Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

nazewnictwo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów
Czy ktoś mógłby mi w prosty i jasny sposób wytłumaczyć co to są te interwały, aeroby i smarowanie gwintów. Ciągle o tym słyszę i kiedyś o tym czytałem ale jakoś dalej tego nie kumam :-/
  • 0

#2
mantes

mantes

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 64 postów
Smarowanie gwintów (GTG, grease the groove) to metoda treningowa Tsatsouline'a typowo na siłe. Założenie jest takie, że
1) żeby np więcej razy sie podciągać musisz po prostu wiecej razy sie podciągać ale z mniejszą intensywnością
2) siła bierze sie głównie z układu nerwowego

w praktyce wygląda to tak, że jak np potrafisz zrobić tylko 4 pompki na jednej ręce to bierzesz 50% albo troche mniej z tego (czyli 2 pompki) i ćwiczysz codziennie. Na początku najlepiej 2 razy dziennie rano i wieczorem, z czasem 3 razy dziennie, 4 razy dziennie, niektórzy robią co 2-3h.

Wiec normalnie ćwiczyłbyś klate tylko w poniedziałki na maksa, a tak ćwiczysz ją codziennie po 2-3 razy albo cześćiej ale tylko z 50% tego ile jesteś w stanie zrobić maks. Ta liczba ma być mniejsza niż 5.

Najwazniejsza zasada smarowania gwintów brzmi żeby zrobić jak najwięcej pozostając świeży (czyli bez spocenia sie i bez wiekszego wysiłku).

W książce Paula Wade smarowanie gwintów jest opisane jako trening konsolidacyjny, ale zaleca go tylko przy trudnych ćwiczeniach kiedy nie potrafisz zrobić więcej niż pare powtórzeń.

Efekty są zaskakujące, technika działa bardzo dobrze i w krótkim czasie (np 2 tygodnie) da sie znacząco zwiekszyć liczbe powtórzeń. Jesteś silniejszy bo twój układ nerwowy nauczył się wytwarzać większe napięcie i robisz te pompki cześciej, ale wydaje mi sie ze to tez ma swój minus bo jesli zalezy ci na masie miesniowej to chyba lepiej nie ćwiczyć codziennie. Nie jestem w tej sprawie pewien dlatego wolałbym żeby ktoś doświadczony sie wypowiedzial

Smarowanie gwintów jest najlepiej opisane u samego Tsatsoulina w książce Nagi Wojownik. Zresztą całą książka jest tylko o smarowaniu gwintów i o 2 ćwiczeniach - pompkach na 1 rece i przysiadów na 1 nodze.
  • 0

#3
Barkes

Barkes

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 259 postów
Aeroby są po prostu ćwiczeniami wpływających na szybkość oddechu i bicia serca, zwykle zalecane dla każdego. Wykonuje się je często na długich dystansach, do ćwiczeń aerobowych można zaliczyć bieg długodystansowy, pływanie, jazda na rowerze.

Interwały bardzo przypominają aeroby lecz wyglądają nieco inaczej i mają inny wpływ na organizm. Są głównie wykonywane przez sportowców. Ćwiczenia o dużej intensywności. Np. sprint na 90% swoich możliwości mieszane ze zwykłym spacerem. Trening interwałowy pozwala spalać więcej tkanki tłuszczowej niż tradycyjny trening aerobowy i wpływa na szybszą zmianę materii.

Więcej znajdziesz w googlach :)
  • 0

#4
mateusz

mateusz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 35 postów
a czy ktoś potrafi wytłumaczyć jak zejść po 30 sekundach sprintu (95% tętna) na 65% ??i to przez 30sek truchtu. Jak narazie miałem 108% i zszedłem na 89% i nie umiem niżej, to jest chyba kwestia wyćwiczenia.
  • 0
"Bez walki nie ma postępu" F.Douglas

Dołączona grafika

#5
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów
Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Mateusz, spróbuj zwolnić oddech podczas truchtu tzn. głęboki wdech i bardzo wolny wydech. U mnie to pomaga i powoduje uspokojenie akcji serca.
  • 0

#6
Synaptic

Synaptic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 39 postów

a czy ktoś potrafi wytłumaczyć jak zejść po 30 sekundach sprintu (95% tętna) na 65% ??i to przez 30sek truchtu. Jak narazie miałem 108% i zszedłem na 89% i nie umiem niżej, to jest chyba kwestia wyćwiczenia.


Tak to kwestia wyćwiczenia oddechu i tego jak twój organizm radzi sobie ze nagłym wzrostem i spadkiem intensywności.
  • 0

#7
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów
W książce "Trening siłowy bez sprzętu" jest opisane dokładniej jak ćwiczyć oddech.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych