Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Kolejność treningów - Siłowy , eksplozywny , statyczny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_Clyde_*

Guest_Clyde_*
  • Gość

Czy ktoś może wie w jakiej kolejności najlepiej zrobić ćwiczenia siłowe, eksplozywne i statyczne.

 

W treningu moim wyglądałoby to tak :

1.Ćwiczenia eksplozywne bez wyczerpywania się:

-moc pompki eksp

-umiejętność MU

2.Pozycje statyczne:

push- Adv frogstand

pull - back lever

3. trening właściwy - siłowy

Push i pull


  • 0

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Zależy to od Twoich priorytetów, choć przed treningiem eksplozywnym robiłbym ten siłowy. Jeśli trenujesz czysto siłowo to nie powinien Cię on wyczerpać, więc możesz go robić na początku gdy jesteś świeży i łatwo utrzymać koncentrację.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
Guest_Clyde_*

Guest_Clyde_*
  • Gość

Trening na większym przedziale powtórzeń, więc zmęczy mnie. Napisałem siłowy w znaczeniu, wytrzymałość lub siła. Może troche źle to ująłem.


  • 0

#4
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Wg mnie kolejność taka jak sam napisałeś.


  • 0

#5
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów
Ja słyszałem że treningu eksplozywnego nie powinno sie robić gdy jest się zmęczonym. Nawet łatwo można to uzasadnić- gdy jesteś zmęczony nie wygenerujesz odpowiedniej mocy i np. przy takich ćwiczeniach jak pompki z klaśnięciem możesz po prostu polecieć na twarz i jest to dosyć niebezpieczne i kontuzjogenne. Więc lepiej robić go przed treningiem siły maksymalnej- chyba że trenujesz w taki sposób żeby sie nie męczyć ale moim zdaniem trening bez jakiego kolwiek zmęczenia jest bez sensu ( chyba że robimy co w stylu smarowania gwintów ale gdy trenujemy kilka razy w tyg minimalny wycisk jest nawet wskazany ) ja bym to zrobił tak:

1- trening eksplozywny
2-trening siłowy
3- pozycje statyczne

Również słyszałem że przy nie można mieszać siły eksplozywnej i maksymalnej bo są to całkiem inne rodzaje siły i powinno sie robić osobne cykle. Oczywiście opinii jest tysiąc a każdy jest inny więc próbuj różnych sposobów i zobacz który najlepiej na Ciebie działa:)
  • 0

#6
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

ja bym zrobił eksplozję na początku potem statykę i siłówka czyli tak jak zaproponowałeś :)


  • 0

#7
majlo

majlo

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 200 postów
Ja na przykład statykę robie na samym poczatku treningu wtedy kiedy mam najwiecej sily bo moim priorytetem sa figury wiec na nich sie głownie skupiam, następnie robie dynamikę a na koncu dojazd właściwy :P


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik majlo edytował ten post 30 stycznia 2016 - 15:39

  • 0

#8
Ant123!

Ant123!

    Advanced Member

  • Redaktor
  • 75 postów

najpierw siła eksplozywna, zapewnia również aktywację pod boje siłowe. 
siła statyczna to siła najczęściej mało funkcjonalna i zarazem: najbardziej komfortowa do zbudowania


  • 0

#9
MatiPK

MatiPK

    Strong First lvl 1 instructor.

  • Użytkownik
  • 199 postów

Z tą siłą eksplozywną przed bojami siłowymi bym uważał. Fakt faktem fajnie pobudza układ nerwowy tylko wtedy kiedy się nią nie zajedziemy ;) tak więc 1-3 pwt przed treningiem siłowym napewno pobudzą nasz uklad nerwowy ale nie więcej.


  • 0

#10
Pawel Gie

Pawel Gie

    fizjoterapeuta

  • Użytkownik
  • 61 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Na przykładzie pompek:

 

1. Najpierw eksplozywy (muai thai, superman, aztek jak ktoś potrafi itd.) - na początku treningu, oczywiście po rozgrzewce (takiej która przygotuje organizm do treningu ale też nie zakatuje go, to bardzo ważne jeśli chcesz robić tego dnia eksplozywy), jesteś jeszcze świeży. Poza tym, ćwiczenia eksplozywne stymulują układ nerwowy, co przyda się w dalszej części treningu.

 

2. Ćwiczenia siłowe wymagające zachowania równowagi (elbow lever, tuck planche, handstand itd.) - układ nerwowy mamy już silnie pobudzony przez ćwiczenia eksplozywne i jeszcze nie jesteśmy zmęczeni, więc możemy teraz jest najlepszy moment, aby robić ćwiczenia, które nie tylko wymagają odpowiedniej siły, ale także zachowania równowagi (ćwiczymy tu siłę w jej najpiękniejszej i najbardziej wymagającej postaci - jako umiejętność).

 

3. Ćwiczenia siłowe nie wymagające zachowania równowagi (one arm push ups, bar dips, hspu przy ścianie itd.) - trzecią część treningu możemy poświęcić na typowe ćwiczenia siłowe, które nie wymagają aż takiej równowagi, w razie jakby coś poszło nie tak, po prostu przestajemy i nie grozi nam brzydka gleba jak np. przy swobodnym staniu na rękach. Poza tym, w tym momencie będziemy już trochę zmęczeni, więc ćwiczenie elementów wymagających równowagi na wysokim poziomie będzie mijało się z celem, bo po prostu nie będziemy mieli już tyle siły, aby wygenerować odpowiednie napięcie mięśniowe potrzebne do utrzymania np. idealnie wyprostowanej postaci w stójce na rękach.

 

4. Wytrzymałość (zwykłe pompki itd.) - jeżeli ktoś chce, może po tym wszystkim poćwiczyć jeszcze wytrzymałość - zwykłe pompki, dipsy itd. na wytrzymałość. Robienie zwykłych pompek na ilość po treningu siłowym bardzo pomaga w zwiększeniu ilości powtórzeń cięższych pompek, np. na jednej ręce, w staniu na rękach czy dipów na jednym drążku.

 

Dla jasności - trening nie musi składać się z tych wszystkich czterech części. Jednak pamiętajmy zawsze o kolejności poszczególnych rodzajów ćwiczeń.


  • 3

Blog o kalistenice i zdrowym stylu życia.

http://pawelgie.blogspot.com


#11
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów

Na przykładzie pompek:

1. Najpierw eksplozywy (muai thai, superman, aztek jak ktoś potrafi itd.) - na początku treningu, oczywiście po rozgrzewce (takiej która przygotuje organizm do treningu ale też nie zakatuje go, to bardzo ważne jeśli chcesz robić tego dnia eksplozywy), jesteś jeszcze świeży. Poza tym, ćwiczenia eksplozywne stymulują układ nerwowy, co przyda się w dalszej części treningu.

2. Ćwiczenia siłowe wymagające zachowania równowagi (elbow lever, tuck planche, handstand itd.) - układ nerwowy mamy już silnie pobudzony przez ćwiczenia eksplozywne i jeszcze nie jesteśmy zmęczeni, więc możemy teraz jest najlepszy moment, aby robić ćwiczenia, które nie tylko wymagają odpowiedniej siły, ale także zachowania równowagi (ćwiczymy tu siłę w jej najpiękniejszej i najbardziej wymagającej postaci - jako umiejętność).

3. Ćwiczenia siłowe nie wymagające zachowania równowagi (one arm push ups, bar dips, hspu przy ścianie itd.) - trzecią część treningu możemy poświęcić na typowe ćwiczenia siłowe, które nie wymagają aż takiej równowagi, w razie jakby coś poszło nie tak, po prostu przestajemy i nie grozi nam brzydka gleba jak np. przy swobodnym staniu na rękach. Poza tym, w tym momencie będziemy już trochę zmęczeni, więc ćwiczenie elementów wymagających równowagi na wysokim poziomie będzie mijało się z celem, bo po prostu nie będziemy mieli już tyle siły, aby wygenerować odpowiednie napięcie mięśniowe potrzebne do utrzymania np. idealnie wyprostowanej postaci w stójce na rękach.

4. Wytrzymałość (zwykłe pompki itd.) - jeżeli ktoś chce, może po tym wszystkim poćwiczyć jeszcze wytrzymałość - zwykłe pompki, dipsy itd. na wytrzymałość. Robienie zwykłych pompek na ilość po treningu siłowym bardzo pomaga w zwiększeniu ilości powtórzeń cięższych pompek, np. na jednej ręce, w staniu na rękach czy dipów na jednym drążku.

Dla jasności - trening nie musi składać się z tych wszystkich czterech części. Jednak pamiętajmy zawsze o kolejności poszczególnych rodzajów ćwiczeń.


Wszystko ładnie wytłumaczone :) leci rep :) ogólnie nie wiedziałem że można łączyć tyle cech motorycznych naraz. Zawsze myślałem że trzeba trenować je osobno, bo jak zrobimy je wszystkie naraz to organizm sie pogubi i nie przyswoi danej umiejętności. Np. gdyby zależało mi na sile maksymalnej ale jednocześnie pracowałbym nad pozostałymi, to osiągnął bym podobny wynik jakbym trenował cyklicznie każdą cechę motoryczną? :)
  • 0

#12
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Generalnie atakując organizm różnymi bodźcami jednego dnia zawsze ryzykujemy, że nie zareaguje on prawidłowo na żaden z nich. Jednak jest to indywidualna kwestia, zależy to też od planu treningowego. Jeśli trening cykliczny na Ciebie działa to raczej nie zamieniałbym go na inny.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#13
Perła

Perła

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów
A jakbym w przyszłości chciał to ładnie połączyć w cykl, jakby mógł wyglądac?
  • 0

#14
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Myślę, że Paweł Gie wystarczająco to opisał - chyba, że chodzi Ci o coś innego. Napisz konkretnie to coś pomyślimy.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#15
Perła

Perła

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów
Chce się upewnić czy dobrze zrozumiałem. Załóżmy mam dzień na ruchy ciągnące - na mój poziom bym robił np. clap horizontal pull ups, szybkie podciagniecia zwykłe. Potem coś ze statyki, bo też lubię, w tym wypadku coś na drazku - progresje do back/front lever, potem siła - 5x5 trudny wariant podciagniec i na koniec żeby się dobić, parę serii horizontal pull ups. Dobrze zrozumiałem?
  • 0

#16
Perła

Perła

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów
A chodziło mi jeszcze o to jakbym chciał to połączyć w cykl, że np. Dwa tygodnie siła, dwa wytrzymałość, dwa eksplozywnosc plus statyka - planuje tak zrobić w przyszłości, czy dobrze kombinuje?
  • 0

#17
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Kolejność ćwiczeń na treningu może wyglądać tak jak napisałeś. Odnośnie podziału na cykle to przy tylu celach polecałbym krótsze bloki, np. tygodniowe. Natomiast to i tak będzie spora przerwa między każdymi z nich i o ile nie jesteś mocno zaawansowany i nie potrzebujesz aż tyle czasu na każdą z tych cech, to proponowałbym prostsze układy zaproponowane w temacie.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych