Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1
Apsalar

Apsalar

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Przez pół roku ćwiczyłam z obciążeniem (w domu, trochę improwizacji). Efekty? Nie licząc lekkiej poprawy siły, zbyt wiele ich nie ma. Może to przez beznadziejne ćwiczenie, nieważne. Ale nie umiem zrobić dobrego technicznie przewrotu w tył, a stanie na głowie, czy rękach znajduje się na razie poza zasięgiem moich dość skromnych możliwości. Głównie z powodu blokady psychicznej. Mostek pełny i skłon na wyprostowanych nogach z dotknięciem kolan głową jeszcze zrobię, ale szpagatu już nie. I biegam z prędkością przeciętnego żółwia, przy czym do niedawna nie prostowałam kolan przy chodzeniu (teoretycznie nie mam żadnych olbrzymich wad postawy, przynajmniej zdaniem lekarzy).

 

Przechodząc do sedna, czyli pytań:

1. Lepiej zastąpić trening siłowy z obciążeniem zewnętrznym kalisteniką całkowicie?

2. Jakiego rodzaju plan proponujecie dla kogoś, kto potrafi zrobić w porywach do 7 pompek pełnych, tzn. do ziemi? Bardziej obwodowy, czy może dzielony?

3. Bardzo zależałoby mi na poprawieniu szybkości i zwinności, bo jestem bardziej sztywna od siedemdziesięcioletniej babci.

4. Czy można zastąpić podciąganie? Na razie nie posiadam drążka, bo ciężko z kasą, ale planuję zakup.

 

Za cierpliwość i znoszenie moich pytań dziękuję.

 


  • 0

#2
goral1001

goral1001

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 85 postów

1. Oczywiście że lepiej. W treningu kali pracują całe grupy mięśni przy jednym ćwiczeniu więc i ogólna siła i sprawność organizmu wzrasta bez niepotrzebnych ćwiczeń.
2. Poczytaj Pigułkę Wiedzy w podwieszonych tematach. Dostarczy Ci sporo cennych informacji na temat planów. Zajrzyj też do działu dla pań, kobitki na pewno Ci pomogą;)
4. Niestety nie zastąpisz go niczym. Jak nie masz drążka to poszukaj jakiejś możliwości podciągania się, może to być pod stołem nawet (ja tak zaczynałem:P)

Co do szybkości to nie wiem bo nienawidzę biegać;P Ale na pewno zaraz ktoś coś doradzi:)


  • 0

#3
Łukson

Łukson

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 376 postów

1. Kalistenika jest taką dziedziną sportu, ze nie potrzebujesz żadnego dodatkowego zewnętrznego obciążenia a przykładów na ćwiczenia na poszczególne mięśnie jest mnóstwo na forum.

2. To już sama musisz przetestować, dla jednego działa jeden na drugiego inny.

3. Proponuje trening obwodowy

4. Gruby mocny kij , dwa krzesła pomiędzy nimi montujesz kij i puki co ćwiczysz podciąganie australijskie, ewentualnie w miarę wysoki stół.


  • 0

#4
squirrellion

squirrellion

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 177 postów

W skrócie co dali, przeczytaj cały temat ze zrozumieniem, przeczytaj komentarze jak jakieś pytania będą a jeśli nie to napisz pod tematem:http://kalistenikapo...odki-przykłady/


  • 0

#5
Apsalar

Apsalar

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Przeczytałam. Dzisiaj doszłam do bardzo mądrego wniosku, że z tymi pompkami to chyba nieco przesadziłam, bo jak przyjrzę się technice, to ona zwija się z bólu i współczucia. Bo mimo że biodra dotykają ziemi, tyłek magicznie unosi się do góry, a to chyba nie jest dobrze. W dodatku jak próbuję podciągać się na blacie to też wychodzi pół na pół, stół co prawda trochę kiepski, ale napięcie jest i chyba lepsze to niż nic.

 

I tu mam dylemat: zrobić z ćwiczeń ze skazanego, zaczynając od początku, (pomijając abstrakcyjne dla mnie stanie na głowie i dodając jakieś skłony dla rozciągnięcia) obwód, który będę robiła co drugi dzień, czy wziąć trening z wyżej podanego linka i robić na miarę swoich możliwości?


  • 0

#6
grzechu11

grzechu11

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 87 postów

Zasada jest prosta, chcesz sie rozrosnac idz na siłke i duze ciezary, chcesz byc sprawny i miec siłe funkcjonalna calego ciała nie bedac dzikiem wybierz kali


  • 0

#7
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Czy ja wiem, moim zdaniem można stać się dzikiem na samym kali : ) Odpowiedni trening, żarło i rośniesz, spójrzmy na naszego forumowego SW96.


  • 0

#8
Apsalar

Apsalar

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Właśnie ostatnio zauważyłam rezultaty dźwigania żelastwa. Nie przeczę, że sylwetkowo nieco się polepszyło (z kościotrupa do nieco mniejszego kościotrupa), ale stwierdziłam, że o wiele bardziej zależy mi na ogólnej sprawności i sile funkcjonalnej. To co osiągnęłam nie zadowoliło mnie w pełni, więc zdecydowałam się rzucić.


  • 0

#9
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Przez pół roku ćwiczyłam z obciążeniem (w domu, trochę improwizacji). Efekty? Nie licząc lekkiej poprawy siły, zbyt wiele ich nie ma. Może to przez beznadziejne ćwiczenie, nieważne. Ale nie umiem zrobić dobrego technicznie przewrotu w tył, a stanie na głowie, czy rękach znajduje się na razie poza zasięgiem moich dość skromnych możliwości. Głównie z powodu blokady psychicznej. Mostek pełny i skłon na wyprostowanych nogach z dotknięciem kolan głową jeszcze zrobię, ale szpagatu już nie. I biegam z prędkością przeciętnego żółwia, przy czym do niedawna nie prostowałam kolan przy chodzeniu (teoretycznie nie mam żadnych olbrzymich wad postawy, przynajmniej zdaniem lekarzy).

 

Przechodząc do sedna, czyli pytań:

1. Lepiej zastąpić trening siłowy z obciążeniem zewnętrznym kalisteniką całkowicie?

2. Jakiego rodzaju plan proponujecie dla kogoś, kto potrafi zrobić w porywach do 7 pompek pełnych, tzn. do ziemi? Bardziej obwodowy, czy może dzielony?

3. Bardzo zależałoby mi na poprawieniu szybkości i zwinności, bo jestem bardziej sztywna od siedemdziesięcioletniej babci.

4. Czy można zastąpić podciąganie? Na razie nie posiadam drążka, bo ciężko z kasą, ale planuję zakup.

 

Za cierpliwość i znoszenie moich pytań dziękuję.

 

 

Cześć :)

1. Myślę, że trening z obciążeniem własnego ciała jest świetny na początek, bo można nim rozwinąć wszystkie cechy motoryczne - siłę, szybkość, gibkość, koordynację, moc. Można poznać swoje ciało próbując różnych wariantów ćwiczeń, w różnych płaszczyznach, pod różnymi kątami. Nie wszyscy na forum są tego zdania, ale wolne ciężary jak najbardziej można dodać do treningu w domu. Np małe ciężarki (litrowe wody mineralne) do biegu bokserskiego i dead bugs, sztangę (torbę z książkami albo garnek z bigosem ;) ) do martwego ciągu. Kobieta się w życiu nadźwiga często więcej niż facet.

2. Zdecydowanie polecam Ci trening obwodowy. Po kilku tygodniach ćwiczeń w ten sposób (2 - 3 razy w tygodniu) będziesz silniejsza, poprawi Ci się wydolność, sylwetka będzie wyraźnie bardziej sprężysta i wzrośnie pewność siebie. Ogólna sprawność jest na początek najważniejsza. Proponuję ułożyć sobie trening obwodowy (poniżej napiszę przykpłady) angażujący wszystkie główne grupy mięśniowe i trzymać się go przez miesiąc, a potem zmienić ćwiczenia (można zostawić te sprawiające trudność albo te ulubione). Z każdym miesiącem można notować jakiś progres - zależnie od celów.

Cele są bardzo ważne. Spróbuj wymyślić sobie cel na każdy tydzień, miesiąc i rok.

Przykład:

cel tygodniowy1: zrobić 3 treningi obwodowe po min. 45 min

cel tygodniowy 2: nagrać się podczas treningu i przeanalizować

cel tygodniowy 3: wybrać się na trening grupowy w siłowni lub fitness (jeśli możesz do jakiegoś klubu podjechać) albo na basen

cel tygodniowy 4: po każdym treningu a przed rozciąganiem raczkować (baby crawl) 10 minut bez przerwy

Cel na miesiąc: Wykonać minimum 10 treningów obwodowych w domu i wszystkie zapisać. Albo zrobić perfekcyjną pompkę (lub 5). Albo zrobić deep squat. Albo wytrzymać 1 min intensywnego biegu bokserskiego z hantlami. (Może być kilka celów)

Cel na rok: Wziąć udział w biegu na 5 - 10 km. Podciągnąć się na drążku 5 razy idealnie technicznie. Zrobić szpagat. Zrobić muscle - up. Zrobić 15 idealnych burpees albo jump box'ów.

Możesz wszystko, tylko trzeba to zaplanować. "Celuj w księżyc, bo nawet, jeśli nie trafisz, znajdziesz się między gwiazdami" (Saint - Exupery)

 

3. Szybkość i zwinność - przykładowy trening obwodowy kształtujący m. in. te cechy:

 

1. bieg bokserski 30 s jak najszybciej (szybkość, koordynacja)

2. przysiady x 15 tempo spokojne (legs)

3. pompki z rękami opartymi na stole/blacie x 10 - 15 (push)

4. przeskoki w wykroku x 20 z aktywną pracą ramion (przysiad w wykroku prawą nogą, przeskok do przysiadu w wykroku lewą nogą) (szybkość, koordynacja, legs)

5. "dipy" na dwóch krzesłach ze stopami na podłodze x 15 (push)

6. "mountain climbers" - w podporze przodem, ręce oparte na stole, blacie lub na podłodze, dynamiczne przeskoki z naprzemiennym dociąganiem kolan do brzucha (szybkość, core) 30 - 45 sekund

7. "superman" w klęku podpartym - naprzemienne wznosy prawej nogi i lewej ręki i na odwrót - po 10 razy każda strona. Pamiętaj, że ręka ma się w tym ruchu raczej zagłębiać do barku, niż sięgać w przód - wtedy poczujesz pracę środkowej części pleców, a nie karku i szyi (plecy, core, koordynacja)

8. podciąganie pod stołem (australijskie) (pull) Pamiętaj o ściąganiu łopatek do siebie i w dół od uszu.

9. "criss cross" - w leżeniu na plecach skłon tułowia w przód i sięganie pr łokciem do lewego kolana i na odwrót. x 20 (po 10 x każda strona) Inaczej - brzuszki skośne. Nogi mogą być w górze lub stopy na podłodze. Plecy w dolnej części pozostają na macie cały czas. Przyklejone.(core, koordynacja skrzyżna)

10. Wznosy nóg i rąk w leżeniu przodem jednoczesne (na brzuchu) x 10 Też zwane supermanami. Jeśli będziesz czuła napięcie w karku, ułóż ręce wzdłuż tułowia. Brzuch powinien być aktywny (wciągnij go, jakbyś leżała na lodowatej podłodze). Wydłużaj obie nogi o złączonych piętach, proste w kolanach, mocno napinając pośladki, wciągaj brzuch i ściągaj łopatki do siebie i w dół od uszu. (plecy, dobre przygotowanie do ćwiczeń pull)

11. "Plank" na kolanach lub pełny 10 - 15 sekund. Warto się nagrać i korygować błędy (u dziewczyn najczęściej stercząca pupa do góry, nadmierne napięcie dolnej cz. pleców, niedostateczna praca dolnej cz. mięśni brzucha. (core)

12. "Dead bugs" - w leżeniu na plecach ręce i nogi wzniesione do sufitu (jak jakieś biedne sztywne, martwe zwierzątko) opuszczanie pr. nogi i l. ręki do podłoża, i n zmianę, naprzemiennie 20 razy. Po 10 x każda strona. (core, koordynacja)

 

Jeśli to za dużo ćwiczeń, wybierz mniej, ale na wszystkie grupy mięśniowe. Między ćwiczeniami staraj się nie robić przerw, a między obwodami rób ok. 3 minuty przerwy. Wykonaj 2 - 3 obwody (wszystkie ćwiczenia po kolei). Przed treningiem rozgrzewka - marsz/trucht w miejscu, kontrolowane ruchy ramion we wszystkich płaszczyznach, ruchy głową (nie krążenia raczej), skłony tułowia w przód, ruchy w stawach biodrowych we wszystkich kierunkach - kontrolowane, bez wymachów. Skłony boczne tułowia, krążenia nadgarstków, krążenia kostek, podskoki, kilka przysiadów, pompki przy ścianie, delikatne przeciąganie się - rozciąganie. Rozgrzewka powinna Ci powoli, wyraźnie podnieść tętno i przygotować do ćwiczeń.

 

Po treningu porządnie się porozciągaj.

 

Mam nadzieję, że przyda Ci się to, co napisałam, i zostaniesz na dłużej na forum. Jak będziesz miała drążek, daj znać. Jeśli masz w domu jakieś obciążenie i chcesz je włączyć do treningu, też daj znać. Przemyśl swoje cele długoterminowe, wyobraź je sobie bardzo dokładnie i nie trać ich z oczu.

 

Wytrwałości! :D


  • 3

#10
Apsalar

Apsalar

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Co na bolący odcinek lędźwiowy? Podczas wykonywania niektórych ćwiczeń mimo utrzymywania w miarę poprawnej techniki, potrafi dawać się we znaki. Znaczy aż tak tragicznie nie jest, ale czasem to przeszkadza. Istnieją jakieś ćwiczenia na wzmocnienie?


  • 0

#11
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
Technika musi być idealna, a nie "w miarę poprawna". Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn, ciężko zalecać ćwiczenia przez internet. Dla jednej osoby przeprosty mogą być wskazane, a u innej spowodują katastrofę. Nawet swobodny zwis z drążka nie każdemu pomaga. Rehabilitant "na żywo" pomoże.
  • 0

#12
Apsalar

Apsalar

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Znaczy,  z treningu na trening staram się doprowadzić technikę do perfekcji. Czasem pojawia się uczucie dyskomfortu, ale powoli jest lepiej.


  • 0

#13
Apsalar

Apsalar

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

Po wielu poświęceniach załatwiłam sobie drążek na ścianę (mocowany i wyprodukowany przez fachowca - spaść nie spadnę ;) ). Jak można stwierdzić, ani razu się nie podciągnę żadnym sposobem. Oczywiście próbuję wykonywać ruch w swoim zakresie (połowa? 1/3?). Co w takim wypadku?


  • 0

#14
squirrellion

squirrellion

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 177 postów

Ruch negatywny? Mamy 1,5 więcej siły podczas opuszczania niż w ciągu podnoszenia.Może podciągnięcia australijskie?


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych