Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Trening nóg z obciążeniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
Orgasmatron

Orgasmatron

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Jako, że jakiś już czas ćwiczę z masą własnego ciała, więc zauważyłem znaczny przyrost masy mięśniowej od pasa w górę, a nogi niestety rozbudowały się znacznie mniej, mimo równie intensywnego treningu. Dlatego postanowiłem do treningu nóg dołożyć obciążenie w postaci hantli i ćwiczyć według schematu Pablo1, czyli 10x5. Tutaj pojawia się pytanie... Zamierzam na jednej sesji treningowej wykonać 3 ćwiczenia: przysiady, wykroki i coś na łydki(jeszcze nie wiem co). Wykroki i łydki z hantlami to nie problem, jednak przy pełnych przysiadach hantle odpadają, a sztangi nie mam.  Czy mogę zamiast pełnych przysiadów robić półprzysiady, które z hantlami już są wykonalne i liczyć na bardzo podobne efekty? Myślałem także o zastąpieniu pełnych przysiadów przysiadami na jednej nodze bez obciążenia, ale są one za trudne dla mnie jak na razie, aby wykonać poprawnie 10 serii po 5 powtórzeń, a nawet 5 serii po 5. Druga sprawa to ilość powtórzeń... jako że zależy mi głownie na wrzuceniu więcej mięsa na nogi, a mniej ważna jest siła(co nie znaczy że nie liczy się w ogóle), więc czy aby na pewno ten schemat 10x5 będzie optymalny? Czytałem, że lepiej zrobić mniej serii, ale po nieco więcej powtórzeń, niby wtedy siła nie zwiększa się tak bardzo, ale mięśnie lepiej wchodzą. Nie mam tutaj na myśli robienia jakiejś bardzo dużej liczy powtórzeń, tylko coś z zakresu 8-12 przy 5-6 seriach? Przyznam szczerze, że po przeczytaniu trochę postów na forum zrobił mi się mętlik w głowie.


Użytkownik Orgasmatron edytował ten post 17 lutego 2017 - 13:28

  • 0

I am a slow walker, but I never walk back.


#2
Polo2109

Polo2109

    Member

  • Użytkownik
  • 27 postów
Jak chcesz robić masę to zamiast 10x5 rób 5x10 i powinno być lepiej, a co do ćwiczeń dodaj coś na tylną taśmę nóg bo przysiady głównie angażują ci mięśnie 4-glowe z przodu i tylek. Osobiście polecam martwy ciąg ale jak chcesz coś innego to śmiało :) A co do wyroków i łydek to ćwicz interwaly biegowe jak masz taką możliwość a zwłaszcza pod jakaś górkę a na następny dzień będziesz ledwo chodził :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Polo2109 edytował ten post 17 lutego 2017 - 13:38

  • 1

#3
Orgasmatron

Orgasmatron

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Jeśli będę robił 5x10 to wtedy jak dobrać obciążenie? W przypadku 10x5 Pablo1 radzi, aby dobrać takie, żeby wykonać z nim 10 prawidłowych powtórzeń. W przypadku 5x10 jaka to będzie liczba? No i pozostaje pytanie co do półprzysiadów.


Użytkownik Orgasmatron edytował ten post 17 lutego 2017 - 14:21

  • 0

I am a slow walker, but I never walk back.


#4
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Zawsze możesz zacząć od 3-4x5 i progresować do 10x5 w pistoletach, w przysiadach z hantlami jest taki problem że możesz nie mieć wystarczająco obciążenia, bo zakładam że nie masz więcej niż 20 kg hantli, a 40 kg do przysiadów to niedużo i starczy jedynie na początek, co innego pistolety, które bez obciążenia już są ciężkie i po dojściu do 10x5 czy 5x10 możesz dodawać jakieś drobne obciążenia.

 

Obciążenie w 5x10 jak we wszystkich ćwiczeniach na masę, czyli niewielki zapas, 1-2 powtórzenia, musisz czuć te nogi :) I oczywiście też przerwy nie za długie max 2 minuty.


  • 1

#5
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

W przypadku 10x5 faktycznie warto zacząć od ćwiczenia, w którym robimy przynajmniej 10 czystych powtórzeń (choć to i tak nie gwarantuje wykonanie całego schematu z utrzymaniem 2-3 minutowych przerw). W przypadku 5x10 możesz zacząć łagodniej, czyli od ćwiczenia w którym robisz około 15 powtórzeń (innymi słowy 15PM) lub nieco intensywniej, czyli od obciążenia w którym wykonujesz około 12 powtórzeń (12PM). Kwestia praktyki, pierwsze dwa tygodnie takich treningów to tak naprawdę dobieranie obciążenia metodą prób i błędów, trudno o ściśle określone wyznaczniki.


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#6
Orgasmatron

Orgasmatron

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Dzięki za rady. Jeśli chodzi o obciążenie to mam ok. 100kg, więc z tym problemu nie ma. Pytanie co z tymi półprzysiadami, bo przyznam szczerze, że nie jestem jakoś przekonany do przysiadów na jednej nodze, nawet jak miałbym robić 3-4 serie. Zdecydowanie wolę postawić na klasyczne przysiady z obciążeniem, tylko czy efekt robienia półprzysiadów będzie taki sam jak przysiadów pełnych?


  • 0

I am a slow walker, but I never walk back.


#7
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Lepiej jest wykonywać pełne przysiady w mojej opinii, ponieważ są bardziej wartościowe.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#8
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Półprzysiady mogą być wręcz szkodliwe, kolana dostają dużo bardziej niż przy pełnych, które są naturalnym ruchem. Pistolety również mogą być niebezpieczne, ale jeśli dbasz o technikę, robisz powoli, nie bujasz się na wszystkie strony to będą lepsze niż półprzysiady.

Co masz na myśli, że przy pełnych przysiadach hantle odpadają? Może warto zaopatrzyć się w sztangę i stojaki (jeżeli nie masz), skoro masz dosyć dużo obciążenia.


  • 1

#9
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Półprzysiady mogą być wręcz szkodliwe, kolana dostają dużo bardziej niż przy pełnych, które są naturalnym ruchem. Pistolety również mogą być niebezpieczne, ale jeśli dbasz o technikę, robisz powoli, nie bujasz się na wszystkie strony to będą lepsze niż półprzysiady.
Co masz na myśli, że przy pełnych przysiadach hantle odpadają? Może warto zaopatrzyć się w sztangę i stojaki (jeżeli nie masz), skoro masz dosyć dużo obciążenia.

Mu pewnie chodzilo o progresje w pistoletach-robiac je w polprzysiadzie. Schodząc coraz nizej.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych