Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Dipy- rozstawienie barierek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1
Yousse

Yousse

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Obok mojego domu powstal park do ćwiczeń i nie ma tam barierek do dipów. Znalazlem tam cos innego co moglbym wykorzystac do tego cwiczenia, tylko nie wiem czy będzie się nadawać. Jest tam taka okrągła obręcz wsparta w centrum słupkiem. Okrąg podzielony jest na 3 równe części przez barierki. Wygląda to tak jak na zdjęciu http://imgur.com/neFgG6Y Jestem ciekaw czy mogę wejść do środka okręgu i robic dipy wykorzystując te barierki? Nie będzie do zbyt szeroko? Jaka będzie różnica, jezeli będę cwiczył  twarzą do wewnątrz lub na zewnątrz okręgu?


  • 0

#2
eGzu

eGzu

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 160 postów

Ale gdzie miałbyś trzymać dłonie? Ja bym chwycił jedną ręką okręgu, a drugą pręta wychodzącego ze słupka. Bo jeśli obie ręce na tych prętach, to sobie nie wyobrażam :P


  • 0

#3
poczciwyekto

poczciwyekto

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów

Idealny wg. mnie rozstaw pod dipsy to ok. 55 cm +- kilka cm (im jesteś wyższy/niższy to 3/4cm można dodać/odjąć , jak masz 170cm to 55 cm jest najlepiej bo sam mam tyle wzrostu i taki rozstaw jest najbardziej "bezpieczny" dla mnie). Jak chcesz na tym kółku to ja bym jedną ręką na słupku a drugą na okręgu i coś podłożył, żeby symetrycznie ciało pracowało.


  • 0

#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Rozstaw to odleglosc od lokcia do czubkow palcow.
Przy zbyt szerokim rozstawie latwo o naciagniecie mm klatki piersiowej i mostka.
Dodatkowo mocniej otwiera sie bark.

Ja bym odpuscil i robil pompki :)

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

Tak jak mówi eGzu, jeśli już uparłeś się na to, żebu robić tam dipy to lepiej jedną ręką złap się obręczy a drugą ręką pręta . Bedziesz mógł wtedy wybierać szerokość.

Możesz też robić to ćwiczenie w domu jeśli w kuchni szafka stoi prostopadle to parapetu albo do innej niskiej szafki, robiłem tak zanim zespawałem poręcze.

... swoją drogą, do czego może być przeznaczone to coś?


Użytkownik jakubek2013 edytował ten post 16 lipca 2015 - 11:11

  • 0

#6
remix666

remix666

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 965 postów

Też się zastanawiam do czego jest ta duża kierownica B)


  • 0

#7
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

...Do Audi :D Może da się tam zaczepić nogi, usiąść na rucre i cisnąć brzuszki, ale wątpie by to do tego służyło. A kręci się to?


Użytkownik jakubek2013 edytował ten post 16 lipca 2015 - 16:04

  • 0

#8
Yousse

Yousse

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Tam nizej jest taki obrotowy dysk, na którym się staje. Łapiesz się obręczy i skręcasz tułw.  Kiedyś widziałem takie urządzenie, nie wiem do czego służy ;d


  • 0

#9
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

aaaaaa to zmienia postać rzeczy... a próbowałeś już robić dipy tak jak mówił eGzu i ja?


  • 0

#10
eGzu

eGzu

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 160 postów

Myślę, że jak się ma dużo inwencji to można na tym jakieś fajne ćwiczenie wymyślić :)


  • 0

#11
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

 

Obok mojego domu powstal park do ćwiczeń i nie ma tam barierek do dipów. Znalazlem tam cos innego co moglbym wykorzystac do tego cwiczenia, tylko nie wiem czy będzie się nadawać. Jest tam taka okrągła obręcz wsparta w centrum słupkiem. Okrąg podzielony jest na 3 równe części przez barierki. Wygląda to tak jak na zdjęciu http://imgur.com/neFgG6Y Jestem ciekaw czy mogę wejść do środka okręgu i robic dipy wykorzystując te barierki? Nie będzie do zbyt szeroko? Jaka będzie różnica, jezeli będę cwiczył  twarzą do wewnątrz lub na zewnątrz okręgu?

Możesz śmiało robić dipy jak i na zewnątrz jak i wewnątrz. Podziel sobie Koło na trzy trójkąty w tym, że każdy z nich ma 3 bok najdłuższy i w dodatku okrągły, na tym okrągłym "na zewnątrz" możesz spokojnie robić dipy wąskie i szerokie. Z kolei w wewnątrz wejdź do jednego z trzech trójkątów i złap się dwóch bąków trójkąta, niech najdłuższy bok będzie za Twoimi plecami, śmiało możesz robić klasyczne pompki na poręczach. Przeczytaj uważnie to zrozumiesz :)

jeżeli chodzi o dipy na poręczy, pompki na poręczy -> Ogólnie działają mięśnie "Barki, triceps, klatka", jeżeli ręce masz szeroko najbardziej pracują Ci Barki a mniej triceps i klata, a jeżeli ręce masz wąsko najbardziej pracuje Ci triceps i klatka, mniej barki, w klasycznym rozstawie to wszystko jest bardziej wypośrodkowane.


  • 0

#12
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

A czy to czasem nie jest tak, że przy dipach szeroko bardziej pracuje klata a mniej triceps?


  • 0

#13
elgrace

elgrace

    Member

  • Użytkownik
  • 17 postów

^ Czym szerszy rozstaw tym gorzej dla barków jeśli chodzi o klasyczne dipy. Najlepiej gdy jest on równy szerokości barków, tj. jak stoisz to poręcze/kółka/drążki powinny znaleźć się na tej samej szerokości co twoje ramiona. To chyba najprostsza metoda ocenienia rozstawu, ewentualnie tak jak wspomniał Powadzi czyli na szerokość przedramienia (od łokcia po czubek wyprostowanych palców). Przy obu ocenach pomiaru szerokość będzie mniej więcej taka sama.


  • 0

#14
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

 

A czy to czasem nie jest tak, że przy dipach szeroko bardziej pracuje klata a mniej triceps?

Tak, przy szerokich rozciągasz też klatkę, triceps najbardziej w wąskich.

 

^ Czym szerszy rozstaw tym gorzej dla barków jeśli chodzi o klasyczne dipy. Najlepiej gdy jest on równy szerokości barków, tj. jak stoisz to poręcze/kółka/drążki powinny znaleźć się na tej samej szerokości co twoje ramiona. To chyba najprostsza metoda ocenienia rozstawu, ewentualnie tak jak wspomniał Powadzi czyli na szerokość przedramienia (od łokcia po czubek wyprostowanych palców). Przy obu ocenach pomiaru szerokość będzie mniej więcej taka sama.

 

W jakim sensie gorzej? Jak masz ręce szeroko na drążku co poczujesz najbardziej? Barki, klatkę, triceps w mniejszym stopniu, nie rozdrabniajmy się co przy czym i jak, jeżeli wiesz że przy szerokim najbardziej Barki tyle powinno Ci wystarczyć i tak triceps i klatka pracuję.


  • 0

#15
elgrace

elgrace

    Member

  • Użytkownik
  • 17 postów

^ Pytanie czy chodzi ci o dipy na drążku czy o dipy na kółkach/poręczach/równoległych drążkach, Barki są najsłabszym konstrukcyjnie stawem i przy szerokim rozstawieniu równoległych podpór nie pracują w naturalnym zakresie ruchu, co przekłada się na zwiększenie szansy na kontuzje.


  • 1

#16
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

O kółkach nie wypowiem się, raz stosowałem i jeszcze nie wiem zbyt dużo o nich. Ale jeżeli chodzi o poręcze równoległe, czy też drążek, jeżeli ustawisz szeroko ręce najbardziej pracują Barki oraz Klatka (rozciągasz ją), mniej triceps.


  • 0

#17
elgrace

elgrace

    Member

  • Użytkownik
  • 17 postów

^ Raczej niż bardziej pracują to są przecieżone. To nienaturalna pozycja dla barków i cały staw wtedy trzymany jest przez mięśnie. Jeśli one zawiodą to bardzo łatwo o kontuzje. Szerszy rozstaw też wcale nie świadczy o tym, że klatka lepiej pracuje, np. na siłowni jak wykonuje się motyle lub też rozpiętki to w rzeczywistości klatka jest tak samo rozciągnięta jak przy zwykłym wypychaniu sztangi, różnica jest tylko w tym, że inaczej jest ciężar rozłożony przez co bardziej angażuje się przód barków i ćwiczenie staje się trudniejsze.

https://youtu.be/O6Y3WDY1tUo


Użytkownik elgrace edytował ten post 07 sierpnia 2015 - 07:23

  • 1

#18
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Czuję się jakbym kłócił się z gimnastykiem, tak samo jak z Powadzi o pompkach wąskich, diamentowych. Jest to ćwiczenie na barki i tyle ;p


  • 0

#19
elgrace

elgrace

    Member

  • Użytkownik
  • 17 postów

^ Po prostu uważam, że ryzyko wykonywania dipów w szerokim rozstawie przewyższa znacznie plusy jakie one dają. Z resztą barki pracują w znacznej ilości ćwiczeń i można wybrać bezpieczniejsze i dużo bardziej efektywne ćwiczenia, zaś same dipy najlepiej robić w naturalnym rozstawie.


  • 0

#20
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Teoria a praktyka często się różni^^.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych