Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Trening pod kondycje i siłe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Moim celem jest kondycja pod bieganie, sprawność a co za tym idzie siła i chciałbym nabrać trochę masy mięsniowej. Co myślice o treningu FBW ( nie do upadku) przed treningiem pod kondycje np. 12-15-21-15-12 burpes i swingów wykonywanych jak najszybciej ale dokładnie technicznie 2-3 razy w tygodniu w połączeniu z 3 treningami interwałowymi biegania.Moje obowiązkowe treningi, których nie mogę odpuścić to 3 razy interwały i 2-3 razy w tygodniu trening obwodowy na wysokich strefach tętna.


  • 0

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Wygląda w porządku, pytanie czy dasz radę po swingach i burpeesach robić interwały biegania. Może lepiej byłoby przeznaczyć je na osobny dzień. Generalnie problemem może tu być regeneracja.


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Wygląda w porządku, pytanie czy dasz radę po swingach i burpeesach robić interwały biegania. Może lepiej byłoby przeznaczyć je na osobny dzień. Generalnie problemem może tu być regeneracja.

Trening wygląda np. tak:

Pon 

FBW i trening kondycyjny(np. taki jak wyżej)

Wt

Interwały 

Śr

FBW i trening kondycyjny

Czw

Interwały 

Pt

FBW

Sob

Najdłuższe interwały albo bieg tempowy 

Ndz

Wolne

 

Chciałem właśnie zapytać o to czy jest sens łączyć FBW z treningiem pod kondycje.

A pro po zamierzam załączyć porządną suplementacje.


  • 0

#4
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Jeśli długo trenujesz planami wytrzymałościowymi to może dasz radę, jak dla mnie plan jest zbyt ambitny ale to kwestia regeneracji. Po FBW może być trudno o inerwały, a tym bardziej na odwrót. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#5
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Po FBW moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie, aby być dobry sportowcem trzeba umieć wytrzymać fizycznie i mentalnie trudy treningu, oraz co niektórzy zapominają trzeba mieć wewnętrzną duszę wojownika. Trzeba umieć wyjść ze swojej strefy komfortu, a to nie jest łatwe, nie każdy tak potrafi. Trzeba cierpieć na treningu i pilnuj się aby nie zajechać się.


Tylko zapytam pod jaki dystans się przygotowujesz? I od ilu lat biegasz? I 3x w tyg interwaly to spore obciążenie, a między tymi interwalami polecam robić biegi regeneracyjne, właśnie, nie podołasz takiemu treningowi, bo bieganie tlenowe w pierwszym/drugim zakresie jest ważniejsze niż pilowania interwalow na potęgę. Rozwaz rozwiązanie 2x interwaly.
Mo Farach biegając po 160 KM robi interwaly może z 2-3x w tyg. Jest pewna proporcja między szybkim i wolnym bieganiem, nie można jej zanurzyć, wtedy nie będzie wyników. Tylko regres, zwatpienie i kontuzje.
Napisz jakie to interwaly i gdzie je biegasz.



Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#6
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Po FBW moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie, aby być dobry sportowcem trzeba umieć wytrzymać fizycznie i mentalnie trudy treningu, oraz co niektórzy zapominają trzeba mieć wewnętrzną duszę wojownika. Trzeba umieć wyjść ze swojej strefy komfortu, a to nie jest łatwe, nie każdy tak potrafi. Trzeba cierpieć na treningu i pilnuj się aby nie zajechać się.


Tylko zapytam pod jaki dystans się przygotowujesz? I od ilu lat biegasz? I 3x w tyg interwaly to spore obciążenie, a między tymi interwalami polecam robić biegi regeneracyjne, właśnie, nie podołasz takiemu treningowi, bo bieganie tlenowe w pierwszym/drugim zakresie jest ważniejsze niż pilowania interwalow na potęgę. Rozwaz rozwiązanie 2x interwaly.
Mo Farach biegając po 160 KM robi interwaly może z 2-3x w tyg. Jest pewna proporcja między szybkim i wolnym bieganiem, nie można jej zanurzyć, wtedy nie będzie wyników. Tylko regres, zwatpienie i kontuzje.
Napisz jakie to interwaly i gdzie je biegasz.



Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka

Chce się przygotować pod biegi od 5 km do 10 km głownie biegi górskie.Biegam od 3 lat. Tak w ogóle to ta metoda jest zaczerpnięta z książki ,, Biegacz Niezłomny''.Wiem że interwał to całkiem inna praca niż wybiegania ale ciekawi mnie po prostu ta metoda. A pro po interwałów są to nie zawsze są jakieś katorżnicze np.w pierwszym tygodniu 6-8 x 200m '2min (więc bardziej praca nad techniką niż nad wydolnością) kolejny trening to 3 x 800m '3min i ostatni trening to w tym wypadku sprawdzian na 3km.

Na razie będę realizował inny plan bazujący na 3x FBW i 3x Wybiegania ( będę opisywał efekty w dzienniku) ale chętnie bym spróbował czegoś mocniejszego przed nowym sezonem tylko sam jestem ciekawy czy nie będzie spadków formy po odstawieniu wybiegań.


  • 0

#7
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Testuj sprawdzaj, czasami trzeba przebiec kilka sezononow aby odkryc co dziala a co nie.

Tam autor proponuje CFE? To bardzo dobry pomysl.

Pod 10km musiałbyś dluzsze odcinki pokonywać w tempie na startowym od 1000 do 3000m, i łączna objętość okolo 8-10km, przerwy relatywnie krotkie.

A do 5km odcinki od 400m do 1600m, i łączna liczba kilometrow okolo 4-5km, i pzerwy tez krotkie, a tempo w granicach nieco szybszym lub równym biegu na 5km. Oczywiscie truchtu, przebieżki i schłodzenie nie dodawalem.
Takie tempo biega sie 4-6tyg przed docelowym startem.

Krotkie odcinki czy podbiegi tez dobrze robic, dla poprawy techniki, dynamiki czy luzu biegowego.

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#8
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Testuj sprawdzaj, czasami trzeba przebiec kilka sezononow aby odkryc co dziala a co nie.

Tam autor proponuje CFE? To bardzo dobry pomysl.

Pod 10km musiałbyś dluzsze odcinki pokonywać w tempie na startowym od 1000 do 3000m, i łączna objętość okolo 8-10km, przerwy relatywnie krotkie.

A do 5km odcinki od 400m do 1600m, i łączna liczba kilometrow okolo 4-5km, i pzerwy tez krotkie, a tempo w granicach nieco szybszym lub równym biegu na 5km. Oczywiscie truchtu, przebieżki i schłodzenie nie dodawalem.
Takie tempo biega sie 4-6tyg przed docelowym startem.

Krotkie odcinki czy podbiegi tez dobrze robic, dla poprawy techniki, dynamiki czy luzu biegowego.

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka

Tak Brian Mackenzie propoonuje metodę CFE . Do tych odcinków moim zdaniem można spokojnie dodać 20 min bieg w 3 zakresie(zamiast długich interwałów). Autor dodaje do tego planu kilka treningów w stylu crossfit, a ja spróbuje dodać do tego 2-3 treningi FBW przed treningami obwodowymi. Niektóre treningi będę robić w terenie . Zgodzę się z tobą co do luźnych przebieżek, podbiegi myślałem czasem robić razem z zbiegami zastępczo z treningiem obwodowym.Założyłem nowy temat gdzie będę opisywał swój trening http://kalistenikapo...acz-niezłomny/.


  • 0

#9
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Lydiard w swoich schematach ma wlascie zbiegi, jak pewnie wiesz, mocniej obciążają kolana niz podbiegi czy bieg po płaskim.
Tak 3 zakres jest jak najbardziej w porzadku.
Ja tam wole amerykanske nazwy jak tempo run.

W ksiazce od 5km do maratonu autor bodajze Hudson cz Hanson proponuje sprinty pod stroma górkę od 8 do 12s. 1-2x w tyg co jest fenomenalnym pomyslem. Nawet dla wlasnego wysportowania tez powinno sie zarzucić takie treningi.

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#10
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Tak sprinty świetnie działają na organizm, swoją drogą można wyrobić nimi kondycje dla zainteresowanych wkleję artykuł o tej metodzie.

http://www.magazynbi...-interwalowego/


  • 0

#11
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Trening Zatopka nie byl zbyt dobry.
Wtedy nie wiedziano czym sa wolne wybiegania.
W ksiazce w biec na szczyt mozna o tym poczytac.
I ojcem poczatku długodystansowego biegania i progresu jest wlasnie Lydiard. I kazdy inny plan opiera sie na jego schematach.

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#12
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Masz racje ale warto wspomnąć że metoda interwałów była pierwszą metodą treningową stosowaną przez większą cześć biegaczy, dzisiaj wszyscy profesjonalni zawodnicy stosują metodę mieszania treningów, która jest najskuteczniejsza.

Swoją drogą wiesz coś o spadku testosteronu w sportach wytrzymałościowych ? Chętnie poczytam coś dodatkowego na ten temat.


  • 0

#13
Nata135

Nata135

    Brak

  • Użytkownik
  • 6 postów

No ja też bym o czymś takim poczytał.


  • 0

#14
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL


Masz racje ale warto wspomnąć że metoda interwałów była pierwszą metodą treningową stosowaną przez większą cześć biegaczy, dzisiaj wszyscy profesjonalni zawodnicy stosują metodę mieszania treningów, która jest najskuteczniejsza.
Swoją drogą wiesz coś o spadku testosteronu w sportach wytrzymałościowych ? Chętnie poczytam coś dodatkowego na ten temat.


O tym, że testosteron spada podczas sportów wytrzymalosciowych nie słyszałem.

Przeczytaj książkę bieganie 80/20 - Matt Fitzgerald
Tutaj nie chodzi o pilowanie interwalami, chodzi o odpowiednią proporcje między bieganiem wolnym oraz szybszym.
Czasami lepiej można dojść do wyników nie biegając interwalow, interwaly są dla bardziej wyczynowych biegaczy, którzy walczą o pudło bądź lepsze wyniki conajmniej o czasy szybsze niż 10km/40min. Samymi wybieganiami w pierwszym zakresie, tempo run, tempo maratonskie, podbiegi, siła biegowa, biegi z narastającą prędkością, biegi z szybsza końcówka, krosy aktywne i pasywne, długie wybieganiami, przebiezki. Więcej dadzą pożytku, niż katowaniem się interwalami.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#15
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Dla zainteresowanych  , ale nie mogę znaleźć strickte pod sporty wytrzymałościowe.


  • 0

#16
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Dla zainteresowanych , ale nie mogę znaleźć strickte pod sporty wytrzymałościowe.

Oglądałem i głupoty gada.
Była dyskusja na innym forum, pewnie wiesz o jakie forum chodzi i jaki temat.

Koleś ma wiedzę, ale o bieganiu to niezbyt ogarniecie gada. Może jedynie strickt pod mma się wypowiada.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#17
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Oglądałem i głupoty gada.
Była dyskusja na innym forum, pewnie wiesz o jakie forum chodzi i jaki temat.

Koleś ma wiedzę, ale o bieganiu to niezbyt ogarniecie gada. Może jedynie strickt pod mma się wypowiada.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka

Tak nawet na początku mówi że nie jest to stricte o bieganiu.


  • 0

#18
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Testuj sprawdzaj, czasami trzeba przebiec kilka sezononow aby odkryc co dziala a co nie.

Tam autor proponuje CFE? To bardzo dobry pomysl.

Pod 10km musiałbyś dluzsze odcinki pokonywać w tempie na startowym od 1000 do 3000m, i łączna objętość okolo 8-10km, przerwy relatywnie krotkie.

A do 5km odcinki od 400m do 1600m, i łączna liczba kilometrow okolo 4-5km, i pzerwy tez krotkie, a tempo w granicach nieco szybszym lub równym biegu na 5km. Oczywiscie truchtu, przebieżki i schłodzenie nie dodawalem.
Takie tempo biega sie 4-6tyg przed docelowym startem.

Krotkie odcinki czy podbiegi tez dobrze robic, dla poprawy techniki, dynamiki czy luzu biegowego.

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka

Właśnie a co doradzisz a pro po przerw kierować się czasem czy może pulsem ? Bo jak wiadomo jeśli zrobię zbyt krótkie przerwy to tętno nie spadnie tak nisko i może wyjść, że nie robiłem interwałów a mocne cardio z lekkik spadkiem tętna.


  • 0

#19
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL


Właśnie a co doradzisz a pro po przerw kierować się czasem czy może pulsem ? Bo jak wiadomo jeśli zrobię zbyt krótkie przerwy to tętno nie spadnie tak nisko i może wyjść, że nie robiłem interwałów a mocne cardio z lekkik spadkiem tętna.


Zawsze kieruj sie przerwami, a tętno miej jako wyznacznik formy z tygodnia na tydzien oraz dla samej informacji.

Podam przykład.

We wtorek robisz interwały na predkosci 10km.
8x 1000m p1'30
I średnie tętno masz 168 a maksymalne 176.
Za tydzyndzien robisz 8x 1000m p60s
I tętno srednio mozesz miec takie same badz niższe a to oznacza, ze pobiegles takim samym tempem na krótszej przerwie i mniej sie meczyles.
Badz mozesz zrobic 10x 1000m p60s
I sprawdzasz jakie tętno srednio po treningu, najczesciej jest takie same badz niższe, a to oznacza ze adoptujesz sie do danego wysilku.

A jesli tętno średnie jest wyzsze niż poprzednio, o duzo za duze, to albo za krotkie przerwy dales, albo zmeczony zaczeles trenować albo albo za szybko biegniesz.
Nie chodzi tutaj aby sie zajechać czy biec bardzo szybko ile fabryka dala, chodzi aby dobrze trenować.

Ale moze i tak sie zdazyc, ze tydzien pozniej robisz taki interwał na predkosci 10km
4x 1600m p 1'30
Czyli dluzszy interwal każdorazowo, to dobrze bo co tydzien jest dobrze zmieniac akcenty (dlugosc odcinka, liczbe powtórzeń, dlugosc przerw, przerwa pasywna/aktywna, predkosc)
I tętno moze byc wyzsze niz po tych 1000m, nie ma co sie załamywać, nastepuje odpowiednia adaptacja na predkosci 10km do dluzszego odcinka.

Jak chcesz to mozesz szybciej truchtac w przerwach i pilnowac aby tętno nie spadało ponizej 140bpm, ale tez musisz wiedziec jak sie czujesz i czy jestes gotowy do podjęcia kolejnego wysilku w tym samym tempie.



Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#20
KAzet

KAzet

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 143 postów

Pierwsze pytanie skąd masz wiedzę na ten temat, z jakich źródeł ? Bo ja mam tylko z książki Biegacz Niezłomny i wiele rzeczy trzeba się domyślić. A Pytanie mam jeszcze o kilometraż chodziło Ci, że ten kilometraż trzeba zrobić na 1 treningu czy tygodniowo ?


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych