Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

[Emaile do P.Wade'a - tłumaczenie]Email 1: O OAHSPU i pompkach więziennych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Poniżej przedstawiam Wam tłumaczenie pierwszego emaila od P.Wade'a z odpowiedziami na pytania KallosThenos'a z forum DragonDoor. Oryginalny post znajduje się TUTAJ
Żeby rozwiać wątpliwości dodam, że otrzymałem mailową zgodę KallosThenos'a na tłumaczenie tych postów i umieszczenie na naszym forum.

Jeśli znajdziecie błędy lub uważacie, że coś da się lepiej przetłumaczyć - piszcie. Wszelką krytykę przyjmę z pokorą na klatę, a każda rada będzie dla mnie ważna.
 

Hej KallosThenos,

Dzięki za email chłopie. A jeszcze bardziej za zakup DVD. Doceniam to i mam nadzieję, że Ci się podobało. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi ale nie bywam zbyt często online, a w każdym razie na pewno nie tak często jak niektórzy. Zobaczmy czy uda mi się odpowiedzieć na Twoje pytania.

1. Na youtube nie ma filmiku prezentującego pompkę w staniu na rękach jednorącz (OAHSP), nie ma również żadnego wiarygodnego pisemnego dowodu, że ktoś ją zrobił.
Mam wrażenie, że OAHSP jest faktycznie wejściem siłowym z jednoręcznego elbow lever, a nie wersją pokazaną w książce. Którą wersję faktycznie robiłeś i uczyłeś innych w więzieniu?

Znasz się na rzeczy chłopaku i to co napisałeś nie jest dalekie od prawdy. W zasadzie muszę powiedzieć, że odpowiedź brzmi "i tak i nie". Kiedy piszę w książce o ilości OAHSP, które mogłem wykonać, mam na myśli wejście siłowe do stania na ręku z jednoręcznego elbow lever. To ćwiczenie było moją obsesją przez około 3 lata. Myślałem wtedy, że pobiłem jakiś rekord w tym ćwiczeniu (choć nie nazywałem tego wejściem siłowym z elbow lever - nazywaliśmy je pompkami w staniu na jednej ręce. Tak, wiem - to mylące). Po tym jak opuściłem więzienie przekonałem się, że kilka osób robiło to lepiej ale wtedy o tym nie wiedziałem. Ale niech to zostanie między nami.
Kiedy przyszło do nauczania innych - to już później - nigdy, przenigdy nie uczyłem wersji z elbow lever. Wymaga zbyt dużych umiejętności. Nauczałem wersji jednoręcznej prezentowanej w książce, o której opowiedział mi Joe Hartigen w San Quentin. Przekonałem się, że ta wersja była łatwiejsza do nauczenia się i budowała siłę i mięśnie szybciej, bo utrzymanie równowagi nie było już tak kluczowe. Ruch jest możliwy - na pewno, gdy wykonuje się go w rogu pokoju z nogami opartymi o ścianie lub łóżko (piętrowe). Bardziej możliwe niż prawdopodobnie myślisz. Ale wykonywałem to ćwiczenie, tak jak inni, których trenowałem w minionych latach. W przeciwnym razie nie umieściłbym go w książce. Czy jest na youtube - g@#no mnie to obchodzi. Ale nie przejmuj się, jestem pewien, że kiedyś będzie.

2. W wersji pompek, którą pokazałeś w książce, trzymasz rękę pod ciałem, a to wymusza, że większość pracy wykonuje triceps i przednia część barków. Jak może to skutecznie rozwijać klatę?
Dobra uwaga. To ćwiczenie trenuje głównie grupy mięśni, o których wspomniałeś. Ale nie da się go wykonać bez silnej klatki piersiowej. Triceps i barki są słabsze w porównaniu do mięśni piersiowych - więc jeśli skupiasz się na wyciskaniu, ćwiczenia powinny maksymalizować siłę tricepsa i barków, a nie mięśni piersiowych, prawda? Jesteś tak silny jak twoje najsłabsze ogniwo.
Jeśli robisz pompki dla czystego bodybuildingu i chcesz po prostu mieć duże mięśnie piersiowe, połączyłbym pompki więzienne z pompkami, które dobrze ćwiczą klatkę. Ugięcia ramion na poręczy poziomej (górna część muscle up) są świetną opcją. Al Kavadlo umieścił je w swojej najnowszej książce, jedynej książce jaką widziałem, której ten ruch został rzetelnie pokazany. (Zauważ, że Al choć szczupły, ma wielkie mięśnie piersiowe).
Kallosthenos jeśli chcesz mieć większe mięśnie piersiowe, to daj znać, a rozpiszę ci trening.

3. Którą wersję pompek robiłeś w więzieniu? Pompka jednorącz, ze złączonymi nogami i ciałem prostym czy ta pokazana na DVD ze skrętem w biodrach? Pisałeś, że po opanowaniu tych pompek wyciskałeś na ławeczce bez problemu 140kg (315 funtów). Która wersja pompek pozwoliła Ci to osiągnąć?
Robiłem obydwie - i wiele innych, które nie zostały opublikowane (i prawdopodobnie nigdy nie będą). Ale która wersja dała najlepszy wynik - trudno powiedzieć: robiłem także negatywy, dużo ugięć ramion na poręczny poziomej i wszystko to pomogło. Kto wie co najbardziej? Byłem po prostu silny, tak jak wszyscy goście, którzy ćwiczyli wg starej szkoły. Muszę przyznać, że trójbój siłowy w więzieniu nigdy nie był zbyt formalny. W wielu konkurencjach - tam gdzie ciężary były zaspawane i dodawanie obciążenia nie było możliwe - podczas zawodów oceniana była ilość powtórzeń jaką mógł wykonać atleta. Oczywiście wiele z tych powtórzeń nie było poprawnych wg prawdziwych standardów trójboju siłowego. Brzmi dziwnie (i mało kto by nazwał to dziś trójbojem siłowym) ale to było 20-30 lat temu.

4. Który chwyt w podciąganiu jednorącz działa bardziej na tylną część barku, podchwyt czy nachwyt? Wspomniałeś w książce, że podciąganie zniweluje wszelkie dysproporcje mięśni w barkach spowodowane pompkami, więc który chwyt trenuje mocniej tylny akton barków? Czy jest znacząca różnica pomiędzy tymi dwoma chwytami?
Istotne pytanie ale muszę powiedzieć, że to kąt jest ważniejszy od chwytu. W miarę upływu lat zacząłem preferować jedno ćwiczenie ciągnące na każde wyciskające.
Jeśli robisz pompki powinieneś również robić podciągnięcia do poziomu (Horizotal pullups). To jest najprawdopodobniej najlepszy sposób żeby zniwelować dysproporcje barków na zawsze. Aczkolwiek uważaj żeby nie nadużywać tego ćwiczenia. Umieściłem je w Super FAQu w planie pod nazwą “Hard Times”.
Wracając do pytania, zawsze czułem, że nachwyt bardziej angażuje tylną część barków. Nie wiem co powie na to kinezjolog albo jakiś mądrala ale to właśnie czułem. Spróbuj sam. Idź i złap drążek podchwytem i przyjmij pozycję do podciągania horyzontalnego - poczujesz najszerszy grzbietu ale nie tylną część barków. Teraz przejdź do nachwytu i podciągnij się trochę - Twoja tylna część barków stwardnieje na kość. Kłopot w tym, że podciągnie jednorącz nachwytem nie jest łatwe z wielu powodów. Jeśli chcesz bardziej wzmocnić tylny akton barków, proponuję chwyt młotkowy, który wiele osób stosuje naturalnie przy podciąganiu jednorącz. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego sprzętu, wystarczy ustawić się bokiem do drążka. W kwestii czy różnica w chwycie jest “znacząca” - tak naprawdę zależy to od Twojego treningu na przestrzeni miesięcy i lat. Ważne jest to, który chwyt preferuje Twoje ciało, który powoduje mniej dyskomfortu i bólu stawów, a nie to, który bardziej wpływa na mięśnie. Wybór każdego ćwiczenia powinien być dyktowany właśnie tym. Chcę żebyś ćwiczył jeszcze przez długi czas, brachu.

Dzięki za email KallosThenos. Po Twoich pytaniach wnioskuję, że masz sporą wiedzę. Dobrze się bawiłem odpowiadając na nie i mam nadzieję, że zrobiłem to rzetelnie. Jeśli jest jeszcze coś co chciałbyś wiedzieć - pisz. To mogą być pytania o powyższe tematy, trening, cokolwiek. Mogę odpowiadać długo ale ZAWSZE odpowiadam adeptom Skazanego i pomagam im jak mogę.

Pompuj dalej,
Paul
  • 1
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#2
przykladzik

przykladzik

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 39 postów
"Ale niech to zostanie między nami." - z pewnością pozostanie :D
  • 0

#3
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Niezły prostak z tego Wade'a ;-)

Wysłane z Tapatalk2
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#4
aquaknight

aquaknight

    aqua

  • Użytkownik
  • 366 postów
Prostota to podstawa :-)
  • 0

#5
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Nie pisze się w języku polskim "w każdym bądź razie" nie istnieje, tylko wyrażenie "w każdym razie". Się doczepiłem na siłę jak chciałeś. :D

W każdym razie plus dla Ciebie Michale.
  • 0

#6
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń

Prostota to podstawa :-)


Prostota i prostactwo to odmienne rzeczy. Książka super, list napisany przez buca. Jakby odrzucić teorię nieistnienia Wade'a to widać że książka przeszła przez ręce świetnych recenzentów.

Wysłane z Tapatalk2
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#7
phpl

phpl

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 146 postów
Książka nie jest super ona jest tylko dobra jeśli chozdi o trzymanie się niej. Jest za to dobra jako encyklopedie cwiczen.
  • 0

#8
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa

Nie pisze się w języku polskim "w każdym bądź razie" nie istnieje, tylko wyrażenie "w każdym razie". Się doczepiłem na siłę jak chciałeś. :D


Niektórzy twierdzą, że potocznie można użyć (oficjalnie już nie). Trzeba dbać o czystość języka. Poprawiłem. Dzięki.
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#9
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Interesujące... Ciekawe, czy Paul się kiedykolwiek ujawni. Przyjmując, że jednak istnieje. :)
  • 0

#10
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Pocieszające jest to, że w przeciwieństwie do świętego Mikołaja jednak odpisuje na listy:)
  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych