Jump to content

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Photo

Metodyka budowania masy mięśniowej


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#21
Plaskoklates

Plaskoklates

    Brak

  • Użytkownik
  • 1 posts

Witam,

 

Chciałem zapytać, o ilość czasu miedzy następnymi seriami, ile mniej więcej ma on wynosić?


  • 0

#22
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3,444 posts

Myślę że 2-3 minuty będą odpowiednie, ale warto eksperymentować. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#23
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1,733 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Jak zawsze świetny artykuł Pablo! Jednakże nie do końca zgadzam się z wydźwiękiem, że hipertrofia sarkoplazmatyczna jest "niefunkcjonalna". Nie możemy zapominać o tym, że wszystko w organiźmie ma swoje przeznaczenie i tak jak miofibryle zwiększając swoją gęstość powodują wzrost siły i utwardzenie mięśnia, tak sarkoplazma je otaczająca jest przede wszystkim zbudowanym z mitochondriów składowiskiem glikogenu. Tak więc zwiększa znacznie naszą wytrzymałość przy wysiłku anaerobowym. Jednym słowem ćwiczenie z nastawieniem na hipertrofię sarkoplazmatyczną zwiększa wydajność i wytrzymałość mięśni na wysiłek. :) Tylko tego mi zabrakło w tym wszystkim.

Pozdrowionka :)


  • 0

#24
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3,444 posts

Dzięki Merfi za opinię, o sarkoplazmie pisałem w kontekście rozbudowy mięśni pomijając jej wpływ na pozostałe aspekty treningu - innymi słowy zależało mi na pokazaniu różnicy między rozwijaniem obwodu a gęstości mięśnia. A co do nazewnictwa to już tak się przyjęło, że hipertrofia sarkoplazmatyczna jest też zwana "niefunkcjonalną" właśnie ze względu na rozwijanie wielkości mięśni bez poprawy pozostałych cech motorycznych. Oczywiście żeby osiągnąć wymienioną "niefunkcjonalność" należałoby pomijać kompletnie ćwiczenia wielostawowe i ciągle trzymać się przedziału powtórzeń 8-12. 

 

Wytrzymałość niewątpliwie wzrośnie przy takim treningu ze względu na solidną dawkę liczby powtórzeń, a budowa sarkoplazmy podkreśla ten fakt. Jednak nie rozwiniemy jej wykonując wyłącznie ćwiczenia izolowane.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#25
Leszczyk

Leszczyk

    Member

  • Użytkownik
  • 10 posts

Ile cwiczen powinienem wykonywac na jednym treningu?Na poczatek wystarczy mi 4x8 i stopniowo zwiekszam serie?


  • 0

#26
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3,444 posts

Polecam zacząć od 2-3 ćwiczeń na każdy ruch. Natomiast co do serii i powtórzeń to 4x8 jest w porządku. Zwiększanie liczby serii też jest dobrą metodą progresji.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users