Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

[Original Strength] 5 powodów, dla których wszyscy powinni wykonywać rocking

rocking

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

Tym razem tłumaczenie o kilku ciekawych rzeczach na temat rockingu od Dani Almeydy z OS. 

 

 

 

5 powodów, dla których wszyscy powinni wykonywać rocking

 

Zastanówmy się nad wszystkimi kojącymi właściwościami, które daje nam rocking. Rzeczy, jak krzesła bujane, huśtawki ogrodowe czy nawet kołysanie dziecka to świetne sposoby do odprężenia naszego ciała i duszy.

 

Skupimy się dzisiaj nad nietypowym sposobem bujania, czyli rockingiem. Jeżeli nie znasz tego określenia, to rocking polega na oparciu na podłodze dłoni i kolan, wypchnięciu klatki piersiowej, utrzymaniu głowy u góry i ruchach do przodu i do tyłu.

 

Jest to jeden z resetów od Original Strength. Ja wykonuję go pomiędzy seriami mojego treningu albo zaraz po przebudzeniu i natychmiast czuję jego dobroczynny wpływ. To powód, dla którego ten reset jest jednym z ulubionych przez moich klientów.

 

Czy wiesz jakie korzyści przynosi [regularny] rocking?

 

1) Rocking działa uspokajająco. Stymuluje układ przedsionkowy oraz pobudza i koji duszę. Jasne, może to brzmi trochę głęboko, ale najpierw spróbuj i zobacz czy nie sprawiło to, że poczułeś się trochę lepiej. Zostało przeprowadzonych wiele różnych badań, które pokazały nam, że różne sposoby rockingu mogą nam pomóc pozbyć się depresji i lęku oraz pomaga ludziom z ADD/ADHD zaadoptować i skoncentrówać się w szkole. Pomaga astronautom odbudować ich stawy i mięśnie po miesiącach spędzonych bez grawitacji i pozwala zachować wewnętrzny spokój podczas dużego stresu. Jeżeli jesteś kobietą w ciąży, to wykonywanie rockingu pobudzi również układ przedsionkowy Twojego dziecka.

 

2) Rocking przywraca prawidłową postawę ciała. Podczas rockingu możesz czasem wyglądać trochę głupio albo Twój współmałżonek może pomyśleć, że to rodzaj gry wstępnej, jednak jest to znakomity sposób do wyprostowania kręgosłupa. Podczas rockingu pracujesz nad utrzymaniem klatki piersiowej wysoko, cofniętymi ramionami i głową skierowaną w przód. Ten ruch wymaga tylko kilku minut dziennie. Nie dość, że polepszy samopoczucie, to również sprawi, że odwróci wszystkie szkody wyrządzone siedzeniem cały dzień przed komputerem czy czymś innym. Jeśli połączysz rocking ze skłonami głową (head nods) i chęcią osiągnięcia celu, to otrzymasz świetny program przywracający dobrą postawę ciała!

 

3) Rocking wzmacnia mięśnie miednicy. Porusz mięśniami kegla. Teraz rozpocznij rocking. Rocking jest delikatnym treningiem siły, który angażuje od wewnątrz mięśnie dna miednicy i pomaga wzmocnić mięśnie brzucha, które trzymają wszystkie narządy razem. Zapobiega ciśnieniu w pęcherzu moczowym i problemom z nietrzymaniem moczu. Panie w ciąży, to kolejny powód, aby wykonywać rocking. I Wy chłopaki spróbujcie tego przed pójściem spać. 10-20 ruchów i zobacz czy nie sprawi to, że nie będziesz w ogóle lub rzadziej wstawał w środku nocy, aby pójść do łazienki.

 

4) Rocking uśmierza ból pleców. Kiedy jesteś w pozycji czworaczej, to Twój kręgosłup się rozpręża, co pozwala mu się optymalnie wyprostować. Kiedy bolą Cię plecy, to zrób sobie sesję rockingu. Jest to wspaniała rzecz (kiedy byłam w 32 tygodniu ciąży, to się o tym przekonałam) dla kobiet w ciąży. Pomoże uśmierzyć ból i sztywność w biodrach i plecach! Rocking może też pomóc przy problemach ze wzdęciami i trawieniem.

 

5) Rocking rozwija stabilność refleksyjną ciała. Stabilność refleksyjna ciała jest dla nas kluczowa. To jest właśnie nasza oryginalna siła. Właśnie tak osiąga się prawidłowe ruchy i współpracę ciała. Podczas rockingu każdy ruch pobudza mięśnie głębokie miednicy i brzucha, co pomaga złączyć ciało razem. Często zdarza się, że ktoś nie potrafi zrobić poprawnego przysiadu, a podczas warsztatów nagle widać niesamowitą poprawę. Uczymy uczestników jak zaangażować środek ciała i jak rozluźnić biodra. Rocking działa również na górne partie ciała, wzmacnia obręcz barkową, mięśnie grzbietu i piersiowe jednocześnie. Podsumowując, jest to bezpieczny i delikatny trening siłowy w najlepszym wydaniu. (Kolejna uwaga dla pań w ciąży. Rocking wspaniale wzmacnia mięśnie używane podczas porodu, które pozwalają przyjąć dziecku właściwą pozycję porodową).

 

W porządku, to by było na tyle. Zacznij wykonywać rocking. Popróbuj różnych pozycji. Możesz to robić w nocy, rano, podczas treningu, w pracy, z dzieckiem, ze swoim partnerem albo tam gdzie możesz i poczuj efekty. Przetestuj swój przysiad. Sprawdź czy nastąpiła poprawa.

 

źrógło: http://originalstren...ne-should-rock/

autor: Dani Almeyda


  • 4

#2
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

A która wersja rockingu jest polecana? Widziałem różne, na prostych rękach, na przedramionach itp.


  • 0

#3
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

 

To już zależy od Ciebie, ta jest można powiedzieć podstawowa, chociaż to trochę głupio brzmi. :) Testuj i ćwicz jak Ci się podoba. W tych ruchach nie ma ścisłych zasad ani większej filozofii, mimo to przynoszą dużo korzyści.


  • 0

#4
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

Spodobał mi się Commando Rocking. Są jakieś uwagi do tego, pilnować czegoś przy technice czy po prostu próbować robić to co Tim? 

Niestety zawsze, nie ważne na czym, nie ważne jak szeroko mam nogi, kolana mi "chroboczą". Nic nie strzela tylko czuje jak chrząstki się ruszają czy coś... 


  • 0

#5
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

Geoff Neupert pisał - że nawet jeśli wykonujesz resety niepoprawnie technicznie, to i tak czerpiesz z nich korzyści :-)


  • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#6
tm_

tm_

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 146 postów

Resety to są proste ruchy. Ale jak ktoś ma jakieś wątpliwości to namawiam do przeczytania Original Strength. Ja po lekturze tej książki znacznie poprawiłem jakość moich resetów i czuję, że załapałem o co w tym wszystkim chodzi. Filmiki też są ok, jednak jeśli nie łapie się wszystkiego ze słuchu po angielsku to czasem mogą umykać szczegóły, przynajmniej dla mnie bo w moim przypadku niekiedy sama obserwacja nie wystarcza.

 

Co do kolan to też zdarza mi się poczuć coś podobnego ale raczej rzadko i nie przez cały czas wykonywania rockingu. Nie przejmuję się tym, zresztą zwalam to po części na winę podłoża.

 

Nad commando w Twoim przypadku bym się zastanowił, to jest regresja ale nie znaczy to, że jest łatwiej niż w przypadku zwykłego rockingu. Podobnie jest z commando crawl i baby crawl. Niby też regresja, ale trudniejsza i mocniej tyrająca brzuch.


  • 0

#7
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

phillix, przeczytaj jeszcze ten art: http://kalistenikapo...enie-z-pudełka/

Tu znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. :)

Co do kolan to może dobrze będzie jeśli udasz się do lekarza? Bo niestety na forum w tej kwestii raczej ciężko będzie pomóc.


  • 0

#8
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Wzmacnia mięśnie kegla ? Przekonałeś mnie :D


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych