Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Krótka rozgrzewka czy długa ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów
Siema wszystkim

Mam pewne pytanie. Otóż moja rozgrzewka trwa od 25-30 min w tym 5-10 min robię ćwiczenia rozruszające, żeby serce zaczęło pompować krew i lekko rozgrzać mieśnie a reszta to ćwiczenia rozgrzewające stawy i lekkie rozciąganie dynamiczne. Zauważyłem że po rozgrzewce po wykonaniu pierwszego ćwiczenia np. Pompek mam zimną resztę ciała np. Nogi, brzuch, prostowniki, a właśnie w następnym ćwiczeniu muszę robić ćwiczenia na brzuch.

Przez pewnien czas próbowałem rozgrzewki Paula Wade'a który zaleca jako rozgrzewkę wykonywanie łatwiejszy wariant ćwiczeń o kilka kroków. Robiłem 5-10 min ćwiczenia by serce zaczęło szybciej bić i rozgrzać nieco mięśnie i wykonywałem kilka razy łatwiejszy wariant ćwiczeń i powiem szczerze że czułem się z tym dobrze. Moje mięśnie i stawy były rozgrzane i czułem się nieco lepiej.

Co mi radzicie zrobić w takiej sytuacji, robić dłuższą rozgrzewkę czy według zaleceń Wade'a ?
  • 0

#2
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

żeby serce zaczęło pompować krew

A tak normalnie to co serce robi, nie pompuje krwi? :P

Żart oczywiście xD Tak tylko żebyś zwrócił uwagę, że czasami pisze się głupoty.

Ja nie jestem zwolennikiem długotrwałych rozgrzewek, ale to ja i zależy to gigantycznie od tego jaki sport/rodzaj aktywności wykonujesz, czy masz ograniczenia mobilności w ćwiczeniach które zamierzasz wykonywać, jaką cechę motoryczną trenujesz itp. 

Musisz zastanowić się jaki cel ma mieć ta Twoja rozgrzewka, bo rozgrzanie przez tzw. przepompowanie krwi często osłabia, a wcale nie zmniejsza ryzyka kontuzji czyli jest bezcelowe. Oczywiście odezwą się głosy, że wcale tak nie jest itd. ale oczywiście gdybym trenował np. sprinty to już zrobiłbym dobrą rozgrzewkę, a jak idę się rozbiegać (rzadkość ostatnio :D) to w ogóle nic nie robię.

Co ja często robię, ale niekoniecznie polecam bo każdy ćwiczy inaczej - mobilizacja (jeśli wymaga tego ćwiczenia) i kilka serii ale na na prawdę niskich obciążeniach, tak żeby ewentualnie przypomnieć sobie cały ruch w głowie, pamiętać o wszystkich szczegółach technicznych, a nie spompować się.


  • 0

#3
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów

A tak normalnie to co serce robi, nie pompuje krwi? :P
Żart oczywiście xD Tak tylko żebyś zwrócił uwagę, że czasami pisze się głupoty.

Teraz sobie zdałem sprawę że źle to sformułowałem :D.
Oczywiście że serce pompuje krew :D. Chodziło mi o to żeby szybciej pompowało krew, zęby podnieść tętno.
Oczywiście chodzi mi rozgrzewkę pod trening siłowy. Po długiej rozgrzewce czuję się jakbym miał mniej sił, a po krótkiej na odwrót. Zauważyłem że stosując krótką rozgrzewkę robię więcej powtórzeń powtórzeń w każdym ćwiczeniu (oczywiście chodzi mi tutaj o rozgrzewkę z lżejszą odmianą ćwiczenia, takim w którym jestem w stanie wykonać bardzo dużą ilość powtórzeń) i chyba zostanę przy tej rozgrzewce bo czuję się z nią dobrze :)
  • 0

#4
Alive

Alive

    Brak

  • Użytkownik
  • 1 postów

Ja osobiście jestem zwolennikiem krótkiej rozgrzewki ogólnej, tak jak zauważyłeś, żeby podnieść tętno i przygotować ciało do zwiększonego wysiłku. W moim przypadku jest to rozwiązanie optymalne, gdyż przy dłuższej rozgrzewce brakowało tych sił w ostatnich seriach :D.

Tak jak wspomniał już w tym wątku Franek, 2-3 serie rozgrzewkowe na bardzo niskich obciążeniach przed konkretnym ćwiczeniem jako dodatek do tej krótkiej początkowej i to powinno wystarczyć ( model stosowany przez moją osobę).

Chociaż chętnie śię dowiem co na ten temat mają do powiedzenia dużo bardziej doświadczeni koledzy :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych