Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Nadgarstki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
Bravo

Bravo

    Member

  • Użytkownik
  • 14 postów

Witam

 

Mam 20 lat, kalistenike trenuje od paru miesięcy według skazanego. 

W skazanym dużo sie naczytałem o tym ze trening nadgarstków jest zły i szkodliwy natomiast często widze na filmikach o kalistenice jak w ramach treningu nadgarstków robią np. pompki na nadgarstkach. 

Moje pytanie czy trening nadgarstków faktycznie szkodzi i za jakiś czas mogą mnie one boleć gdybym zaczął trenować lub nawet w późniejszym okresie np. za 10 lat.

 

Co sądzicie na ten temat ?


  • 0

#2
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Idac tym torem myslenia mozna wyjsc z zalozenia, ze kazdy sposob ruchu szkodzi, poniewaz przysiady obciazaja kolana, podciagania lokcie i barki, bieganie kolana itd itp.

Ale glownie chodzi o to, aby wszystko robic z glowa i odpowiednim przygotowaniem. Nikt ot tak nie zrobi pompki na 2 palcach, poniewaz wylamie palce w stawach. Do wszystkiego dochodzimy malymi kroczkami.

Malymi? Tfu! Malutkimi!

Jesli ktos chce to moze olac progresje i od razu robic trudne cwiczenia, ale wtedy bedzie tak jak napisales. Za 10 lat bole stawow przy ruchu, zmianach pogody itp.

Cwicz praktyke w oparciu o wiedze teoretyczna. Nigdy odwrotnie.

Ps. Odnosnie nadgarstkow wysylalem kilka dni temu swietna rutyne. Zatwierdzona przez trenerow gimnastyki, wiec cos w tym byc musi.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#3
Bravo

Bravo

    Member

  • Użytkownik
  • 14 postów

Wiesz są rzeczy które szkodzą mniej lub bardziej ale nie wiem czy od strony anatomicznej nie uszkadzam powoli nadgarstków od środka kładąc regularnie na nich nacisk pod 'nieodpowiednim' kątem.

Postaram sie jeszcze czegoś poszukać i poczytać na ten temat jak to mówią lepiej dmuchać na zimne.

 

Dzięki za porade a rutyny zaraz poszukam.


  • 0

#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Gdyby to szkodzilo, to nikt by nie zapisal kilkuletniego dziecka do sekcji gimnastycznej zostawiajac go w rekach trenerow. Tam przeciez dzieciaki katuja nadgarstki codziennie, a mlode kosci i stawy w tym wieku sie jeszcze rozwijaja.

Kosciec oraz umiesnienie rozwijaja sie w pelni miedzy 7 a 9 rokiem zycia, lecz nie jest wytrzymaly na wysilek. Dopiero w wieku 12-17 lat konczy sie okres zrastania sie nasad kostnych z trzonami (na podstawie ksiazki dr. Orzecha Monografia treningu sily miesniowej). A przeciez jeden z najbardziej utalentowanych mlodych gimnastykow Bialowas ma dopiero 9 lat :)
Czy przeszkadza mu bol nadgarstkow? Czy narzeka na cos? Pewnie nie. A dlaczego?
Bo wszystko co robi zwiazane z gimnastyka robi pod okiem trenera, ktory posiada wiedze, jak zrobic, aby zrobic dobrze.

Ps. Co do anatomii. Czytalem w jednej z ksiazek z branzy sportowej/rehabilitacyjnej (niestety nie podam juz tytulu, bo nie pamietam), ze jesli dany staw mozna bezbolesnie wygiac, obrocic, skrecic, zgiac itp itd to oznacza, ze jest to naturalny ruch dla danego stawu. W tych ruchach stawy sa, a raczej powinny byc, w stanie udzwignac mase ciala, poniewaz sila miesni i stawow jest wprostproporcjonalna do ilosci i intensywnosci ruchu czlowieka z tym ciezarem. Niestety jednak choroba cywilizacyjna jaka jest otylosc i brak ruchu sprawiaja, ze dochodzi do zanikow sily miesni i stawow i stad wynikaja ich choroby i uszkodzenia.

Ps2. Im wiecej czytasz tym lepiej. Nie daj sie tylko zwiesc kolorowym portalom, gdzie czesto artykuly sa kupowane przez producentow specyfikow pomocnych przy wszystkich schorzeniach. Tam jedynie czego sie dowiesz, to cene i rodzaj preparatu :)

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
Bravo

Bravo

    Member

  • Użytkownik
  • 14 postów

Taka odpowiedz mnie przekonuje przeczytałem tez gdzieś przed chwilą kilka zdań na ten temat zachęcających do ćwiczeń więc pora sie wziąć za nadgarstki.

Oglądałem ten filmik rutyna i chyba zawiera wszystko co potrzebne do ćwiczeń.

 

Nie jestem z tych co wierzą w kolorowe czasopisma aczkolwiek ostrzeżenie każdemu sie przyda :)

Tak z innej beczki przeczytałem jak dotychczas 'skazanego' i 'nagiego wojownika' jaką książkę polecasz by do nich dołożyć ? 


  • 0

#6
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Wszystko zależy od tego jak podchodzisz do treningu. Czy jest to sposób na zabicie czasu czy pasja. 

 

Wszystkie książki z pigułki wiedzy są wskazane. 

 

Dodatkowo polecam "Monografia treningu siły mięśniowej" dr J Orzech

Sommer - Building the Gymnastic body (ang)

Sommer - Foundation One / Two itd. wszystkie Foundation (ang)

Mark Vella - Anatomia w treningu siłowym i fitness

Zbigniew Trzaskoma - Kompleksowe zwiększanie siły mięśniowej u sportowców

Delavier.R. - Atlas treningu silowego 

 

I książka której narazie nie podołałem, ponieważ za dużo w niej naukowych wzorów i terminów. Ale przeczytam :)

J.Górski - Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#7
Bravo

Bravo

    Member

  • Użytkownik
  • 14 postów

Okey dzięki za pomoc :)


  • 0

#8
Łukson

Łukson

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 376 postów

I książka której narazie nie podołałem, ponieważ za dużo w niej naukowych wzorów i terminów. Ale przeczytam :)

J.Górski - Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego

 

 

 

Kiedyś czytałem ją na studiach bo chciałem to wiedzieć ale uważam, ze ta książka jest dla osób które "lubią" taką wiedzę. Tylko szkoda, ze z tej wiedzy prawie nic nie zostało.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych