Jump to content

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

przetrenowanie


  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#41
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 posts
  • LokalizacjaRzeszów
Wiesz co z tego co wiem podczas profesjonalnego przygotowania do sezonu w piłce ręcznej czy koszykówce te poduszki i podobne przyrządy są wykorzystywane dość często, może po prostu w śród nas zwykłych "śmiertelników" ćwiczenia w niestabilnym otoczeniu jeszcze nie są tak popularne.
  • 0

#42
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Wiesz co z tego co wiem podczas profesjonalnego przygotowania do sezonu w piłce ręcznej czy koszykówce te poduszki i podobne przyrządy są wykorzystywane dość często, może po prostu w śród nas zwykłych "śmiertelników" ćwiczenia w niestabilnym otoczeniu jeszcze nie są tak popularne.


No tak. Nigdy nie trenowałem sportów zespołowych. Natomiast w sztukach walki ten sprzęt jest prawie zupełnie nieznany, choć bardzo użyteczny.
  • 0

#43
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 posts
  • LokalizacjaToruń
TRX działa podobnie. Przy wszelkich ćwiczeniach trzeba stabilizować ciało jak na poduszce.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#44
smalek88

smalek88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 17 posts
może temat stary ale wstawiam wam ciekawy link.. coś na temat przetrenowania miłej lektury
http://t-motywator.b...trenowaniu.html :D
  • 0

#45
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1,598 posts
  • LokalizacjaWawa

może temat stary ale wstawiam wam ciekawy link.. coś na temat przetrenowania miłej lektury
http://t-motywator.b...trenowaniu.html :D


Tylko, że to wychwalanie przetrenowania z punktu widzenia kulturysty, którego celem jest masa mięśniowa. A w kali chodzi jednak o ogólną sprawność/siłę/wytrzymałość, a masa to jedynie "produkt uboczny".
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#46
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Artykuł lakoniczny, bez podania konkretnych faktów na poparcie głoszonych tez, podważający ogólnie znane fakty. Każdy sportowiec wie czym grozi przetrenowanie i nawet mistrzowie olimpijscy starają się go unikać. A nawet zwłaszcza mistrzowie;)
  • 0

#47
Achaiah

Achaiah

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 22 posts
Mam pytanie na temat przetrenowania, ponieważ zastanawiam się co może mi być. Ostatnio bolą mnie łydki. Wczoraj musiałam przerwać bieganie po 1,5km, ponieważ nie byłam wstanie biec z bólu. Przedwczoraj również mnie bolały, ale dopiero po zakończeniu biegania. Porównałabym ten ból do bólu skurczowego, czułam jakby płonęły mi łydki. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałam. Dodam, że nie są one opuchnięte czy zaczerwienione, również nie bolą jak je dotykam kiedy siedzę. Może ktoś się z Was spotkał z czymś takim? Po weekendzie poszłabym do lekarza, ale wątpię aby coś mi poradził (niestety...).
  • 0

#48
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2,739 posts
  • LokalizacjaBXL
1. od jak dawna biegasz
2. jak często biegasz pod rząd
3. w jakich butach, jaka nawierzchnia terenu ?
4. teren płaski czy górzysty ?
5. jaką techniką biegasz, stąpając na palce/śródstopie odczujesz mocniej pracę łydek - i taka technika jest optymalna, jeśli stąpasz na pięty to wtedy mniej pracują łydki, lecz jest to niebezpieczne dla kolan i całego aparatu ruchowego
6. może jakieś dodatkowe ćwiczenia na łydki/nogi rób ?
7. może za szybko, za długo biegłaś ?
8. może odpocznij i po przerwie zmniejsz tempo/dystans/czas i potem zobacz jak się będziesz czuła, a następnie wkrocz na swój normalny rytm

szczerze powiedziawszy łydki to ciężko przetrenować, to mała partia ciała więc regenerują się szybko jak biceps w porównaniu do klaty czy ud
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#49
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Kinga, powodów może być wiele. W moim przypadku był to np. brak magnezu (pije dużo kawy). Może warto pójść do dobrego masazysty który przywróci do sprawności Twoje mięśnie. Jeśli nadal uprawiasz sztuki walki mogłaś naciągnąć łydki podczas treningu, poruszając się ciągle na palcach. Być może biegałaś też w nieoodpowiednim obuwiu. Na początek polecam gorącą kąpiel z dodatkiem soli, masaż łydek i uzupełnienie magnezu. Jeśli nie pomoże dopiero wtedy pomyśl o lekarzu:)
  • 0

#50
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1,496 posts
Boli to nie biegaj i zrób przerwę zakup sobie maść i jak przestanie to dopiero zacznij trening. Bóle mogą wracać. Ja Także miałem takie bóle to zakupiłem mobilat w aptece i przechodził ból. Ale z czasem już tego nie będzie jeśli będziesz trenować. Mam nadzieję, że jest to ból, gdyż jesteś początkującą biegaczka :)
  • 0

#51
Achaiah

Achaiah

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 22 posts
1. Od około roku.
2. Biegam... w zależności jak się czuję, mam tygodnie w których biegam nawet codziennie, ale zazwyczaj jest to 5-6 razy na tydzień.
3. Nike Darts te same które używam do treningów parkour i free runningu.
4. Mieszkam w mieście, które jest położone na wzgórzach, nie są to jakieś wysokie góry, ale zawsze biegnie się albo pod górkę albo z górki.
5. Używam tej pierwszej techniki.
6. Robię ćwiczenia na łydki (nie liczę rozciągania).
7. Luźny bieg, trochę szybszy od truchtu, trasa ok. 10km.
8. Na razie odpoczywam, dziś się nigdzie nie wybieram. Poczekam do poniedziałku.

Jednak tak jak pisałam, nigdy wcześniej nie bolały mnie łydki po bieganiu. Jestem dość zdziwiona, zwłaszcza, że nawet do sklepu nie byłam w stanie dobiec (100m od domu). Maść mam już od dawna (uniwersalna metoda leczenia bólów w UK zalecana przez wszystkich lekarzy :rolleyes: ) i smaruję.

Dzięki za pomysł z kąpielą, solą i masażem. Dziś się za to zabiorę, poszukam również jakiegoś uzupełniacza, ponieważ faktycznie ostatnio jestem za pan brat z kofeiną ;).

Dzięki za pomoc :)
  • 0

#52
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2,739 posts
  • LokalizacjaBXL
to może odpocznij lepiej xD

2. Biegam... w zależności jak się czuję, mam tygodnie w których biegam nawet codziennie, ale zazwyczaj jest to 5-6 razy na tydzień.

moim zdaniem za krótki staż aby biegać po 5-6x tydz
nie znam Cię, nie widziałem jak ćwiczysz, jaki masz styl życia, co robisz etc... [nie musisz odpowiadać na te pytania]
sama wiesz o sobie najlepiej, więc i wierzę że sobie pomożesz również, my tutaj na forum, możemy tylko gdybać i podsuwać różnorakie pomysły :)

bóle mają nawet najlepsi z najlepszych i ci lepsi, więc ból/problem to normalna anomalia w treningu :D trzeba znaleźć przyczynę i uniknąć następnym razem tego :P
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#53
Pabloone

Pabloone

    "Fly or ...Fly "

  • Użytkownik
  • 109 posts
Często gram w piłkę nożną, i swego czasu też dokuczał mi ból łydek podczas biegania. W moim przypadku pomogło ograniczenie spożywania kofeiny, i zwiększenie spożycia produktów zawierających magnez.
  • 0

“Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.”


#54
rafal

rafal

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 238 posts
a propos przetrenowania to polecam posłuchać co ma na ten temat do powiedzenia CT Fletcher :D


i jeszcze w tle tego filmiku go słychać


"Jeżeli odpowiednio się odżywiasz i odpowiednio odpoczywasz to niemożliwe jest przetrenowanie. Spójrz na gimnastyków - 4, 5, 6h trenują dzień w dzień to samo. Oni się k..wa nie przetrenowują..." :)
  • 0

#55
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Widzisz Rafał, oni może nie, ja tak:( Co jest źle?! Staram się dobrze odżywiać i dać czas na regenerację, jednak jeśli przesadzę to lipa:(
  • 0

#56
wattie

wattie

    Amator

  • Użytkownik
  • 201 posts
  • LokalizacjaSłupsk
Może trzeba więcej ze względu na wiek i doświadczenie.
Spójrz na gimnastyków, trenują od małego i na pewno nie zaczynali od 4-6h dziennie. Tak jak Justyna Kowalczyk po 8h dziennie swoje biegi trenuje (ktoś wie w jakim wieku zaczęła?)
  • 0

#57
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1,055 posts
Ponoć zaczynała jak miała 14 lat, aczkolwiek to nie ma porównania z gimnastyką, bo tu liczy się rzeźnicka wytrzymałość, zdaje się, że w tego typu sportach 12-15 lat to bardzo dobry wiek na rozpoczęcie. :)
  • 0

66668745.png


#58
rafal

rafal

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 238 posts
nie pamiętam ile sam trenowałem jak miałem 6-9 lat (minęło już ponad 20 lat, więc wybaczcie luki w pamięci :)) ale niedawno pytałem ok 10 letniego gimnastyka, który trenuje czwarty rok - powiedział że trenuje 3h dziennie 6 razy w tygodniu. Reprezent Polski seniorów trenuje 6 dni w tygodniu 2 razy dziennie po 3h.

Słowo "przetrenowanie" jest często nadużywane, czasem ma się po prostu słabszy okres a wpływ na to ma wiele czynników jak przemęczenie organizmu, osłabienie, stres i pewnie jeszcze wiele innych. Często ktoś jest po prostu w słabszej formie a nie przetrenowany. Poza tym nie każdy z nas ma 18 lat i wiek też robi swoje :(

W takim czasie można np przez tydzień zrobić sobie odpoczynek np ucinając 50% powtórzeń. De facto powinno się robić taki tydzień raz na 4-6 tygodni nawet jak nie odczuwasz objawów "przetrenowania".

Co może być powodem przetrenowania - cytat z Building the Gymnastic Body (nie chce mi się go tłumaczyć, kto nie zna angielskiego to trudno - trzeba się uczyć języków :P )

"Beginners often mistake the rapid improvements that they make in load/rep increases as increases in strength when in reality their untrained physique is simply becoming more neurologically efficient through practice. In reality it takes a minimum of 6 weeks to see actual physical improvements in basic strength.
By constantly attempting to improve from workout to workout; more weight, more reps, more volume, more speed etc. over an extended period of time, the athlete will eventually, usually within an eight week timeframe, come up against their current physical limitations. Continued attempts to try to force the body to blast thru these very real physical limitations are fruitless as the body's schedule of regeneration and adaptation is set and cannot be exceeded.
All that will be accomplished by continually struggling to exceed these biological limitations are a plethora of over-training issues, among these being: joint pain, muscle strains, lack of energy, decrease in coordination, lack of explosiveness, connective tissue issues and mental fatigue. In addition, continuing to push in the face of these over-training issues will often result in a short term injury, which could easily have been resolved through reduced training or rest, becoming a chronic or permanent physical impairment."
  • 0

#59
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Zgadzam się z Tobą co do tego, że to pojęcie często jest nadużywane. Nie mniej jednak jeżeli widzimy objawy przemęczenia które się utrzymują dłuższy czas, to znaczy, że jest źle. Delavier twierdzi, że przetrenowanie przychodzi wcześniej niż widzimy spadek formy, bo siła to w dużej mierze układ nerwowy który daje radę z obciążeniem pomimo zmęczenia mieśniowego. Dlatego doradza dmuchać na zimne i reagować wcześniej. Co do gimnastyków, to myślę, że źródło ich sukcesów leży w metodyce przystosowanej do takich obciążeń. Niestety mało wiem o zasadach planowania treningów gimnastycznych:(
  • 0

#60
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1,055 posts
Ja też uważam, że to jest nadużywane stwierdzenie, też jak trenowałem wiosła, to trenowałem sporo, bo bo często więcej niż 6 razy w tygodniu, a treningi trwały conajmniej 2-3h, na obozach ofc było więcej.
Myślę, że to po prostu kwestia też tego jak, a nie tylko ile.
  • 0

66668745.png





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users