Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

[StrongFirst] Co to jest "wytrzymałość"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Co to jest "wytrzymałość"

Autor: Pavel Tsatsouline, Chairman

http://www.strongfir...s-conditioning/

 

 

 

 

W swojej klasycznej książce „Moc“ Dr. Fred Hatfield opisał wyimaginowany konkurs pomiędzy 154 funtowym maratończykiem a 210 funtowym kulturystą. (Biorąc pod uwagę że doktor Przysiad, jest trójboistą który złamał 1000 funtów w przysiadzie, można bezpiecznie założyć że wyżej wymieniony zawodnik nie jest artystą pompy tylko siłowym kulturystą który trenuje według zaleceń Hatfielda jak np. przysiady 5x5).

Zadaniem naszych dwóch zawodników było przeniesienie 100 kilogramowej beczki piwa do pubu na drugim piętrze tak szybko jak to możliwe. „To duży wyczyn wytrzymałościowy“ wyjaśnia Hatfield. Sapiąc i dysząc i nie będąc szczególnie szczęśliwym kulturysta wciąż wygrywał.

Drugim zadaniem było przeniesienie połowy masy własnego ciała po tych samych schodach na czas. „To było prawdziwie rzucające wyzwanie, sądze“ komentuje Hatfield „w zależności od tego kto był bardziej zmotywowany przez nagrodę.. to jednak wciąż postawiłbym wszsytkie moje pieniądze na kulturystę“

Doktor przysiad kontynuuje swój mentalny eksperyment. „Spróbuj sobie wyobrazić co by się stało gdyby maratończyk miał założyć kamizelkę wypchaną ołowiem aby zrównać się z masą ciała kulturysty. Kto wówczas wygrałby maraton? Cholera, kto by go w ogóle ukończył?“

Naukowcy sportowi podsumowują: „Można wymyślać różnego rodzaju diabelskie sztuczki aby dowieść i potwierdzić własny punkt widzenia w zależności od tego która strona ma wygrać. Jednak nadal jest to porównywanie jabłek i pomarańczy ze sobą“

„Jabłka i pomarańcze“ doktora Przysiad, odnoszą się do specyficznej wytrzymałości. Dokładnie, jest wiele rodzajów wytrzymałości i dziesiątki mechanizmów odpowiedzialnych za jej wyrażenie: od siły woli do pobierania pułapu tlenowego VO2. Jeżeli poważnie myślisz o swoim sporcie i jesteś na poziomie gdzie prawie rywalizujesz z innymi będziesz potrzebował  pracować z trenerem by rozwinąć specyficzną wytrzymałość lub wytrzymałość potrzebną w Twoim sporcie. W przeciwnym razie ogólnym i wiarogodnym programem wytrzymałościowym jest 100-200 ciężkich wymachów odważnikiem parę razy w tygodniu, to wszystko czego potrzebujesz.

W Rosyjskiej nauce sportu oraz praktyce trenerskiej wytrzymałość jest podzielona na ogólną oraz specjalną (specyficzną dla danego sportu). „Ogólna wytrzymałość to zdolność do wykonywania przez określoną liczbę czasu każdego rodzaju pracy angażujących wiele grup mięśniowych oraz kładących duże obciążenie na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i ośrodkowy układ nerwowy“ wyjaśnia Profesor Nikolay Ozolin jeden z gigantów sowieckiej nauki sportowej. „Ogólna wytrzymałość jest podstawą pod rozwój specjalnej wytrzymałości co potwierdza doświadczenie sportowe oraz badania“
Należy pamiętać że rozwijanie specyficznej wytrzymałości jest pracą dla Twojego trenera sportowego, Twojego lidera drużyny lub sensei. Moim zadaniem jest pokazanie Ci jak zbudować fundamenty ogólnej wytrzymałości potrzebnej do tej specjalistycznej pracy.

Istnieje wiele sposobów aby rozwinąć ogólną wytrzymałość. Z mojego doświadczenia wynika że szybkie ruchy wykonywane za pomocą odważnika nie mają sobie równych i są najskuteczniejsze. Kiedy Rosjanie mówią o „ogólnym“ rozwoju, sugerują oni szerokie przeniesienie do bardzo wielu zastosowań: „...umiejętności... do wykonania jakiejkolwiek pracy fizycznej mniej lub bardziej skutecznie“ (Ozolin). Raz po raz balistyczne ćwiczenia z odważnikami wykazały poprawę wytrzymałości w wielu różnych kontekstach od biegania w maratonach poprzez pełnokontaktowe walki aż do przetrwania dwunastogodzinnych zawodów trójbowych.

Twardy styl szkolenia z odważnikami jest bardzo niezawodny. Amerykanie są notorycznie słabi w przestrzeganiu instrukcji. A jednak rosyjski odważnik dostarcza wszystko. Podobnie jak AK-47 toleruje wszelkie nadużycia i wciąż wykonuje swoją pracę. W ciągu kilku lat otrzymałem tysiące referencji dotyczących funkcjonowania odważników i tak zwanego efektu „co jest do diabła“ dotyczącego różnego rodzaju wytrzymałości. Wszystkie programy jakie robili należały do jednego pokładu: część podążała programami napisanymi przezemnie lub moich kolegów, inni „udoskonalali“ je, niektórzy tworzyli własne plany które kompletnie nie miały żadnego sensu dla mnie. Ludzie Ci należeli od początkujących po elitarnych atletów z różnych sportów. Wszyscy z nich zanotowali postępy, większość z nich - dramatyczne.

 

Luko:

Od siebie nie mam nic do dodania za wiele. Podpisuje się pod tym co pisze Pavel w tym temacie. Wytrzymałość jest ważna, jednak tak na prawdę nie potrzebujemy jej wiele jeśli nie jesteśmy zawodowymi sportowcami.

W pewnym temacie tutaj na forum pisałem o eksperymencie jaki robiłem, dotyczył on pompek. Robiąc pompki jednorącz, zauważyłem wzrost wytrzymałości w zwykłych pompkach (większa liczba powtórzeń), natomiast w drugą stronę to już nie działało - możesz robić 100 pompek zwykłych a nie zrobisz nawet jednej jednorącz.

Kolejnym doświadczeniem są pistolety, zauważyłem że trenując je same. Nagle pokonywanie dużego dystansu na rowerze stało się łatwe. To logiczne, nogi stały się silniejsze i mogły spokojnie wytrzymać dłuższą pracę.

Dodam także że kto nie robił poprawnego, zaznaczam poprawnego wymachiwania lub rwania odważnikiem, mało wie o wytrzymałości.

Jeśli chodzi o kalistenikę to wśród moich wytrzymałościowych królów rządzą niepodzielnie trzy ćwiczenia: pajęczy chód, chód leoparda oraz sprinty.

Jak dzielę wytrzymałość z treningiem siłowym? Trenuje 6x w tygodniu siłowo, plus 2x w tygodniu wytrzymałość. Akurat wytrzymałość przypada mi na wtorek i czwartek i jest to zazwyczaj zabawa z odważnikiem. Oczywiście w tym dniu wykonuje trening siłowy, ale obniżam jego intensywność czyli np. zamiast 10x3 robię 3x5.

 

StrongFirst!

 

 


  • 15
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#2
dziwnyadam

dziwnyadam

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 162 postów
  • LokalizacjaWarszawa
Całkiem ciekawe i jak zawsze mądre. Nowa wiedza jest zawsze czymś świetnym.
Dzięki za tłumaczenie Luko
  • 0

„Jaką hańbą jest dla mężczyzny dożycie wieku starczego gdy nigdy nie widział on piękna i siły które mogło osiągnąć jego ciało” -Sokrates

 

robię to co robie jest mi z tym dobrze

śmieje się z siłowni xD


#3
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Pavel zawsze pisze mądre rzeczy, jeszcze nie zauważyłem by pisał o rzeczach niesprawdzonych i mało ważnych.

Dzięki, postaram się codziennie wrzucać po jednym artykule :)


  • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#4
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

nie wiem co jak co, ale czy w dobrym dziale zostało napisane ?

powinno być raczej w podwieszonych, łatwiej znaleźć w późniejszym czasie

ale dobre tłumaczenie, rep


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#5
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

W ogóle wszystkie ważne artykuły, powinno znajdować się na stronie głównej. Bo fakt faktem, temat utonie tutaj.


  • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#6
-Marcin-

-Marcin-

    No brain, no gain.

  • Użytkownik
  • 66 postów

Pajęczy chód to ten ze stawianiem nogi blisko łokcia, a leoparda to po prostu chodzenie na czworaka czy może z delikatnym uniesieniem kolan tak by ciężar spoczywał na stopach a nogi przesuwały sie do przodu pod korpus?

Pytam bo jest mnogość wersji rozmaitych ćwiczeń "krocząco-pełzających" w necie.

 

P.S. Dzięki za trud włożony w tłumaczenie. Bardzo fajny i praktyczny artykuł.


  • 0


#7
jasiek

jasiek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 169 postów

Mam pytanie.Wiem że, u każdego to innaczej "działa" ale ile pompek na jednej ręce = 100 pompkom normalnym i ile podciągnięć na jednej ręce = 50 podciągnięciom. Czy przy treningu wytrzymałościowym wzrasta siła? 


  • 0

#8
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Sorki Jasiek, ale wydaje mi się że nikt nie przeprowadził takich badań i statystyk jeszcze.

Co do treningu wytrzymałościowego, poprawia ogólną sprawność fizyczną. Wielu ludzi uważa że rośnie im siła wraz ze wzrostem cyfr w dzienniku i liczbie powtórzeń w danym ćwiczeniu. Jest to jednak iluzja.

Kiedyś pisałem o pewnym eksperymencie który robiłem. Duża liczba powtórzeń w pompkach i przysiadach kompletnie nie przekłada się na ćwiczenia siłowe (jednorącz), możesz ich wykonać 300, a w dalszym ciągu Twoja twarz rozpłaszczy się na podłodze przy pierwszej próbie pompki. Dzieje się tak dlatego że przy zwykłych pompkach czy przysiadach nie musisz generować tak wysokiego napięcia. Natomiast zwiększając siłę rośnie każdy inny atrybut: wytrzymałość, szybkość, gibkość.

 

Jeśli ktoś chce jednocześnie zbudować olbrzymią siłę idącą w parze z wytrzymałością. Odważniki rządzą. Ponieważ łączą generowanie napięcia z totalną relaksacją. Przykładem jest rwanie gdzie opuszczając odważnik z nad głowy, luzujesz ręce, natomiast w górnej fazie napinasz  i blokujesz całe ciało jednocześnie. Dlatego odważniki są tak wyjątkowym  i zabójczym narzędziem. Nie uświadczysz tego trenując z masą własnego ciała. Ale umiejętne generowanie napięcia w ćwiczeniach z obciążeniem ciała, przekłada się na każde inne narzędzie. Dlatego ja zaczynam uczyć ludzi, od technik wysokiego napięcia (planki, hollow, brzuszki Jandy), i do tego się świetnie nadają pompki i przysiady, bo przy odpowiednich modyfikacjach łatwo jest nauczyć tego ludzi. Łatwiej się nauczyć na czymś, co się już potrafi.

Dlatego jeśli ktoś nie ma specyficznych celów typu szkoły wojskowe, to nie powinien moim zdaniem dochodzić do takich liczb jak 100 w pompkach czy 50 w podciąganiu, nie będzie silny a jedynie wytrzymały i to tylko w tym ćwiczeniu ale już wyjście po schodach może mu sprawić problemy.


  • 1
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#9
tom85

tom85

    Brak

  • Użytkownik
  • 1 postów

Ciekawy tekst. Zgadzam się, że przeciętny człowiek nie potrzebuje aż takiej wytrzymałości.


  • 0

#10
Nowy94

Nowy94

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 66 postów

Którą książkę o odważnikach polecacie najpierw ?


  • 0

#11
mako52

mako52

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów

Wielkie wejście odważników kulowych Pavla Tsatsouline


  • 0

#12
Buddy

Buddy

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Tylko idiota może porównywać wytrzymałość i siłę na podstawie porównania kulturysty z maratończykiem.

 

Dlaczego zamiast tego nie porównamy jakiegoś światowej klasy boksera? Tam kluczowa jest wytrzymałość mięśniowa, wówczas kulturyści leżą i kwiczą.


  • 0

#13
Mageusz

Mageusz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 224 postów

Ale w czym leżą i kwiczą? W ringu? Na pewno. Ale czy ten bokser da radę w ciężkim "spacerze farmera" albo wniesieniu beczki (kulturysta z przykładu to bardziej strongman niż kulturysta w dzisiejszym znaczeniu tego słowa)? O to właśnie chodzi w tym artykule. O budowanie wytrzymałości odpowiedniej do swojej dziedziny, a nie trzaskanie setek powtórzeń "bo tak".


  • 2
"Ilekroć znajdziesz się po stronie większości zastanów się przez chwilę" Mark Twain

#14
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Fajterzy są tutaj zdecydowanie zawsze po środku i ich wytrzymałość jest bardzo specyficzna. Zestaw atrybutów jakich potrzebuje światowej klasy zawodnik w sztukach walki jest ogromny: od eksplozji poprzez szybkość a kończąc na wytrzymałości gibkościowej. Jednak są to wciąż atrybuty specyficzne dla danej dyscypliny sportu. Specyficzny trening wytrzymałościowy będzie się tutaj różnił w zależności od rodzaju sztuk walki - inaczej w karate, inaczej w boksie, inaczej w MMA. To już jest kwestia trenera zajmującego się danym sportem. Jednak podstawy wciąż zostają podstawami, i aby budować specyficzny rodzaj wytrzymałości potrzeba fundamentów pod nie.

Weźmy za przykład lingwistykę, inaczej będzie brzmiał język lekarza, inaczej prawnika, a jeszcze inaczej budowlańca. Jednak podstawy są wciąż te same: alfabet, czasy, zdania złożone i proste itp.itd.

O to w tym biega.

 

W różny sposób można budować te podstawy. Tutaj jest kwestia podejścia danego trenera. Pavel lubuje się w odważnikach i ja także je lubię, jeżeli chodzi o jednoczesne budowanie eksplozji, siły, wytrzymałości oraz koordynacji są bezkonkurencyjne. Kto raz posmakował tego rodzaju treningu ten wiem o czym mówię. Przesadziłem z tym bezkonkurencyjnym, bo jest jeszcze mój ukochany Crawling.

 

Ostatnio przeprowadzałem eksperyment ze znajomym fajterem w K1 startującym w walkach. Jest to bestia z którą zdecydowanie nie chciałbym stanąć w szranki. Pokazałem mu Spider-Crawl. W bardzo krótkim czasie storturowałem świetnego fajtera. Jego wytrzymałość specyficzna nie przełożyła się na ogólną która jest budowana za pomocą Crawlingu. A więc dostał świetne narzędzie do jej budowania.

 

Specyficzna wytrzymałość zależy od dyscypliny sportu. I tutaj najczęściej ludzie się gubią i potem pojawiają się takie paradoksy iż wspinacz skałkowy pracuje nad wytrzymałością w taki sam sposób jak robi to zawodnik MMA. Tylko po co?

 

Weźmy za przykład biegacza na 1500m. Jak powinien wyglądać jego trening wytrzymałościowy?

100-300 swingów tygodniowo a reszta... bieganie na 1500m. Podstawy->Specyfika.

 

Przyjrzyjmy się bliżej rutynom Madbarz. To typowe obwody wytrzymałościowe. Ale teraz pytanie czy to są podstawy czy raczej specyficzny rodzaj wytrzymałości? Specyficzny ponieważ opiera się na tym czym oni się zajmują, czyli treningiem na poręczach, drążku itp.itd.

Ale tego rodzaju trening nie będzie skuteczny w przypadku zawodnika karate czy na przykład łyżwiarza figurowego.

 

Profesjonalni trenerzy muszą umieć balansować i dostosowywać w zależności od wielu czynników. Zadaniem trenera siłowego jest uzbrojenie zawodnika w siłę oraz w niezbędne fundamenty. Resztą rzeczy zajmuje się trener danej dyscypliny sportu.


  • 1
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#15
Buddy

Buddy

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

No fajnie, tylko co ma piernik do wiatraka? Mowa o tym, co jest opisane w artykule.

 

Maratończyk nie ma wytrzymałości siłowej, tylko tlenową. I z jakiej paki ma podnosić ten sam ciężar co kulturysta? 100kg dla kulturysty to będzie nawet poniżej 80% masy ciała, kiedy dla maratończyka nawet aż 150%.

 

Żeby przeprowadzać takie porównania obie strony muszą mieć równoważne warunki i specyficzna wytrzymałość niewiele ma tu do gadania. Kto by wygrał w tej konkurencji? Kliczko, czy Kai Greene?

 

A co do treningu wytrzymałości to zupełnie odrębna kwestia, bo kto trenuje pod wnoszenie beczki piwa na piętro? -,-

Dla każdego można znaleźć ćwiczenie do zajechania.

 

Budowanie wytrzymałości budowaniem siły to też jest głupia teoria, wiadomo, że jak podniesiesz 5 razy 100kg, to 60kg jesteś w stanie podnieść więcej razy.


  • 0

#16
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Artykuł ma za zadanie pokazać jak BZDURNE jest porównywanie pewnych rzeczy. "Jabłka i pomarańcze". Przeczytaj raz jeszcze ze zrozumieniem.


  • 1
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#17
Azot

Azot

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 291 postów
  • LokalizacjaWrocław
Właśnie nie chciałem sie wtrącać, ale coś mi nie pasowało w odpowiedzi buddy, popiera tezę artykułu jednocześnie go krytykując. .?:))
  • 1

#18
xPatrykk

xPatrykk

    [Prime Сasual Dating Real-life Girls]

  • Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaLondon

Luko jak zwykle dobra robota! Przyjemnie się czyta Twoje artykuły, REP!


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych