Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj siÄ™ Zarejestruj siÄ™
Zdjęcie

Triathlon

triathlon

  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

Kusi mnie triathlon, jakiś krótrzy dystans w następnym roku.

 

Notuję postępy siłowe i wytrzymałościowe i chciałbym się kiedyś spradzić w jakiejs uniwersalnej formie zawodów wytrzymałościwych.

 

Jakie macie przemyślenia na ten temat triathlonu?


  • 0

...


#2
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

Nikt z forum nie zrobił triathlonu?


  • 0

...


#3
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

Gdyby nie pływanie to z chęcią. Kto wie.. będę miał okazję popływać przez najbliższy rok i może pomyślę o jakimś rekreacyjnym starcie.
Dobrze biegasz, pływasz i jeździsz rowerem?


  • 0

#4
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

z pływaniem jestem do tyłu, z bieganiem i rowerem lepiej


  • 0

...


#5
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

z pływaniem jestem do tyłu, z bieganiem i rowerem lepiej

zacznij ćwiczyć to w czym jesteś słaby- tutaj pływanie

pływanie, rower oraz bieganie musisz upchać w jednym tygodniu

 

i przykładowo jeśli biegałeś tygodniowo 80km, to musiałbyś obniżyć objętość

 

możesz dać np

pon pływanie

wt rower

śr bieganie

czw pływanie

piÄ…t - wolne

sob - wolne

 

albo

pon pływanie

wt rower

Å›r  wolne

piÄ…t bieganie

sob pływanie

niedz wolne

 

 

możesz pobrać każdy cykl w wygodnym dla siebie formacie - *.PDF

http://breakingmuscl...sprint-distance

 

http://breakingmuscl...lympic-distance


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siÅ‚Ä… bezwzglÄ™dna  * siÅ‚a wzglÄ™dna  * siÅ‚a maksymalna  * siÅ‚a ogólna  * siÅ‚a szybkoÅ›ciowa  * siÅ‚a specjalna  * siÅ‚a wytrzymaÅ‚oÅ›ci mięśniowej  * siÅ‚a biegowa


#6
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

na razie chodzi mi po głowie

jak się zdecyduję to co najmniej pół roku dam sobie na przygotowanie z konkretnym planem

kluczem jest oczywiście jak najlepsza wydolność tlenowa organizmu i przyzwoita wytrzymałość w tych trzech dyscylinach


  • 0

...


#7
Doors

Doors

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 44 postów
  • LokalizacjaLibiąż

na razie chodzi mi po głowie

jak się zdecyduję to co najmniej pół roku dam sobie na przygotowanie z konkretnym planem

kluczem jest oczywiście jak najlepsza wydolność tlenowa organizmu i przyzwoita wytrzymałość w tych trzech dyscylinach

 

W Tychach w tym roku początkiem lipca (a czasem we wrześniu) odbył się triathlon na krótkim dystanie (krótszy jest tylko super sprinterski) 0,5 km pływania, 20 km rower i 5 km bieg. Szczerze powiedziawszy w zeszłym roku miałem ochotę się do niego przygotowywać, ale za bardzo mnie wciągneły sporty siłowe. I osobiście najmniej czasu mam na rower, bo pływanie i bieg nie jest akurat dla mnie większym problemem. Natomiast kluczem jest tutaj połączenie wszystkiego w całość, co wymaga już tak jak powiedziałeś świetnej wydolności tlenowej.

 

Myślę że przy odpowiednim planie, dla osoby generalnie wysportowanej nie będzie problemem samo pokonanie tego dystansu (jeśli oczywiście umie pływać). Pewnie zadowoliłby mnie wynik poniżej 90 minut. Zwycięzcy mieli w tej edycji czas ok 55 minut.


  • 0

#8
LeszE30k

LeszE30k

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

Ja kilka razy myślałem mniej czy bardziej poważnie o przygotowaniu się pod jednorazowe ukończenie triathlonu na dystansie ironman, ale odpuściłem. Na koncie mam kilka maratonów i wcześniej miałem dość sporą zajawkę na tak długie dystanse, ale przestawiłem jednak priorytety z wytrzymałości na siłę. Generalnie to był zupełnie inny typ wysiłku, a decydując się na tego typu dyscypliny trzeba się liczyć jednak z czasochłonnością treningów.


  • 0

#9
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

no właśnie, puki co nie mam czasu na takie treningi


  • 0

...


#10
LeszE30k

LeszE30k

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

KiedyÅ› warto spróbować, ogólnie polecam. Wbieganie na metÄ™ po czterdziestu dwu kilometrach jest kozackim uczuciem, a przy ironmanie jest to w koÅ„cu tylko 1/3 dystansu. A jeszcze co do samego ironmana - http://www.maratoncz...view/2066/182/ 

Polecałbym właśnie potraktowanie tego jako "życiowe wyzwanie". [ :)] Minusem jest to, że w okresie treningu do takiego startu ucierpiałby zapewne zwykły trening siłowy... no a po ukończonym pełnym dystansie niewiadomo, co okaże się dla Ciebie bardziej wciągające:)


  • 0

#11
PRB

PRB

    Member

  • Użytkownik
  • 15 postów

Struc,uważam, że spokojnie możesz wystartować w zawodach triathlonowych, szczególnie że interesuje Cię krótki dystans.

W kalendarzu zawodów tri w 2015 r. na pewno będzie więcej wydarzeń niż w 2014 r. Będziesz miał w czym wybierać.

Z krótkich dystansów masz do wyboru:

1) Sprint - (to połówka olimpijki) tj. 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu,

2) 1/8 Ironmana - tj. 0,475 km pływania / 22,5 km jazdy rowerem / 5,275 km biegu,

3) 1/4 Ironmana - tj. 0,95 km pływania / 45 km jazdy rowerem / 10,55 km biegu,

4) Olimpijski - tj. 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu.

Jak widać, to główna różnica jest w pływaniu.

Zawsze zapoznaj się z regulaminem zawodów, bo może określać np.

- wyłączność rowerów czasowych i szosowych, albo mtb,

- pływanie wyłącznie w piankach,

- włożenie rowerów do strefy zmian dzień przed startem.

Trenowanie do tri zależy od celu jaki chcemy osiągnąć, bo np. start i ukończenie z dobrym wynikiem dystansu Ironmana wymaga bardzo dużego zaangażowania czasowego w treningi. No, ale rozmawiamy o krótkich dystansach, więc mówienie, że chcę, ale nie mam czasu jest wg. mnie wymówką.

Życzę powodzenia.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych