Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Dobre polaczenie Street Workoutu i silowni? Poczatki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Nie wiem, czy jeden artykuł jest w stanie to wszystko wyjaśnić, chyba jesteś nowy w temacie, więc dużo elementarnej wiedzy Ci brakuje, jak nie czytałeś pigułki wiedzy to mocno zachęcam, wyraziłeś chęć czytania, więc nie marudź, że jest dużo tylko zacznij w tym momencie :)

 

Ja "figury" mówię na elementy statyczne - "statyka", takie jak front lever, back lever, handstand, planche, iron cross, victorian,human flag itd. Są jeszcze elementy siłowe - jak na przykład podciąganie na jednej ręce, hefesto, pompka na jednej ręce, podciąganie we front leverze czy pompki w handstandzie. No i w końcu - elementy dynamiczne "dynamika" czyli muscle up, swing 360, podciąganie z klaśnięciem za plecami podciąganie z dotknięciem dłońmi palców stóp (nad drążkiem) i wiele innych które bazują na wykonywaniu ewolucji na poręczach czy drążku z wykorzystaniem dynamiki, bujnięć, szybkości...

 

Baza, czyli podstawowe ćwiczenia takie jak przysiady, pompki, podciąganie, mostki, wznosy nóg i ich progresje czy to utrudniając odmianę ćwiczenia lub dodając obciążenie zewnętrzne, zwiększa Twoją siłę bazową, oprócz oczywistych profitów siłowych w tych ćwiczeniach bardzo możliwe, że będziesz sprawniejszy w piłce nożnej, wygrasz bójkę, siłowanie na rękę, poprawisz sylwetkę, otworzysz słoik za pierwszym razem, pchniesz dalej kulą, rzucisz dalej piłką lekarską, będziesz bliżej do wykonania elementów opisanych wyżej jako statyczne, mniej zajmie Ci nauka muscle up'a itp. itd.

 

Co jest bardzo ważne w trenowaniu bazy, abyś nie pomijał niczego - nie tylko podciąganie i dipy, ale przysiady, mostki (może być coś innego), brzuch - wznosy nóg lub statycznie, fajnie byłoby ćwiczyć push i pull  w dwóch płaszczyznach - pompki/dipy oraz pompki w staniu na rękach, podciąganie oraz podciąganie australijskie, a nawet przysiady oraz żuraw. Ogromnie ważny jest silny tzw. core czyli cały kompleks mięśniowy w obrębie tułowia - to głównie dzięki silnemu core'owi będziesz w stanie wykonać wagę przodem/tyłem, planche czy flagi.

 

Tak, dobrym wyjściem jest trenowanie na początku jedynie bazy - 6 m-cy, rok a nawet dłużej. Podział na trudność jest nieco kłopotliwy bo każdy ma różne partie mięśniowe w innej formie (sile) więc tak jednemu łatwiej będzie zrobić back levera a innemu human flag, ale postaram się jakoś to z mojej perspektywy opisać.

 

Statyka: l-sit --> back lever --> human flag --> front lever --> planche --> victorian (poręcze) --> maltese --> iron cross

Nie dałem odmian np. straddle planche bo by było za dużo i bym się pogubił bo jak już pisałem - jest to sprawa mocno indywidualna i ktoś może potrafić victoriana, a nie potrafić planche i to głównie za sprawą tego czy dany element trenował i jaki czas na jego naukę przeznaczył.

 

Dynamiki nie będę rozpisywał bo są tak różne ewolucje, które nawet nie posiadają nazw - najlepiej pooglądaj zawody SW kobiet i mężczyzn i sobie ocenisz trudność poszczególnych ewolucji.


  • 2

#22
gwolinski

gwolinski

    Member

  • Użytkownik
  • 22 postów
Hmm a wiec powiedzmy mogłoby byc cos takiego?
Ile dni najlepiej w tygodni przeznaczyc na SW (?) wg was? Moze byc powiedzmy 3x w tygodniu baza i 1x FBW czy np 2x w tygodniu SW i 1x FBW wystarczy? (FBW to bedzie trening typowy na silowni z obciazeniem).
 
Ta baze moge zrobic np w taki sposob? 
 
Plan A:
-Podciaganie nachwytem na szerokosci barkow: 5x5 i gdy zauwaze ze 5x5 idzie mi dosc latwo oczywiscie z odpowiednia technika zaczne robic 6x5
-Pompki na poreczach bardziej na klatke i takze jak w przypadku podciagania 5x5
-Pompki zwykle na szerokosc barkow powiedzmy 10x5(?) i tak pozniej bede dokladal i np 15x5, 20x5
-Wznosy nog do drazka zaczne np 3x5 
 
Plan B:
-Podciaganie podchwytem (normalna szerokosc) 5x5
-Pompki na poreczach bardziej na triceps 5x5
-Pompki np diamentowe 8x5
-Tutaj nie wiem jakie cwiczenie na brzuch. Moze podciaganie nog do klatki piersiowej na drazku 8x5
 
Jakie cwiczenia byscie dodali takie do tej bazy? A jakie po jakims czasie?
 
FBW zrobie tez dwa plany np
 
A:                                       
-MC 5x5                             
-WL 5x5                              
-Wioslo sztanga 3x8       
-OHP 3x8
 
w planie B zamienie tylko za MC bede robil przysiady a za WL to samo tyle ze hantlami
Nie wiem co jeszcze do tego dorzucic. Moze cos na lydki. Moze cos jeszcze dodatkowo na biceps
I tak w poniedzialek leci SW wtorek FBW A  czwartek SW piatek FBW B
 
Co wy na to? Albo moze gdybym robil treningi takie FBW 3x w tygodniu polaczone ze street workoutem
 
Taki pomysl:
 
Trening A:
-Przysiad 5x5
-Wl 5x5
-Podciaganie nachwytem na szerokosci barkow: 5x5 i gdy zauwaze ze 5x5 idzie mi dosc latwo oczywiscie z odpowiednia technika zaczne robic 6x5
-Pompki na poreczach bardziej na klatke i takze jak w przypadku podciagania 5x5
-Pompki zwykle na szerokosc barkow powiedzmy 10x5(?) i tak pozniej bede dokladal i np 15x5, 20x5
-Wznosy nog do drazka zaczne np 3x5
 
Plan B:
-MC 5x5
-Wycisk hantlami skos dodatni
-Podciaganie podchwytem (normalna szerokosc) 5x5
-Pompki na poreczach bardziej na triceps 5x5
-Pompki np diamentowe 8x5
-Tutaj nie wiem jakie cwiczenie na brzuch. Moze podciaganie nog do klatki piersiowej na drazku 8x5
 
hmm ktore byscie wybrali? Mam nadzieje ze da sie cos z tego zrozumiec :) moze rozumiecie moj tok rozumowania ale macie inny pomysl jakie cwiczenia dobrac jesli tak to prosze o korekty jakies :/ Wiem ze moze troche zagmatwalem ale probuje jakos to ulozyc i kilka wersji podac do oceny :/ Pozdro
 

Użytkownik gwolinski edytował ten post 25 sierpnia 2017 - 00:33

  • 0

#23
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Ile razy w tygodniu będziesz ćwiczył zależy od Twojej regeneracji, a ilość treningów bazy kalistenicznej i siłowni też nie ma większego znaczenia bo zarówno trening z masą ciała jak i dobre zrobiony trening wielostawowy ze sztangą, wzmocni ciało i przygotuje Cię do figur w których musisz mieć mocne całe ciało.

 

Twoje propozycje są dobre, sam sobie wybierz którąś zmień tylko kilka rzeczy - staraj się utrzymywać proporcje pomiędzy ruchem push i pull, czyli na przykład pompek i podciągania robisz tyle samo, wybierasz podobne odmiany ćwiczeń i jak robisz jedno podciąganie to też jedne pompki, jak bardzo chcesz dwa rodzaje to dodaj do tego inny rodzaj podciągania (bardziej w sensie zmiany płaszczyzny niż zmiany rozstawu rąk czy chwytu na/pod). Podobnie na siłowni - staraj się zachować względną proporcję do głównych ćwiczeń jakimi są MC, wyciskanie i przysiad, dipy i wiosłowanie, wiadomo że możesz dodawać wyciskanie żołnierskie czy jako dodatek czy zamiast wyciskania leżąc. Jeżeli już chcesz robić czegoś więcej to raczej wybierz ćwiczenie/ruch w którym jesteś słabszy by tą dysproporcję wyrównywać a nie "w martwym biorę najwięcej, lubię to ćwiczenie, mam w planie przysiad ale zrobię martwy bo jestem w nim dobry" :D rób na odwrót, trenuj więcej słabe strony.

Chciałbyś coś dodać, standardowe uginanie na biceps jest mało wartościowe, chyba że masz słabe bicepsy i to Ci w czymś przeszkadza, albo ćwiczysz je w formie rehabilitacji/mobilizacji, jak będziesz miał mało (choć nie powinieneś, bo dobry trening "trójbojowy" wystarczająco daje w kość) to możesz dodać ćwiczenia na prostych rękach z hantlami (pod przyszłe figury, głównie z kategorii "waga"), wznosy ramion w przód, na boki.

 

Brzuch - pełna kontrola napięcia w ćwiczeniach ze sztangą oraz napięcie, a najlepiej pozycja hollow body w ćwiczeniach z masą ciała tak na prawdę wystarczy jako trening brzucha, spróbuj dla odmiany robić podciąganie w pozycji hollow body, pompki w pełnym spięciu brzucha, no i podstawa zdrowego dźwigania, czyli napięcie całego ciała w tym brzucha w ćwiczeniach takich jak martwy ciąg czy przysiad. Raz na jakiś czas warto zrobić przysiad przedni, który bardzo mocno angażuje brzuch. 

Jak już musisz ćwiczyć brzuch oddzielnie to ja nie robiłbym jednak wznosów nóg tylko oparł się na ćwiczeniach w których nie następuje zgięcie biodrowe, czyli na przykład progresje do dragon flag gdzie zgina się kolana czy rozszerza nogi, brzuszki Jandy, spacer farmera jednorącz, sama pozycja hollow body w leżeniu czy nawet plank.


  • 0

#24
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Dzisiaj dostalem taka podpowiedz aby przez jakos pol roku robic solidna baze bez bawienia sie w figury itp i teraz nie wiem na co moge sobie pozwolic w tym wszystkim. Zna ktos jakis dobry artykul o tym? Na co dziela sie te figury? Widzialem gdzies ze ktos cwiczy dynamike wiec domyslam sie ze sa jakies elementy statyczne i dynamiczne (?) jakies podzialy na trudnosci elementow?

Kiedyś pokazywałem ksiazke pod Street workout.
Wszystko tam jest.
Tylko trzeba biegle kumac francuski.
Chociaz tekstu tam jak na lekarstwo.
Wiecej zdjec w niej jest.

Różne poziomy i podziały pod rozne figury statyczne i elementy dynamiczne czy statyczno-dynamiczne.

O takie. Nie chce mi sie wrzucac ponownie przykładowego planu czy innej zawartości w niej zawartej.

Jest temat o tym jakby co.

a5598300666fa15aa20111a43aa3a7ef.jpg

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#25
gwolinski

gwolinski

    Member

  • Użytkownik
  • 22 postów

Hmm jeszcze zobacze jak teraz z grafikiem bede mial jesli bede mial troszke wiecej czasu to zrobie 4x w tygodniu.

 

Pon: SW baza

Wto: Push

Sro:wolne

Czw: SW baza

Pia: Pull

 

Jesli bede mial troche zajob i starczy mi sil na 3x w tygonidu zrobie tak

 

Pon: SW baza

Sro: FBW

Piat: SW baza

 

jak bede mial troche wiecej czasu postaram sie cos niedlugo wrzucic pozdro :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych