Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Zrób to sam! Sprzęt do treningów.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1
Dipsiarz

Dipsiarz

    Pracuj ciężko w ciszy, niech efekty robią hałas!

  • Bywalec
  • 586 postów

Siemaneczko, naszło mnie, żeby napisać kolejny artykuł, tym razem z cyklu "zrób to sam". Postaram się w tym artykule opisać jak zrobić podstawowy sprzęt treningowy. Niby można kupić ale przyznam sam, że niektóre rzeczy są w skandalicznych cenach np kółka gimnastyczne. Skandalicznych dla mnie, nie mówię, że dla wszystkich, dla mnie min. 200 zł za dwie drewniane obręcze to duużo. Więc jeśli ktoś lubi trochę majsterkować jak ja, to zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem:)

Zacznę może od.. czegoś prostego.

1: Uchwyty do pompek. 

Potrzebujemy:
Trochę płyty wiórowej 18mm lub 20mm
Rurkę o długości 70 cm jakąś solidną i wygodnie leżącą w dłoni
Trochę wkrętów, (nie pamiętam jaka to długość, ale muszą być takie aby przeszły przez 2 płyty wiórowe do połowy 3)
Wkrętarka lub śrubokręt i młotek
kawałek płyty HDF (plecówka meblarska)
jakaś guma, może być z paletki do ping ponga

Wykonanie:

Tniemy płytę wiórową na kwadraty o bokach 13cm (13x13) takich kwadratów potrzebujemy 12. Potem rurkę o długości 70cm rozcinamy w połowie, tak aby uzyskać dwie rurki po 35 cm. Potem płytę HDF tniemy na kwadraty o bokach 12-12,5cm takich kwadratów też potrzebujemy 12. 

Skoro mamy już materiał przygotowany to skręcamy do kupy po 3 kwadraty z płyty wiórowej (jeden pod drugi). SKRĘCAMY JE RÓWNO. Powinniśmy uzyskać 4 dosyć grube klocki. Bierzemy rurkę, odmierzamy na niej z obu stron po 11 cm i zaznaczamy markerem, następnie młotkiem rozpłaszczamy ten obszar 11 cm z obu stron, nawiercamy po 2 otwory w spłaszczonych miejscach, po czym przykręcamy to do naszej płyty, trzeba odmierzyć aby rurka przebiegała przez środek płyty, wtedy konstrukcja będzie stabilna, na koniec przybijamy gwoździkami płytę HDF pod spód i przyklejamy gumę na jakiś klej.

Jeśli wykonaliśmy wszystko poprawnie to konstrukcja będzie stabilna. Ważne, żeby dać odpowiednio wytrzymałą rurkę, Polecam metalowe drążki do ubrań. HSPU nie wykonywałem w nich ale L sita i pompki spokojnie wytrzymują. :) generalnie uchwyty można kupić i za 40 zł ale, jak się chce zmienić parę śmieci na coś pożytecznego to dobra opcja.



Teraz coś ciekawszego, co zastąpi nam kółka gimnastyczne poniekąd czyli coś na wzór pasów TRX. Bedziemy mogli na tym spokojnie wykonywać dipy cz MU. 

Potrzebujemy:
grubą linę
dwa 50 cm kawałki dosyć cienkiego łańcucha (opcjonalnie)
2 karabińczyki (opcjonalnie) 
dwa kawałki rurki solidnej, po 20 cm każdy

Banalna sprawa, dzielimy linę na 2 części (długość liny zależy od tego na jakiej wys. chcecie mieć ten "wynalazek" Orientacyjnie to może być 2,5 m  (jedna część)  Przerzucamy linę przez drążek, wiążemy mocny, ale to naprawdę mocny węzeł, może to być węzeł przyponowy wędkarski+węzeł do wiązania haczyków. Ogólnie węzeł musi być naprawdę solidny, żeby to nam się nie rozwiązało przy robieniu np dipów. Obie "pętle" liny muszą wisieć na jednakowej wysokości, wtedy bierzemy łańcuch, przeciągamy przez środek rurki i przeciągamy go przez pętlę naszej liny i używamy karabińczyka aby połączyć to z drugim kawałkiem łańcucha. 

Banał, a kupa kasy w kieszeni, łańcuch jest opcjonalny bo można po prostu linę przeciągnąć przez rurkę i też będzie dobrze:)



Pseudo kółka gimnastyczne:)

Potrzebujemy: 
Gruby szlauf ogrodowy
łańcuch, który wejdzie nam w ten szlauf lub linę która ciasno wejdzie
2 karabińczyki


Banał, przeciągamy łańcuch przez szlauf , musi ciasno wejść, wtedy nie będzie to tak giętkie, końce łańcucha spinamy ze sobą karabińczykiem i mocujemy do liny, i to tyle, nie są idealne ale sporo zostaje w kieszeni, a i na takich sobie poradzimy:) Im grubszy szlauf tym sztywniejsze kółka



Kółko do rozjazdów:

Ja zrobiłem ze starej hantli tak jak widać w załączniku, lecz można je wykonać z kółek bocznych do dziecięcego rowerka, rozwiercamy otwór trochę bardziej, wkładamy rurkę, zabezpieczamy np taśmą izolacyjną owijając grubą warstwą aby to się nie zsunęło.

Pas z obciążeniem 

Potrzeba starego skórzanego (z prawdziwej skóry) paska, łańcucha + jakiś obciążników czyli czegoś co da się nawlec na łańcuch:)



Coś na chwyt... ściskacz? Niee, po co ?

Do treningu chwytu od niedawna zacząłem używać ... Kulki z folii bąbelkowej. (trzeba ją najpierw wypstrykać) kulka po wypstrykaniu musi być wielkości pięści, nada się do tego też strecz. Ogólnie każda folia która jakoś bardzo nie szeleści:) ściskacz 30 zł, a my mamy za darmo


Worek treningowy.

Potrzebujemy:

Stary dywan
Trochę mocnej linki/sznurka
Kilka worków na zborze ( w google grafika pierwsze zdj, te worki z tworzywa sztucznego)
Trochę piachu


Jeśli mamy jakiś stary niepotrzebny, walający się dywan to warto go wykorzystać! :) Zwijamy go ciasno i zginamy jeszcze na pół, ładujemy do worka, robimy kilkanaście dziurek (16) dookoła górnej części worka, praktycznie przy samej górze, przeciągamy wężykiem linkę przez 4 dziurki i wyprowadzamy do góry, i tak 4 razy, potem następny worek i to samo, jeszcze jeden i to samo+dosypujemy trochę piachu aby był twardszy i cięższy, + jeszcze jeden worek tak samo jak wcześniejsze, wszystkie worki związujemy u góry, linki obkręcamy wokół drążka i wiążemy. I mamy jako taki worek:)


Podliczmy: 
Pas do obciążenia 40-50 zł
Kółko do rozjazdów 30 zł
Uchwyty do pompek-40 zł
Pasy trx- +200 zł
Kółka gimnastyczne nawet 500 zł
Ściskacz-30 zł
Worek treningowy - 150 zł
== +/- 1000 zł w kieszeni więc sumka całkiem pokaźna. 

W załącznikach zdjęcia uchwytów do pompek, pasa z obciążeniem, kółka do rozjazdów i worka, darujcie scenerię i wygląd worka, ale robiłem na szybko:) Uchwyty zrobiłem też trochę lipnie, bo rurkę zbyt cienką dałem, przez co są średnio wygodne + ja dałem 2 kawałki płyty wiórowej i są trochę za nisko, ale korzystam z nich:) 

Generalnie lubię majsterkować więc jeśli coś zrobię to będziecie mogli to znaleźć w tym temacie:)
 

Załączone pliki


  • 3

#2
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

 

 

Pasy trx- +200 zł
Kółka gimnastyczne nawet 500 zł

 

Słabo coś szukasz ;) TRX można kupić w okolicach 100 zł, kółka gimnastyczne także. Za swoje dałem bodajże 100 zł + 20 wysyłka - nowe, z gwarancją, drewniane, stalowe klamry, obciążenie max 300 kg.


  • 0

#3
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

To samo miałem napisać :) Z tymi cenami przesadziłeś to raz. Dwa wykonanie porządnych przyrządów też darmowe nie jest bo gwoździe, narzędzia, półprodukty tez kosztują swoje :) Trzy - kombinowane domowymi sposobami przyrządy takie jak kółka gimnastyczne NIGDY nie będę tak bezpieczne i wygodne jak zrobione na specjalistycznym sprzęcie. Cztery - wytrzymałość. Daję sobie rękę uciąć, że worek tak wykonany będzie pruł się co jakiś czas, a jeszcze jak ktoś umie uderzać to co trening :D

Generalnie podsumowując IMO - spoko można samemu dłubać jak ktoś lubi ale w przypadku przyrządów do ćwiczeń moim zdaniem niewiele zaoszczędzimy, a będzie dużo mniej wygodnie, dużo mniej estetycznie i z wielkim prawdopodobieństwem mniej bezpiecznie :)


  • 1

#4
Dipsiarz

Dipsiarz

    Pracuj ciężko w ciszy, niech efekty robią hałas!

  • Bywalec
  • 586 postów

Polecam sprawdzić w sklepie MT idea:) tam kółka zaczynają się od 500:) 3/4 rzeczy które napisałem, że będą potrzebne można znaleźć w każdym domu. Nie powiedziałbym, że te domowe pasy trx czy kółka nie są bezpieczne, łańcuch z karabińczyka się zerwie? Nie sądzę :) Jedynie trzeba się skupić nad porządnymi węzłami jeśli mocujemy to na linie, jeśli nie o można jeszcze dać zamiast lin łańcuchy z karabińczykami i wtedy już absolutnie niema mowy, że jest jakiekolwiek ryzyko. Fakt, worek mi się popruł, ale to pruje się jeden worek, w środku mamy jeszcze 3, worek wierzchni można wymienić w każdej chwili. Sprzęt nie musi być wygodny czy estetyczny, ma spełniać swoje zadanie- dać nam możliwość do ćwiczeń. Co do bezpieczeństwa to już napisałem, że wystarczy zamienić liny na łańcuchy i niema mowy o braku bezpieczeństwa, opisałem liny bo mi bardziej odpowiadają + można robić wspięcia po linie. Ok, skoro mam brać dolną granicę cen to wychodzi ok 500 zł, odejmując ceny wszystkich materiałów (jeżeli wszystkie rzeczy potrzebne do zrobienia sprzętu kupujemy to wychodzi nie więcej jak 100 zł) a sprzęt mamy konkretny. Wracając jeszcze do walorów estetycznych, moim zdaniem Trx'y na pewno nie prezentują się gorzej od kupnych, kółka gimnastyczne trochę tak, lecz spełniają swoje zadanie. Jeśli ktoś ma kasę na sprzęt i może sobie pozwolić na jego zakup, to niech kupi, ale osoby takie jak ja, które chodzą jeszcze do szkoły, nie mają za bardzo kasy na sprzęt, a jeśli już mają to wolą dozbierać i kupić np motocykl/samochód 

Ja za 100 nigdzie kółek gimnastycznych nie widziałem, jak rozglądałem się parę mies. temu:)


  • 1

#5
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów
Jak serio piszesz że kółka gimnastyczne kosztują 500 zl to to jest po prostu żałosne. To ja już wole kupić sobie 100 kg obciążenia+ sztangę i dowalac ciężar do podciągania, dipow, przysiadów i robić wyciskanie na klatę, żołnierskie, rwanie, podrzuty, i inne ciężkie wielostawowe ćwiczenia. Mając te 100 kg obciążenia progresja starczy mi na więcej czasu niż te śmieszne kółka gimnastyczne ;)
  • 0

#6
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Spokojnie można znaleźć za ~100zł, ja mam takie od dwóch lat, nie są to rewelacyjne produkty ale nadal na tym ćwiczę i specjalnie nie narzekam

 

http://allegro.pl/po...5039109909.html

http://allegro.pl/cr...5847163910.html

http://allegro.pl/tr...5131595376.html

http://allegro.pl/ko...5848694601.html

http://allegro.pl/no...5589640456.html

 

z mti idei najtańsze 306zł, najdroższe 400, cena troche oporowa ale trzeba wziąść pod uwagę, że to już jest sprzęt z atestem, który może być powieszony na siłownii, na sali gimnastycznej, użyty na zawodach

 

Generalnie fajne pomysły, te poręcze czy worek ale kółka to bym akurat kupił bo o ile na tamtych twoich zrobisz dipy czy podciąganie to już myślę na takim wężu będzie ciężko MU robić a co dopiero jak ktoś by się chciał pobawić w jakieś odmyki, przewróty w przód, tył, wymyki.

 

Na ściskacz Luko swego czasu polecał taką zwykłą większą gumę do mazania :)

Ab wheel to jak ktoś ma jakiś mały talerzyk hantli to kijek przez dziurke i mamy albo filix pisał fajny pomysł ręcznik i po podłodze, krzesło na kółkach etc z tym to nie ma wgl problemu a na upartego na samych rękach można.


Użytkownik czillaut edytował ten post 18 grudnia 2015 - 18:47

  • 0

#7
Dipsiarz

Dipsiarz

    Pracuj ciężko w ciszy, niech efekty robią hałas!

  • Bywalec
  • 586 postów

Kurde, a ja nie mogłem znaleźć poniżej 150 x.x. Coś źle szukałem.. dzięki za linki:) 

Faktycznie przesadziłem z ceną tych kółek, wybaczcie, mój błąd:)


  • 0

#8
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

Drewniane paraletki niskie 

Załączony plik  IMG_1533.JPG   328,42 KB   59 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_1534.JPG   340,44 KB   53 Ilość pobrań

 

 


  • 1

#9
Dipsiarz

Dipsiarz

    Pracuj ciężko w ciszy, niech efekty robią hałas!

  • Bywalec
  • 586 postów

phillix, świetna opcja, tylko .. stabilne ci wyszły? bo chyba to klocki od palet, racja? ich tak idealnie zazwyczaj nie docinają, nie gibią się?:)


  • 0

#10
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

Tak to od palet. Ojciec mi zrobił. Jak je bujam to lekko się kiwają, a jak na nie wskoczę to są stabilne tylko na podłodze się ślizgają i muszę podkładać ręcznik. Dzisiaj je wypróbuje na ziemi i piasku ;)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych