Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Kiedy progresja?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
Limko1232

Limko1232

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Cześć, potrzebuję rady - jak wygląda dodanie do planu treningowego progresji do danego tricku? Trening progresji zastępuje trening właściwy, czy jest to trening oddzielny, że np. dwa razy w tygodniu wykonuję progresję do stania na rękach, a dwa razy w tygodniu wykonuję trening właściwy? A może progresje wykonuje się na jednym treningu?


  • 0

#2
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

Co masz na myśli pisząc 'trik'? Jak dla mnie to Muscle up 360, salta z drążka, olbrzymy itp. Dużo osób myli 'triki' z elementami gimnastycznymi. 


  • 0

#3
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów
Mówisz jak dla Ciebie więc nie ma ścisłej definicji :P Istnieje duża różnica między nauką "sztuczek" czyli głownie elementów dynamicznych na drążku, a nauką elementów statycznych jak front lever. Pierwsze z nich jest zdecydowanie prostsze, np. 360 można się nauczyć w jeden dzień i bez problemu łączyć z treningiem, za to trening back czy front levera wymaga miesięcy nakierunkowanego treningu np. progresję w przy trzymaniu czy powtórzeniach i ten trening zastępuje w dany dzień trening brzucha czy lędźwi. Dla przykładu progresję do stania na rękach możesz w umiarkowanym natężeniu ćwiczyć nawet codziennie + pełnowartościowy trening, ale już progresję do front levera wymagają obcięcie nieco intensywności teningu w dany dzień, możesz całkowicie zrezygnować przy tym z treningu brzucha jeśli to jest celem.
  • 1

#4
Limko1232

Limko1232

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Już uściślam, wybaczcie :D Mam na myśli coś takiego jak Muscle Up, stanie na rękach, L-Sit...


  • 0

#5
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

 

 

Mówisz jak dla Ciebie więc nie ma ścisłej definicji 

 

Jest, ale większość osób się nie zna i nazywają elementy statyczne 'trikami'. Tak samo jest różnica między 'nauczeniem się', a posiadaniem wystarczającej siły do wykonania danego elementu. Błędem jest mówienie np 'uczę się front levera'. To tak jakbyś powiedział 'uczę się podnosić 100 kg, bo 50 już umiem'  :lol:

 

 

 

Mam na myśli coś takiego jak Muscle Up, stanie na rękach, L-Sit...

 

Wybierz sobie konkretny cel, dobierz odpowiednie progresje, ćwiczenia uzupełniające i ułóż plan, a my postaramy się skorygować błędy.


  • 0

#6
Limko1232

Limko1232

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Phillix, problem polega na tym, że nie wiem gdzie umiejscowić w planie progresję... o tym jest ten temat


  • 0

#7
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów

Tak samo jest różnica między 'nauczeniem się', a posiadaniem wystarczającej siły do wykonania danego elementu. Błędem jest mówienie np 'uczę się front levera'. To tak jakbyś powiedział 'uczę się podnosić 100 kg, bo 50 już umiem' :lol:



Właśnie wręcz przeciwnie. Siła jest to umiejętność. Podnoszenie dużych ciężarów jest umiejętnością i trzeba się tego nauczyć tak samo jak gry w piłkę, pływania itd. Dlatego większość co się nastawia na pompę nigdy nie osiągnie takie poziomu jak np. ten koleś przy tak niskiej masie ciała ( ci z większych kategorii wagowych to już wgl masakra )

https://m.youtube.co...h?v=7eJ_WNu4AfY

Ten koleś dźwiga ciężary o których niektórzy kulturyści mogliby pomarzyć pomimo że jest 3x mniejszy od nich xD
  • 0

#8
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Phillix, problem polega na tym, że nie wiem gdzie umiejscowić w planie progresję... o tym jest ten temat

 

Te trzy ćwiczenia które podałeś nie są aż tak zaawansowane i nie kolidują z treningiem. L-sit'a nauczysz się poprzez zwykły trening brzucha na ziemi, plus ewentualnie jakieś wznosy kolan na drążku. Równie ważne co mocny brzuch w l-sicie jest dobre rozciągnięcie, musisz się dużo rozciągać - czworogłowy, dwugłowy, zginacze bioder... co ja gadam, rozciągaj całe ciało :) Muscle up nie ma jakiś specjalnych progresji, ćwiczysz poprostu wysokie podciąganie na świeżo przed treningiem, robisz dosyć dużo serii po 1-3 podciągnięcia (w dużym odstępie czasowym, może być nawet na przestrzeni całego dnia) dynamiczne jak najwyżej potrafisz, kończysz zanim jakość/wysokość podciągania ulegnie pogorszeniu. Tym systemem wiele osób obserwowało szybkie efekty. Najlepiej trenować w dzień podciągania, a nie odpoczynku, potem robisz normalnie trening na tyle na ile sił Ci zostało. Stanie na rękach, tu jest dużo dróg, jedna z nich poleca stanie jak najwięcej przy ścianie (plecami do niej), potem odrywanie nóg od ściany i próbowanie stanie wolnego. Druga droga stawia na balans w progresjach, czyli zaczynasz od pozycji kruka (nogi oparte o kolana) i stoisz tak w seriach do minuty. Dodatkowo dobrego balansu i przyzwyczajenia do odwrotnej pozycji bez podporu uczy stanie na głowie. Myślę, że najlepiej będzie połączyć wszystkie trzy ćwiczenia i powoli obserwował będziesz efekty.


  • 2

#9
Limko1232

Limko1232

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów

Dzięki, mam już ogólny zarys tego jak ma to wyglądać :D


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych