Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Crawling/Rocking - Jako kompletny trening?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1
Grzybu77

Grzybu77

    Never Give Up!

  • Bywalec
  • 428 postów
  • LokalizacjaPolska

Tak jak w temacie czy można trenować używając samego raczkowania? Np. czy można schudnąć tym czy chociaż przybrać trochę masy? Jak to wygląda. Strasznie się zainteresowałem tym raczkowanie. 
BTW. Nie wie ktoś czy książka "Original Strenght" będzie wydana po polsku?


  • 0

Zapraszam na mój blogo-dziennik treningowy : 


#2
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Pewnie, ze mozna. Wystarczy troche urozmaicic zwykle raczkowanie np tylem, na boki, pod gorke, z gorki itd.

Co do schudniecia przy pomocy raczkowania, to rowniez oczywiscie, ze sie da. Choc bedzie to nieco trudne, poniewaz raczkowanie przez pierwsze tygodnie, czy nawet miesiace to bedzie cwiczenie bardziej silowe, niz wytrzymalosciowe. Nie dasz rady po prostu raczkowac nieprzerwanie przez np 20minut.

W celu redukcji ja bym polaczyl raczkowanie z bieganiem w zaleznosci od sily np 30 sekund leopardem, 2min biegu, 30sec leopardem… itd.

Czy da sie obudzic miesnie do wzrostu poprzez raczkowanie? Tak, o ile bedzie to bardzo trudny wariant i wykonywany np z obciazeniem, pod gorke itd w kilku seriach.
Masy miesniowej nie buduje sie wykonywaniem cwiczenia przez np 5min. Do budowania masy miesniowej sa lepsze sposoby.

Poogladaj filmiki ido portal. On swietnie wykorzystuje ruch, a do tego dobrze wyglada.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#3
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Spróbuj sprintów na 100m i wracaj na miejsce startu raczkując. W zasadzie jest wiele różnych odmian raczkowania i toru ruchu po jakim możesz się poruszać - na boki, w przód i w tył, po okręgu etc. Dodatkowo sam crawling można urozmaicać poprzez dodanie obciążenia, zawiązanie opaski na oczy w celu skoncentrowania się na innych bodźcach itd. Myślę, że przy użyciu wyobraźni dałoby się ułożyć sensowny trening z samych resetów, poprzeglądaj może forum a w szczególności artykuły Luko. Dodatkowo możesz wejść na jego Fejsa gdzie umieszcza ciekawe artykuły.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#4
Grzybu77

Grzybu77

    Never Give Up!

  • Bywalec
  • 428 postów
  • LokalizacjaPolska

tak tylko pytam bo mnie to zaciekawiło czy dało by radę zrobić coś takiego. A jeszcze mam pytanie bo jak na razie ćwiczę Nagimi Wojownikiem 6x w tyg i zastanawia mnie to czy nie wcisnąć sobię np. 3x w tygodniu baby crawl czy jakoś tak?


  • 0

Zapraszam na mój blogo-dziennik treningowy : 


#5
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Zależy, jakie cele sobie postawisz. Poza tym bardzo dużo zależy przecież od diety. Nie wierzę, żeby wykonując wyłącznie "resety" nagle wskoczyć na drążki i zrobić human flag albo muscle up, nie trenując wcześniej tych konkretnych umiejętności.


  • 0

#6
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Tak jak Justyna pisze, chcesz osiągnąć coś konkretnego to musisz pod to trenować. Same resety na pewno wystarczą dla ogólnej sprawności, zdrowia, siły czy wytrzymałości do życia codziennego. Jednak niestety włożyłbym między bajki opowieści, że po samym raczkowaniu ludzie stają się "diabelnie silni" i nie ćwicząc danych elementów nagle je robią po samych resetach.

 

Tak na logikę, 99proc ludzi spróbuje leoparda i zrobi go przynajmniej przez minutę, jak czynność którą jesteśmy w stanie wykonywać przez taki czas może w jakikolwiek sposób podnieść siłę ? Szanuję Luko, pisze wiele fajnych ciekawych informacji, które sam stosuje ale jak czytam, że ' nie ma zasady i jeśli pobiję rekord raczkowania z 10min na 12 to będę jeszcze silniejszy' no to coś tu jednak nie jest tak. 

 

Crawling na pewno poprawi wytrzymałość, synchronizacje mięśniową, wzmocni mięśnie głębokie, napięcie i jest wg mnie bardzo fajną alternatywą np dla sylwetek gimnastycznych, które mnie osobiście nudzą. Ale nie łudźmy się, że jest jakimś 'genialnym' narzędziem, które zastąpi wszystko : ) Ćwiczeniem siłowym owszem może być ale jeśli np robimy to pod górkę, z obciążeniem (ale oczywiście też przydałoby się zachować progresję w stylu coraz stromszej górki i większego obciążenia) lub po prostu gdy zaczynamy z poziomu gdzie minuta leoparda to wyzwanie ponad naszą moc.

 

Na koniec taki przykład ode mnie, kiedyś ćwiczyłem sobie raczkowanie żeby dojść do magicznej bariery 10min, równocześnie ćwiczyłem siłowo więc ciężko stwierdzić czy pomogło jednak nie o tym. Od dawna nie robiłem tego przez dłuższy czas i niedawno próbując maxa zrobiłem zaledwie 5min. Ciekawe bo w między czasie siła wzrosła, wytrzymałość siłowa, biegowa czy w pływaniu wzrosła. Wniosek można samemu wysnuć.

 

Żeby nie było, że odwodzę ludzi od raczkowania, skądże znowu, raczkujcie śmiało, sam uwielbiam uczucie jak po zrobieniu maxa leżę na podłodze szczęśliwy, że to już koniec :P Wgl dużo mojego treningu to OS, Ido itp. Jest to na prawdę rewelacyjne narzędzie na zachowanie formy i zdrowia gdy na trening mamy np maksymalnie 20min przed spaniem, raczkowanie reseciki i od razu człowiek lepiej się czuje. Jednak zawsze jeśli chciałem czegoś konkretnego to ćwiczyłem pod to jak Pan Bóg przykazał :P


  • 1

#7
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Raczkowanie jest o tyle "cudownym narzędziem", że pozwala nam niekiedy przezwyciężyć własne stagnacje w dowolnym innym ćwiczeniu poprzez stymulowanie układu przedsionkowego i proprioceptywnego, ale nie sprawi że nagle będziemy supermanami. Faktycznie budowanie siły refleksywnej sprawi, że będziemy w dużo lepszej dyspozycji niż aktualnie - przykładowo podczas upadku na ziemię nasze ciało będzie wiedzieć co robić i raczej nie upadniemy na twarz, podobnie jeżeli chodzi o natychmiastową reakcję w chwili zagrożenia - np. gdy jedzie na nas auto gdy znajdujemy się na środku drogi. Niewiele znam ćwiczeń które sprawiałaby, że będziemy dużo bardziej sprawni pod każdym możliwym aspektem a takowym jest raczkowanie. Jednak jeśli chcemy opanować pociągnięcie jednorącz to raczkowanie nie wystarczy, gdyż musimy przystosować układ nerwowy do innej sytuacji, do nowego ruchu. Już prędzej pomoże nam ono w przypadku pompek jednorącz z powodu dużego zaangażowania mięśni najszerszych grzbietu podczas raczkowania do tyłu, ale i tak należałoby wykonywać pompki. 

 

W każdym razie raczkowanie jest bardzo wartościowym ćwiczeniem, ale nie zastąpi nam innych w przypadku dążenia do określonego celu. Nie sprawi że nagle będziemy brali więcej w martwym ciągu, nie spowoduje natychmiastowej poprawy w podciąganiu itd. Jednak może nam pomóc w osiągnięciu obu tych rzeczy, a dodatkowo świetnie nadaje się na rozgrzewkę. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#8
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

raczkowanie czy bieganie są świetnymi narzedziami dodatkowymi dla każdego rodzaju treningu czy dyscypliny sportowej

 

raczkowanie jak i bieganie może być też osobnym treningiem i jak najbardziej można stosować tutaj różne warianty progresji i rodzaje tych ćwiczeń

 

są to natomiast narzedzia w pierwszej kolejności wytrzymałościowe a w drugiej siłowe - tak, można z tych ćwiczeń zrobić ciężkie warianty siłowe i różne progresje dążenia do bycia silniejszym


  • 0

...


#9
Grzybu77

Grzybu77

    Never Give Up!

  • Bywalec
  • 428 postów
  • LokalizacjaPolska

Raczkowanie jako dodatek do trenignu ale nie jako całościowy trening ? :)


  • 0

Zapraszam na mój blogo-dziennik treningowy : 


#10
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

W zasadzie to zależy od Twojego celu, choć myślę że raczkowanie bardziej jako istotny dodatek do treningu, ale nic nie szkodzi spróbować oprzeć na nim swój trening. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#11
Długi Wilk

Długi Wilk

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 60 postów
Sam tego nie testowalem ale mozna by w sumie probowac robic spider/leopard do osiagniecia np 2 minut bez przerwy, potem pod gorke, pod gorke tylem, i dokladac obciazenie potem, ot taka progresja w ten sposob w sumie mozna by progresowac i w masie i w sile, ot taka moja propozycja :)
  • 0

Honor, Tradycja, Szacunek, Perfekcja, Fairplay

 

Muay%20thai%20letras.JPG


#12
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

Tego typu ruchy są świetne na rozgrzewkę. Nie warto zastępować treningu tymi ćwiczeniami. Warunkiem zezwalającym mogą być kontuzje i okresy regeneracji.


  • 0

#13
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Chyba, że się je odpowiednio utrudni :P


  • 0

66668745.png


#14
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

Jestem zwolennikiem traktowania tych ćwiczeń jako komponentów uzupełniających. Aczkolwiek fajnie jest czasami dać sobie nimi w kość. Grunt nie popaść w rutynę i nie stracić przyjemności z treningów. 


  • 0

#15
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

a takie cuś :)

 

spired lub leopard + pompki

 

10m w przód

10m w tył

10 pompek

...

i tak 5 rund bez dotykania kolanami ziemi, w sumie 100m raczkowania i 50 pomek

 

 

jak dojdziesz do 5 rund bez przystanku to załuż plecak, włóż 1 kg i ponowanie progresuj do 5 rund...

 

z taka progresją, przy dobrej diecie przyrost tkanki gwarantowany

 

wystarczy pomyśleć by ułożyć hardcorowy trening z sensowną progresją


  • 0

...


#16
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
No tak Struc, ale tu masz już pompkę, która nie jest zaliczana do resetów.
  • 0

#17
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

zgadza sie, ale kto powiedział aby nie łączyć ćwiczeń w łańcuchy...

 

zwis na drążku też ma charakter rechab, tak jak min. resety... a w gimnatyce bez tego nie ma żadnego układu na kółkach czy drążku


  • 0

...


#18
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
Jasne, nawiązuję po prostu do tematu - crawling jako osobny trening. Jak ćwiczę te moje dipy czy podciąganie siłowo, to w przerwach robię resety - super sprawa. I ogólnie jarzę, że da się zrobić fajny trening wyłącznie z resetów, tylko żadna ilość spidermana nie nauczy pompki. Pomoże bardzo, ale nie wystarczy : )
Przyszło mi teraz do głowy, że może raczkowanie to dobre przygotowanie do wspinaczki, "na sucho" : )
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych