Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Ekspander - rozgrzewka, dobicie, rzeźnia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
123 odpowiedzi w tym temacie

#1
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów
Obiecałem, że napiszę coś o tym jednym z najfajniejszych narzędzi treningowych, więc oto jest. Część opisu zawiera moje osobiste preferencje i nie jest stricte nienaruszalna, ale na początek proponowałbym nic nie zmieniać, po paru miesiącach/latach pracy każdy wyrobi sobie własne zdanie.

Zacznijmy od samego narzędzia. W sklepach jest mnóstwo różnego rodzaju gumowych taśm o różnej twardości, gumowych rurek zakończonych rączkami itd. Każda z nich spełnia podstawowe funkcje, każda ma różny okres żywotności. Ja jednak, po przerobieniu już chyba wszystkiego, co jest na rynku, z dwóch powodów najbardziej sobie upodobałem zwykłą gumę do wiązania plandek:
1) jest w zasadzie niezniszczalna, nie pęka, nie przeciera się, po prostu perpetum mobile :)
2) daje możliwość różnych konfiguracji, co w przypadku taśm i rurek z rączkami jest kłopotliwe lub niewykonalne.

Mój typ: lina gumowa o grubości 10 mm (8 mm rdzeń, wystarczy wpisać na Allegro i nie ma problemu z wybraniem) i długości 5 m.
Trzy dodatkowe uwagi:
1) Są w produkcji liny, których oplot jest tak skonstruowany, że rozciąga się tylko do pewnego momentu i potem blokuje rozciąganie, takich nie chcemy. Lina musi się swobodnie rozciągać (warto zapytać sprzedawcę, kupując przez Internet).
2) Wiem, że są tutaj osoby ze sporym powerem, którym przez myśl przejdzie, żeby się nie bawić i od razu pocisnąć na 12 mm, 16 mm, bo będzie większy wycisk. Nie będzie, dodatkowo szybko przestaniecie ich używać, bo ich się nie da używać. 8 mm jest wartością idealną.
3) Sprzedawcy różnie podają grubość w mm, jedni podają grubość rdzenia, inni faktyczną grubość linki, więc trzeba zwrócić na to uwagę. Jeżeli rdzeń ma 8 mm, to faktyczna grubość liny razem z oplotem to 10 mm - takiej szukamy.

Tyle rzeczy technicznych odnośnie samego ekspandera :)
Mamy linę 5 m, na końcach wiążemy uchwyty, nie za małe - takie, żeby ręka czy noga swobodnie weszła. Po tej czynności będziemy mieć linę z uchwytami o dł. +- 4,5 m.
I teraz zabawa się zaczyna, poniżej postaram się dać krótką instrukcję obsługi.

Ekspander jest używany do 3 rzeczy (nazwę je P1, P2, P3 w dalszej wypowiedzi):
P1 - dogrzanie partii mięśniowych, nad którymi będziemy pracować w treningu właściwym,
P2 - dobicie po treningu rozgrzanych, ale nie wymęczonych partii, albo trening do odmowy (opiszę w kolejnym poście),
P3 - "miękki" trening, czyli odbicie karty treningowej, ale bez wstępnej rozgrzewki, takie 15 minut dla siebie zamiast rozpędzania się na konkretnym treningu, o ile nie mamy czasu w dany dzień (raczej dla zaawansowanych, też wyjaśnię później *).

No i teraz metodyka.

(zestaw ćwiczeń jest znany osobom, które na końcu seminarium jeszcze chciały się czegoś dowiedzieć, dla reszty załączę niedługo graficzny instruktaż)

Dogrzewka (P1):
Zaczepiamy linkę pojedynczo, odchodzimy na taką odległość, żeby linka była lekko naprężona. Robimy krążenia ramion w przód i w tył oraz komponujemy sobie cały zestaw: jedna seria po 20 powtórzeń na każdy punkt zestawu.

Dobicie (P2):
Składamy linkę na pół i taką połową zaczepiamy o coś, czyli w jednej ręce powinniśmy mieć 2 "ucha", w drugiej dokładnie połowę linki. Wg. zestawu jedziemy jedną albo dwie serie po 50 powtórzeń.

Trening (P3):
Złożona linka na dwie części, po wstępnej rozgrzewce jedziemy trzy serie po 100 powtórzeń na każdy wybrany element z zestawu.



Co to daje?
Osoba, która nigdy nie ćwiczyła z ekspanderem, zmięknie (mogę się założyć) po max 30 powtórzeniach. Nie widziałem osoby, która na pierwszy raz wzięłaby więcej. Zakładam, że 99% z Was zwolni przy 20 powtórzeniach. Bardzo dobrze. Trening czyni mistrza.
Jedziemy systematycznie dalej, aż da się zrobić 100 powtórzeń. Gwarantuję, że jeżeli ktoś to osiągnie, zobaczy różnicę w sile i wytrzymałości, gwarantuję!
Jest tylko jedna uwaga. Bardzo ważna. Tempo powtórzeń to co najmniej 2x na sekundę. Jeżeli się nie da (a uwierzcie mi, że na początku przygody szybko jest taki moment), nie zwalniamy ruchów, tylko podchodzimy pół kroku do przodu, żeby było lżej, ale utrzymujemy tempo. Złamiesz tą zasadę, ćwiczysz na darmo, nie o to chodzi.

Efekt?
Niesamowity przyrost wytrzymałości, o efektach wizualnych nie będę nawet wspominał. Ktoś, kto poważnie podejdzie do sprawy, po pierwszym takim treningu będzie wiedział, o co chodzi.
Dodatkowo, pojemność energetyczna mięśni biorących udział będzie powiększona do stopnia, który ciężko mi jakoś realnie przedstawić, jeżeli ktoś spróbuje, sam zauważy i wyciągnie wnioski. Gwarantuję efekt.
Głównie są to ćwiczenia na obręcz barkową, triceps, biceps, najszerszy grzbietu oraz prostowniki (to, co pokazywałem na seminarium), ale jest jeszcze milion dodatkowych rzeczy do zrobienia, które będę starał się sukcesywnie załączać oraz mówić o nich przy najbliższych spotkaniach. Proszę o ciut cierpliwości, oraz dla chętnych, załatwienie narzędzia. Zresztą, jak ktoś chce, to wie, gdzie dopytać :)

*
Dla zaawansowanych:
O ile nie ma czasu na normalny trening, można się wspomóc ekspanderem, przechodząc P1 i wskakując od razu na P3.
Osoby z mocną górą dadzą sobie radę, dogrzewając się już w trakcie ćwiczeń, zdecydowanie nie polecam początkującym tej metody, możliwość naciągnięć oraz naderwań jest spora.
  • 0

#2
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
Cześć Adam, niestety nie miałem okazji być na seminarium ale fajnie że pojawiłeś się na forum. Po pierwsze chciałbym Cie prosić o wstawienie fotki gotowego sprzętu abyśmy wszyscy mieli jasność jak mają wyglądać te uchwyty itd. No i czekam z niecierpliwością na graficzny instruktaż, już nie mogę doczekać się tego palenia ;-)
  • 0

#3
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów
Postaram się najszybciej jak mogę :)
  • 0

#4
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Wielkie dzięki Adam, na pewno spróbuję. Fajnie, że ktoś w Twoim doświadczeniem pojawił się na naszym forum. :) Osobiście najbardziej jestem zainteresowany ćwiczeniami prostowników grzbietu.
  • 0

#5
Tym3k

Tym3k

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 107 postów
Brzmi ciekawie, jeżeli dostarczysz jakieś zdjęcie lub krótki filmik jak to wygląda to pewnie założę coś takiego u siebie : )
  • 0

#6
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów
Dostarczę, ale jeżeli to dopiero ma Cię przekonać, to mam złą informację.
Nie powiem nic, czego byś nie znalazł w 5 minut w google
  • 0

#7
Divajd

Divajd

    Wanna-Be Leonidas

  • Użytkownik
  • 402 postów
  • LokalizacjaSzczecin
Niestety nie jestem w stanie w ogóle zrozumieć jak to robić.
To są dodatki do treningów czy trzeba po prostu zrobić P1 przerwa P2 przerwa P3? Chyba czytanie ze zrozumieniem mnie dzisiaj przerasta.
  • 0
"Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!" ~R.Balboa

Dołączona grafika


#8
Tym3k

Tym3k

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 107 postów
http://www.mocni.net...php?readmore=45
  • 0

#9
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Bardzo fajnie, że dzielisz się z nami swoją wiedzą na tym forum. Artykuł bardzo ciekawy, na pewno wypróbuje proponowane ćwiczenia tym bardziej, że właśnie nabyłem ekspandery, które były w zestawie z piłką gimnastyczną, którą udało mi się ostatnio kupić w LIDLU ( http://www.lidl.pl/c...index_32801.htm ). Bez szału ale za te pieniądze uważam, że było warto. :)
  • 0

#10
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
dobry art ;) ja zamiast ekspandera używam gum do bungee, z początku jak się do tego zabrałem to wydawało się proste, szybko jednak gumy postawiły mnie do pionu. Lubię i trzy razy w tygodniu ćwiczę tak typowo pod MMA.
  • 0

#11
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Dziękuję za artykuł Adam. Spróbuję :)
  • 0

#12
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Adam, nasunęło mi się kilka pytań:
- jak często wykonujemy taki trening?
- czy można go łączyć z innymi ćwiczeniami, jeśli tak to czy tego samego
dnia , czy w inne dni ?
- jakie robimy przerwy między seriami ?
- dlaczego częstość wykonywania dwóch ruchów na sekundę jest tak
istotna i co jeśli nie możemy utrzymać tempa mimo zmniejszenia
napięcia taśmy - koniec serii czy ćwiczymy wolniej ? :)
  • 0

#13
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Rewelacja, tego było mi trzeba:) Kiedyś uważałem, że ekspander, to przeżytek. Potem u Delaviera przeczytałem o jego rewelacyjnych właściwościach. Podobno w USA wśród zawodników futbolu jest bardzo popularne łączenie obciążeń (np. do sztangi dodatkowo doczepia się ekspander) co pozwala na jeszcze lepszą stymulację mięśni:) Wielkie dzięki, rep poleciał:)
  • 0

#14
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Fajny tekst ale też uważam, że jakieś video by się przydało, bo dużo niewiadomych. Może jak ktoś był na seminarium to wie o co chodzi ale ja potrzebuje wizualizacji :)

Dogrzewka (P1):
Zaczepiamy linkę pojedynczo, odchodzimy na taką odległość, żeby linka była lekko naprężona. Robimy krążenia ramion w przód i w tył oraz komponujemy sobie cały zestaw: jedna seria po 20 powtórzeń na każdy punkt zestawu.


Rozumiem, że mamy dwie linki, po jednej dla każdej ręki i ćwiczymy obie ręce razem (lub naprzemiennie).
Chodzi o zestaw w tym stylu?
http://www.youtube.com/watch?v=ruI5QnW_OFg
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#15
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Video wrzucił Krzysiu w wątku podsumowującym seminarium:)
  • 0

#16
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Tak myślałem, dlatego w poprzednim poście wrzuciłem filmik z tamtego wątku tutaj. Łatwiej będzie później to znaleźć.
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#17
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów
Ok, więc obiecany update :)
Niestety nie dysponuje wideo, nie mam też czasu żeby go zrobić, dlatego postaram się opisać wszystko.

na początku robert

Adam, nasunęło mi się kilka pytań:
- jak często wykonujemy taki trening?
- czy można go łączyć z innymi ćwiczeniami, jeśli tak to czy tego samego
dnia , czy w inne dni ?
- jakie robimy przerwy między seriami ?
- dlaczego częstość wykonywania dwóch ruchów na sekundę jest tak
istotna i co jeśli nie możemy utrzymać tempa mimo zmniejszenia
napięcia taśmy - koniec serii czy ćwiczymy wolniej ? :)


odp 1)
a) P1 - można zawsze jako uzupełnienie rozgrzewki
B) P2 - na koniec treningu, jeżeli nie jesteśmy zorani za bardzo
c) P3 - zamiast treningu (każdy nietreningowy dzień, to męczące, ale lekkie ćwiczenia)
odp 2)
patrz odp 1)
odp 3)
nie ma przerw, jedziemy cały czas, można zamieniać strony, czyli jeżeli robimy coś przodem do zaczepienia ekspandera, kolejne robimy tyłem itd na zmiane
odp 4)
dlatego ze ekspander ma za zadanie wyrobić wytrzymałość i pojemność mięśnia, obciążenie jest małe, parę kilo tylko, więc kluczem tutaj (do rozbudowy i wytrzymałości) jest szybkość powtórzeń oraz ich ilość

Co do zasady wykonywania ćwiczeń z ekspanderem, jest jedna kardynalna, przynajmniej dla osób, które za cel obiorą sobie zwiększenie siły (a siła rąk idzie z pleców 60%, ramiona-biceps-triceps - 40%).
Ćwiczenia odciągania (w tył, w przód, w górę, w dół) robimy na prostych rękach, kto zegnie rękę w łokciu, ten dupa :)
Ćwiczenia przyciągania (biceps) lub odpychania (triceps) robimy zginając tylko rękę w łokciu, natomiast ramiona pozostają nieruchome w jednej i tej samej pozycji. Kto rusza ramionami ten dupa :)

I tutaj tkwi cały sekret pracy z tym narzędziem.
Dla przykładu, przyciąganie ekspandera do klatki piersiowej.
Zaczynamy ze wstępnym napięciem ekspandera, odsuwając się parę kroków i trzymając ręce proste przed sobą (jak do przysiadu)
Praca polega na przyciąganiu ekspandera tylko i wyłącznie ruchem przedramion, czyli zgięcie w łokciu. Zmiana pozycji całych ramion jest niedopuszczalna.

Odciągając ekspander np. w tył, w przód, góra, dół, ręce w łokciach są proste (napięty triceps i zablokowany łokieć non stop)

Ot i tyle, filozofii nie ma, ale po miesiącu pracy każdy kto się przyłoży, będzie mógł się wypowiedzieć nt. nowej sylwetki, siły i wytrzymałości :)
  • 0

#18
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
:) Wielkie dzięki Adam. Czyli jeżeli np. piszesz "Wg. zestawu jedziemy jedną albo dwie serie po 50 powtórzeń" to robimy wszyskie ćwiczenia po kolei, a jak skończymy to robimy je jeszcze raz, a jak nie jesteśmy w stanie utrzymać szybkości mimo zmniejszenia napięcia gumy to nie ćwiczymy wolniej tylko kończymy zabawę na dzisiaj?
  • 0

#19
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów

:) Wielkie dzięki Adam. Czyli jeżeli np. piszesz "Wg. zestawu jedziemy jedną albo dwie serie po 50 powtórzeń" to robimy wszyskie ćwiczenia po kolei, a jak skończymy to robimy je jeszcze raz, a jak nie jesteśmy w stanie utrzymać szybkości mimo zmniejszenia napięcia gumy to nie ćwiczymy wolniej tylko kończymy zabawę na dzisiaj?


nie wchodzi w grę przerwanie ćwiczeń, jak jest za ciężko, to podchodzimy parę centymetrów do przodu, żeby zmniejszyć naciąg gumy ale nie zmniejszamy tempa!. A jak nam brakuje paru ruchów, a z gumą już zupełnie sie nie da, puszczamy gumę i robimy szybkie ruchy na sucho, ale nigdy nie przerywamy ćwiczenia.
  • 0

#20
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Ok. Kto przerywa ten dupa :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych