Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Trening z kamizelką


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
no_name

no_name

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 85 postów
Siema, mam pytanie jak rozplanować treningi w ciągu tygodnia i jak ćwiczyć, jeżeli chcialbym ćwiczyć z kamizelką? Otóż raz w tygodniu mam plan chodzić na zajęcia z kettlami, poza tym chciałbym wykorzystać zakupioną kamizelkę no i ćwiczyć też tylko z masą ciała. Jak to połączyć, jakim systemem ćwiczyć z kamizelką, bez, żeby to wszystko przynosiło jakieś pozytywne efekty? Chciałbym cały czas zwiększać swoje możliwości, tj. wydolność, siła, bo od dłuższego czasu stoję w miejscu, a nawet cofam się...
  • 0

#2
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Zasada ćwiczenia w kamizelce jest dokładnie taka sama jak ćwiczenia bez niej. Jesteś po prostu cięższy i tyle :) 


  • 0

#3
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
No nie do końca bo jesteś cięższy nie na całym ciele tylko na górze :P, dlatego niektóre ćwiczenia utrudnią się bardziej a inne mniej. Podobno podciąganie jest trudniejsze w kamizelce niż w pasie, nie wiem z czego to wynika. Ale generalnie to wiele się nie zmienia, jesteś cięższy więc zrobisz mneij powtórzeń, ale wciąż możesz robić czy to siłę, wytrzymałość, a nawet pozycję statyczne.
  • 0

#4
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

No ale jak "nie do końca"? :D Jesteś cięższy i kropka. Jak założysz ciężar na nogi to wiadomo, że przy Froncie np. dźwignia jest inna niż jak założysz na klatkę piersiową - nie zmienia to jednak faktu, że w kamizelce jesteś po prostu cięższy, a zasada ćwiczenia jest dokładnie taka sama (niezależnie czy ćwiczysz pod masę, wytrzymałość czy np. siłę). Więc zapytam jeszcze raz: co "nie do końca? :D 


  • 0

#5
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
To znaczy tak, jesteś cięższy, z tym się zgadzam, i to napisałem, to jest oczywiste. Może nieco źle to ująłem, chodzi mi właśnie o tę dźwignie, zauważ jaka jest różnica choćby w przysiadzie że sztangą z przodu a z tyłu. Weźmy na przykład pompki, ma znaczenie czy położysz sobie talerz na plecach czy na nogach, dlatego osoba która po prostu waży 20 kg więcej ma mniej kilogramów do wyciśnięcia w pompce niż osoba, która założy kamizelkę czy położy talerz na plecach, bo nasza waga rozkłada się po całym ciele, również nogach, dlatego więcej tej wagi będzie leżało na ziemii, niewyciskane. W sumie to czepiam się o drobiazg bo lubię jak wszystko się zgadza a nie podobało mi się jedynie to stwierdzenie, ja bym powiedział, że ćwiczenia są trudniejsze, a nie "jesteś cięższy", na tamtą chwilę wydało mi się to na zbytnie uproszczenie.
  • 0

#6
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

No ale.. jesteś.. cięższy :D Czy nie? XD 


  • 0

#7
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Zanim zabierzesz się za kamizelkę upewnij się co do techniki. Ponadto napisz po co chcesz używać tej kamizelki, co masz na myśli pisząc o staniu w miejscu czy nawet o cofaniu się. Sprecyzuj swój cel. Kamizelkę można połączyć bez problemów z pozostałymi treningami, nie musisz na to poświęcać osobnej sesji - ale możesz.

 

Co do powyższych dywagacji, to kamizelka po prostu nie jest najlepszym obciążeniem zewnętrznym - po pierwsze jest mocno ograniczona jeśli chodzi o dodawanie obciążenia, a po drugie musiałaby być idealnie dopasowana żeby nie zaburzać naszej naturalnej biomechaniki ruchu. Choć nawet wtedy mogłaby być po prostu niewygodna.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#8
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk
Nie zgadzam się. Kamizelka właśnie najmniej zaburza środek ciężkości, a tym samym mechanike ruchu. Prawdą jest natomiast, że ma ograniczenia wagowe. Tak czy siak wg. mnie jest zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza niż wieszanie talerza na biodrach :)
  • 0

#9
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Jeśli chodzi o środek ciężkości to kamizelka nie warunkuje największej stabilności. Samo wyciągnięcie rąk do góry przesuwa środek ciężkości z okolic pasa i bioder w rejony klatki piersiowej. W związku z tym kamizelka faktycznie wydaje się najstabilniejsza. Jednak należy wziąć po uwagę inny fakt - stabilność ciała jest tym większa, im niżej jest położony jego środek ciężkości. Doczepienie obciążenie do pasa obniża nam ten środek ciężkości, w związku z czym pozycja jest stabilniejsza - nawet przy podciąganiu. Ponadto zależy nam na maksymalnie dużej podstawie ciała, przez którą przechodzi pionowa linia wraz ze środkiem ciężkości.  Jeśli  środek ciężkości jest niżej w przypadku obciążenia przy pasie, to linia pionowa przechodząca przez ten środek ciężkości obejmie większy obszar ciała. Oczywiście dochodzi czynnik wygody, gdzie z obciążeniem między nogami jest trudniej się poruszać, ale sama sylwetka i przesuwanie się środka ciężkości jest naturalniejsze. Oczywiście należy wystrzegać się ewentualnego przeprostu w odcinku lędźwiowym.

 

Zarówno kamizelka jak i obciążenie zewnętrzne nie powoduje niestabilności, ponieważ pionowa linia przechodząca przez środek ciężkości przechodzi również przez podstawę ciała. Jednak korzystniejsze jest obniżenie środka ciężkości, co można uzyskać przez obciążenie zewnętrzne - moment siły oddziałujący wówczas na ciało niweluje pewne przesunięcie się środka ciężkości do góry w przypadku podciągania.


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych