Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Pytanie dot. rozwoju mięśni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1
Skyquar

Skyquar

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 16 postów

Cześć :)

 

Od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna myśl: zawsze mówiono że pompki, podciaganie są ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, jednak gdzieś kiedyś przeczytałem (chyba na menshealth) że pompki w wąskim ustawieniu dłoni bardziej angazują środkową część klatki piersiowej, ustawienie dłoni szerzej niż barki odpowiada za szerokość mięśnia itd. Opisane były 4 rodzaje pompki dla prawidłowego rozwoju mięśni klatki piersiowej i tu pojawia sięmoje pytanie - Co z tym ogólnym rozwojem tego ćwiczenia? Czy jest to tylko taka "zachęta" żeby robic pompki? To samo tyczy się podciagania w nachwycie szerokim, wąskim itd.

 

Pozdrawiam :)


  • 0

#2
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów
Jeżeli chodzi o kalistenike to ładnie można wyrobić sylwetke. Stosowalem różne rodzaje pompek i już pytali się mnie gdzie chodzę na siłownie :)
Typowy wfista wciska nam pompki i brzuszki w ogóle się na tym nie znając :)
  • 0

#3
Skyquar

Skyquar

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 16 postów

Ja to wszystko wiem co napisałeś :) Niestety nie uzyskałem odpowiedzi na moje oytanie, podbijam temat


  • 0

#4
Rangers

Rangers

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 96 postów

Oczywiście, że każdy rodzaj pompek angażuje inne grupy mięśniowe. Nawet w ćwiczeniach izolowanych na maszynach dla kulturystów angażują się wszystkie mięśnie z tym, że ich napięcie jest zupełnie pomijalne jeśli chodzi o trening. Tak samo jeśli chodzi o kalistenike. Z tym, że tutaj w dużo większym stopniu pracują mięśnie pomocnicze które w wariantach z ciężarem tak bardzo się nie napinają ze względu na położenie ciała i grawitację. Jedne ustawienie rąk będzie niemal całkiem odciążało klatkę a angażowało triceps a drugie odwrotnie. I tak sam z innymi partiami i wieloma ćwiczeniami w różnych wariantach. Oczywiście nigdy nie jest tak, że "izoluje" się mięśnie w znaczeniu kulturystycznym ale przykładowo robiąc dane ćwiczenie można osiągać hipertrofię mięśni w tricepsie ale nie osiągać jej w klatce bo jest to mięsień duży, silniejszy i trzeba go mocniej zaangażować ćwiczeniem które zdejmuje ciężar z tricepsa a przerzuca go właśnie na klatkę. 

 

 

Przykładem tego samego ćwiczenia ale innej wersji angażującej w głównej mierze inne partie są właśnie pompki wąskie (diamond) vs pompki z szerokim rozstawieniem rąk. Te szerokie angażują klatę, wąskie triceps.

 

Inny przykład to pompki w staniu na rękach. Rozstawienie rąk ponad szerokość barków angażuje głównie barki. Wersja diamond - triceps.

 

Do tego w kalistenice dochodzi duża praca pleców i brzucha aby utrzymać pozycję. Do tego każde ćwiczenie kalisteniczne mocno napina całe ciało a więc mimo wszystko robiąc jakąkolwiek wersję ćwiczenia z reguły i tak mocno napinamy np. całe ramiona lub całą obręcz barkową bez podziału na głowy, boczne aktony, tylne itp. 


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych