Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Dipy/pompki na poręczach a ból w mostku.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1
gwynbleidd

gwynbleidd

    Sky is the limit

  • Użytkownik
  • 245 postów
  • LokalizacjaPoznań
Jestem ciekaw czy popełniam jakiś błąd techniczny czy po prostu "tak mam". Zawsze po ćwiczeniu pompek na poręczach przez dłuższy czas odczuwam ból w mostku i między łopatkami. Nasila się przy kichaniu lub kaszlu, więc objaw podobny do dyskopatii.
Czy ktoś również miał podobny problem i znalazł może jego rozwiązanie?
Nie ukrywam, że nie chciałbym rezygnować z tego świetnego ćwiczenia, ale na razie jestem niestety do tego zmuszony.
  • 0

#2
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Problem może tkwić w technice, gdyż możesz się zbyt głęboko opuszczać - powinieneś czuć blokadę w barkach. Ja sam jak pierwszy raz robiłem pompki na poręczach, to się opuszczałem do samego końca i po zrobieniu chyba 8 powtórzeń (wtedy to był mój mega wyczyn), miałem na drugi dzień bóle w mostku, że po prostu jak leżałem na brzuchu, to ciężko mi było złapać oddech.
Spróbuj się tak opuszczać, żeby nie czuć mocnego napięcia w barkach. I przed tym porządnie się rozgrzej, gdyż łatwo tam o kontuzję.
  • 0

#3
gwynbleidd

gwynbleidd

    Sky is the limit

  • Użytkownik
  • 245 postów
  • LokalizacjaPoznań

Problem może tkwić w technice, gdyż możesz się zbyt głęboko opuszczać - powinieneś czuć blokadę w barkach. Ja sam jak pierwszy raz robiłem pompki na poręczach, to się opuszczałem do samego końca i po zrobieniu chyba 8 powtórzeń (wtedy to był mój mega wyczyn), miałem na drugi dzień bóle w mostku, że po prostu jak leżałem na brzuchu, to ciężko mi było złapać oddech.
Spróbuj się tak opuszczać, żeby nie czuć mocnego napięcia w barkach. I przed tym porządnie się rozgrzej, gdyż łatwo tam o kontuzję.


Dzięki za radę, nie wpadłem na to, że mogę schodzić zbyt nisko... na pewno zwrócę na to uwagę. Niestety obecnie mogę robić tylko dipy na krzesłach, ale po nich ból również występował.
Zastanawiam się czy kąt pochylenia może mieć również wpływ na ten ból? Widziałem, że niektórzy przy dipach pochylają się do przodu, inni są mniej więcej prości.
A ból dokładnie tak jak napisałeś bywa taki, że czasem aż trudno oddychyć.
  • 0

#4
Pablo14

Pablo14

    gnls

  • Użytkownik
  • 314 postów
  • LokalizacjaGdańsk
Jak jesteś pochylony do przodu, to bardziej angażujesz klatkę piersiową.
  • 0

#5
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Jeśli następnym razem będziesz wykonywał dipy dobrze się rozgrzej. Dotyczy to nie tylko wszystkich biorących w tym ruchu udział stawów, lecz również grup mięśniowych, więc zrób serię pompek. Jeśli ból nie ustąpi BEZWZGLĘDNIE PRZERWIJ ĆWICZENIE I SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM!!! Żadne ćwiczenie nie powinno wywoływać bólu i na pewno nie jest tak, że "tak po prostu masz". Być może jest to problem zdrowotny, a może po prostu zbyt szybko chcesz wskoczyć na zbyt trudne ćwiczenie. Bez podstaw niczego się nie zbuduje.
  • 0

#6
gwynbleidd

gwynbleidd

    Sky is the limit

  • Użytkownik
  • 245 postów
  • LokalizacjaPoznań

Jeśli następnym razem będziesz wykonywał dipy dobrze się rozgrzej. Dotyczy to nie tylko wszystkich biorących w tym ruchu udział stawów, lecz również grup mięśniowych, więc zrób serię pompek. Jeśli ból nie ustąpi BEZWZGLĘDNIE PRZERWIJ ĆWICZENIE I SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM!!! Żadne ćwiczenie nie powinno wywoływać bólu i na pewno nie jest tak, że "tak po prostu masz". Być może jest to problem zdrowotny, a może po prostu zbyt szybko chcesz wskoczyć na zbyt trudne ćwiczenie. Bez podstaw niczego się nie zbuduje.


Nigdy nie rzucam się do dipów bez rozgrzewki. Jeśli ćwiczę w domu to zawsze robię je po kilku seriach pompek. Na siłowni pompki na poręczach robiłem po wyciskaniu na dwóch ławkach. Ból nigdy nie występuje w trakcie wykonywania ćwiczenia ani bezpośrednio po nim. Najczęściej na następny dzień... z tego powodu ostatnio zrezygnowałem z tego ćwiczeni, ale ostrożnie się do niego przymierzam ponownie. Stąd moje pytania...
Zastanawiam się czy pozycja barków (cofnięte, wypchnięte, neutralne) może mieć wpływ?
Nie szukam tutaj porady lekarskiej tylko wskazówek jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie.
Dziękuje za zainteresowanie moim tematem :-)
  • 0

#7
Pablo14

Pablo14

    gnls

  • Użytkownik
  • 314 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Ból nigdy nie występuje w trakcie wykonywania ćwiczenia ani bezpośrednio po nim. Najczęściej na następny dzień...


Na moje oko to zakwasy. Ale po kilku treningach już nie powinno to występoweać.
Od kiedy robisz dipsy?
  • 0

#8
gwynbleidd

gwynbleidd

    Sky is the limit

  • Użytkownik
  • 245 postów
  • LokalizacjaPoznań

Ból nigdy nie występuje w trakcie wykonywania ćwiczenia ani bezpośrednio po nim. Najczęściej na następny dzień...


Na moje oko to zakwasy. Ale po kilku treningach już nie powinno to występoweać.
Od kiedy robisz dipsy?


Ból nie ma nic z zakwasami wspólnego. Ćwiczę różne rzeczy od co najmniej kilkunastu lat i doskonale znam smak zakwasów. To jest ból bardziej "kostny" najprawdopodobniej od kręgosłupa. Promieniuje na mostek i po żebrach (a właściwie jednym). Nasila się również w toku treningu, w sensie im więcej cykli treningowych tym gorzej. Tzn. tak było bo tymczasowo odpuściłem sobie dipsy.
  • 0

#9
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Być może ból wynika z tego, że nie ćwiczysz wystarczająco mocno mięśni antagonistycznych w tym przypadku prostowników grzbietu które stabilizują postawę. Ale z kręgosłupem nie ma żartów a ból w mostku prawdopodobnie od niego promieniuje. Dlatego naprawdę pomyśl o fachowej konsultacji.
  • 0

#10
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów

Widziałem, że niektórzy przy dipach pochylają się do przodu, inni są mniej więcej prości


Jeżeli jesteś pochylony, to bardziej angażowane są w to mięśnie klatki piersiowej, a jeżeli jesteś w pozycji prostej, to najbardziej katowaną partią są tricepsy.

Z tym ćwiczeniem nie ma żartów, żeby tak o sobie na nie wskoczyć.
Musi być dobra rozgrzewka. Najlepiej przed nim porozciągaj dobrze klatkę, plecy, kaptury no i ramiona.
To jest ćwiczenie wielostawowe, więc można powiedzieć, że prawie cała góra w jakimś stopniu jest w to angażowana - od najszerszego do kapturów :)

  • 0

#11
gwynbleidd

gwynbleidd

    Sky is the limit

  • Użytkownik
  • 245 postów
  • LokalizacjaPoznań

Być może ból wynika z tego, że nie ćwiczysz wystarczająco mocno mięśni antagonistycznych w tym przypadku prostowników grzbietu które stabilizują postawę. Ale z kręgosłupem nie ma żartów a ból w mostku prawdopodobnie od niego promieniuje. Dlatego naprawdę pomyśl o fachowej konsultacji.


Już kilka razy próbowałem konsultacji...ale jak polska służba zdrowia funkcjonuje chyba nie muszę Wam tłumaczyć. Lekarze za każdym razem stwierdzali, że sokoro boli po treningach to przestać trenować... cudowna rada nie ma co :/
Lepsze doświadczenie mam z rehabilitantami... z reguły masaż i nastawianie pomagały, doradzali również ćwiczenie, które miały łagodzić ból. Ale niestety nikt nie wiedział dlaczego akurat ból występuje po dipach i czym to może być spowodowane.

Dlatego pytam właśnie Was bardziej doświadczonych w tego rodzaju treningu.

Podejrzewam, że może być to spowodowane zbyt słabymi mięśniami pleców dokładnie tak jak piszesz Tahirze. Stąd teraz staram się skupić na treningu pleców i faktycznie zauważam, że są one wyraźnie słabsze od "przodu".

  • 0

#12
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Kolego jest to normalne, że często podczas dipsów zdarza się ból w mostku. Aby temu zapobiec musimy dobrze rozgrzać mostek ćwiczeniami oddechowymi np. rozciąganie klatki piersiowej wdech-wydech.W przypadku długotrwałych dolegliwości musimy unikać ćwiczeń, które powodują ból w mostku.
Mostek nie zachowuje się jak centralna kość klatki piersiowej. Razem z żebrami tworzy staw i ten lekko ruchomy staw jest niezbędny do oddychania. Jak wszystkie stawy, może on powodować dolegliwości.
  • 0

#13
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Cassi ale kolegę @gwynbleidd boli po treningu, a nie podczas ćwiczeń.

Ja miałem taką historię z kręgosłupem. Podczas treningów mostków mnie nie bolał, dopiero następnego dnia. Poszedłem do lekarza, na prześwietlenia i okazało się, że mam uszkodzony jeden z kręgów i pewnych ćwiczeń wykonywać nie mogę, bo sobie jeszcze bardziej zaszkodzę.
Radzę Ci idź jednak do lekarza albo rehabilitanta (też uważam, że oni mają lepsze podejście i pojęcie o pewnych rzeczach związanych ze sportem ale muszą najpierw mieć diagnozę od lekarza) zanim sobie zaszkodzisz. Ja z bólem pleców walczę do dzisiaj, a pewnie gdybym poszedł od razu do lekarza, to nie miałbym tego problemu.
Oczywiście może być tak, że niczego nie stwierdzą i okaże się, że jesteś zbyt mało rozciągnięty albo/i masz za słabą jakąś partię mięśni. Ale przynajmniej będziesz miał pewność, że nie zrobisz sobie krzywdy.

Druga sprawa to czy nie za wcześnie wziąłeś się ta dipy? Po drodze jest wiele innych ćwiczeń pobudzających te partię mięśni np. różnego rodzaju pompki czy dipy w podporze tyłem z nogami na ziemi. Może lepiej zacząć od tych łatwiejszych, które przygotują Cię do tego trudniejszego?
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#14
gwynbleidd

gwynbleidd

    Sky is the limit

  • Użytkownik
  • 245 postów
  • LokalizacjaPoznań
Może faktycznie odpuszczę je sobie na dłużej i rozpocznę od wersji łatwiejszej... chociaż samo ćwiczenie większych problemów mi nie sprawia.

A z kręgosłupem różne większe lub mniejsze problemy mam od dziecka, obecnie nauczyłem się już co robić mogę a co nie za bardzo. Widać dipy są w kategorii nie za bardzo :dodgy:
  • 0

#15
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Mi kiedyś lekarz (w sprawie mostka!) powiedział, że zbyt mało się ruszam, trzeba ćwiczyć itd..
Odpuściłem dipsy i teraz pooooooooooowooooooooooooliiiiiiiiiiiiiiii do nich wracam (na kółkach!).
  • 0

#16
Danto

Danto

    Member

  • Użytkownik
  • 14 postów
  • LokalizacjaDarłowo

Ja też mam problem z bólem w mostku, gdy wykonuje ruch w górę strzela mi mostek i po treningu czuję lekki dyskomfort w tych okolicach, może to kwestia tego że będąc młodszy wolałem siedzieć przy komputerze niż się ruszać i teraz mam z tym problem podobny do strzelających stawów ;/


  • 0
"Brak perfekcji jest piękny, szaleństwo jest geniuszem i lepiej być absolutnie niedorzecznym niż absolutnie nudnym."
 
 

#17
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

U mnie problemy minęły. Wydaje mi się, że w większości przypadków jest to zwykły ból mięśnia po jego rozciągnięciu. Gdy nabierzecie więcej mięśnia w okolicach mostka ból raczej minie.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych