Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Pomoc z nogami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1
Dronek

Dronek

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Cześć wszystkim. Śledzę forum od około półtorej roku i zawsze znajdowałem odpowiedź na każde pytanie... aż do dziś, więc postanowiłem sam spytać, pierwszym moim postem na forum : )

 

Od miesięcy ćwiczyłem typowo na siłę i efekty są ogromne. Nie umiałem zrobić nawet 10 poprawnych przysiadów bez odrywania pięt, a dziś pistolety bez większych problemów. I tu się pojawia mój problem, ćwiczyłem mocno siłowo, przybrałem trochę ciała na całej górnej partii i także zrzuciłem sporo sadełka. W nogach doszło mi wiele siły i z nich także pozbyłem się tłuszczu i... straszliwie schudły mi nóżki. Mimo tego, że je ćwiczyłem i są silniejsze, zaczynam wyglądać niechcący jak bocian (a zaręczam, czasem po ciężkim dniu czekał mnie trening wieczorem... i z lenistwa ćwiczyłem same nogi, a np. podciągnięcia zostawiałem na kiedy indziej, bo ich bardziej nie chciało mi się robić, ot takie dziwactwo). Oczywiście zawsze dbałem o regenerację i nie katowałem zbytnio nóg, nie bardziej, niż innych partii, ale też nie luzowałem. Resety są, podaż białka jest, dużo jedzonka jest, staram się wysypiać.

 

Próbowałem ćwiczenia eksplozywnego (skoki), sissy squats. Spróbowałem planu 10x5, wszystko urosło... oprócz nóg.

 

Stąd pytanie, czy naprawdę muszę przekroczyć pułap 5 powtórzeń w serii? (Nigdy nie przekroczyłem tej świętej liczby). Lub ruszyć się z domu i zacząć robić sprinty? Naczytałem się, że dobrze potrafią rozbudować nogi, z resztą, spójrzmy na sprinterów, ale miło by było pozostać w ciepłym domu. Drabiny? EDT? Rozdział na konkretne partie mięśniowe (1 ćwiczenie skupione na czworogłowych, drugie na dwugłowych, a trzecie konkretnie na łydki? Zawsze robiłem push-pull-leg, tylko po jednym ćwiczeniu, bez rozdziałów). Jakiś interwał? 10-cio minutówka? Wiem, że dodanie ciężaru powinno zadziałać, ale chcę być czyściochem kalistenicznym. I co najważniejsze, jakiego konkretnego ćwiczenia użyć?

Jeśli ktoś przebrnął przez ten referat, proszę o pomoc : )


  • 0

#2
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Hej : ) Sprinty, długie marsze lub rower na pewno działają. Jeśli chcesz zostac w domu, to może wykroki, wejścia na krzesło, skippingi w miejscu, Nie rozdzielałabym na poszczególne mięśnie jak kulturyści.

 

Z drugiej strony nie broniłabym się przed ciężarem - przecież to najbardziej naturalny i bardzo potrzebny ruch. Ćwiczenia nóg bez obciążenia musiałbyś katować, jakieś wytrzymałościówki na same nogi, a rewelacji i tak nie będzie. Mówię z doświadczenia, bo wiele lat prowadziłam zajęcia fitness, które polegały głównie na robieniu przysiadów. Miałam po prostu spompowane nogi, dobrą wytrzymałość (chociaż niewiele wartą, bo nie przekładała się na bieganie), ale siłę marną. Dopiero po rozpoczęciu treningu siłowego (pistolety i przysiady z obciążeniem) i rezygnacji z fitnessu wyraźnie mi zeszczuplały. No ale na to akurat nie narzekam ; )

 

Ciężar i trening nóg na masę rozwiązałby Twój problem. Wyobraź sobie, że jesteś na górskiej wyprawie i ktoś traci przytomność, trzeba go nieść - co powiesz, że jesteś "czyściochem kalistenicznym" i nie dasz rady? Do przemyślenia, pozdrawiam ; )


  • 1

#3
Dronek

Dronek

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Dzięki Justy^a za pomoc : )
 

Z "czyściochem" miałem na myśli, że podobno "lepszą siłę" uzyskuje się poprzez nie zwiększanie stałe ciężaru zewnętrznego, a zmianę bodźców na trudniejsze (to chyba tok myślenia gimnastyków, jeśli się nie mylę, ale rzeczywiście oni nie są za duzi, bo by im to przeszkadzało) i miałem nadzieję, że z tym myśleniem też uda mi się troszkę rozbudować nogi. Ale masz rację, zarzucam ciężar na grzbiet i biorę się do roboty, a w wakacje rowerek.


  • 0

#4
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Sprinty, skoki w górę, w dal. Generalnie kalisteniką wielkich nóg nie zbudujesz. Ale bazując na tych dwóch fundamentalnych dla człowieka ruchach, sprinty i skoki czy to właśnie w górę czy dal powinno coś ruszyć.

 

Mój trening nóg poza trzaskaniem salt na salce wygląda np tak;

 

Biegnę sobie do lasu, tam na rozgrzewkę jakieś przysiady, wieloskoki, porozciągam dwugłowy przed sprintami i jadę;

10x około 50m na maxa

10x5 skok w dal z miejsca jak najdalej

10x5 skok w górę z miejsca jak najwyżej

 

Pistoletów nie robię, miałem kiedyś zwichnięte kolano i jakoś do tej pory to ćwiczenie sprawia mi dyskomfort.

 

Wielkich nóg nie mam ale to raczej z racji michy, po prostu nie chcę przytyć, natomiast zakwasy są praktycznie zawsze po czymś takim : )

 

Albo jak lubisz pływać, trzeba zakupić płetwy bo  bez nich ciężko wiele serii zrobić i np:

5x25m nogi do kraula

5x25m do delfina

5x25m do żabki

 

Oczywiście w miarę na maxa.

 

I masz mega spompowane i przećwiczony każdy mięsień w nodze.


  • 0

#5
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków
Mam zla wiadomosc. Niestety nogi szybko wyczerpuja potencjal masy ciala, wiec sama masa ciala nie nadaje sie zbytnio na masowanie nog. Zaprzyjaznij sie ze sztanga - siady i mc, jeden pozadny trening w tyg styknie. Tylko bez jedzenia ponad stan masy nog nie zrobisz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

...


#6
SW96

SW96

    Sportowa rutyna, która cieszy ponad wszystko!

  • Bywalec
  • 643 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Wykroki, Siady i Martwy ze sztangą i do tego w inny dzień możesz robić sobie bardziej sprawnościowe skoki, sprinty, czy co tam chcesz :)


  • 0

Sprawność/funkcjonalność/moc/siła/wytrzymałość/mobilność > wygląd

Mięśnie są niczym jeśli nie mają użytku poza siłownią.

Ważny jest sposób w jaki budujesz swoje ciało i co potrafisz z nim zrobić.
 
 
 

#7
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

Przez całą podstawówkę, gimnazjum i na początku technikum jeździłem dużo rowerem po górach ( trasy 50-100 km ), trening nóg w kalistenice mogłem zacząć od pistoletów. Robiłem przez ponad rok tylko pistolety w ilości nie większej niż 50 na jednej sesji. 

 

Polecam rower ( możliwe jak najwyższe przerzutki pod górę ) oraz ćwiczenia plyometryczne, tj wszelkie skoki.


  • 1

#8
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków
Tak, jak juz jezdzic na kole to caly czac, niezaleznie od terenu, pedalowac na najciezszym przelozeniu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

...


#9
Dronek

Dronek

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Dzięki ludzie, jesteście wielcy.

 

Zrobiłem dziś dla testu 10x5 skoki w dal i 10x5 skoki w górę... Już czuję, że chyba jutro odpuszczę sobie chodzenie gdziekolwiek. Również nie chciałbym mieć jakichś wielkich nożysk, ale żeby były proporcjonalne do reszty, a przy okazji dalej silniejsze się robiły, po prostu. Sprawdzę też jak z ciężarami, porobię sprinty i odkurzę rower : )

Jeszcze raz ogromne wam dzięki


  • 0

#10
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

nogi nie urosną bardziej niż powinny także dysproporcjami się nie martw, po za tym jak już było mówione na kalistenice wielkich nóg nie zbudujesz ale bocianem też nie będziesz :_)


  • 0

#11
Boluś

Boluś

    Real muthafuckin G's

  • Użytkownik
  • 84 postów
  • LokalizacjaChełm

A jak z nogami Lazara N. z BB?

On ma bardzo fajne nogi ale myślę że on ćwiczy tak samo jak Adam Raw daje ciężary do ćwiczeń kalistenicznych i ma takie efekty.

Jak myślicie?


  • 0

#12
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

 

 

na kalistenice wielkich nóg nie zbudujesz

 

Zbuduje się ;) Sprinty pod górę, pistolety, wszelkie wyskoki.

 

 

 

nogi nie urosną bardziej niż powinny także dysproporcjami się nie martw

 

No widzisz, ja akurat mam udo dwa razy większe niż ramię, a większość ma odwrotnie albo takie same.


  • 0

#13
JoteMSW

JoteMSW

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLBC

"No widzisz, ja akurat mam udo dwa razy większe niż ramię, w większość ma odwrotnie albo takie same." 

ee jeszcze nie widziałem kogoś, kto miałby ramię większe niż udo (albo przynajmniej takie samo)


Użytkownik jakubek2013 edytował ten post 28 listopada 2015 - 18:57

  • 0

#14
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów
Da sie budować wielkie nogi kalistenika. Wystarczy jedno proste ćwiczenie- pistolety z ciężarem. Jest to dosłownie najlepsze ćwiczenie kalisteniczne na nogi. Jak będziesz trenował w systemie z książki" Siła dla ludu " " Jak zostać niedźwiedziem" to zbudujesz tak wielkie uda że wszystkie spodnie będą do wymiany :D Opisze w skrócie jak to wygląda: bierzesz taki ciężar żeby być w stanie wykonać 5 powt z dosyć dużym zapasem i robisz sporo serii, od 10 do 25 mniej ani więcej nie warto. Wiadomo żeby mięśnie pobudzać do rozrostu trzeba dawać im coraz większe bodźce w postaci większego ciężaru. Do tego jak zdecydujesz sie jeszcze na odstępstwo od kalisteniki i zaczniesz trenować martwy ciag tym samym sposobem to już wgl twoja uda będą tak potężne że nie będzie spodni dla Cb :D
  • 0

#15
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów

A jak z nogami Lazara N. z BB?
On ma bardzo fajne nogi ale myślę że on ćwiczy tak samo jak Adam Raw daje ciężary do ćwiczeń kalistenicznych i ma takie efekty.
Jak myślicie?


Do treningu nóg raczej dodają. Nie da się zbudować takich nóg trenując tylko z masa ciała. Ale mogę uwierzyć w to że zbudowali bez ciężarów górną część ciała bo tutaj nie można narzekać na brak " oporu ". Jest tyle wariacji ćwiczeń że można praktycznie cały czas tak trenować :) Ale nie zapominajmy że. BB słyną też z dużej wytrzymałości siłowej, więc nie są tak wielcy jacy mogliby być :)
  • 0

#16
phillix

phillix

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 213 postów

 

 

Nie da się zbudować takich nóg trenując tylko z masa ciała.

 

Da się.

 

Jeden z lepszych polskich zawodników ( Lisek ) budował nogi podstawowymi ćwiczeniami bez obciążenia:

11825577_1627859454135956_77321140257515

 

 

 

Nie wiem czy to sprawa genetyki, ale moje nogi rosną nawet po pistoletach 5x5 robionych jakiś czas temu przez bodajże 3 miesiące. Gdyby tak samo rosła góra... :D


  • 0

#17
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Wszystko juz zostalo powiedziane w tym temacie ;) dodam, ze czeste granie,w piłkę nożną oraz w siatkówkę bedzie pomocne rowniez, w moim przypadku i z ziomkami co graliśmy kiedys nie mal kazdego wieczora po kilka godzin dały dobry efekt, tylko wtedy nikt nie myslal o rozbudowywaniu nog tylko o grze. ;)

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych