Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

kilka przydatnych ćwiczeń w treningu walki wręcz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
We wszystkich sztukach walki jakie znam i jakie zdarzyło mi się trenować jedną z ważniejszych rzeczy była umiejętność swobodnego utrzymywania optymalnego dystansu. chodzi o to, by utrzymywać odległość korzystną dla siebie i oczywiście niekorzystną dla przeciwnika. W stylach uderzanych generalnie będzie to dystans, ewentualnie półdystans, w stylach chwytanych zwarcie i ewentualnie szybkie sprowadzenie do parteru.

Utrzymywanie dystansu jest oczywiście związane z pracą nóg. To dlatego w boksie tak wielką wagę przywiązuje się do ćwiczeń na skakance. Jednak pomimo jej wielu zalet (poprawy pracy nóg, kształtowaniu lekkiego poruszania, wyrabianiu skoczności i podnoszeniu kondycji) nie jest ona w stanie rozwinąć wszystkich niezbędnych w walce umiejętności i ma bardzo poważne ograniczenia. Najważniejszym jest to, że ćwicząc na skakance skaczesz do góry a skracając (lub zwiększając) dystans poruszasz się do przodu (lub do tyłu) i właśnie te ruchy musisz mieć opanowane do perfekcji. Jak to zrobić?

Ćwiczenie pierwsze: żabki. Wszystkim znane żabki (skoki do przodu na kucaka) wyrabiają właśnie ruch w pożądanym kierunku. To dlatego są tak często włączane do treningów różnych sztuk (sportów) walki. Jeśli chcesz wyrobić wszechstronność ruchu skacz w różnych kierunkach a nie tylko do przodu.

Ćwiczenie drugie: skoki z miejsca. Wiktor Suworow, były oficer specnazu i sowiecki szpieg który uciekł na zachód, opisywał w jednej ze swoich książek, że radzieccy instruktorzy werbując potencjalnego kandydata do specnazu robili mu prosty test. Rysowali linię, kazali na niej stanąć i skoczyć w dal z miejsca. Jeśli kandydat skoczył wystarczająco daleko, przechodził tę wstępną fizyczną selekcję. Nie ma w tym żadnej przesady. Skok z miejsca jest ważnym elementem sprawdzającym sprawność fizyczną. Równie ważne jest to ćwiczenie w treningu walki wręcz. Jeśli nauczysz się odpowiednio szybko i daleko skakać, będziesz w stanie wypracować bezpieczny dla Ciebie dystans. Podobnie jak w ćwiczeniu pierwszym skaczemy wszechstronnie. Najczęściej do przodu ale nie zapominamy o innych kierunkach.

Ćwiczenie trzecie: Skracanie dystansu z obciążeniem.Zakładamy obciążniki na nogi lub opasujemy się w pasie taśmą elastyczną przymocowaną za plecami, lub trzymaną przez kolegę. Stajemy w pozycji walki z gardą i zgodnie z zasadami naszej sztuki walki stosując odpowiednią technikę (pracę nóg) ruszamy do przodu (lub tyłu). Jeden z moich kolegów osiągnął niesamowite rezultaty dzięki temu ćwiczeniu. Trenował z dętką od ciągnika, bo standardowe taśmy były dla niego zbyt delikatne. Po paru miesiącach takich ćwiczeń skracał lub wydłużał dystans w mgnieniu oka i był w walce nieuchwytny. Zdaje sobie sprawę, że to ostatnie ćwiczenie, to już nie jest czysta kalistenika ale wielu z nas traktuje ją jako trening uzupełniający, lub łączy ją z innymi formami aktywności fizycznej. Poza tym chyba nikomu z nas nie chodzi o to, by zamykać się na wiedzę ;)

Chciałem napisać dużo więcej ale trochę się przestraszyłem, że tekst jest zbyt długi. Jeśli jednak będziecie zainteresowani, to mogę napisać o specjalistycznych ćwiczeniach wyrabiających umiejętność "łapania równowagi" w poruszaniu się (oczywiście podczas walki).
  • 1

#2
Emil

Emil

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 662 postów
Ja chetnie przeczytam wiecej :) Tak naprawde jest multum opcji na trening nog, a i tak czesc ludzi ogranicza sie tylko do przysiadow.
  • 0
Dołączona grafika

#3
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Bardzo dobry artykuł, jakoś umkną mi wcześniej. Dopiero teraz na niego trafiłem... :)
  • 0

#4
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
no ciekawe, szkoda, że tak mało tych ćwiczeń, a ciekawy tekst szybko się czyta, i nie jest zbyt długi :P

rep idzie
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#5
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Oo na pewno mi się przyda i nie tylko do sportów walki. Szybkie przemieszczanie się na małej powierzchni, odskok, doskok ma zastosowanie też w grach zespołowych, może nie tak ważne jak w walce ale też. Wydaje mi się ze pasowały by tutaj jeszcze ćwiczenia na popularnej "drabince"
  • 0

#6
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
M6K3, więc napisz o ćwiczeniach na drabinkach. Ja napisze drugi artykuł o ćwiczeniach specjalistycznych na eksplozywność i "łapanie równowagi":)
  • 0

#7
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Jak znajdę chwilę czasu chętnie się tym zajmę, muszę się tylko podeprzeć jakaś literatura bądź fachowym artykułem ;)
  • 0

#8
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Jak znajdę chwilę czasu chętnie się tym zajmę, muszę się tylko podeprzeć jakaś literatura bądź fachowym artykułem ;)


Super:) Postaraj się więc znaleźć trochę czasu:)
  • 0

#9
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Osobom które kiedyś trenowały lub trenują gry zespołowe przyrząd na pewno znany i specjalnie go im przedstawiać nie trzeba, jest on coraz częściej wykorzystywany jako pomoc w kształtowaniu koordynacji, równowagi czy poprawie szybkości nóg. W treningu każdej osoby chcącej poprawić te właśnie cechy drabinka będzie najlepszym rozwiązaniem tym bardziej że jej koszt to od 60 do 90 zł, wydaje mi się że nie jest to wygórowana suma.Przechodząc do sedna, podczas treningu na drabince należy przestrzegać najważniejszej zasady:

- Jak najkrótszy czas kontaktu stopy z ziemią, Szybsze stopy to lepszy czas reakcji i zdolność szybszej zmiany kierunku biegu. Ćwicząc na drabinkach uczymy swoje mięśnie szybszej reakcji.

Przykładowe ćwiczenia:


Biegi

1. Bieg na wprost
Przebiegaj przez drabinkę unosząc wysoko kolana i szybko pracując stopami. Staraj się utrzymywać prost tułów, stopy mają się sprężyście odbijać od ziemi i bardzo ważne by ręce pracowały przemiennie z nogami.

2. Bieg bokiem
To ćwiczenie jest podobne do przebiegania bokiem nad małymi płotkami lub pachołkami. Stopy nie powinny się krzyżować, biodra i ramiona powinny być proste zwrócone bokiem do kierunku biegu przez drabinkę.

3. Bieg skrzyżny
Biegniemy po jednej stronie drabinki krzyżując stopy między krawędzią drabinki. Lewa stopa powinna zawsze wylądować po prawej stronie drabiny natomiast prawa stopa powinna zawsze lądować po lewej stronie drabinki.

4. Bieg przez drabinki ze sprintem 20m po wyjściu
To ćwiczenie łączy wcześniejsze z natychmiastowym sprintem po wyjściu z drabinek. Wykonaj jedno z wcześniej opisanych ćwiczeń na drabince, po wyjściu natychmiast, biegnij sprintem przez 20m.

Skipy

1. Szybki skip z wysoko uniesionymi kolanami
Przeskakuj na drabinkach unosząc kolana wysoko ku górze,tak by stopa w górze była na poziomie przeciwnego kolana. Pamiętaj o pracy rąk.

2. Szybki skip, z nisko unoszonymi kolanami
Przeskakuj na drabinkach unosząc kolana tylko tyle by wystarczyło na przeskok nad kolejnym szczebelkiem drabinki. Ważne jest jak najszybsze wykonanie tego ćwiczenia.


Skoki

1. Dwie stopy w przód
Skacz na obu stopach prosto przez drabinkę. Stopy powinny mieć kontakt z ziemią po każdym stopniu. Spróbuj stopniowo zmniejszać czas kontaktu Twoich stop z ziemią.

2. Dwie stopy bokiem
Skacz na obu stopach bokiem przez drabinkę. Trzymaj biodra i ramiona pod kontem 90 stopniu do kierunku ruchu. Wykonuj skoki raz w lewo raz w prawo.

3. Jedna stopa w przód
Skacz na jednej stopie prosto przez drabinkę. Powinien być kontakt stopy z ziemią po każdej listewce drabinki. Spróbuj stopniowo zmniejszać czas kontaktu Twoich stop z ziemią. Zrób jedną serię na lewej nodze i jedną na prawej.

4. Jedna stopa w bok
Skacz na jednej stopie bokiem przez drabinkę. Trzymaj biodra i ramiona pod kontem 90 stopniu do kierunku ruchu. Wykonuj skoki raz w lewo raz w prawo.

5. Slalom
Wykonuj zygzakiem skoki na złączonych stopach na jednej stronie drabinki. Zwiększając trudność można wykonywać to ćwiczenie również na jednej nodze.


Przykładowe ćwiczenia zaczerpnięte z portalu pscoach.pl

Co mogę powiedzieć żeby to wszystko podsumować, mimo że jestem względnie młody :) przez wiele lat uprawiałem pewną dyscyplinę zespołową. Dopiero od niedawna do klubów wprowadzane są ćwiczenia na drabince, sam miałem przyjemność na niej trenować i powiem że nie tylko daje to zadowalające rezultaty niekiedy lepsze niż skakanka (większa liczba ćwiczeń, tutaj zająłem się naprawdę tylko podstawowymi), a także trening na drabince jest naprawdę fajną zabawą i odskocznią od treningowej rutyny.

Na koniec jeżeli kogoś temat zainteresował i jest ciekaw bardziej zaawansowanych ćwiczeń polecam ten filmik w którym swój trening na drabince przedstawia jeden z najlepszych obrońców NBA Andre Iguodola. Tak jak i w sportach walki w koszykówce czy w piłce ręcznej gra w obronie niekiedy wymaga szybkiego doskoku (dojścia), oraz dużej koordynacji czy szybkości nóg w celu szybkiego przemieszczania się na niekiedy małej przestrzeni.

http://www.youtube.com/watch?v=Ffiw7q94tJk&feature=plcp

Jeżeli ktokolwiek dotrwał do końca tych wypocin to dziękuję za uwagę :)







  • 2

#10
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
chciałbym w tym miejscu podziękować :P
zmotywowany dziś byłem :D
dzisiaj lepiej mi na boksie się sparowało :P
miałem tą dynamikę w nogach, oraz podczas rozgrzewki na skakance dobrze do przodu/tylu i na boki poskakać, oraz na jednej nodze w tych samych kierunkach, oraz w różnych kierunkach i szybkie zmiany strony [wszystko na skakance] :D
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#11
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
M6K3, Bardzo profesjonalny post:) Myślę, że trening na drabince jest taki efektywny, bo to połączenie plyo z treningiem zręcznościowym:) 
rep oczywiście poleciał;)
  • 0

#12
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Dzięki może coś ciekawego jeszcze na czasie wyskrobie :) A tutaj taka mała wzmianka dla osób chcących ćwiczyć na drabince a nie bardzo posiadających pieniądze na sprzęt. tutaj kilka rozwiązań o których zapomniałem dopisać.
1. Na parkiecie można wykleić drabinkę zwykła białą taśmą, jest to dość szybki sposób, sprawdza się szczególnie gdy potrzebna nam jest dość niekonwencjonalna długość drabinki.
2. Wykonanie drabinki z linek dostępnych w sklepach budowlanych, wychodzi nam z tego prawie profesjonalny sprzęt, trochę linki o większej średnicy i trochę o mniejszej plus umiejętność wiązania supełków ;)
3. Gdy ćwiczymy w terenie z pomocą przychodzi nam zwykła kreda, aczkolwiek tego sposobu nie polecam, ciężko o równe odległości oraz zwykle ćwiczy się wtedy na asfalcie, a to dość obciąża stawy.

Na jakiej nawierzchni ćwiczyć? Osobiście polecam parkiet lub na zewnątrz trawkę badz sztuczną trawę z orlika :)
  • 0

#13
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
tak analizując to wszystko, to można by było wizualizować przed sobą drabinkę i robić ćwiczenia :P
chodzi mi o same ruchy kontaktu stóp z podłożem
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#14
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
można by jednak czegoś takiego jeszcze nie widziałem , lecz jednak dopóki nie poćwiczysz na drabince prawdopodobnie nie zachował byś równych odległości jak i tempa :)
  • 0

#15
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów
Cholera, m6k3 - wielkie dzięki za te ćwiczonka, czegoś takiego szukałem od dawna, szybkość, zwinność i koordynacja, genialne ćwiczenia.

Od pewnego czasu się skupiam na szukaniu ćwiczeń fizycznych usprawniających grę na bębnach i właśnie znalazłem. :D
Dzięki :D

Dałbym 100000 repów, ale mogę niestety tylko jednego, POZDRO! ! !

dopóki nie poćwiczysz na drabince prawdopodobnie nie zachował byś równych odległości jak i tempa :)

No bo po to ona tak naprawdę jest, wymusza taki, a nie inny ruch, wizualizując ciężko by było robić te ćwiczenia w pełni efektywnie - moim zdaniem.

P.S.
Właśnie przyjrzałem się konstrukcji takiej drabinki i po raz kolejny widzę przyrząd, który można w domowych warunkach zrobić za 1/3 ceny sklepowej. :D


  • 0

#16
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Dzięki :)
Większość osób decyduję się własnie na drabinkę własnej roboty z linek :)
  • 0

#17
bartekbaltyk15

bartekbaltyk15

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 283 postów
A jak to jest z częstotliwością wykonywania takiego treningu na drabinkach? Ile razy w tygodniu? Robić go jako rozgrzewkę przed ćwiczeniami, które wykonuję, czy jako całkiem osobny trening? I jeszcze jedno (trenuję w domu): zakładać do takich ''skoków'' buty jakieś, czy tuptać w skarpetkach? :P
  • 0

#18
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Myślę że 2-3 razy w tygodniu będzie optymalnie jeśli tylko nie masz inny "zajęć" obciążających lower body. Co do rozgrzewki zależeć to będzie od tego jak długi trening na drabince zamierzasz przeprowadzić może to być pełny trening obejmujący duża gamę ćwiczeń lub kilku ćwiczeniowa rozgrzewka. Jakby nie patrzeć skipy na drabince to tez trening aerobowy. Co do tuptania w skarpetkach to nie polecam, może dlatego że sam po prostu nie lubię, obecnie nowoczesne obuwie wykorzystywane w sportach halowych zapewnia odpowiednio "sprężysty" krok, wiec wspólnie z tym idzie tez większa ochrona stawów a także szybszy krok. I ogólnie jest wygodniej :)
  • 0

#19
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
jeśli chodzi o obuwie, to raczej biegowe odpada, ze względu na zbyt dużą amortyzację to w tego typu ćwiczeniach jest szkodliwe, bym polecił coś z obuwia tenisowego, które ma dobrą i sztywną amortyzację no i usztywnienie w obrębie kostek, takie jest moje zdanie :D
ja posiadam taki model bucika, idealne sprawuje się w warunkach bojowych :D

http://www.asics.pl/...tion-speed-men/
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#20
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Wszystkie buty tenisowe mają podeszwę z systemem air :) którego zwolennikiem nie jestem. Ale co kto lubi, komu w czym wygodniej :D
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych