Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Czy trzeba trenować brzuch?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1
mistrzu56

mistrzu56

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 40 postów
Witam kolegów.

Skoro mięśnie brzucha pracują w prawie jak nie we wszystkich ćwiczeniach to jest potrzeba by ćwiczyć je osobno?

Ćwiczę planem push/pull/leg systemem 10x5 tak jak ulozył pablo w jednym ze swoich artykułów. Odpowiada mi on z racji ze nie jest koszmarnie długi, a raczej przyjemny ale wymagający. Wykonuję te kilka ćwiczeń z tej podstawy,lecz nie ma tam wcale brzucha. Czy faktycznie chcąc uzyskać trochę mięśnia i wytrzymałości na brzuchu nie trzeba nic wiecej robić?
  • 0

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Nie trzeba wykonywać osobnych ćwiczeń na mięśnie brzucha, pracują one izometrycznie przy niemal każdym ćwiczeniu wielostawowym i szczególnie początkujące osoby boleśnie się o tym przekonują na drugi dzień. Jeśli jednak chcesz to możesz wrzucić jedno czy dwa ćwiczenia na mięśnie brzucha po sesji, jednakże nie zapomnij przy tym o ćwiczeniach na odcinek lędźwiowy.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

Nie musisz trenować brzucha pod warunkiem, że wszystkie inne ćwiczenia wykonujesz na spiętym korpusie, czyli przy podciąganiu proste nogi lekko do przodu (hollow body) przy pompkach też spięty brzuch.


  • 0

#4
Guest_Clyde_*

Guest_Clyde_*
  • Gość

Witam kolegów.

Skoro mięśnie brzucha pracują w prawie jak nie we wszystkich ćwiczeniach to jest potrzeba by ćwiczyć je osobno?

Ćwiczę planem push/pull/leg systemem 10x5 tak jak ulozył pablo w jednym ze swoich artykułów. Odpowiada mi on z racji ze nie jest koszmarnie długi, a raczej przyjemny ale wymagający. Wykonuję te kilka ćwiczeń z tej podstawy,lecz nie ma tam wcale brzucha. Czy faktycznie chcąc uzyskać trochę mięśnia i wytrzymałości na brzuchu nie trzeba nic wiecej robić?

 

To już zależy od twoich celów, jeśli zależy ci na grubych abs`ach  to normalnie wykonuj jedno lub dwa ćwiczenia po 8-20 powtórzeń, ale jeśli nie zależy ci na wielkości to tylko izometryczna praca przy podciąganiu, pompkach, przysiadach da ci twardy i wytrzymały brzuch.


  • 0

#5
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Jak chcesz mieć silny i fajnie wyglądający brzuch to ćwicz te mięśnie. Ja np. ćwiczę pod figury i nie wyobrażam sobie nie ćwiczyć brzucha. Ktoś powie, że przy każdym ćwiczeniu dobrze wykonanym izometrycznie pracuje brzuch tak? to zrób rozjazdy na kółku albo dragony z tylko takimi ćwiczeniami, powodzenia ;)

Mimo, że ja ćwiczę dobrze technicznie itd to po roku ćwiczeń  gdy podszedłem do dragon flag na ziemi i rozjazdów po prostu zmiękłem ;P 


  • 0

#6
Krzepki Paweł

Krzepki Paweł

    "Jesteśmy tylko marionetkami własnego umysłu"

  • Bywalec
  • 341 postów

Tak samo jak Bejek, jak chcesz robić kiedyś front levera czy flagę to raczej ciężko będzie bez ćwiczeń na brzuch. Jeśli zaś poprzestaniesz na ogólnej sprawności to nie jest Ci to do szczęścia niezbędne.

Choćby wznosy na drążku zrobią bardzo dobrze twojemu brzuchowi :D


  • 1

#7
remix666

remix666

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 965 postów

A nogi też pracują bez osobnego treningu? Hehe sorry za sarkazm ale ja też brzuch robię osobno i nie czekam aż sam się załatwi przy figurach. Wznosy, wznosy i jeszcze raz wznosy nóg na drążku. To załatwi sprawę


  • 1

#8
Ricko

Ricko

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 225 postów
  • LokalizacjaMarki

W książce "Sztuka kształtowania ciała" jest rozdział o tym jak trenował brzuch Bruce Lee. 

Wykonywał tylko 5, jego zdaniem najbardziej skutecznych ćwiczeń z czego 3 wykonywał każdego dnia. Jego uwagi do treningu brzucha:

1. Ćwicz szybko ale w skupieniu.

2. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać pełnych powtórzeń, to rób silne krótkie spięcia brzucha, żeby dodatkowo wzmocnić i rozwinąć mięśnie.

3. Na koniec każdego treningu zrób serie ćwiczeń na brzuch.

4. Nie rób więcej serii i powtórzeń na brzuch niż w innych ćwiczeniach na inne części ciała. Ćwiczenie brzucha nie odchudza. Odchudza właściwa dieta i trening z krótkimi przerwami między seriami.

Notatka Lee nt. treningu brzucha:

"Okolice brzucha i talii są ośrodkiem koordynacji całego ciała, jego centrum, jego siłownią. Ćwicząc brzuch można zwiększać zdolność kontroli działania całego organizmu i podporządkować je swojej woli."

"Ćwicz mięśnie brzucha codziennie z należną cierpliwością. Wyniki wkrótce przyjdą."

"Właściwy sposób ćwiczenia spięć brzucha nie polega na wykonywaniu ruchów w górę i w dół, ale na zwijaniu się - jak rolka papieru"

(str 83-84 z tejże książki)


Użytkownik Ricko edytował ten post 30 czerwca 2016 - 10:37

  • 2

#9
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

Bejek umiem dragony, a z ćwiczenia brzucha to robię tylko podciąganie w hollow czasem l-sit, i pompki w hollow :)


  • 0

#10
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

mam to samo co jakubek. umię BL, spiczagę,kółko ze stania i na brzuch robię 4 serie w tygodniu wznosów kolan. 

Nie musisz trenować brzucha ale jak już to robisz to rób to mądrze. dragon flag, wycieraczki i wznosy nóg w staniu na głowie. To załatwi sprawę :)


  • 0

#11
IwanKali1

IwanKali1

    Member

  • Użytkownik
  • 14 postów

Zgadzam się z kolegą Remix666. Moim zdaniem również warto wdrożyć ćwiczenia na brzuch do swojego planu, a po za tym ćwiczenia na core. Nie chce mi się wierzyć że bez treningu core i brzucha można opanować najtrudniejsze figury w street workout, a sam ich trening załatwi sprawę z brzuchem.


  • 1

#12
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

 

 

Bejek umiem dragony, a z ćwiczenia brzucha to robię tylko podciąganie w hollow czasem l-sit, i pompki w hollow  :)

To widocznie jesteś bardzo dobry, ja miesiąc temu gdy spróbowałem dragonów to były strasznie ciężkie, 3,4 tygodnie i nauczyłem się full. Na jednym treningu katowałem z jedną nogą a następny już full wszedł, miłe uczucie ;D 

Prawda jest taka, że należy ćwiczyć całe ciało i tyle, ja brzuch teraz nowym planem będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu, solidnie, jedni mówią że lepiej codziennie, kwestia indywidualna, jak robię treningi figur, gdzie mam kilkanaście różnorodnych pozycji statycznych to już samo to izometrycznie wzmacnia mi to brzuch, dojdą treningi ukierunkowane pod rozwój siły brzucha i będzie kosa ;d

Mój kolega mówi "nie ćwicz brzucha", brzuchem komuś nie jeb*iesz, no ale jeden silny cios w korpusik i leżysz bez mocnego brzucha ;p 


  • 0

#13
Mateusz_handstand

Mateusz_handstand

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 438 postów
  • LokalizacjaŚwiecie

Trening brzucha tylko jako uzupełnienie po treningu jak starczy czasu :) Przeważnie typowe ćwiczenia na brzuch typu : wznosy nóg do drążka, wycieraczki itp. Robię po treningu nóg. W inne dni sylwetki + planki. Jeśli w ćwiczeniach skupiasz się na maksymalnym spięciu to brzuch również pracuje.


  • 1

#14
iamtheweakone

iamtheweakone

    Fanatyk

  • Bywalec
  • 1 017 postów
  • LokalizacjaSieradz

Nie trzeba trenować brzucha, bez ćwiczeń na brzuch możesz osiągnąć każdą pozycję statyczną itp., jeżeli robisz ćwiczenia w hollow to już samo to przećwiczy brzuch. Trzymałem front levera 15 sekund, a brzuch trenowałem może tydzień w ciągu całej mojej ponad półtorarocznej przygody z treningiem. Progresje do pozycji statycznych też ostro tyrają brzuch. Zobaczcie sobie to podciąganie z poprawnym hollow body, po kilkunastu powtórzeniach skończycie serie nie przez brak siły w ramionach czy plecach, ale przez przećwiczenie brzucha. :) Ja po moich prawie 200 powtórzeniowym treningu podciągania kolejnego dnia oczywiście czuję ramiona, plecy, ale też bardzo czuję brzuch, więc musi nieźle dostawać podczas tego typu ćwiczeń. Pompki na poręczach w hollow body też ostro go katują, także moim zdaniem nie trzeba trenować brzucha. Możesz go trenować tak jak już wspomniał jeżeli zależy ci na grubych mięśniach brzucha takich że te kosteczki będą aż wypukłe wtedy osobny trening brzucha by się przydał, ale normalny 4/6/8 pak uzyskasz samym hollow body w ćwiczeniach. ;)


  • 1

#15
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

Bejek, bardzo dobrym to bym się nie nazwał, nawet dobrym jeszcze nie :) A co do tego ćwiczenia brzucha to tak jak mówi Hybrydo, jeśli już chcesz to robić to raczej nie ćwicz go brzuszkami itp. tylko jakieś ćwiczenia angażujące cały korpus, planki gimnastyczne (najlepiej coś na lędźwia wrzuć-cięzar jakiś) bo same w sobie są trochę zbyt łatwe (i rób je w skarpetkach na drugiej stronie stopy-obciągnięte palce, tak żeby bez spięca brzucha Ci odjeżdżały), sylwetki gimnastyczne (możesz jakieś ciężarki na kostki dać), wznosy kolan-prostych do drążka (ale nie od prostej sylwetki, tylko od momentu gdzie uda z brzuchem tworzą kąt prosty, do góry), rozjazdy na kółku albo na nisko zawieszonych kółkach gimnastycznych, dragon flagi (na brzuch moim zdaniem w ogóle lepsza jest izometria bo on głównie w ten sposób ma pracować, ale wiadomo że nie pozycje w których utrzymujesz się dłużej niż 60s bo to już wytrzymałość głównie, chociaż ona też się przydaje). Oczywiście wtedy potrzeba czegoś na mięśnie antagonistyczne (prostownik grzbietu) czyli np. sylwetki tyłem, wznosu nóg leząc na brzuchu (leżysz do pasa a nogi na początku zwisają gdzieś niżej), spiczaga (press to handstand), albo spiczaga w staniu na głowie.


Użytkownik jakubek2013 edytował ten post 30 czerwca 2016 - 18:58

  • 1

#16
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Jeden z lepszych filmików dotyczący ćwiczenia mięśni brzucha

 


  • 0

#17
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

 

 

ale normalny 4/6/8 pak uzyskasz samym hollow body w ćwiczeniach

 8 paka nie ma, co ty gadasz xD


  • 0

#18
mistrzu56

mistrzu56

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 40 postów
Dzięki bardzo za tak wielkie zainteresowanie tematem,tyle bezcennej wiedzy w jednym miejscu!

Co do moich ćwiczeń to minie dużo czasu zanim osiągnę te zaawansowane pozycje gimnastyczne. Na razie chce dojść do prawidlowych wznosów na drążku.

Nie rozumiem kwestii, że brzuch zawsze ćwiczyć po treningu. Tzn ile to serii, powtórzeń, ćwiczeń? Załóżmy zrealizowalem 10x5 i juz po tym wszystkim np 20 razy w jednej serii wznosy nóg?

Tak samo nie wiem jak to wygląda z ćwiczeniem brzucha codziennie. Ile serii i powtórzeń mam robić w te dni nie treningowe? Czy konieczna jest rozgrzewka?
  • 0

#19
remix666

remix666

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 965 postów

Z tym po treningu to ja rozumiem, że na koniec bo jak np. jedziesz podciąganie na drążku to jak zaczniesz od wznosów nóg na drążku to siły do podciągania wyczerpiesz. Reszta to na wyczucie. U mnie różnie. Robię wznosy gdzieś tak po 8 i 8-10 serii czasem 2 dni pod rząd czasem rzadziej a i potępianymi brzuszkami nie pogardzę:) Znajdź sobie coś co ci podpasuje, mi osobiście wznosy nóg na drążku bardzo się podobają zarówno do pozycji V jak i do drążka


  • 0

#20
Bejek

Bejek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 145 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Powiem Ci tak, jak jednym Twoim celem teraz jest baza i skupiasz się na niej to rób i codziennie a jak figury i baza, to jeden dzień figury a drugi baza w tym ten trening brzucha, wybierasz kilka ćwiczeń angażujących brzuch i lędzwie, ogólnie cały koropus i ćwiczysz sobie, np. robisz SS, czyli super serie, jeżeli masz załóżmy 6 ćwiczeń, 3 na brzuch, 3 na lędźwia to robisz każde po sobie, jedno za drugim, z dobra techniką, najlepiej zmniejszyć jedno powtórzenie,dwa, kilka żeby ta technika była prawidłowa, to że ćwiczenie robisz jedno za drugim sprawia że trening jest inensywny i cały korpus dostaje ostro popalić bo takim jednym obiegu (6 ćwiczeniach) robisz przerwe 2-3 minuty, w zależności od Ciebie, złapiesz oddech i ruszasz dalej i robisz tak 2,3 serie, potem tylko zwiększasz ilość powtórzeń, albo zmieniasz ćwiczenia. 

Zmiana ćwiczeń jest po to by Twój organizm się nie przyzwyczaił do ćwiczeń, trzeba po jakimś czasie nowego bodźa, ćwiczysz danym schematem miesiąc i zmieniasz ćwiczenia, potem zawsze możesz do nich wrócić :) 

 

Mam nadzieje, że pomogłem 


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych