Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Periodyzacja i regeneracja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1
Somnifer

Somnifer

    Brak

  • Użytkownik
  • 1 postów

Witajcie,

 

Trening fizyczny do tej pory traktowałem raczej dosyć swobodnie, jednak od jakiegoś czasu wciągnałem się dosyć znacznie, najbardziej w ogólnopojętą gimnastyke i trening z masą ciała. Zebrałem komplet ćwiczeń które wykonuje na przestrzeni tygodnia, jednak trapi mnie jeden bardzo istotny problem. Nie jestem pewny jak rozplanować ćwiczenia. Wykonuje ćwiczenia dosyć swobodnie, nie męcze się przy nich zbytnio. Mam rozplanowane dziennie ok. 5 ćwiczeń po 3-5 serii. Jednak jak zrealizuje plan mam ochotę na więcej.

 

Z jednej strony mam poczucie, że skoro nie jestem wyczerpany to mój plan jest niekompletny i nie daje z siebie wszystkiego a z drugiej strony chce zachować zdrowy rozsądek i zachować około 1 dzień przerwy na regeneracje dla każdego z ćwiczeń.

Z tąd zwracam się do was z prośbą o pomoc, może moglibyście mi doradzić czym kierować się w periodyzacji treningu, jak długo powinienem wypoczywać po danym ćwiczeniu/ ćwiczeniu grupy miesniowej (chociaz ciezko w kalistenice izolować grupy miesniowe), albo które ćwiczenia bez problemu mógłbym wykonywać codziennie? Wszelkie rady chętnie wysłucham.

 

Pozdrawiam.

Somnifer


  • 0

#2
GetShredded

GetShredded

    Semper Fidelis

  • Użytkownik
  • 47 postów
  • LokalizacjaPomorze

Z mojego doświadczenia (które,może za duże nie jest ,ale parę lat ćwiczę) sądzę,że jeżeli nie jesteś zawodowym sportowcem,nie spieszysz się z robieniem formy na zawody czy cokolwiek to nie ma sensu katować się codziennie ćwiczeniami,biorąc pod uwagę to ,że nie ćwiczyłeś wcześniej bardziej poważnie a były to raczej swobodne ćwiczenia jak Ty to nazywasz.

Co to planów i ćwiczeń to odsyłam do pigułki i rożnych tematów na forum. Na tym forum jest wiele ludzi,którzy z pasją uprawiają różne sporty i znają się na tym co robią czyli treningu,regeneracji,odżywianiu itp. Poprzeglądaj trochę forum a na pewno znajdziesz coś co Cie interesuje. Co do ćwiczeń to nie odkryje Ameryki i chcesz pewnie,żeby Twój trening opierał się na pompkach,podciąganiu,wznosach, mostkach i różnego rodzaju pozycjach itp. Polecam Skazanego na Trening. Pierwsza pozycja przybliża po trosze idee treningu i pomaga jakoś rozpocząć rozsądny trening. Co do regeneracji to już inna sprawa. Nie ma jednoznacznych pomiarów ile trzeba odpoczywać po trenowaniu danych partii,ponieważ jak wiadomo,każdy człowiek jest inny. Jeden regeneruje się szybciej a drugi wolniej. Dużą role gra oczywiście odpoczynek i właśnie wtedy człowiek nabiera siły a nie jak większość początkujących myśli,że podczas treningu. Oczywiście trening jest bardzo ważny,ale odpoczynek to podstawa regeneracji. Mogę jedynie tak od siebie dodać i ogólnie powiedzieć,że nogi jako duża grupa mięśniowa jest i tak dużo eksploatowana w ciągu dnia,więc potrzebuje ona porządnego odpoczynku po dobrym trening,nie zależnie czy jest to sztanga czy masa ciała. Plecy podobnie i klatka. Wymieniłem tutaj trzy główne grupy mięśniowe. Zależy też na czym Ci zależy. Obstawiam,że jeżeli trafiłeś tutaj to na sile bo większość tutaj trafia z takim założeniem.


  • 0

GetShredded- Dosłownie ,,być wyrzeźbionym''. Jednak można to rozumieć w inny sposób. Osoba tzw Shredded,może być osobą wysportowaną,wytrenowaną,zdrową. Osoba Shredded łączy w sobie piękno ciała, siłe,ogromne pokłady determinacji i samozaparcia,żeby osiągać postawione przed sobą cele i przez to zmieniać swoje życie na lepsze a przy okazji motywować innych :) Jeżeli dzięki Kalistenice lub też innej dyscyplinie zmieniasz swój los na lepszy,jeżeli masz sporo determinacji i motywacji ,żeby osiągać sukcesy i dzielić się nimi z innymi to możesz nazywać się Shredded. Witaj w klubie bracie!


#3
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

jak tak ćwiczysz i tak lubisz to ćwicz tak dalej tylko dodaj nowe ćwiczenia lub w starych podnieś poprzeczkę - nie napisałeś jak ćwiczysz więc nie podpowiemy co masz robić

 

na pewno zawsze warto robić podstawy: podciąganie, dipy, hs/hspu, pistolety - w formie obwodów czy seryjnie zawsze dobrze się sprawdza

 

z alternatywnych, niepopularnych, ale cholernie skutecznych ćwiczeń masz crawling i ogólnie animal flow - te ćwiczenia pasują jak ulał do koncepcji spontanicznego treningu

 

ułóż sobie plan FBW i trenuj przez jakiś czas wg tego samego schematu i po czasie (2-3 miechy) zobaczysz co i jak

 

trenując wg schematu łatwiej się rozwijać - po prostu łatwiej kontrolować postępy


  • 0

...


#4
Doors

Doors

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 44 postów
  • LokalizacjaLibiąż

W momentach gdy chcesz dojść do upadku mięsniowego, warto sobie pomyśleć o dewizie Paula Wade, czyli 'warto czasem odkładać siłę do banku, na zapas' Jeśli chcesz jakąś partię ćwiczyć codziennie, nikt Ci nie broni. Jednak na Twoim miejscu przeplatałbym treningi ciężkie, na siłę, z treningiem lżejszym.  Inna sprawa że np brzuch trenujesz mimo woli przy przysiadach, pompkach. Nie wspominając już o nogach.

 

Przykład sportowców, np piłkarzy, koszykarzy pokazuje że można ćwiczyć codziennie nogi, ramiona, cały core i krzywda im się nie dzieje. Oczywiście nie stosują non stop ostrego treningu siłowego, gdyby tak było zmienili by zawód, tudżież byliby zmuszeni wspomagać się steroidami. Jednak jeśli ma być to codziennie aktywność 30-40 min to z rozsądkiem, a wyjdzie Ci to na zdrowie.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych