Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Ortoreksja - myslenie o zdrowej zywnosci.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Jak ktos nie zna tego pojecia. Ponizej opis co on oznacza.

Co myslicie o tym?

http://www.solaris-r...e-zdrowa-dieta/

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#2
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów
Skutek szukania "wiedzy" w zideologizowanych portalach internetowych. A z drugiej strony kolejny wymymysl psychologii, zeby ktos mogl zarobic na "leczeniu" takich.
  • 0

#3
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Skutek szukania "wiedzy" w zideologizowanych portalach internetowych. A z drugiej strony kolejny wymymysl psychologii, zeby ktos mogl zarobic na "leczeniu" takich.

Dziwne, ale to okreslenie przeczytalem w jednej z ksiazek Grimma.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#4
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Nie słyszałem o tym, ale wydaje się prawdopodobne, nie spotkałem nigdy osoby która by do przesady unikała większości produktów, ale osoby które ograniczają produkty zdrowe (tłuste, odzwierzęce) jest wiele. Na początku mojej "przygody" z tłustą dietą próbowałem ludzi, szczególnie rodzinę przekonywać, czy też bardziej bronić się, kontratakować, bo wiedziałem, że nie mam szans nikogo przekonać. Ale teraz już mi przeszło, mam gdzieś to co inni jedzą, nikomu nie mówię jak jem, staram się ten temat traktować luźno. Nie trzymam też diety do przesady, na urodzinach czy podczas jakiegoś święta nieraz zjem kawałek ciasta, poza tym staram się wybierać to co pasuje do modelu odżywiania.

 

Myślę, że ortoreksja mi nie grozi, ani większości osobom na diecie tłuszczowej, bo nie poddajemy się propagowanym trendom, które co rusz donoszą co innego, stosując się do wszystkiego nie zostaje nam niemal nic do jedzenia :D Unikać cukru i tłuszczu (kto bardziej wnikliwy to dowie się, że węglowodany w razowym chlebie to też cukry :D) co w takim razie nam zostaje, białko, i to nie zwierzęce, a stąd już krótka droga do chorób przed którymi rzekomo mieliśmy być ochronieni.

 

 

Naczelna zasada ortorektyka to być zdrowym. Dlatego eliminuje z posiłków rozmaite produkty spożywcze, które zgodnie z najnowszymi nowinkami medycznymi, toksykologicznymi, czy po prostu medialnym szumem są lansowane jako szkodliwe 

 


  • 0

#5
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Cytuje fragment:

Nic dziwnego, ze niektorzy po prostu juz wariują , gdy ciągle mysla tylkono zdrowym odżywianiu, ktore tak naprawde najwyrazniej nie istnieje. Surowe zasady, zeby sie zdrowo odżywiać, moga prowadzic do obsesji, choroby, ktorzy lekarze fachowo nazywaja orthorexia nervosa. Typowym objawem tej choroby jest chroniczny strach przed frytkami, mogacy skonczyc się nawet tragicznie. Za odkrywcę tej choroby uznaje sie Stevena Bratmana, lekarza w Fort Collins w amerykańskim stanie Colorado. Informuje on przypadku Kate Finn, ktora fanatycznie jadła tylko surowe potrawy, a zmarla na powazne i ciezkie objawy niedoborów roznych składników. "Ciągła troska o to, czy się zdrowo i prawidlowo odzywiamy, prawdopodobnie powoduje wiecej chorób niz problemy z cholesterolem, tłuszczem, alkoholem, kofeina, czy nikotyna"- tak twierdzi lekarz psychofarmakologi , David Warbutton, z brytyjskiego Uniwersytetu w Reading.



Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#6
sokol

sokol

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów
  • LokalizacjaWrocław

Równie ciekawym pojęciem jest - Bigoreksja 


  • 0

#7
Salute!

Salute!

    Salute!

  • Zasłużony
  • 1 391 postów

Dziwne, ale to okreslenie przeczytalem w jednej z ksiazek Grimma.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka

Okreslenie jest stare i istnieje od dawna, ja pisalem o przyczynach i skutkach.
Najczesciej grozi wegusom i wszelkiego rodzaju eko-bio czubkom
http://www.poradnikz...iete_38104.html


Użytkownik Salute! edytował ten post 09 maja 2017 - 15:28

  • 0

#8
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Co myslicie o tym?

 

Ja to myślę, że w każdej dziedzinie życia, w której zaczynamy się kierować jakąś ideologią, zamiast zdrowego rozsądku grozi tak zwana przesada. Jaka różnica czy ktoś wchodzi na wagę 10 razy dziennie i ciągle mu źle, czy przegląda się w lustrze 20 razy dziennie i ciągle mu źle, czy unika wszystkiego co może być potencjalnie szkodliwe czy może sprząta 30 razy dziennie dom i wciąż jest dla niego nie idealnie? :)

Tak jak napisał Salute wydaje mi się, że najwięcej takich "przesadzaczy" jest właśnie w kręgach wegańskich, bio-eko ale nie tylko. Paleowcy walczący z ziemniakami też nie są za normalni. Jest jeszcze druga strona medalu: wszystko jest trujące to co tam ja się będę wysilał. To moim zdaniem też w pewien sposób destrukcyjna postawa. Zauważyłem, że naprawdę wiele osób wszystko racjonalizuje. Pije codziennie alkohol, pale fajki, żre kebaby bo i tak na coś trzeba umrzeć :D


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych