Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Mój trening :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1
Immun

Immun

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Temat do oceny lub poprawdy :) W nazwie tematu zapomniałem to dodać, a chyba nie da rady edytować  :/

  1. 17
  2. Mężczyzna
  3. 184cm , około 85kg Chyba około 18%
  4. Rok temu biegałem mniej więcej po godzinkę czasu truchtem przez około 3-4 miesiące. Rok temu 3 miesiące przygody z kalisteniką... :)
  5. Przy bawieniu się w parkourowaca upadłem na prostą rękę po czym bar cofną mi się do tyłu i czasami wyskakuje :)
  6. Tak :) Ale jeśli mam być szczery to nie zapamiętałem z tego wszytkiego ;c
  7. Celem treningowym jest przede wszystkim siła, a z czasem wytrzymałość :) Ale nie pogardził bym fajną sylwetką ^.^ Głownie to chyba na kaloryferku mi zależy
  8. 4 razy w tygodniu po 2-2.5 godzinki
  9. Aktualnie nie liczę kalori, ale na śniadanie jem musli, albo płatki owsiane z połową jogurtu naturalnego o godzinie 7 . Obiad około godziny 14:30 i jem co jest na obiad wykluczając ziemniaki i jedzenie typu fast-food, kolację o godzinie 19-20 połowę twarogu z połową gourtu naturalnego .Spać chodzę często po 22:00-23:00 :)
  10. 10-15 minut rozgrzewki... Pompki diamentowe 5 powtórzeń, pompki zwykłe 5 powtórzeń, pompki z szerokim rozstawem rąk 5 powtórzeń, pompki krokodylki 5 powtórzeń, pompki pikowe 5 powtórzeń, 5 dipów po 3 serie, podciąganie wąskim nachwytem 4 powtórzeń, podciąganie szeroki nachwytem 4 powtórzenia, podciąganie zwykłym podchwytem 4 powtórzenia, podciąganie wąskim podchwytem 4 powtórzenia, wznosy nóg 10 powtórzeń po 3 serie
  11. Na podstawie różnych filmików na youtube z udziałem członków grupy Bar Brothers i wielu innych :)

  • 0

#2
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Klasyka bledow.

Brak dolnego odcinka ledzwiowego.

Brak korpusu (cwiczenia wielostawowego).

Skoro dasz rade zrobic 5 dismentow, to bez sensu robic 5 zwyklych.

Po co 5 roznych wersji pompek?
Skoro nie masz doswiadczenia to skorzystaj z gotowca z "kszraltowanie sily miesniowej". Trening obwodowy da lepsze efekty niz to co przedstawiles.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#3
czterdziesci-i-cztery

czterdziesci-i-cztery

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Jakbyś nie trenował to musisz się zdecydować czy trenujesz FBW czy Split. Jeśli FBW to musisz wybrać ćwiczenia tak aby na jednym treningu przećwiczyć całe ciało. Każdy rodzaj pompek inaczej angażuje mięśnie więc musisz dobrać to tak aby jedne bardziej tyrały triceps, inne klatkę a jeszcze inne barki. Jeśli decydujesz się na split to ustalasz np. klatkę i biceps i na jednym treningu robisz podciąganie wąskie lub chwytem młotkowym na biceps oraz na klatkę pompki z szerokim ustawieniem rąk (dostosowując trudność ćwiczenia do danych umiejętności ale nie zwężając rozstawienia rak bo wtedy nie tyrasz klatki tylko w większej części triceps) i dipy. Oczywiście spektrum ćwiczeń i ich warianty w zależności od trudności to temat rzeka i możesz dostosować pod siebie. Niemniej musisz to robić z głową bo jak na jednym treningu zrobisz ćwiczenia które skatują Ci triceps a klatka będzie pełniła rolę pomocniczą to będziesz się rozwijał bardzo nierównomiernie.

 

Nie dość, że sylwetka będzie nie proporcjonalna to siła również a wtedy brak równomiernego rozwoju siły klatki i tricepsów z pewnością się odezwie przy bardziej zaawansowanych ćwiczeniach. 

 

W gimnastyce izolacja mięśni jest dużo mniejsza niż np. w kulturystyce ale również występuje. Zauważ, że ludzie trenujący street workout "na podwórku" bardzo często mają kompletnie nie proporcjonalne sylwetki natomiast profesjonalni/zawodowi gimnastycy przeważnie są relatywnie równomiernie rozwinięci. Zapewne dlatego, że zdają sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie muszą rozwijać się przekrojowo jeśli nie chcą skończyć z naderwanymi mięśniami.

 

Jeśli uczysz się konkretnych ruchów, umiejętności itd. jak np. jakiś konkretne lever, flaga wyciskana czy coś innego i chcesz się tego po prostu nauczyć ot tak to możesz śmiało trenować i nie przejmować się "równomiernym" rozwojem ale to są tylko elementy sztuki. Natomiast jeśli chodzi o całość i ułożenie długofalowego planu treningowego to o ile chcesz to zrobić porządnie musisz sobie rozpisać trening z podziałem na partię mięśniowe. Gimnastycy generalnie mają uczulenie na tego typu podejście i odcinają się od izolowania mięśni ale tu nie chodzi o izolowanie. Jeśli układasz plan Full Body Workout to nie musisz skupiać się na podziale na partie mięśniowe a na wzorce ruchów.

 

Przykładowo jedno ćwiczenie robisz z wąskim rozstawieniem rąk i będzie ono tyrało głównie triceps, kolejne ćwiczenie z szerokim i będzie tyrało głównie klatkę a kolejne wąsko lub szeroko ale w innej płaszczyźnie ruchu np. pompki szerokie na ziemi styrają Ci klatkę ale jak zrobisz pompki w staniu na rękach to zaatakujesz barki. 

 

Takie podejście spowoduje, że będziesz się rozwijał w każdym ruchu, masa i siła będą wchodziły równomiernie. Natomiast jak rozpisałeś

 

 

 Pompki diamentowe 5 powtórzeń, pompki zwykłe 5 powtórzeń, pompki z szerokim rozstawem rąk 5 powtórzeń, pompki krokodylki 5 powtórzeń, pompki pikowe 5 powtórzeń, 5 dipów po 3 serie, podciąganie wąskim nachwytem 4 powtórzeń, podciąganie szeroki nachwytem 4 powtórzenia, podciąganie zwykłym podchwytem 4 powtórzenia, podciąganie wąskim podchwytem 4 powtórzenia, wznosy nóg 10 powtórzeń po 3 serie

 

To wygląda tak: triceps, klatka, klatka, klatka+barki, klatka+barki+tricepsy, klatka, biceps (nie rób podciąganie wąskim nachwytem dopóki nie zagłębisz się w temat treningu bo to prosta droga do kontuzji a efekt treningowy mizerny), biceps, biceps+plecy, brzuch

 

Do tego oczywiście, przy każdym ćwiczeniu pracują mięśnie pomocnicze.

 

Ten plan jest dobry chociaż nawet nie do końca bo należało by go trochę poprzestawiać ale pod warunkiem, że przygotowujesz się do pracy w średniowiecznej kopalni i będziesz tam robił 50 różnych rzeczy jednocześnie. Tak naprawdę trenujesz wszystko. A jeśli wszystko to NIC. Wszelkie "rutyny" powinny polegać na odpowiednim łączeniu ćwiczeń tak aby angażować w równym stopniu całe ciało lub konkretne partie mięśniowe (jedną partię, dwie, trzy - nie ważne ile, ważne, że w określony, metodyczny sposóB). Jeśli nie w równym bo masz jakieś priorytety to i tak to musi być usystematyzowane. Sesja treningowa która jest zlepkiem przypadkowych ćwiczeń na dłuższą metę nic Ci nie da jeśli chodzi i progres w... no właśnie, w czym ma być ten progres? Bo trening na masę polega na innej metodyce niż trening na siłę czy wytrzymałość. Robiąc masę można kreować wzrost siły ale to trzeba robić w określony sposób a nie tak chaotycznie.
 

To wszystko ci piszę sprowadza się do długofalowego planowania treningu w kontekście budowania siły, masy i ogólnej sprawności. Jeśli zależy Ci na nauczeniu się konkretnych umiejętności np. zrobienie flagi to jak najbardziej droga jest krótsza i nie musisz zaprzątać sobie głowy porządnym planem treningowym z tym. że ta krótsza droga to nie jest droga ani do dobrej sylwetki, ani do masy ani do przekrojowe siły a często też prowadzi do wszelakich kontuzji. Przykładowo kiedyś rozwaliłem sobie barki i diagnoza kilku znajomych trenerów oraz fizjoterapeuty była taka: zbyt duża dysproporcja między siłą klatki piersiowej i ramion a mięśniami obręczy barkowej. Od tamtej pory moim ulubionym ćwiczeniem jest HSPU.


  • 2

#4
Immun

Immun

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

cztrerdziesci-i-cztery czytam to co napisałeś i z racji, że jestem początkującym i dużo nie ogarniam średnio zrozumiałem :) Wiem mniej więcej o co chodzi, ale nie do końca kapuje jak mam ułożyć swój trening żeby był dobry. :/ Pomoże ktoś? :)


  • 0

#5
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Bardziej klarownego opisu dawno nie czytalem, wiec nie wiem czego mogles nie zrozumiec.

http://kalistenikapo...icznej-mądrości
Pigułka wiedzy, czyli zbiór kalistenicznej mądrości

Obowiazkowa lektura. Slownik pojec, metody treningowe itd.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#6
czterdziesci-i-cztery

czterdziesci-i-cztery

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

To może zapodam Ci przykładowy plan dla początkującego. Oczywiście to jest plan wyjściowy na początek, podstawowe ruchy na których przez pierwszy - powiedzmy rok - treningu powinieneś bazować. Plan rozpisany jako Full Body Workout

 

A:

Dipy

Pompki w staniu na rękach (progresywnie oczywiście, na początku nie dasz rady robić HSPU więc znajdź łatwiejszą wersję tego ćwiczenia ale mają pracować barki a nie w głównej mierze klatka)

Podciąganie szerokie nachwytem

Pompki jednorącz (oczywiście progresywnie rób taką wersje ćwiczenia jakie jesteś w stanie np. zamiast normalnej pompki jednorącz wybierz wcześniejszy krok ze Skazanego na Trening) 

Mostki

Pistolety (progres od zera do pierwszego pistoletu masz w biblii początkującego czy w Skazanym ale co dalej? Można kombinować ale ze względu na stosunkowo nie wielkie ciężary jakie wykonuje się na początku to ja po prostu polecam zorganizować sobie jakieś dodatkowe obciążenie - mała sztanga 120 cm i używane talerze żeliwne o łącznej wadze kilkunastu, kilkudziesięciu kilo to nie jest ani duży koszt ani kłopotliwe w przechowywaniu)

Wznosy nóg  [progresja jak np. w Skazanym na Trening tzn. rób taką wersje ćwiczenia jaką jesteś aktualnie w stanie]

 

B:

Pompki klasyczne (szerokie rozstawienie rąk) [progresywnie dokładaj obciążenie na plecy np. książki w plecaku lub ustawiaj nogi na podwyższeniu ale nie za wysoko bo masz ćwiczyć głównie klatkę a nie barki, gdy będziesz w stanie robić już spokojnie te pompki to nie mam pomysłu jak zachować mechanikę ruchu i tyrać klatkę za pomocą manipulowania dźwignią, polecam po prostu zainwestować w talerze jak do sztangi i znaleźć sposób jak je zarzucić na plecy - ja aż do 100 kg mocowałem je do stelaża po plecaku turystycznym - jedno jest pewne, jeśli chodzi o bodybuilding i zajechanie klateczki to nic nie zastąpi klasycznych pompek z obciążeniem na plecach] *pompki jednorącz to nie rozwiązanie bo zmienia się mechanika ruchu i bardziej pracuje triceps niż klatka 

Pompki w staniu na rękach [ponownie. to jest podstawowe ćwiczenie na górną partię ciała i nie ma co kombinować, szczególnie na początku]

Podciąganie wąskie podchwytem/chwytem młotkowym

Pompki diamond

Mostki

Pistolety 

Wznosy nóg

 

Wszystkie ćwiczenia po 2-3 serie. Wznosy nóg (brzuch) i pistolety (nogi) możesz robić w 4 seriach (generalnie zasada jest taka, że im większa partia mięśniowa i bardziej wielostawowe ćwiczenia tym więcej serii możesz robić natomiast im bardziej izolujące mniejsze partie ćwiczenie tym mniej serii). Niemniej serie jakie robisz to sprawa względna więc musisz sam ustalić. Co Ci taki plan da? Sprawdź w necie opis "full body workout" i będziesz wiedział. Czy to kalistenika czy siłownia - w tym kontekście nie wielka różnica. Rok, dwa tak poćwiczysz i będziesz mógł zacząć kombinować. Możesz oczywiście zacząć kombinować wcześniej ale nie wiele Ci to da. A nawet nic.Treningi A i B na zmianę. Najlepiej co drugi dzień, ewentualnie 2 dni przerwy raz w tygodniu czyli po prostu 3 treningi w tygodniu np. pon, sr, pt. lub lepiej pn. sr. pt. nd. i dalej wt. czw. sb itd. Jak poczujesz przemęczenie to odpuszczasz kilka dni i wracasz. Zakres powtórzeń 6-12. Oczywiście masz się tym zmęczyć porządnie (ale nie przetrenować). Jak robisz swobodnie 12 powtórzeń to znaczy, że musisz zwiększyć opór (dołożyć obciążenie zewnętrzne albo zmienić wersję ćwiczenia na trudniejszą ale pamiętaj że musi być zachowana mechanika ruchu tak aby nadal pracowały te same partie mięśniowe - na tym polega koncepcja Full Body Workout czyli trenowania całego ciała na jednym treningu)

 

Taki plan to baza. Możesz jakieś dodatkowe ćwiczenia dołożyć np. zwisy (na przedramiona).

 

 

Co do diety to jeśli chcesz robić masę to musisz być na surplusie kalorycznym a więc oblicz zapotrzebowanie i jedz 300 kcal więcej niż potrzebujesz. Liczenie kalorii jest bardzo łatwe i robi się to w pamięci po pierwszych dwóch-trzech tygodniach zerkania w tabele kaloryczne.


  • 1

#7
Immun

Immun

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Czytałem pigułkę, ale jak mówiłem dużej części nie pamiętam :/ Nie idzie przyswoić tego tak szybko przynajmniej mi. A za trening dziękuję :) czterdziesci-i-cztery pomogłeś mi i to bardzo ^.^ Nie znam się zbytnio na układaniu treningu dlatego liczyłem, że jeśli mój jest zły to ktoś pomoże mi w jego ułożeniu :) Jeszcze raz wielkie dzięki ;3


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych