Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Drugi trening lżejszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1
Nejdro

Nejdro

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów
Wiadomo, ze nie mozna ćwiczyć w ciągu tygodnia cały czas tak samo intensywnie. Drugi trening zawsze robi sie troszkę lżejszy i tutaj moje pytanie. W jaki sposob "ulatwiacie" swój trening? Wydluzacie przerwy, zmieniacie ilość serii/powtórzeń? Czy mozna np. w jeden dzień lecieć ze tak powiem na masę, czyli tam max do 12 powt. a drugi ten sam trening zamienić na silowke, czyli 5 powt?
  • 0

#2
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Raczej nie powinno się robić tak, jak już lecisz siłówką to leć np. tydzień, dwa potem zmień na mase itd. Co do ułatwienia, czas pomiędzy seriami, a gdy czujemy się po prostu słabiej zmniejszamy trudność ćwiczenia lub jego powtórzenia, może też manipulować seriami. Wszystko zależy od Ciebie, możesz nawet rozbić trening na cały dzień i robić smarowanie gwintów:)


  • 0

#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Wszystko zależy od celu i ambicji.

Jeśli chcesz robić masę, to musisz trenować na masę. Jeśli siła, to trening na siłę. Nie da się robić XX i oczekiwać YY rezultatów. 

 

Określenie celu -> dobór treningu -> efekty

 

Nigdy w innej kolejności.

 

Ale jeśli nie zależy Ci na +3cm miesięcznie w obwodach, nie jarają Cię pompki na 1 ręce, a po prostu chcesz się cieszyć ruchem oraz być sprawniejszy, to oczywiście, że możesz zrobić tak tylko jak zechcesz.

 

Sam trenuję teraz minimum 2x w tygodniu w stylu 10x5, a reszta treningów to czysta zabawa. Czasami wprawki do HS, czasami zręczność na kółkach, czasami Animal Flow, czasami 30 min rockingu, czasami wymachy na wysokich poręczach, a czasami wszystko naraz :)

 

Dla mnie treningi kalisteniczne to sposób na spędzenie wolnego czasu, doładowania "baterii", odcięcia się od szarego życia itd. Nie zależy mi na bicepsie, pompce na 1 ręce, 200kg w przysiadzie czy wszystkim innym co jest "ulotne". 

 

Dużo czasu zajęło mi zmienienie priorytetów i podejścia. Ale wydaje mi się, że wyszło mi to na dobre. Trenuję od około 2 lat, efekty mam takie jakie mam, ale nadal to robię z uśmiechem na twarzy i dziecięcą radością. 

 

Polecam,

Powadzi

:P


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
Nejdro

Nejdro

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów
Wszystko fajnie Powadzi, ale przecież nie mozna ćwiczyć cały czas tak samo intensywnie, bo sie człowiek zjedzie. Moim celem jest "masa" i w ten sposob ćwiczę. Jednakże ktoś kiedyś zwrócił mi na forum uwagę, ze drugi ten sam trening trzeba trochę ułatwić, zeby mięśni nie zabijać. I takie bylo tez moje pytanie, jak to zrobic?
Ja również w ciągu tygodnia bawię sie kalistenika, jakieś stanie na rękach, frog stand itp. ale chodzi mi wlasnie co zrobic z tym drugim treningiem.
  • 0

#5
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Nie napisales jaki masz glowny cel dlatego nieco moze nietrafilem :)

Ja np nie uwazam, ze musisz miec 1 ostry, a 1 lzejszy trening.
Wystarczy zachowac tyle dni regeneracyjnych, aby miesnie zdazyly powrocic do siebie w 100%.

Silowniana izolacja powoduhe wieksze mikrouszkodzenia, stad pomysl treningu 1 partii raz w tygodniu.
W kali nie jestes w stanie wyizolowac miesni, wiec 6 dni regeneracji to za duzo.
Wystarcza 3 dni i miesien bedzie gotowy na kolejna porcje uszkodzen.

Trzeba tylko dac mu duzo snu i odpowiednio odzywic.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#6
Nejdro

Nejdro

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów

No u mnie wygląda to tak, że pomiędzy 1 a 2 treningiem push są 2 dni wolne. Poniedziałek-x-x-czwartek-x-x-x. Natomiast wszystkie treningi rozkładają się na poniedziałek-wtorek-x-czwartek-piatek-x-x.


  • 0

#7
Snowenik

Snowenik

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 39 postów

Nie napisales jaki masz glowny cel dlatego nieco moze nietrafilem :)

Ja np nie uwazam, ze musisz miec 1 ostry, a 1 lzejszy trening.
Wystarczy zachowac tyle dni regeneracyjnych, aby miesnie zdazyly powrocic do siebie w 100%.

Silowniana izolacja powoduhe wieksze mikrouszkodzenia, stad pomysl treningu 1 partii raz w tygodniu.
W kali nie jestes w stanie wyizolowac miesni, wiec 6 dni regeneracji to za duzo.
Wystarcza 3 dni i miesien bedzie gotowy na kolejna porcje uszkodzen.

Trzeba tylko dac mu duzo snu i odpowiednio odzywic.

wysłane za pomocą TapaTalk

Skad mam wiedziec czy miesnie sie zregenerowaly juz w 100% czy jeszcze nie?


Użytkownik Snowenik edytował ten post 29 lipca 2015 - 18:08

  • 0

#8
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Tego nie wiedza najstarsi gorale :)

Po prostu to przychodzi z doswiadczeniem i praktyka.
Sam niekiedy zle oceniam mozliwosci i okazuje sie, ze mozg chce, a cialo nie ma jeszcze sil.

Bardzo duzo zalezy tez od jedzenia, intensywnosci treningu, wielkosci uszkodzen, ukrwienia, ilosci snu, poziomu stresu, trawienia, aktywnosci w ciagu dnia itd itp. Ktos kto spi jak niemowle po 10h dziennie z drzemka godzina zregeneruje sie szybciej. Ktos kto pracuje w fabryce i wciska 1 guzik przez caly dzien dozna mniej stresu niz np ktos na kasie, gdzie o wkurzonego klienta nietrudno.

Wiem, ze najlepsza odpowiedz by byla "regeneracja miesni trwa 76godzin i 23 minuty", ale kazde cialo i kazdy styl zycia jest inny. Nikt nie poda dokladnej wartosci.


wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#9
student87

student87

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 384 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie

Musisz słuchać swojego ciała, jeśli po 2 dniach czujesz, że możesz góry przenosić to trenuj, jeśli nie czujesz się na siłach to odpuść. Ja trenuje 3 razy w tygodniu i zawsze na 100 % swoich możliwości. Raz na jakiś czas zdarza się, że nie mam siły na to co robiłem tydzień temu, wówczas mój trening jest poprostu słabszy. 


  • 0

I want represent an idea, I want represent possibilities

 


#10
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

 

Skad mam wiedziec czy miesnie sie zregenerowaly juz w 100% czy jeszcze nie?

Nikt tego nie wie i nie będzie ale optymalny czas na regeneracje to jeden dzionek. Jak podchodzisz do treningu i zakładasz że brak Ci sił np.  w tym dniu to radzę Ci wykrzesać trochę motywacji, puścić muzyczkę i spokojnie zacząć trenować po chwili nie obejrzysz się a już będziesz ostro popylał, czasami trzeba dobrze rozgrzać ciało żeby coś uzyskać, więc nie poddawaj się :)


  • 0

#11
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

 

Skad mam wiedziec czy miesnie sie zregenerowaly juz w 100% czy jeszcze nie?

Nikt tego nie wie i nie będzie ale optymalny czas na regeneracje to jeden dzionek. Jak podchodzisz do treningu i zakładasz że brak Ci sił np.  w tym dniu to radzę Ci wykrzesać trochę motywacji, puścić muzyczkę i spokojnie zacząć trenować po chwili nie obejrzysz się a już będziesz ostro popylał, czasami trzeba dobrze rozgrzać ciało żeby coś uzyskać, więc nie poddawaj się :)


  • 0

#12
Boski

Boski

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 320 postów

Podaję link do tabelki w której przedstawiono optymalny czas regeneracji danych mięśni przy ćwiczeniach izolowanych: http://rodzina-i-kar...treningu.html#

Jednak w kali uszkodzenia mięśni są raczej mniejsze więc rest może być krótszy. W kilku źródłach spotkałem się z teorią, że przy wytrzymalce wystarczą 48h a przy sile 72h, u mnie się to sprawdza od dawna (przy 5x5 u mnie 72h jest optymalne) jednakże i tak nie wyklucza gorszych dni, kiedy to trzeba restować dzień dłużej. Jak masz zrobić trening na odwal się to lepiej go przełożyć na następny dzień. Najlepszy plan to taki, który na bieżąco możesz modyfikować według aktualnych predyspozycji, a nie sztywno się trzymać, że np. trenujesz w pn, śr i pt i nie ważne jak się czujesz danego dnia. Trzeba się obserwować i korygować. Każdy jest inny i nie ma uniwersalnej recepty.


Użytkownik Boski edytował ten post 29 lipca 2015 - 23:00

  • 1
“Absorb what is useful, Discard what is not, Add what is uniquely your own.”

-Bruce Lee


#13
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Szkoda, ze bez podania zrodla tych badan/informacji. Zwykla tabelka bez zrodla jest tylko tabelka.

Ale nawet na podstawie wiedzy kogos z tego portalu wudac, iz 2 dni regeneracji to minimum, a srednia to 3 dni.
Tyle ja tez bym obstawial przy mocnym treningu.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#14
Boski

Boski

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 320 postów

 

 

Szkoda, ze bez podania zrodla tych badan/informacji.

Między innymi wyczytałem to w książce "Trening wspinaczkowy" E. Horst'a gdzie szeroko jest opisany trening wytrzymałościowy i siłowy.


Użytkownik Boski edytował ten post 29 lipca 2015 - 23:09

  • 0
“Absorb what is useful, Discard what is not, Add what is uniquely your own.”

-Bruce Lee


#15
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
To nie byl przytyk do Ciebie :)
Edytowales posta i dopisales od siebie cos, gdy ja pisalem odp odnosnie tabelki z linku :)

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych