Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Samoróbka "TRX" za 25zł - łańcuch + rurka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Witajcie,

kiedyś wkleiłem już foto samoróbek poręczy KLIK, a teraz czas na coś na kształt TRX

 

Planuję zakup profesjonalnych kółek gimnastycznych, lecz nie byłem pewny, czy będzie mi pasował taki trening.

Postanowiłem zrobić jak najniższym kosztem coś na wzór TRX.

 

Marudziłem, że nie mam gdzie tego zamontować, że na ogrodzie nie ma odpowiedniego drzewa itp. Po prostu szukałem powodu, aby tego nie zrobić. Dlatego zebrałem się w sobie i zacząłem działać.

 

Na starcie chciałem zakupić wszystkie elementy w Castoramie. Koszta poniżej:

 

Lina wspinaczkowa 20m - 41zł

4 karabinierczyki - 4x8zł - 32zł

2x rurka ocynkowana 10cm długości - 2x5zł - 10zł

 

Czyli łączny koszt wyniósłby ~85zł. 

 

Stwierdziłem, że to za droga zabawa jak na "sprawdzenie" czy mi się taki trening podoba.

 

Podzwoniłem po znajomych i znalazłem łańcuch ocynkowany z oczkiem 10mm za 3,70zł za metr!!! Kupiłem 7 metrów. Karabinierczyki znalazłem u ojca w piwnicy, podobnie jak rurki dwie fi 28mm (czyli idealnie tyle, co kółka gimnastyczne). Koszt łączny to około 25zł. Poświęcony czas - montaż około 20 minut (skręcenie, dopasowanie długości itp)

Niech nikt z Was nie marudzi "tanio bo masz dojścia". Każdy je ma! Trzeba tylko ruszyć 4litery i pomyśleć. Ewentualnie udać się na złom. Tam są cuda nie z tej ziemi.

 

Nie wygląda to "ślicznie", ale działa! Poniżej zdjęcie jak to wygląda.

Spoiler

 

Zawieszone na wysokości 2.8m Trochę nisko, ale nie mam wyższego drzewa na ogrodzie :)

 

Szerokość rozstawu też mogłaby być nieco większa, ale nie będę czekał aż drzewo urośnie hehe.

 

Całość jest podzielona na 2 części. Łańcuch opętany przez drzewo oraz zdejmowane uchwyty na cieńszym łańcuchu na karabinierczykach. Na drzewie łańcuch jest skręcony śrubami, aby nie okręcał się. Łańcuch przy uchwytach również jest skręcony śrubą.

 

Zapytacie dlaczego łańcuch? Otóż w porównaniu do linki o wiele łatwiej jest kontrolować wysokość zawieszenia uchwytów. Wystarczy przepiąć karabinierczyk wyżej. Poniżej foto jak to wygląda:

Spoiler

Długość całego łańcucha sięga ziemi, czyli jeśli będę miał ochotę to mogę zamocować uchwyty 1cm nad ziemią lub 2.7m

 

Jeśli uchwyty znajdują się na wysokości np 1m, to zbędny łańcuch wiszący w dół podpinam za pomocą karabinierczyka wyżej, aby nie przeszkadzał (foto pierwsze).

 

Ładniej pewnie, by wyglądałyby pasy holownicze lub transportowe, ale takowe są o wiele droższe niż zwykły łańcuch, a mi zależało na minimalizacji kosztów. To miał być tylko test, czy coś w ten deseń mi pasuje. Chociaż po pierwszej pompce i podciągnięciu sądzę, że zostanie to u mnie na dłużej hehe

 

Czy było warto? Pewnie, że tak!!

To jest zupełnie inny wymiar treningu. Podciągnięcie z prostych rąk z odkręceniem uchwytów i przejście do skin the cat jest po prostu piękne. Pompki robione z uchwytem kilka cm nad ziemią są trudniejsze kilkukrotnie ponieważ trzeba utrzymać stabilnie dłonie. Podciąganie w poziomie również pozwala na kontrolowanie pracy łokci i nadgarstków.

 

Polecam każdemu kto ma możliwość montażu na działce czy ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by brać ze sobą całość np do lasu czy parku. Wszystkie elementy ważą około 8kg. Czas montażu to około 2 minuty. 

 

Dlatego jeśli ktoś siedzi przed YouTubem i wzdycha na widok treningu na kółkach i marudzi, że nie ma miejsca / kasy / czasu na zrobienie samodzielnie "kółek" niech przestanie i spróbuje prostego sposobu :)

 

Muszę nieco zmienić plan treningowy, ale dziś planuję pierwszy kontakt z "tym czymś" na poważnie. Napiszę ewentualnie jak wrażenia.


  • 7

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#2
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

Sprzęt treningowy nie musi wyglądać pięknie, ważne żeby spełniał swoje zadanie. :) Dobra robota.


  • 0

#3
tm_

tm_

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 146 postów

Ja mam jeszcze prościej bo lina transportowa + 2 rurki, całość w Leroy-Merlin chyba poniżej 15 zł.

Czymś specjalnym owinąłeś rurki żeby nie brudziły rąk? Ja moje chyba potraktuję taśmą ale może jest ciekawsze wyjście.


  • 0

#4
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

Można owinąć zwykłą taśmą materiałową z pasmanterii, tylko trzeba przyklejać na butapren (dokładnie i mocno, żeby się nie odkleiło podczas ćwiczenia). Są też chyba jakieś taśmy materiałowe samoprzylepne.


  • 0

#5
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Rurki pomalowane zwykła czarną podkładową do metalu. Owinięte są zwykła taśmą malarską. Taka papierowa cieniutka do oklejania np mebli lub krawędzi podczas malowania. Tesco 3zł za 2 sztuki. Kupiłem jak malowałem kołyskę (też samoróbka) dla córki. 

 

Ojciec miał linę do wspinaczki, ale nie miałem specjalnych "zaczepów", aby móc kontrolować długość liny. Ojciec mógł mi pospawać, ale to już dodatkowa robota, a mi zależało na trzech czynnikach - tanio, szybko, bezpiecznie. 

 

Jestem właśnie po pierwszym treningu w postaci:

 

3x 15sec support hold w pozycji hollow

5 x 6-7 pompek. nogi na ziemi, uchwyty nieco ponad ziemią. Wszystkie elementy z wcześniej opisywanej pompki zachowane poza obciągniętymi palcami

4 x 5 Row pull up - nogi na krzesełku na wysokości dłoni

5,4,3 skin the cat

 

Zrobiłem tylko 4 moim zdaniem podstawowe ćwiczenia.

Support Hold - byłem zaskoczony ile siły trzeba włożyć, aby odkręcić uchwyty, aby łokcie były skierowane do tyłu. Po każdych 15 sekundach barki wyraźnie dziękowały za ćwiczenie. Utrzymanie stabilnej postawy wymaga spięcia całego ciała. 

Pompki - tu zaczęły się schody. Uchwyty mi się rozjeżdżały, drżały mi ramiona, ale nie martwiłem się bo 15 cm od buźki miałem ziemię. Daleko bym nie spadł :) Bardzo wymagające ćwiczenie. Pompki na ziemi, a pompki na "kółkach" to dwie różne bajki. 

Row pull up - czyli podciąganie w poziomie / australijskie / krok 2 skazany. Specjalnie nogi ułożyłem na wysokości dłoni, aby było nieco trudniej. Starałem się utrzymać hollow, ale niestety nowy tor ruchu sprawił, że wymiękłem. Świetna sprawa z możliwością skręcania ramion, dzięki czemu zmieniamy chwyty. W dolnej fazie byłem w nachwycie, a podciągając się obracałem do podchwytu, a nawet nieco mocniej. Z ręką na sercu - nigdy nie czułem tak mięśnia obłego oraz najszerszego grzbietu jak dziś. 

Skin The Cat - tak jak w powyższych spodobała mi się możliwość odkręcania dłoni. Niestety, ale Row's dały tak popalić, a dodatkowo zbliżał się czas kąpieli małej, że zrobiłem tylko 5,4,3 powtórzenia (krótkie przerwy). 

 

Podsumowując szybki test.

Czy kupię kółka gimnastyczne?

Zdecydowanie tak.

Czy warto było wydać kilka złotych i "zmarnować" trochę czasu?

Zdecydowanie tak.

 

Polecam na prawdę każdemu, kto uważa, że trzeba dokładać stal do plecaka.

Polecam każdemu, kto uważa, że dyganie "stówki na klatę" oznacza, że jest się silnym.

Polecam każdemu, kto chce urozmaicić swój trening.

Polecam każdemu, kto chce pracować na siłą funkcjonalną oraz panować nad swoim ciałem.

 

"Jestem na tak" 


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#6
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

7m pasa parcianego (za szerokiego na takie coś, więc węższy pewnie tańszy) - mniej niż 10zł u mnie, więc koszt może wyjść nawet poniżej 20zł. :)


  • 0

66668745.png


#7
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Chcialem, tylko ze bylem u znajomego w sklepie o 8:30 i podsunal mi taki pomysl, lecz pasmanteria od 10:00 otwarta :P a chcialem na 9:00 wrocic na kawe do domu hehe

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#8
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

No spoko, zrobiłeś na szybko i też jest git. Po prostu pas jest bardziej optymalnym rozwiązaniem moim zdaniem. Przy chęci przeniesienia go, nie trzeba dygać kilku kilogramów złomu. :P


  • 0

66668745.png


#9
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Jeśli będę chciał trenować na innym drzewie lub wysokim trzepaku itp to kupuję kółka od razu. "Dostałem pozwolenie" od żony na zakup tych z MTidea promowanych na gimnastykach, więc przy chęci wydawania kasy po dobrej kawie bankowo dokonam zakupu (zawsze po dobrej popołudniowej kawie mam "czas szperacza" i szukam na allegro itp jakiegoś gadżetu :))

 

Tak więc test się udał. Trening na czymś wiszącym nad ziemią jednak jest dla mnie :)


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#10
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

https://www.google.c...m=isch&imgdii=_

 

:)


  • 0

...


#11
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

Muszę i ja sobie zmonotwać TRX'a. Już ćwiczyłem na tym jakiś czas temu, jak jeszcze chodziłem na siłownię i też bardzo przypadł mi do gustu taki trening.


  • 0

#12
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Nie polecam lancuchow osobom chcacym dluzej cwiczyc na nich.
Przy pompkach ramiona mocno dociskaja do nich i dzis wyszly mi niemale siniaki i czuje dyskomfort cwiczac.

Pasy parciane / holownicze / transportowe beda zdecydowanie lepsze.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#13
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

Ja zamierzam skorzystać z tego tutoriala:

Wyszedł mu niesamowicie.


  • 0

#14
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

OK, byłem w budowlanym i kupiłem co potrzeba.  :) Tak to wygląda: 

Załączony plik  WP_20140831_001.jpg   471,37 KB   69 Ilość pobrań

Załączony plik  WP_20140831_003.jpg   495,21 KB   70 Ilość pobrań

 

Koszt całkowity to 45zł, do tego około godzina roboty.  :) Ćwiczy się jak na oryginalnym. Wszystko robione wg. tutoriala, polecam.  :)


  • 2

#15
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Wyglada zacnie. Teraz dopiero zwrocilem uwage, ze oryginalny trx to nie jest system jak na kolkach, ze swobonie wisza dwie czesci w dol, a polaczone dwie w 1.

Postaraj sie teraz wykombinowac tak, aby cwiczyc mozna bylo jak na kolkach. Podpory, skin the cat itp niszcza niewytrenowane partie :)

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#16
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

No dokładnie, trx'y się różnią od kółek. :) Może być problem zrobić na tym skin the cat. Lepsze by były do tego dwie swobodnie wiszące części jak przy kółkach. :)


  • 0

#17
airmoss

airmoss

    Brak

  • Użytkownik
  • 5 postów

Zrobilem sobie takie cos na tasmach. Jednak przy robieniu dipsow tasma strasznie ociera o ramiona, nie da sie przez to cwiczyc. Tez tak macie? Jak sobie z tym radzicie?

Sprawdzilem na tasmach na silowni i jest to samo, z tym ze moje nieco bardziej ocieraja.


  • 0

#18
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Trenuj w dlugim rekawie :) pomaga.
Innym rozwiazaniem jest magnezia, choc caly pozniej bedziesz na bialo :)

Z drugiej jednak strony cos musi byc nie tak w Twoich dipach skoro az taki dyskomfort odczuwasz. Podeslij filmik

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#19
airmoss

airmoss

    Brak

  • Użytkownik
  • 5 postów

w dlugim rekawie jest nawet ok, dzieki :)


  • 0

#20
Jojo

Jojo

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 35 postów
  • LokalizacjaŁódź

Ja swoje zrobiłem trochę z małym wkładem pracy a jak się okazuje ma to już swoje dobre strony. Okręciłem po prostu taśmami transportowymi ramiona drążka do ściany i spiąłem je. W ten sposób mając mniej roboty i "dwie" taśmy na rękę nie ma mowy o żadnym ocieraniu. Gdy będzie czas mam naszykowany drążek drewniany który przepiłuję, rozwiercę, przepuszczę taśmę i poręcze gotowe. Całkowity koszt to 24 zł. Czy korzystał ktoś z tego jak z ABwheel`a?


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych