym jest wykonywanie wielu zaawansowanych i widowiskowych ćwiczeń , wymyśliłem sobie również pewne układy którę zrobię w przyszłości. Jednym z etapów dojścia do celu jest ćwiczenie nie trening . Po co ? A po to żeby nabrać ochoty i radochy z ćwiczeń , po to żeby moja forma fizyczna podskoczyła , po to żeby poznać swoje ciało , swoje możliwość wypróbować różne systemy treningowe . Na tej podstawie zweryfikuję system który najbardziej sprawdza się u mnie i nie stracę czasu na obranie nieskutecznego planu z klapkami na oczach. Ostatnio co do dylematu ćwiczenia czy trening zastanawiam się czy robić bazę , cierpliwie poczekać i wtedy zabrać się za tutoriale takich ćwiczeń jak planche , front lever itp itp . Czy może odrazu zabrać się za tutoriale i moc rozwinie się przy okazji , czy może łączyć jedno i drugie.


 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych