Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Rozciąganie a rolowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów
Witam wszystkich

Nie wiedziałem za bardzo Do jakiego działu to wstawić, więc z góry przepraszam za pomyłkę.

Mam pewne pytania. Czy rolowanie Działa tak samo jak rozciąganie? Czy zamiast rozciągania można stosować rollowanie i Jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
  • 0

#2
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Nie, nie działa w ten sam sposób, dokładnych procesów i fachowego nazewnictwa nie znam, ale spróbuję coś napisać.

 

Rozciąganie jak sama nazwa wskazuje - rozciąga mięsień, zwiększa jego długość. Nie jest zalecane rozciąganie bezpośrednio przed treningiem siłowym, bo dłuższy mięsień, traci na sile, do tego pracuje na wydłużonym zakresie, dla którego nie jest przyzwyczajony i łatwiej może ulec kontuzji.

Rollowanie zaś ma za zadanie aktywować mięsień, rozluźnić go, zwiększyć mobilność w stawach przez rozluźnienie mięśni je otaczających. Rolowanie może być zasadne (nie musi, zależy to przede wszystkim od świadomości i trafności stosowania) bezpośrednio przed treningiem, bezpośrednio po treningu, a nawet w dni nietreningowe. Szczególnie polecane jest rollowanie mięśni pomocniczych lub/oraz usuwania punktów spustowych w mięśniach głównych przed treningiem ćwiczeń wielostawowych. Przykładowe "mobility" przed treningiem przysiadów, rolowanie: łydek, przywodzicieli, odwodzicieli, mięśni pośladkowych, stóp piłkami typu lacrosse (mobilność stawu skokowego), do tego można dołożyć przysiady z gumą na kolanach, mobilizację barków, żeby móc złapać sztangę węziej, co zapewni lepszą stabilność góry ciała.

Po treningu zaś służyć może rozluźnieniu spiętych mięśni i szybszej regeneracji.

Mobilizacja (nie tylko za pomocą rolowania), może mieć takie same efekty, a nawet lepsze niż rozciąganie, przykładowo, ćwiczenia mobilizacyjne bioder + rollowanie mięśni dwugłowych pozwoli pozwoli nam zrobić głębszy skłon niż próba wykonana "na sucho".

 

Generalnie sprzęt nie jest potrzebny żaden, można sobie poradzić z przyrządami domowego użytku, np. wałek do ciasta. Oczywiście gotowych produktów jest dużo, od zwykłych rollerów w różnych rozmiarach, z wypustkami lub bez, piłka lacrosse, i wiele innych :)


  • 0

#3
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów

Nie, nie działa w ten sam sposób, dokładnych procesów i fachowego nazewnictwa nie znam, ale spróbuję coś napisać.

Rozciąganie jak sama nazwa wskazuje - rozciąga mięsień, zwiększa jego długość. Nie jest zalecane rozciąganie bezpośrednio przed treningiem siłowym, bo dłuższy mięsień, traci na sile, do tego pracuje na wydłużonym zakresie, dla którego nie jest przyzwyczajony i łatwiej może ulec kontuzji.
Rollowanie zaś ma za zadanie aktywować mięsień, rozluźnić go, zwiększyć mobilność w stawach przez rozluźnienie mięśni je otaczających. Rolowanie może być zasadne (nie musi, zależy to przede wszystkim od świadomości i trafności stosowania) bezpośrednio przed treningiem, bezpośrednio po treningu, a nawet w dni nietreningowe. Szczególnie polecane jest rollowanie mięśni pomocniczych lub/oraz usuwania punktów spustowych w mięśniach głównych przed treningiem ćwiczeń wielostawowych. Przykładowe "mobility" przed treningiem przysiadów, rolowanie: łydek, przywodzicieli, odwodzicieli, mięśni pośladkowych, stóp piłkami typu lacrosse (mobilność stawu skokowego), do tego można dołożyć przysiady z gumą na kolanach, mobilizację barków, żeby móc złapać sztangę węziej, co zapewni lepszą stabilność góry ciała.
Po treningu zaś służyć może rozluźnieniu spiętych mięśni i szybszej regeneracji.
Mobilizacja (nie tylko za pomocą rolowania), może mieć takie same efekty, a nawet lepsze niż rozciąganie, przykładowo, ćwiczenia mobilizacyjne bioder + rollowanie mięśni dwugłowych pozwoli pozwoli nam zrobić głębszy skłon niż próba wykonana "na sucho".

Generalnie sprzęt nie jest potrzebny żaden, można sobie poradzić z przyrządami domowego użytku, np. wałek do ciasta. Oczywiście gotowych produktów jest dużo, od zwykłych rollerów w różnych rozmiarach, z wypustkami lub bez, piłka lacrosse, i wiele innych :)


Czyli zamiast rozciągania mogę robić ćwiczenia mobilizacyjne?
Nie rozciągam się ze względu na to że mam mało czasu A poza tym jestem trochę leniwy. Co do rolowania będę go stosować przed treningiem, po treningu jak i w dni nietreningowe, a najlepiej przed snem żeby się rozluźnić i dobrze spać.
  • 0

#4
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Możesz robić jak najbardziej tylko to nie jest zupełnie to samo. Gdyby Twoim celem jest v-sit czy szpagat to lepiej stosować zwykłe rozciąganie, mobilność/rolowanie poprawiają ogólną sprawność, zwiększają ruchomość. Wspomniany przeze mnie przykład poprawy skłonu działa na zasadzie poprawy ruchomości w stawie biodrowym czy rozluźnieniu spiętych mięśni, a nie wydłużeniu ich długości.

Dla ogólnej sprawności mobilizacja jest nawet lepszym pomysłem niż rozciąganie.


  • 0

#5
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów

Możesz robić jak najbardziej tylko to nie jest zupełnie to samo. Gdyby Twoim celem jest v-sit czy szpagat to lepiej stosować zwykłe rozciąganie, mobilność/rolowanie poprawiają ogólną sprawność, zwiększają ruchomość. Wspomniany przeze mnie przykład poprawy skłonu działa na zasadzie poprawy ruchomości w stawie biodrowym czy rozluźnieniu spiętych mięśni, a nie wydłużeniu ich długości.
Dla ogólnej sprawności mobilizacja jest nawet lepszym pomysłem niż rozciąganie.


Dzięki wielkie za odpowiedź. Rozjaśniłeś mi różnice pomiędzy jednym a drugim. Narazie będę stosował ćwiczenia mobilizacyjne, a z czasem dodam rozciąganie. :)
  • 0

#6
undercover

undercover

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 38 postów
Do poprawy mobilności rolowanie nie wystarczy. Rolowanie rozluźnia, rozkleja tkanki i poprawia ukrwienie. Poprawi zakres ruchu, ale bez szału. Rozciąganie jest potrzebne, a rolowanie przed podnosi jego efektywność. Po rolowaniu i rozciąganiu warto jeszcze popracować w nowym zakresie ruchu, żeby utrwalić nowe wzorce.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik undercover edytował ten post 07 lipca 2017 - 09:40

  • 0

#7
HankaKarton

HankaKarton

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów

Dzięki wielkie za porady :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych