Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Totalny nowicjusz potrzebuje pomocy :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Cześć!

Otóż mam 16 lat, 190cm wzrostu i wagi 80kg, kaloryfer przy napince dość widoczny :D

Jestem kompletnie zielony w kalistenice, ale od dłuższego czasu się nią interesowałem, ale nie myślałem żeby się całkowicie przenieść na te treningi, bo dotychczas chodziłem na szkolną siłownię na wzmocnienie siły i trochę masy mięśniowej. Efekty były kiepskie ponieważ to nie było to czego pragnąłem, machanie ciężarami. To co mnie od razu przyciągnęło w kalistenice to użycie własnego ciała, prostota podstawowych ćwiczeń i bardzo dobre efekty, mniejsza ilość kontuzji czy nawet lepsze oddziaływanie na stawy :).

Planuję w raz z nowym rokiem zostawić dotychczasowe życie w pamięci i systematycznie trenować tylko kalstenikę, ew. jakieś ciekawe elementy crossfitu włączyć w treningi jeśli jest to dobre.

Od jakich działów zacząć ? Chcę się najpierw nastawić psychicznie, zdobyć trochę wiedzy, ułożyć sobie ciekawy plan z Waszą pomocą i dietę oraz jeśli to również konieczne, suplementację. Planuję zakupić ciekawe tytuły książkowe, na pogłębianie wiedzy.

Aktualnie staram się samemu kompletować sprzęt, po najniższych kosztach, żeby od nowego roku już dobrze zaczać treningi.

Teraz posiadam roller, piłkę lekarską 4kg, drążek (dość ciekawy mocowany na suficie) zakupiony na allegro ponieważ, cena była zbyt dobra na robotę własną drążka, "sztangę" którą mógłbym włączyć w elementy treningu Kalistenicznego lub crossfit, albo po prostu ją ominąć. Znalazłem na forum ciekawy projekt poręczy metalowych stojacych, które wraz z tatą zrobię bez problemu myślę w garażu. Chciałbym do końca roku jak już wspomniałem zebrać cały wymagany sprzęt, częsć wiedzy, ustalić sobie trening jak i plan. Powiedzcie, drodzy koledzy, od czego zacząć tą jakże wspaniałą przygodę, a może i styl życia?

Chciałbym zacząć od dobrej lektury.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

 

P.S. jeśli zły dział proszę o przeniesienie bądź, poinformowanie mnie o tym.

 


  • 0

#2
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Witaj,

 

na początek:

 

http://kalistenikapo...cznej-mądrości/

 

Rozłóż sobie lekturę tego działu na kilka dni. Na raz ciężko to ogarnąć, jednak jest to podstawą.

 

Co do literatury - jeśli chcesz świetny motywator i system na początek, zaopatrz się w "Skazany Na Trening". 


  • 0

#3
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Hej, witamy na forum ;)

 

Jak wyżej, zacznij od zagłębiania się w artykuły z pigułki wiedzy. Polecam artykuł Powadziego o kształtowaniu siły mięśniowej, możesz trenować wg. zawartych tam metod. Co do książek to możesz zakupić sobie książki Wade'a czy Tsatsouline'a, zdecydowanie wystarczy Ci to na długiem miesiące. W razie pytań oczywiście pisz.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#4
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

zacznę od tego co podaliście, zakupie te ksiązki, i zacznę powoli tworzyć co trzeba w danym dziale, żeby jak najszybciej zacząć :)

na ten moment dziękuję i pozdrawiam


  • 0

#5
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Brawo za podejście do tematu :) mało kiedy zdaża się osoba, która nie rzuca się na głęboką wodę bo zobaczyłą jakiegoś typka na drążku.

 

Jak koledzy pisali, pigułka wiedzy, kształtowanie siły mięśniowej, poczytaj też tematy o odżywianiu.

 

Z książek to polecam obie części skazanego na trening, c-mass, które wprowadzą Cię w świat kalisteniki oraz siła dla ludu, nagi wojownik i więcej niż bodybuilding 1 Tsatsouline, które wprowadzą Cię w świat treningu stricte siły.

 

Pozdrawiam i życzę wytrwałości :)


  • 0

#6
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

przy twoim wzroście wszelkie wagi to będzie istna męczarnia :) współczuję. Ja zamiast skazanego i caculina polecam overcoming gravity i building the gymnastics body niestety obie po angielsku :( Poleciłbym dla ciebie kształtowanie siły mięśniowej + obowiązkowo sylwetki i rozciąganie + resety nie zaszkodzą :)

powodzenia


  • 0

#7
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

No wagi będzie ciężko :P Ale taki back lever + stanie na rękach spokojnie w zasięgu. W zasadzie ze wszystkich statyków najważniejsze jest stanie na rr, najbardziej można się z tym pobawić.


  • 0

#8
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Wagę jestem w stanie zbić, biegam często, dość dobrze bo juz jakiś czas, od tego roku właśnie zaczynam chodzić na boks 2 razy w tygodniu, później 3.

Mam lekki problem z ułożeniem treningu ponieważ nie wiem w jaki sposób włączyć do głównych partii, mniejsze np. trening chwytu czy różne pozycje (N/L) lub nawet treningi skrętów, gibkości. Chcę rozwijać całe ciało systematycznie i progresywnie. Mam też problem z wznosami nóg, strasznie bujam się na drążku jak robię powtórzenia, ale znowu wznosy proste na leżąco są już zbyt proste, takie mam odczucie bo robię je spokojnie w 30 powtórzeniach. Wybrałem Plan "Dobre Sprawowanie" ponieważ idealnie pasuję do mojego trybu życia (boks, bieganie, kalistenika), zmieniłem jedynie kolejność o jeden dzień w tył bo boks mam w środy i poniedziałki. Planuję ograniczyć do minimum wszystkie "cheat meal" które jadałem baaardzo często :/. Chcę oczywiście żyć oraz jeść zdrowo, ale też mieć satysfakcje z tego co jem (pewnie rozumiecie o co mi chodzi :D ). Jestem cierpliwy dlatego nie oczekuje ze w tydzień zrzucę 10 kg (nie jestem otyły  wzrost zrobił swoje :/) czy zrobię muscle up'a po miesiącu. 


  • 0

#9
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Dla motywacji masz wyższego od Ciebie

 

 

Prze kot :D


  • 0

#10
Dom1nus

Dom1nus

    Padre

  • Moderator Fanpage
  • 223 postów
  • LokalizacjaKielce

Sam mam 184 cm i ciężko mi jest z handstandem tak więc powodzenia! :)


  • 0

#11
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Ciężka praca i wszystko staję się możliwe. Nie będę się użalał nad tym, jak to mi ciężko przez mój wzrost i wagę, tylko zrobię wszystko żeby to że jestem "duży" zmotywowało mnie bardziej :) Na ten moment dzięki za pomoc, jak i motywację. Dzięki, że jesteście :)


  • 0

#12
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Chcę urozmaicić sobie trening "Dobre sprawowanie", ponieważ ten książkowy ma za dużo wolnego jak dla mnie. Nie czuje się do końca spełniony po całym tygodniu. Chcę przejść na plan Weteran, zaraz posypie się hejt że za bardzo próbuje przykozaczyć (tak miałem w moim "dziwnym" otoczeniu). Ułożyłem sobie następujący plan do oceny, lecz nie wiem czy mnie on nie przetrenuje. Jeżeli macie dla mnie jakis inny złoty środek, plan, temat do przeczytania to poproszę.

Nie umiem określić idealnej liczby powtórzeń na brzuch w tym planie.

Poniedziałek:

Pompki 2 serie treningowe, brzuch (wznosy, rower, skłony wszystko po 2 serie), stanie na głowie przy ścianie łączone z krukiem (oba po 2 serie), rozciąganie 15 minutowe.

Wtorek:

Przysiad 3 serie treningowe (tutaj jest największa progresja treningowa dlatego daje 3 serie, nogi są dla mnie bardzo ważnym elementem :) ), brzuch tak jak w pon. oraz łydki. Dipy 5x5 Również rozciąganie 15 minutowe

Środa: Podciąganie 3 serie (tutaj jest najsłabiej), mostek. Również rozciąganie

Czwartek tak jak poniedziałek

Piątek tak jak wtorek

Sobota tak jak środa.

Niedziela wolne całkowicie.

Proszę o ocenę tego planu oraz propozycję jak włączyć w ten plan ćwiczenia na mniejsze partię, tak jak przedramiona czy pozycja L albo skrętu.

W razie "głupot" w moim planie proszę o konstruktywną krytykę i pomoc. Pozdrawiam :)


  • 0

#13
Nutasq

Nutasq

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 37 postów

Moim zdaniem, osobne ćwiczenia na przedramiona - nie ma sensu - będą one pracowały przy wielu innych ćwiczeniach. A co do l-sit - to można robić w dowolny dzień zamiast treningu brzucha. Ja bym na Twoim miejscu włączył do treningu brzucha pozycje gimnastyczne (u siebie zauważyłem przy nich bardzo bardzo szybkie wzmocnienie mięśni)


  • 0

#14
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Wyrzuciłbym pompki skoro umiesz robić dipy chyba, że będziesz robił jakąś trudną wersję, ale wtedy dodaj np. podciąganie australijskie, ćwiczy ono mięśnie pleców pod nieco innym kątem niż zwykłe podciąganie. Powinna być równowaga pomiędzy ruchami push i pull.

Trenowanie przedramion dodatkowo ma sens tylko wtedy gdy zależy Ci na tej partii. Jeżeli masz robić sztukę dla sztuki to nie warto, podciąganie załatwi sprawę. Ale jeżeli chcesz/masz na tym punkcie fioła( jak np. ja ;))/jest Ci to potrzebne to dodatkowo polecam ściskacze, podciąganie na ręczniku, pompki na palcach, wszelkiej maści wspięcia na palce. Poszukaj też filmików z ćwiczeniami kung-fu czy innych sztuk walki w zakresie wzmacniania dłoni.


  • 0

#15
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Troszeczkę jestem zaskoczony że brak komentarzy na temat przetrenowania, nie widzę sensu wyrzucania pompek skoro robię dipy, przecież żadne dipy nie spompują tak klaty jak tradycyjne pompeczki. Z dipami jest dopiero początek :). Interesowałaby mnie konkretna odpowiedź dotycząca powtórzeń w seriach. Czy mój plan jest dobry czy może zmienić coś w kierunku 5x5.

Proszę o porady weteranów haha ! :)

Pozdrawiam.


  • 0

#16
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Ja np. przy pompkach słabo czuję klatkę, bardziej ramiona i czworoboczne. Dipy również bardzo przećwiczą klatkę, myślę że nawet mocniej w zależności jaką odmianę zastosujesz.

Co do serii i ilości powtórzeń, i kierowania się w stronę 5x5 to trochę trudno powiedzieć bo nie napisałeś jaki masz cel, no chyba że jest gdzieś ukryty wcześniej ale ja  go nie znalazłem. Najlepiej przeczytaj artykuł o kształtowaniu siły mięśniowej, myślę że fajnie rozjaśni Ci stronę w którą powinieneś zmierzać.

Jeżeli wyrabiasz z regeneracją to możesz trenować nawet 6-7 dni w tygodniu. Ale pamiętaj wtedy o b.dużej ilosci snu.


  • 0

#17
NHB

NHB

    Advanced Member

  • Oczekujący
  • 68 postów
Nie masz być czym zaskoczony co do przetrenowania bo ten trening to czysta rekreacja. Za słaby trening.
  • 0

#18
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Nie masz być czym zaskoczony co do przetrenowania bo ten trening to czysta rekreacja. Za słaby trening.

 

W sumie nie wiadomo jaki trening kolega zrobił bo nie napisał ilości powtórzeń, które zrobił.


  • 0

#19
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

Konkretnie z liczbami podam wszystko po 1 tygodniu owego treningu, aktualnie poleciał 2 dzień. Wypowiem się wtedy o wszystkich spostrzeżeniach. Z regeneracja jest bardzo fajnie :) na plus! 

Pozdrawiam


  • 0

#20
JumpHigh

JumpHigh

    Member

  • Użytkownik
  • 18 postów

A więc tak. Pierwszy tydzień owego planu zaliczony, zakwasów nie odczuwałem. Każdy trening robiłem zgodnie ze skazanym a więc z reguły powtórzenia były 2x15/20, przysiad 2x30, łydki 4x30, brzuch z poradą zmieniłem na trening następujący: wznosy, wycieraczki na ziemi, v-ups [wznosy zgodnie ze skazanym, pozostałe 10x5 (wycieraczki jedno powtórzenie traktowałem jako np. ruch w lewo i do pozycji wyjściowej)].

Zdecydowałem że narazie plan będę stosować bo nie czuje jako takiego przetrenowania, wysypiam się, trzymam michę, jest fajnie :D.

Ewentualne zmiany zrobię jeżeli już będę się podciągać te 5 razy (to co do treningu pleców). Zaś zastanawia mnie jedno: Czy pompki/przysiady robić tak jak w skazanym czy może systemem 5x5 czy jeszcze innym? w pompkach jestem blisko progu przejścia do wąskich. Chcę oczywiście jak najlepsze efekty siłowe.

Jakieś porady? :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych