Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj siÄ™ Zarejestruj siÄ™
Zdjęcie

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :)

siłą masa trening

  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów

Witam.
Mam pytanie odnośnie treningu jaki sobie teraz wprowadziłem.
WyglÄ…da to tak:
 

  1. Wiek: 27
  2. Płeć: M
  3. Wzrost i waga: 163 cm, 56 kg 17 BF  
  4. Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej w przeciągu ostatnich dwóch lat: Breakdance
  5. Wszystkie kontuzje, których doświadczyłeś/aś w przeszłości: kolano (wyleczone)
  6. Odpowiedź na pytanie: Tak
  7. Cel treningowy: hipertrofia funkcjonalna. Chce wrzucić trochÄ™ wiÄ™cej miÄ™sa na koÅ›ci, tak do 63 kg max 
  8. Czas jaki możesz poÅ›wiÄ™cić na treningi: tyle ile bÄ™dzie trzeba, czasu mi nie brakuje  
  9. Rodzaj diety z rozpiską ile dziennie spożywasz: Owoce, warzywa, mięso raz dziennie na obiad (ryba,wołowina,lub kurczak), orzechy. Ciężko ogarnąć w proporcjach. Chociaż wiem, że to istotna sprawa...
  10. Plan treningowy stworzony przez Ciebie: Opisany niżej
  11. Na jakiej podstawie stworzyłeś/aś plan (link do artykułu, tytuł książki itp) Na podstawie jednego z umieszczonych tu postów. Ciężko będize go teraz znaleźć.

4 serie, 8 powtórzeń, 1 min przerwy między seriami, 2 min przerwy między ćwiczeniami.
 

PoniedziaÅ‚ek 

PodciÄ…ganie unitarne podchwytem
 
PodciÄ…ganie wÄ…sko nachwyt
 
PodciÄ…ganie szeroko nachwyt
 
-------------------
Wtorek
 
Brzuszki wznosy nóg
 
Brzuszki spiny
 
Brzuch scyzoryk
 
Mostki
 
-------------------
Åšroda

Pompki pionowe unitarne
 
Pompki pionowe wÄ…sko
 
Pompki pionowe dłonie na wysokości barków
 
--------------------
Czwartek

Brzuszki wznosy nóg
 
Brzuszki spiny
 
Brzuch scyzoryk
 
Pistolety
 
Przysiady z podskokiem
 
Przysiady stopy razem
 
--------------------
               PiÄ…tek
Pompki bez nóg unitarne
 
Pompki bez nóg
 
Pompki bez nóg wąsko


TrochÄ™ mi to daje wycisk bo siÄ™ znowu przetrenowaÅ‚em. 

Ogólnie interesuje mnie hipertrofia funkcjonalna. Nie chcÄ™ siÄ™ tylko napompować bo utrudni mi to taniec. 

Pytanie, czy nie jest tego za dużo? (raczej jest bo się przetrenowałem)

Jeśli tak to z czego zrezygnować, lub jak mądrze ustawić te ćwiczenia?

Jednego dnia wypada robić 3 ćwiczenia np w staniu na rękach, czy powinno się przeplatać, np. pociąganie, pompki pionowe, pompki poziome?

Treningi na które partie mięśniowe można ze sobÄ… Å‚Ä…czyć? 

  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean

#2
hepatil

hepatil

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 371 postów

Na jedno pytanie sam sobie odpowiedziales...

 

A pozatym to wedlug mnie masz za duzo na brzuch. I te "spiny" , nie wiem co to ale jesli to te nieszczesne brzuszki - sklony w lezeniu to zdecydowanie bym sobie odpuscil to cwiczenie.

 

Jednego dnia wypada robić 3 ćwiczenia np w staniu na rękach, czy powinno się przeplatać, np. pociąganie, pompki pionowe, pompki poziome?

Treningi na które partie mięśniowe można ze sobą łączyć?

 

Wszystko mozesz laczyc, miksowac ze soba i robic w rozne dni. To zalezy m.in. od poprzedniego planu jakim  leciales, od celu jaki obrales, czasu, aktywnosci pozatreningowej itd itp.


  • 0

#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

W kalistenice nie dzielimy treningu szczegółowo na konkretne partie, tylko na rodzaj ruchu - pchany, ciągnący + core oraz nogi.

 

W kalistnice dążymy, aby podczas jednego ćwiczenia angażować minimum dwa stawy. Na siłowni jest uginanie ramion ze sztangą, gdzie izolujemy pracę dwugłowego i pracujemy tylko w stawie łokciowym. W kalistenice np podciągamy się na drążku, gdzie nie izolujemy dwugłowego, lecz pracuje dwugłowy, ramienny, najszerszy pleców itp itd. Angażujemy wtedy dwa stawy - łokciowy oraz barkowy.

 

Podczas jednego dnia możesz Å‚Ä…czyć ruch pchany z ciÄ…gnÄ…cym oraz core+nogi, ale po prostu bÄ™dziesz miaÅ‚ za dÅ‚ugie sesje. 

 

Zwróć uwagę, że na brzuch robisz łącznie 6 ćwiczeń w tygodniu, a na dolne plecy tylko 1. Można się nabawić w ten sposób kontuzji :/

Na brzuch wystarczą wznosy nóg na drążku/drabinkach oraz podciągnięcia w pozycji hollow tzw podciągnięcia taktyczne. Mięśnie brzucha mają być silne i uwidocznione, a nie "duże" :)

 

"Pompki bez nóg", chodzi o pompki w pozycji jak do planche? 

 

"podciągnięcia unitarne podchwyt", wykonasz 8 powtórzeń poprawnych technicznie podciągnięć jednorącz, czy jest to raczej walka o życie?

 

Widziałem Twoją wersję pompek na Twoim YT. Ciekawe rozwiązanie :)

 

Co do samej ilości powtórzeń, to robisz około 100 powtórzeń na ruch ciągnący oraz po 2 x 100 powtórzeń na ruch pchany (dwie odrębne sesje pompek i HSPU). To "nieco" za dużo, ponieważ praktycznie w każdym z podanych przez Ciebie ćwiczeń angażujesz w niemalże taki sam sposób te same mięśnie. Na siłowni wygląda to zupełnie inaczej (niestety wielu wzoruje się na planach kulturystycznych), ponieważ tam izolujesz mięsień i z tego wynika mnogość ćwiczeń, aby zaatakować wszystkie aktony / głowy mięśnia.

 

Zrób Å‚Ä…cznie okoÅ‚o 6-8 powtórzeÅ„ w iloÅ›ci okoÅ‚o 8-10 serii. Wybierz taki wariant ćwiczenia, abyÅ› byÅ‚ w stanie jeszcze zrobić max 1-2 powtórzenia przed zaÅ‚amaniem ruchu. 

Ruch powinien być płynny zarówno podczas fazy koncentrycznej jak i ekscentrycznej. Nie możesz "olać" schodzenia w dół podczas pompek, ponieważ to właśnie od tego ruchu zależy w jakim stopniu "zniszczysz" włókna mięśniowe, które później odbudują się z nawiązką.

 

Oczywiście musisz porządnie też popracować nad "miską". Najlepszy bodziec do rozrostu bez odpowiedniego żywienia nic nie da.

 

Co do obolaÅ‚oÅ›ci po treningu, to po prostu musisz narazie zmniejszyć intensywność. Po tygodniu podkrÄ™caj tempo. 


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów

Tak hepatil, chodzi o te właśnie brzuszki :)
 

 

 

Podczas jednego dnia możesz Å‚Ä…czyć ruch pchany z ciÄ…gnÄ…cym oraz core+nogi, ale po prostu bÄ™dziesz miaÅ‚ za dÅ‚ugie sesje. 

W takim razie jak to rozsądnie podzielić?
 

 

 

"Pompki bez nóg", chodzi o pompki w pozycji jak do planche? 

Tak, chodzi mi właśnie o to ćwiczenie.

 

 

"podciągnięcia unitarne podchwyt", wykonasz 8 powtórzeń poprawnych technicznie podciągnięć jednorącz, czy jest to raczej walka o życie?

Nie sÄ… czysto unitarne. Podtrzymuje siÄ™ jeszcze palcem wskazujÄ…cym drugiej rÄ™ki :) Takie trochÄ™ oszukaÅ„stwo i  nie walczÄ™ o życie :)

Ćwiczenia pchane i ciągnące- ciekawy podział :)
 

 

 

Zrób Å‚Ä…cznie okoÅ‚o 6-8 powtórzeÅ„ w iloÅ›ci okoÅ‚o 8-10 serii. Wybierz taki wariant ćwiczenia, abyÅ› byÅ‚ w stanie jeszcze zrobić max 1-2 powtórzenia przed zaÅ‚amaniem ruchu. 

Czyli w jednym dniu zrobić tak, aby byÅ‚o jedno ćwiczenie pchane w 6-8 powtórzeniach i jedno ciÄ…gnÄ…ce 6-8 powtórzeÅ„ wszystko w 8-10 seriach?
Czy jednego dnia ciÄ…gnÄ…ce 6-8 powtórzeÅ„  w 8-10 seriach i dzieÅ„ przerwy? Na trzeci dzieÅ„ tak samo ćwiczenia pchane?
To samo z brzuchem i nogami?

 

 

 

Co do obolaÅ‚oÅ›ci po treningu, to po prostu musisz narazie zmniejszyć intensywność. Po tygodniu podkrÄ™caj tempo. 

Obolałości nie mam, tylko zjazd jak na kacu :)

Brzuch ćwiczyć co dziennie robiąc jedynie wznosy nóg?

Kto cierpliwy, niech siÄ™ wypowie :D 

Dziękuje, za odpowiedzi :)


  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean

#5
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

http://kalistenikapo...asie-nie-równa/

 

Zapoznaj się, ja miałem po tym dobre efekty jeśli chodzi o hipetrofię.

 

Ja bym wybraÅ‚ 3 ćwiczenia angażujÄ…ce caÅ‚e ciaÅ‚o i cisnÄ…Å‚ w schemacie jak w artykule, 5 powtórzeÅ„ - maksymalnie dużo serii.  


  • 1

#6
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Nie podważam wiedzy Luko, ale zaleca on robienie 8-12 serii po 3 powtórzenia. Tyle powtórzeń to czysta siła, o ile wariant ćwiczenia jest na tyle intensywny, że zostaje w zapasie 1 powtórzenie do załamania ruchu. Wszystkie książki, poradniki itp zalecają ilość 6-8 powtórzeń. Ale nie wiem, nie sprawdzałem na sobie takiego planu. Może i będzie działał.

 

Ja trenuję systemem 5x5 podciągnięcia, pompki oraz pistolety. A 5x10 wznosy nóg oraz mostki (lub wznosy nóg leżąc na ławce przodem). Wszystko na jednej sesji. Trening zajmuje mi około 1.5h, czasami 2h jak mam czas się bawić dodatkowo resetami. Tyle tylko, że odpoczywam od 2.5 do 3.5 minuty.

Sesje wykonuję wtedy, gdy czuję, że jestem gotowy po poprzedniej. Nie mam z góry ustalonego harmonogramu. Czasami robię dzień siłowy, resety/animal flow, dzień siłowy, resety/animal Flow, dzień siłowy. A czasami przez 2 dni nie robię nic (poza lekkim rocking'iem z rana).

Podsumowując. Zrób sesję z 1 ćwiczeniem pchającym, ciągnącym + core i nogi. Zrób 8 serii po 6 powtórzeń i zobaczysz jaki czas na to musisz przeznaczyć. Wtedy trenujesz np A, wolne, A, wolne, wolne, A wolne.

 

Jeśli sesja będzie za długa, to rozbij to na dwa treningi ciągnący + core (A) i pchający + nogi ( B). Wtedy trenujesz np A, B, A, wolne B, A, B.

 

Podejdź do treningów nie jak do obowiÄ…zku. Jak nie masz ochoty na piwo, to go nie pijesz, mimo tego, że jest piÄ…tek i oglÄ…dasz mecz z kumplami.  

 

WidzÄ™, że masz kupÄ™ siÅ‚y, wiÄ™c nie jestem w stanie Ci podać konkretnych ćwiczeÅ„, ale Å‚ap http://kalistenikapo...alistenicznym/   tutaj w chyba prosty sposób opisaÅ‚em jak utrudniać ćwiczenia. PodciÄ…gniÄ™cia możesz robić na kółkach w pozycji L-Hang. Pompki możesz zastÄ…pić dipami w L-Sit. 

Musi zadziałać z odpowiednią porcją jedzenia na talerzu.

 

Brzucha nie musisz ćwiczyć codziennie, bo niby czemu? Czym siÄ™ różni brzuch od np dwugÅ‚owego ramienia? WidziaÅ‚ ktoÅ› kiedyÅ› kogoÅ› na siÅ‚owni, robiÄ…cego uginania sztangi codziennie? Ludzie bardzo czÄ™sto chcÄ… trenować brzuch częściej, ponieważ marzy im siÄ™ kaloryfer. A tak na prawdÄ™ brzuch trenujemy podczas prawie każdego ćwiczenia. Wystarczy podciÄ…gać siÄ™ z wysuniÄ™tymi nogami do przodu (hollow), pompki robić gimnastyczne (takie jak mrówek zaproponowaÅ‚ na gimnastykach) i do tego wznosy raz w tygodniu. 

 

Pamiętaj też, że tańczysz dodatkowo i tam brzuch jest równie mocno potyrany.


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#7
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Tak ale 10x3 = 30, 5x5=25. Mimo, że powtórzenia w serii sÄ… jak w siłówce, to zrób takich 10 serii ciężkich ćwiczeÅ„, mikrouszkodzenia mięśni gwarantowane, sprawdzone na sobie ; ) 


  • 1

#8
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów

 

 

JeÅ›li sesja bÄ™dzie za dÅ‚uga, to rozbij to na dwa treningi ciÄ…gnÄ…cy + core (A) i pchajÄ…cy + nogi (  B). Wtedy trenujesz np A, B, A, wolne B, A, B.Zrób sesjÄ™ z 1 ćwiczeniem pchajÄ…cym, ciÄ…gnÄ…cym + core i nog

Do Breaka raczej bÄ™dÄ™ potrzebowaÅ‚ siÅ‚y pchajÄ…ca wiÄ™c, czy można to odwrócić? 2x siÅ‚a pchajÄ…ca i raz siÅ‚a ciÄ…gnÄ…ca?   
 

 

 

Podejdź do treningów nie jak do obowiązku.

Czysta przyjemność :) a raczej uzależnienie :P
 

 

 

Brzucha nie musisz ćwiczyć codziennie, bo niby czemu?

Krążą mity, że brzuch można ćwiczyć codziennie bo się szybko regeneruje. Mi się marzy siłą a nie kaloryfer. Kaloryferów mam na chacie kilka a i tak na zimę zakręcone i gorąco więc po co dokładać jeszcze jeden? :P

Dzięki czillaut za link do postu.

Gorzej bo wiele ćwiczeń wykonuje unitarnie co zwiększa długość treningu...

 

 

 

Zrób sesję z 1 ćwiczeniem pchającym, ciągnącym + core i nog

Kolejność ćwiczeń jest istotna? np. najpierw ręce, nogi brzuch, czy obojętnie?
Na nogi i na brzuch też po jednym ćwiczeniu? i czy wplatać w te sesje mostek?


  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean

#9
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów
PoniedziaÅ‚ek 
PodciÄ…ganie unitarne
Pompki bez nóg
 
Wznosy nóg
 
Mostek
 
Pistolety
 
 
-------------------
Wtorek
WOLNE
-------------------
    Åšroda
PodciÄ…ganie nachwytem
 
Pompki pionowe unitarne
Wznosy nóg
 
Mostki 
 
Przysiady z podskokiem
 
--------------------
Czwartek
WOLNE
--------------------
               PiÄ…tek
PodciÄ…ganie wÄ…sko nachwyt
 
Pompki bez nóg unitarnie
L
P
Wznosy nóg
 
Mostki
 
Przysiady wÄ…sko

Takie coÅ› może być? 

  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean

#10
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Ja ci proponuje robić trening siłowy + odpowiednia do tego dieta. Skoro już tak długo trenujesz breakdance to stawy się lekko rozgrzały lecz najpierw proponuję abyś zrobi przez 2 tygodnie trening ogólnorozwojowy a potem wziął się za siłę np. zachwalanym programem 5x5 , na pewno od tego ci też masy wejdzie i będziesz miał więcej siły do wykonywania różnych wygibasów w tańcu.


  • 0

#11
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów

Ja ci proponuje robić trening siłowy + odpowiednia do tego dieta. Skoro już tak długo trenujesz breakdance to stawy się lekko rozgrzały lecz najpierw proponuję abyś zrobi przez 2 tygodnie trening ogólnorozwojowy a potem wziął się za siłę np. zachwalanym programem 5x5 , na pewno od tego ci też masy wejdzie i będziesz miał więcej siły do wykonywania różnych wygibasów w tańcu.

Otóż nie jestem poczÄ…tkujÄ…cy w temacie bo zaliczyÅ‚em caÅ‚Ä… książkÄ™ "Skazany na trening". Breaka taÅ„czÄ™ od 11 lat wiÄ™c po co siÄ™ cofać?  Teraz zmieniÅ‚y siÄ™ moje cele, chce dobić do 63 kg. RobiÅ‚em treningi 5x5 przez 2 lata. Teraz kombinuje inny plan.


  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean

#12
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

I jest ok plan. Nieprzeładowany :)

 

Co do kolejności ćwiczeń.

Wszystko zależy od tego co jest dla Ciebie priorytetem.

Po wznosach nóg ciężko będzie wykonać idealną sesję pistoletów, ponieważ przy prostych nogach musisz nieco spiąć uda, aby trzymać nogi w idealnej pozycji.

Po wznosach nóg ciężko będzie zrobić podciągnięcia, ponieważ będziesz miał już zmęczone mięśnie przedramion i możesz przy końcówce serii podciągania nie mieć siły na utrzymanie ciała.

 

Ja stosujÄ™ podciÄ…gniÄ™cia, pompki, pistolety, wznosy + wznosy tyÅ‚em (seria wznosów na brzuch, zÅ‚apanie oddechu, seria wznosów tyÅ‚em, 1.5min przerwy, od nowa). 

 

Przysiady z podskokiem zastąpiłbym wykrokami. Podskok buduje siłę eksplozywną, a niekoniecznie masę mięśniową. (z tego co kojarzę, to Seth ma dużą wiedzę na temat treningu nóg. Zagadaj)


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#13
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów

 

 

Przysiady z podskokiem zastąpiłbym wykrokami. Podskok buduje siłę eksplozywną, a niekoniecznie masę mięśniową. (z tego co kojarzę, to Seth ma dużą wiedzę na temat treningu nóg. Zagadaj)

Dziękuje za radę. Jednak zostanę przy wyskokach bo przydają się do akrobacji.

No to od poniedziałku będę leciał z tematem :)


  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean

#14
Wojas

Wojas

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 69 postów

No to pierwszy trening zaliczony :) Nie styrałem się więc jest dobrze. Czas treningu 55 min. Jednak zrezygnowałem z unitarek. Jak oswoję się z tym co jest to na nowo je wprowadzę.
Dzięki za pomoc.


  • 0
"Miej marzenia, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj jakbyś miał umrzeć dzisiaj"
James Dean





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: siłą, masa, trening

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych