Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Krótko o sile :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#21
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Odpowiadając na liczne pytania dotyczące źródła mojego powyższego tekstu, informuję, że zawarte w nim informacje pochodzą z książek: "Kształtowanie Sylwetki Metodą Delaviera", oraz "Trening Siły Mięśniowej" Zenon Ważny. :)
  • 0

#22
mantes

mantes

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 64 postów
Dom czytałeś Skazany na trening?

I nie oznacza to, że potem musimy się cofać lub stać w miejscu tylko dlatego, że nie zaczeliśmy z bardzo niskiego poziomu jak w skazanym


A właśnie że tak




bo to że jak ja dzisiaj kupie Skazanego i stwierdzę:

"hmmm przysiad na 1 nodze? Ciekawe to. Sprawdźmy... oo udało się! Ale mam silne nogi. Bedą jutro zakwasy. Ale co tam, po 2 treningach będzie ok. Moge zacząć od kroku 10-tego. "

albo

"Mostek ze stania? Hmm dawno nie ćwiczyłem, ale byłem dobre w te klocki w podstawówce. Rozgrzeje sie i sprawdze czy jeszcze umiem. Ooo umiem! Kurde, dobry jestem. Tu też zaczne trenować od kroku 10 tego."

albo

"pompki zaczne od wąskich diamonds, bo te zwykłe to żadne wyzwanie"


to to NIE oznacza że moge trenować od razu od tego poziomu. Oczywiście większość od razu powie że tak, że jasne, czemu nie? po co masz rok marnować jak już masz tyle siły? Trzeba iśc do przodu, bla bla.

Bo to że jestem w miare wysportowany, nie mam 30% tkanki tłuszczowej i mam troche siły nie oznacza że moje stawy i ścięgna są na to przygotowane. Bo nie są! Bo nie dochodziłem do tego tygodniami i miesiącami.

"No spoko tylko że klasyczne podciąganie jest bezpieczne dla stawów" Taak jasne, każdy zna kogoś kto robił zwykłe przysiady i strzeliło mu coś w kolanie, co trzeci narzeka że lewy nadgarstek coś nie tak bo boli a ten se wybił bark jak szczotkował zęby. A tu coś z kostką, a temu to te barki chrupią od 2 lat, tego boli łokieć bo sie rzucił na levery, planche i inne cuda. To jest i będzie elementem tego sportu.

Ja wiem że mase widać, siłe też jak ktoś notuje postępy,a tym bardziej jak robi smarowanie gwintów i 2 tyg temu robił 1 przysiad na 1 nodze a a teraz robi 10. Ok, spoko, fajnie.

Ale stawów i ścięgień nie sprawdzisz. Tego nie widać. To jest pod spodem i to sie pomija, bo robienie łatwych ćwiczeń i machanie lekkim ćwiczeniem jest mało cool. Nam facetom ego na to nie pozwala.

Świadomość faktu, że od teraz (koniec stycznia) do wakacji można zrobić fajną pompe, duże barki i bica i wogole robić 10000 muscle up na plaży jest bardziej atrakcyjna od proponowanego systemu Wade'a dzięki któremu w czerwcu będziesz robił "zaledwie" półpodciągnięcia albo wąskie przysiady. :s




Ale zejdźmy już z tematu stawów. Owszem to ważna rzecz, ale jest kolejna:

Bierzemy Bolka i Lolka.

Bolek zaczyna trenować krok 5 Wade'a czyli podciąganie zwykłe. Zaczyna od negatywów, ale bardzo szybko potrafi robić już pełne.

Lolek też by dał rade, ale zaczyna od kroku 1.

Pytanie brzmi: kto pierwszy dojdzie do podciągania na 1 ręce?

Moja odpowiedź brzmi: Lolek. Dlaczego? Bo odkładał siłe do banku. Bo zbudował solidny fundament. Bo ścięgna i stawy bedą na to gotowe.

Zdaje sobie sprawe że większość odpowie Bolek. I to też będzie ok. Jednak ja wybieram pierwszą filozofie.

/discuss
  • 2

#23
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Tak, czytałem te książkę.

Pewnie, że Bolek ;)
  • 0

#24
Orel

Orel

    Szeryf :D

  • Administrator - Boss

  • 582 postów
Tutaj jest film, w którym własnie jest podany żywy przykład człowieka, który potrafi używać dużo większej ilości włókien mięśniowych niż przeciętny człowiek.

  • 0

#25
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Pierwszy dojdzie Bolek. Niekoniecznie będzie to zdrowsze, ale wierz mi - zaczynanie wcześniej niczego nie daje pod kątem siły.
  • 0
Shut up and get moving.

#26
mantes

mantes

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 64 postów
Co masz na myśli pisząc "niekoniecznie będzie to zdrowsze" ?
  • 0

#27
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Może się nabawić kontuzji, zapalenia stawów, albo innego cholerstwa.
  • 0
Shut up and get moving.

#28
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Naprawdę rzadkie przypadki, jeżeli w ogóle takie są bo nie słyszałem.
  • 0

#29
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
To widocznie musisz poznać więcej przypadków, bo elbow tendonitis to najpowszechniejsza kontuzja u ludzi ćwiczących podciąganie na jednej ręce.
  • 0
Shut up and get moving.

#30
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Do podciągania na jednej ręce nie dojdziesz tak szybko jak myślisz. A jak ktoś od razu rzuca sie na negatywy gdy ledwo co się podciąga oburącz to łapie kontuzje.
To, że ktoś robi progresje szybciej nie znaczy, że robi to bezmyślnie.
  • 0

#31
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Całkowicie zgadzam się z Soplem. Tu nie chodzi o to, by dojść szybciej, bo szybkość w sporcie to kontuzje i ból, tak powszechne u zawodowych sportowców. Trenując rekreacyjne, dla siebie powinniśmy bardziej dbać o zdrowie i bezpieczeństwo.

Poza tym miał to być wątek o sile i prawach nią rządzących a stał się o ścięgnach, regeneracji, szybkości adaptacji, programie skazanego itp. To ważne kwestie ale dyskusja nam się rozjechała:(
  • 0

#32
Ondrasz

Ondrasz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 21 postów
Ja jestem zdania ,że trening od pierwszych kroków ma sens nie tylko z powodu zdrowia i uniknięcia kontuzji .
I trafia do mnie zdanie , ze jeśli chcesz ćwiczyć lata, to czym ,że jest te kilka miesięcy dojścia do poważnych ćwiczeń.Nie ma sensu w ogóle ruszać tego tematu ,lepiej w tym czasie zacząć krok pierwszy:)
Co do tego , ze ilość powtórzeń w skazanym jest za duża i ćwiczy tylko wytrzymałość siłową to się nie zgodzę ,bo tak się dzieje tylko w początkowych etapach .W którymś momencie dochodzimy do trudnych ćwiczeń i tam jest już trening typowo na masę i siłę .
  • 0

#33
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Im wolniej wykonuje się dane ćwiczenie, np. pompka z 7sekundowym opuszczaniem i 7sekundowym podnoszeniem buduje świetnie tkankę mięśniową, raczej nie siłę.
  • 0

#34
padapada

padapada

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 142 postów
Ja bym dodał jeszcze jeden punkt:

Siła zależy od warunków genetycznych, a konkretnie od proporcji wolno i szybkokurczliwych włókien mięśniowych. Różnice u poszczególnych ludzi mogą być spore.
  • 0

#35
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Padapada, oczywiście, że zależy od proporcji włókien, na co nie masz wpływu, lecz również od szeregu innych rzeczy na które masz wpływ (np. koordynacja wewnątrzmięśniowa i międzymięśniowa) oraz masa mięśniowa. Dlatego właśnie siłę można rozwijać treningiem.
  • 0

#36
padapada

padapada

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 142 postów
Oczywiście, ze można, tylko należy wziąć pod uwagę, ze geny mogą nas nie puścić poza pewien pułap, że pewne ćwiczenia nie będą jednak dla nas dostępne, pewnego poziomu siły nigdy nie osiągniemy. Szkoda tylko, że aby sprawdzić czy to na pewno kwestia genów, czy może jeszcze treningu, to trzeba by zrobić biopsję mięśnia. ;)

Ale tak w ogóle, to dobry tekst!
  • 0

#37
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Siła nigdy nie jest ostateczna.
  • 1

#38
padapada

padapada

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 142 postów
Nie chodzi o to, czy jest, czy nie jest ostateczna. Chodzi o to, że czasami przyczepimy się rozwijania siły, podczas gdy ze względu na budowę ciała mamy większe predyspozycje do sportów wytrzymałościowych, a nie siłowych.
  • 0

#39
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Nie zarzucałbym sobie takich mentalnych kajdanów, sory.
  • 0

#40
padapada

padapada

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 142 postów
Ja też sobie nie zarzucam. Najpierw musiałbym sobie zrobić badania mięśniorów. ;) Po prostu robię swoje na tyle, na ile jestem w stanie.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych