Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Dipy oraz ból w obojczykach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Oskar997

Oskar997

    Brak

  • Użytkownik

  • 4 postów

Witam, trochę się zbierałem do tego tematu, no ale wreszcie trzeba zacząć się pytać, bo wiedzy nigdy nie za dużo, a w tym wypadku jest ona konkretnie potrzebna. Mianowicie chodzi o to, że 2 dni temu przy dipach w ostatniej serii zabolał mnie tak bardzo lewy obojczyk, że z początku sądziłem, że mi się złamał. Poczułem nagłe ostre ukucie i upadłem na ziemi z bólem, ból szybko się zmniejszył, ale nadal czułem kłucie lekkie, pół godziny po treningu czułem tam pieczenie, do dziś mnie obojczyk boli. Prócz tego sprawdzałem także go w lustrze(jestem bardzo chudy, więc jest on dobrze widoczny) i nie zauważyłem żadnego złamania, jedyne co to miałem z początku zaczerwione to miejsce, gdzie mnie tak silnie ukuło, przy dotyku też nie czuje tam żadnych nierówności, więc na pewno nie jest to żadne złamanie, tym bardziej, że nic mi tam nie puchnie, a ból odznacza się głównie wtedy, gdy robię podobne wygięcia, jak w dipach. Teraz pytania, co może powodować coś takiego?  Czy jest to efekt złego chwytu, a może zniżania się za bardzo w dół?(Dodam, że nie mam poręczy i ćwiczę przy użyciu 2 równolegle położonych biurek trzymając po prostu na nich prosto dłonie, do tego jeszcze często prawe biurko osuwa mi się w tył, więc trochę się wykrzywiam.) No i ostatnie pytanie, co teraz? Powinienem może na razie wyłączyć to ćwiczenie z treningów i zastąpić czymś innym? Jeżeli tak to czym i przez jak długi czas mam zastępować tym ćwiczeniem dipy?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)


  • 0

#2
Ambu

Ambu

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 201 postów

Ja bym sugerował iść do jakiegoś specjalisty, dobrego fizjoterapeuty, tylko że to są duże koszta ;/.

 

Jak na moje ból może być przez tą nierówność gdzie się "wykrzywiasz", aczkolwiek ciężko stwierdzić.


  • 0

#3
heretic

heretic

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów

Kość nie tylko może się złamać, ale też pęknąć. Jest coś takiego jak wytrzymałość zmęczeniowa i może doprowadzić do pęknięcia kości w jej najbardziej podatnym przekroju z powodu dużej ilości powtarzającego się przeciążenia.

Nie wykluczałbym niczego na własną rękę ani stawiał diagnozy. Udaj się do specjalisty.


  • 0

#4
undercover

undercover

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 38 postów
Cześć, mam problem, który wiąże się z tematem. Jakiś czas temu po treningach dipów zaczął się pojawiać dyskomfort w stawie mostkowo-obojczykowym i nieprzyjemne chrupanie przy krążeniu barkiem. Poszedłem do ortopedy i po prześwietleniu postawił diagnozę "lekkie podwichnięcie stawu, jakaś stara kontuzja, nie powinno się urwać". Na pytanie o trening odpowiedział, że jak dipy powodują dyskomfort to nie robić. Odstawiłem to ćwiczenie na parę miesięcy, ale zastanawiam się czy to nie kwestia techniki albo słabej obręczy barkowej. Zmaga się ktoś może z podobną kontuzją? Chciałbym włączyć ćwiczenia push na poręczach do treningu. Może wystarczy support hold przez jakiś czas na wzmocnienie obręczy barkowej?

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka
  • 0

#5
Ambu

Ambu

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 201 postów

Cześć, mam problem, który wiąże się z tematem. Jakiś czas temu po treningach dipów zaczął się pojawiać dyskomfort w stawie mostkowo-obojczykowym i nieprzyjemne chrupanie przy krążeniu barkiem. Poszedłem do ortopedy i po prześwietleniu postawił diagnozę "lekkie podwichnięcie stawu, jakaś stara kontuzja, nie powinno się urwać". Na pytanie o trening odpowiedział, że jak dipy powodują dyskomfort to nie robić. Odstawiłem to ćwiczenie na parę miesięcy, ale zastanawiam się czy to nie kwestia techniki albo słabej obręczy barkowej. Zmaga się ktoś może z podobną kontuzją? Chciałbym włączyć ćwiczenia push na poręczach do treningu. Może wystarczy support hold przez jakiś czas na wzmocnienie obręczy barkowej?

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

 

Może być tak, że organizm musi się zaadaptować do tego ruchu. Sam jak zaczynałem robić dipy miałem duże bóle w mostku, ale z czasem po prostu samo przeszło. Zupełnie tak, jakby układ kostny musiał się po prostu do nich przyzwyczaić.

Jeżeli tak w istocie jest to wykonuj normalnie dipy tylko ostrożnie, ze zmniejszoną objętością. Nie sądzę żeby wtedy wzmacnianie konkretnych partii mięśniowych coś dało, bo organizm musi po prostu przećwiczyć ten konkretny ruch.

Aczkolwiek to wszystko są domysły, głównie pod ten obszar mostkowo-obojczykowy. Co do chrupania w barku brzmi trochę niepokojąco, więc ciężko się jednoznacznie do tego odnieść, ale wydaje mi się, że jeżeli zaczęło się to od dipów to mogło być to jak najbardziej spowodowane złą techniką czyli przeniesieniem większości pracy na kontuzjogenne barki. Jak najbardziej delikatne wzmacnianie mięśni całej obręczy po takim urazie jest wskazane. No i zwróć uwagę na technikę, czy aby na pewno dipy robisz głównie klatą i tricepsami, w mniejszym stopniu barkami, czy jednak głównie barkami? Dobrą praktyką jest nagrywanie siebie i porównywanie z techniką np. na youtubcu. Są różne szkoły, ale najmniej obciążające barki są chyba te dipy ze ściągniętymi łopatkami. Te gimnastyczne w hollow mogą wchodzić mocniej w barki, aczkolwiek to też jest bardzo fajna technika i nie powinno być problemów.


  • 0

#6
undercover

undercover

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 38 postów

Te "chrupanie" nie jest umiejscowione w barku tylko właśnie w stawie mostkowo-obojczykowym. Z barkami nie ma problemu, ale analizując ruchy barków i ich wpływ na pracę tego stawu doszedłem do wniosku, że najbardziej podrażnia mnie odwodzenie łopatek (okrągłe plecy) i przywodzenie barków do uszu. Przy ściągniętych łopatkach i opuszczonych barkach staw jest prawie sztywny przy tym "dipowym" ruchu, stąd pomysł support hold'a na poręczach. Jak wzmocnię obręcz barkową do trzymania dobrej pozycji i w czasie dipów barki będą sztywno to nie będę podrażniał felernego stawu. Za parę tygodni uaktualnię temat z wynikami eksperymentu, może komuś się jeszcze przyda.

//edit: I tak poza tym, to dzięki za odpowiedź :) na pewno dokładnie przeanalizuję technikę.


Użytkownik undercover edytował ten post 30 maja 2016 - 13:54

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych