Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Jaki rozstaw poreczy do dipow


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1
gwolinski

gwolinski

    Member

  • Użytkownik
  • 22 postów

Witam

 

Zastanawia mnie na jaka szerokosc dac porecze do dipow. Czytalem gdzies ze jesli powiedzmy szerokosc barkow masz 50cm to po bokach daje sie po 2,5 do 3-4 i wychodzi wtedy 60-62cm ale tak zrobilem i jak dla mnie jest to za szeroko i nie czuje tak miesnia. Kiedys mialem 50cm? i bylo dobrze ale naczytalem sie internetu i troche zglupialem. Jaka jest wasza propozycja, rada co do tego? Moge zrobic po prostu tak jak mi jest dobrze czy przemeczyc sie i sprobowac przyzwyczaic sie do tych 60 cm? Pozdro


  • 0

#2
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Rób tak jak Ci wygodniej. Najczęściej prawidłową wersją będzie ta najsilniejsza. Na początek radzę się nagrać i zobaczyć, czy przez cały zakres ruchu przedramię (od nadgarstka do łokcia) jest prostopadłe do poręczy, najlepiej w dwóch płaszczyznach, tradycyjnie w górę od poręczy oraz na boki. Jak poręcze będą za wąskie lub za szerokie może być ciężko zachować odpowiednią dźwignię, co w najlepszym wypadku będzie skutkowało mniejszą siłą, a w najgorszym kontuzjami.


  • 0

#3
DzikiB

DzikiB

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 102 postów
  • LokalizacjaŁódź
Ja może troszkę inaczej doradzę. Oczywiście to co James napisał jest Ok, ale możesz też sprawdzić sobie jaki rozstaw mają gimnastyczne poręcze równoległe i ustawić sobie na taki właśnie rozstaw. Ponieważ w przypadku wielu ćwiczeń dla mnie osobiście gimnastycy są wzorem (wykonują je w sposób najczystrzy technicznie i niejednokrotnie mają najlepszą metodykę nauczania danego ćwiczenia) uważam, że jeśli chodzi o sprzęt również warto odnosić się do tego co jest ogólnie przyjęte w gimnastyce.
  • 0

#4
Jakub Girya

Jakub Girya

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Poręcze gimnastyczne można regulować....
Mi osobiście dobrze sprawdza się wąskie ustawienie poręczy -> takie w którym łokcie są bardzo blisko ciała. 


  • 0

#5
DzikiB

DzikiB

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 102 postów
  • LokalizacjaŁódź
Jesteś pewien, że poręcze gimnastyczne, z których korzysta się np. w trakcie Olimpiady są regulowane? Bo z tego co zawsze gdzieś udawało mi się wyczytać sprzęty raczej chyba są ustawione na pewien standardowy rozmiar np. koła są zawieszone w odległości 50 cm od siebie
Edit: poręcze są faktycznie regulowane w zakresie 42cm do 52cm. Można zatem szukać w tym zakresie optymalnego ustawienia dla siebie

Użytkownik DzikiB edytował ten post 01 kwietnia 2018 - 18:19

  • 0

#6
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
Warto zaznaczyć, że 95% gimnastyków ma poniżej 170 cm wzrostu, więc taki np. 150 i 190 nie będzie miał takiej samej optymalnej szerokości poręczy.
  • 0

#7
DzikiB

DzikiB

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 102 postów
  • LokalizacjaŁódź
Zgadza się, że większość z nich ma poniżej 170cm wzrostu. Ale nawet taki, który ma 190cm musi zmieścić się w tym zakresie - tak jest zapisane w regulaminie międzynarodowej federacji. Na poręczach, jak widać, jest chociaż te 10cm na możliwość lepszego dopasowania. Na kołach bez względu na wzrost wszyscy muszą ćwiczyć z "rozstawem" 50cm i nie ma mowy o dopasowywaniu.
  • 0

#8
gwolinski

gwolinski

    Member

  • Użytkownik
  • 22 postów

Mam 177cm wzrostu :D Zobacze na poczatku te 52cm, przez jakis czas bede cwiczyl na tej szerokosci a jesli bedzie zle to po prostu bede sobie dodawal lub odejmowal centymetrow


  • 0

#9
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów
Ja myślę że jeżeli ćwiczysz dla siebie to obczaj wygofny dla siebie rozstaw. Jeżeli na zawody to wtedy wybadaj teren i zobacz jakie są standardowe rozstawy na zawodach. Ja osobiście mam dosyć wąsko. W parku do street workoutu jest jak dla mnie o wiele za szeroko
  • 1

#10
iamtheweakone

iamtheweakone

    Fanatyk

  • Bywalec
  • 1 017 postów
  • LokalizacjaSieradz

Ja myślę że jeżeli ćwiczysz dla siebie to obczaj wygofny dla siebie rozstaw. Jeżeli na zawody to wtedy wybadaj teren i zobacz jakie są standardowe rozstawy na zawodach. Ja osobiście mam dosyć wąsko. W parku do street workoutu jest jak dla mnie o wiele za szeroko

Bo w parkach do street workout robią to wszystko bardziej pod elementy niż bazowe ćwiczenia, na przykład takie planche lepiej jest robić trochę szerzej niż szerokość barków.


  • 0

#11
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
To dziwne, bo ja poprzednia wiosnę ćwiczyłem na placu i jakoś nigdy nie spotkałem ludzi robiących elementy, a bazę owszem xD Ale to nie byłby pierwszy raz kiedy coś jest robione dla mniejszości :)
  • 0

#12
iamtheweakone

iamtheweakone

    Fanatyk

  • Bywalec
  • 1 017 postów
  • LokalizacjaSieradz

Hmm może dlatego, że planche to nie jest coś co umiesz praktycznie od samego początku tak jak dipy, czy inne bazowe ćwiczenia. Polska póki co to nie jest Rosja, że co drugi koleś na placu umie pompki w straddle planche, ale mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni. :P


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych